Šta je novo?

Pomoc oko povezivanja mikrofona i zvucne karte

Expert it

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.02.2014
Poruke
121
Poena
69
Naime imam problem sa povezivanjem mikrofona(pevackog) sa zvucnom karticom asus xonar stx ,nije problem u kartici vec u tome sto mi kasni zvuk na zvucnicima .Sve sam probao pocev od monitoringa i tih sitnih podesavanja , e sada ako neko moze pomoci bio bi zahvalan
 
Za koju tačno namenu koristiš sve to?

Normalno je da postoji kašnjenje (latency) između analognog signala koji ulazi i onog koji izlazi iz računara. Koliko će to biti zavisi od zvučne karte, drajvera, konfiguracije... Može latency da ide i jako nisko, recimo 0,66 ms. Tako da "true real-time" monitoring možeš odmah da zaboraviš kada je u pitanju računar. Za tako nešto ti treba analogna oprema poput pojačivača, miksete itd. Naravno, mnogima ne smeta ni 20 ms kašnjenja. Teorijski, smatra se da je 12 ms neka granica do koje može da se svira normalno tj. sluša iz računara ono što se u tom trenutku svira na recimo klavijaturi povezanoj putem MIDI protokola gde zvuk generiše softverski sintetizator na računaru.

Podešavanja.
Manji bafer znači manji latency. Veći "sample rate" znači manji latency. Sve to ako ceo sistem (karta, dravjer, konfiguracija) može da istrpi. U suprotnom, možeš ti to sve da podesiš ali ćeš dobiti razne probleme poput pucketanja, zastajkivanja ili se ništa neće čuti. Najbolje ti radi sve to u nekom "normalnom" tj. profesionalnom programu, koristi namenske ASIO drajvere tvoje kartice (ako ih ima) i podešavaj na kartici veličinu bafera a u programu "sample rate". Zato te i pitam šta nameravaš da radiš.
 
Sa čime radiš? Verovatno imaš neki mikrofonski pretpojačavač ili miksetu, sigurno ne uključuješ mikrofon direktno u line in (jedini ulaz) kartice? Sa tog nečeg možda imaš još neki izlaz (aux, send, monitor, 2-track, recording...) koji možeš koristiti za monitoring. Hoću da kažem da se signal deli na dva i jedan krak ide u karticu a drugi u npr neke aktivne zvučnike. Tako dobijaš pravi "real-time", "zero latency" monitoring.
 
Sa čime radiš? Verovatno imaš neki mikrofonski pretpojačavač ili miksetu, sigurno ne uključuješ mikrofon direktno u line in (jedini ulaz) kartice? Sa tog nečeg možda imaš još neki izlaz (aux, send, monitor, 2-track, recording...) koji možeš koristiti za monitoring. Hoću da kažem da se signal deli na dva i jedan krak ide u karticu a drugi u npr neke aktivne zvučnike. Tako dobijaš pravi "real-time", "zero latency" monitoring.

Na zalost ukljucujem pevacki mikrofon direktno u zvucnu gore pomenutu "Asus xonar essense stx" ,sa nje ima jos izlaza neki hdmi i i jos jedan ja mislim, ali kada u njega ubacim ne cujem zvuk cini mi se da je ovaj ulaz koji mi daje zvuk line in a ovaj drugi aux.Znaci bez miksete necu moci postici "real -time" ?
 
Ako je tvoja kartica ova:
http://forums.hardwarezone.com.sg/h...-stx-review-subjective-listening-4233894.html

Onda imaš samo jedan ulaz i to line in. Ako u njega uključiš mikrofon direktno, biće slab signal jer linijski ulaz očekuje linijski izlaz (line out - line in). Mikrofonski signal je slab pa se koristi mikrofonski pojačavač koji ide posle mikrofonskog ulaza (koji ti nemaš) kod audio interfejsa ili postoji kao zasebna komponenta. Posledica toga je ne samo slab signal već i šum, zato što se pojačava izlaz da bi se nešto što je tiho čulo već se i gubi pun frekvencijski opseg koji može mikrofon da pruži (nije odgovarajuća impedansa).

Za baš pravi real time (koji nema nikakve veze sa računarom) ti treba mikseta koja ima više od jednog para izlaza (većina su takve) ili neki mikrofonski pretpojačavač sa sličnim mogućnostima ili neki interfejs koji će proslediti signal direktno na monitorski izlaz (ima takvih npr USB audio interfejsa). Ja mislim (ne znam namenu tvog setupa) da bi ti bilo dovoljno ono što sam ti opisao, ako imaš namenske ASIO drajvere za tvoju karticu, podešavaj bafer i sample rate dok ne nađeš ono što ti radi. Verovatno bi bio zadovoljan sa nekih 15-20 ms latency pa i nešto više. Ako pevaš na probi benda preko tvog setupa, onda sa velikom vrednošću latency može biti problema jer ono što izlazi iz zvučnika nije u skladu sa ostalima. Ako pevaš za sebe, vidi koji je minimum koji ti ne smeta. Probaj Sound Forge, Nuendo, Cubase, ako se ne snađeš u podešavanjima, kaži.

Ako nema namenskih ASIO drajvera (recite vi koji imate ovu kartu) za tvoju karticu, onda probaj sa ASIO4ALL drajverom.
 
Imam na kartici neka podesavanja za asio gde mi nudi asio od 1 ms do 80 ms i bith depht od 16 do 23 bit sta tu da podesim
Veliko hvala na pomoci!
 
Poslednja izmena:
Stavi 1 ms a 16 ili 24 bita (teško da ti piše 23) ne utiče na latency osim što sistem može da ti bude više opterećen sa 24. Ako bude problema, diži od 1 ms na više sve dok problem ne nestane. Probaš sa 2, 3, 5, 10 ms...
 
Stavio sam 2 ms i 24 bit "24 bit" -moja greska sorry.
 
Je l' sad u redu?

Kada koristiš neki program, podesi ga da koristi Asus ASIO drajver pa latency podesi u podešavanju kartice a "sample rate" u programu. Što viši sample rate, to manje kašnjenja.
 
Poslednja izmena:
Je l' sad u redu?

Kada koristiš neki program, podesi ga da koristi Asus ASIO drajver pa latency podesi u podešavanju kartice a "sample rate" u programu. Što viši sample rate, to manje kašnjenja.


Hvala ti pomoglo je , sve sam podesio na kartici , nisam znao kako asio treba da bude podesen
 
Nazad
Vrh Dno