Šta je novo?

Pomoc oko paljenja PC-a koji se gasi posle 2 sekunde i ponovo pali posle 3 sekunde

mladen2008

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2009
Poruke
871
Poena
170
Juce sam instalirao Windows 11 i tu vec nastaju problemi.
Imao sam stari bios neki iz 2021 koji nije imao podrsku za Windows 11. Moja maticna ploca je MSI X570-A PRO, procesor je AMD Ryzen 9 3900X. Ubacio sam zadnji bios od kog je PC odmah poblesavio sa plavim ekranom i cesto restartovao sam od sebe. Na njemu je jos uvek bio Windows 10. Mislio sam da cu resiti problem sa novom instalacijom Windowsa, ali ne. Uradio sam downgrade sa predzadnjim biosom i jos nekim unazad sve dok nisam stigao do nekog isto iz 2021 (7C37vHF) koji sad da kazemo da normalno radi i nije se restartovao sam od sebe. Sad imam samo sledeci problem, kad namestim da odem na "sleep", pali se posle toga normalno, ali ako idem na "shut down", nakon paljenja (na maticnoj stoji crveno led svetlo za procesor) ugasi se posle 2 sekunde i ostane mrtav nekih isto 2 sekunde i onda se normalno upali. negde sam po netu procitao da vadim RAM memoriju i iskljucim iz struje na 30 sekundi. To sam uradio i prvi put kad sam ga upalio, upalio se normalno sto me usrecilo, ali nakon vise paljenja on se i dalje pali isto nestabilno sa onih 2 sekunde gasenja i paljenja. Da li je neko imao ovakav problem? Kako da ga resim?
A da, zaboravih da spomenem da prilikom opterecenja procesora, ventilator je bucniji sa novim biosom i vidim da ide na 4.2GHz, a ranije mislim da je bilo na fabrickom 3.8GHz. OC Genie 4 je iskljucen u biosu, a A-XMP je namesten na 2.
Hvala unapred svima na pomoci.
 
Nisam nista dirao. Sve sam ostavio kao po starom. Kao sto sam gore napisao, morao sam azurirati zbog onog TPM 2.0 inace je stari bios radio savrseno. Nisam nikad imao problema. Ovo kasnije sto su izbacili to je strasno koje je to smece.
20231118_085424.jpg
 
Spusta RAM memoriju na 2400, umesto na 3000. Saljem sliku biosa. Kad palim PC vise nema gasenja posle 2 sekunde, ali zato imam samo crni ekran, na maticnoj stoji upaljena crvena lampica za CPU. Ako pritisnem ono dugme na kucistu za reset, onda se Windows pali normalno.
20231118_110347.jpg
 
ko zna sta si uradio sve...

prvo se odradi load bios defaults ili clear cmos pre update bios, ne znam zasto bi na x570 bio na biosu iz 2021 u 2023. godini, izgleda oni inzenjeri iz MSI ne znaju da rade posao, pa su pokvarili bios novijim verzijama?
drugo, da bi koristio windows 11, pored tpm treba ti i secure boot (csm off)
3900x je jak cpu, boost mu ide i do 4.6GHz tako da to sto boostuje do 4.2 nije problem, cak treba i vise da ide od toga. a kuler je bucniji (stock?) jer je slab za hladnjenje 3900x pa se vrti na vecem broju obrtaja (isto nije problem, tako funkcionise)

ja bih to odneo u neki servis da to lepo srede ljudi koji imaju alat i ostalo potrebno za resavanje problema
 
Rado, kad bi bilo nekog servisa ovde kod mene u kraju, :) ali nema, a PC mi treba za posao. Zasto bih odradio load bios defaults ili clear cmos pre update bios kad na MSI sajtu toga nema? A i update radim vec 7, 8 put, nije mi prvi put, ali ovo mi se nikad nije desavalo.
Znam da je logicno da kuler radi brze kad se procesor greje, ali sa starim biosom nije radio tako, bio je tisi.
 
Problem resen vadjenjem baterije na par minuta. Ubacio sam i zadnji verziju biosa i sad radi sve normalno.
Hvala svima na pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno