Šta je novo?

Pomoc oko frame dippova tokom gaminga, u nadi da nije greska u mom sistemu...

Najdan

Poznat
Učlanjen(a)
06.02.2022
Poruke
54
Poena
30
Pozdrav svima,

Trebala bi mi mala pomoc,
Konf: 3060 ti, 12400f, 16gb ram

Dosta igrica koje igram odnosno sam igrao
Rade na dosta visokom fpsu, j svakoj igrici je zakljucan fps na 75 fps, preko vsynca zbog hz monitora, ali u dosta velikom broju igrica imam frame dip, trenurni primer mi je AC ORIGINS igrica radi konstantno bez greske na 75fps al u momentima fps se spusti do 5,10,20,30 fps u zavisnosti od momenta i odma digne na 100fps da bi se ns lrsju stabilizovalo na 75 opet, to se desavalo i u jedi fallen order, battlefront 2, dok su na primer forza5 k nfs heat bile bez problema, jel mi mozete pomoci zbog cega se ti frame dippovi desavaju i kako da ih se resim ako je do mene a ne do engina u igrici

Hvala puno na pomoci unapred, znacilo bi mi dosta
 
memorija je single ili dual channel ? koja je radna frekvenca memorije (u MHz) ? Da li je igra instalirana na HDD, nvme SSD ili ahci SSD ?
da li su instalirane sve visualC i directX biblioteke ?
 
Usput instaliras msi afterburner i pratis sta se desava....
Cak i task manager moze da pokaze problem.
 
memorija je single ili dual channel ? koja je radna frekvenca memorije (u MHz) ? Da li je igra instalirana na HDD, nvme SSD ili ahci SSD ?
da li su instalirane sve visualC i directX biblioteke ?
Dual channel, aktiviran xmp 3200mhz hyperx fury
Usput instaliras msi afterburner i pratis sta se desava....
Cak i task manager moze da pokaze problem.
Graficka je isla do 80% od ukupnog rada, procesor u ac originsu vecinom 30,40% i digne na 80% i ja mislim da u tom momentu igrica upropasti fps, to se desava samo u Alexandriji, glavnom i najvecem gradu, graficki najintenzivnijem delu igrice, inace nema nikakvih problema
memorija je single ili dual channel ? koja je radna frekvenca memorije (u MHz) ? Da li je igra instalirana na HDD, nvme SSD ili ahci SSD ?
da li su instalirane sve visualC i directX biblioteke ?
I igrica je instalirana na nvme ssd, ima preko 800gb prostora, nov je pc, cist nema puno programa niti malwera, cistim redovno, sve biblioteke od data 2 programa koje je igrica zahtevala su instalirani
 
Poslednja izmena:
instaliraj ovo

a zatim ovo

just 2 b on the safe side
 
instaliraj ovo

a zatim ovo

just 2 b on the safe sid
Iskreno, jedino sto meni pada na pamet je losa optimizacija igrice jer se ti fps dipovi budu identicni, ako igrica spusti fps sa 75 na 60, iste sekunde je baci na 90, za koliko spusti toliko i digne i on se opet stabilizuje na 75, cudi me da se na primer nije desavalo na forzi 5 koja je jedna od zahtevnijih igrica a igrao sam je na vise od maksimalnih podesavanja
 
Nemoj da koristis VSync. Koristi limitere ugradjene u igre ili u drajvere.
 
Nemoj da koristis VSync. Koristi limitere ugradjene u igre ili u drajvere.
Ako igram bez vsynca, onda mi nekako nije toliko flujidna igrica, na momente ima horizontalna cepanja, frame time bas nikako ne moze da se usaglasi,
nemam gsync na monitoru da to mogu nekako da spasim nazalost.... ako imas mozda neku ideju ili pomoc itekako bi pomoglo
Isto jedino sto mene brine, iako imam 16gb ram memorije, konstatno mi pise da je slobodno 12, jer su kao 5GB reserved, ejl to tako treba jer nemam nikakve jace programe upaljen dok igram, jedino aorus engine, samsung magician, i aisuite3, pored nvidijinog CP i win def
 
Probaj ovo u Nvidia CP-u:
Low latency >On
Max Frame rate >75
Vertical Sync >Fast
Texture Filtering Quality >High Performance
Power management >Max performance

možda i povećati Pre-rendered frames može dati pozitivne rezultate, ali može napraviti druge probleme.
 
Ako ti je 75hz monitor, ogranici fps preko rivatunera na 71/72 fps, ugasi svaki moguci vsync preko nvidia panela, ukljuci resizable bar u biosu, izaberi optimal power plan u nvidia panelu
 
Neverovatno je sta sve treba da se podesava za igricu iz 2017, na kompu kupljenom u februaru koji nije slab i trebao bi da vrti ovo ko od sale, nzm sta se desava stvarno, a ako radim bencmark u igri pise da je AVG 130, MAX 180, I MIN Zavisi ili bude 70 ili bude 7 ako ga pogodi taj frame kad ucita deo mape
Sto se tice drugih podesavanja koje ste mi preporucili, optimal power plan jeste, ovo sa BIOSom mi je iskreno poslednja opcija ne bolim da prčkam po tome, jedino me zanima power managment mode, jer kad je on aktifan graficka radi maksimalno, posto u igri se grafa koristi max samo 80% ne ide dalje, mnogo je vise intenzivniji CPU u AC:O
 
Okači screenshot LatencyMon kad ti se desi taj pad u fps
 
Moracu, cim zavrsim sa poslom oko toga da se bakcem, al na primer dok igram ja cujem da cpu throttluje jako bruji pa uspori pa bruji pa uspori kao da na ucitavanjima izmedju delova mape, grada da igrica maltretira cpu i tu ga sibne na 80% rada, bukv kad naglo okrenem kameru na neku ulicu u gradu da za sekund frame dropuje, zapici cpu usage dok ne ucita i posle smiri, i sad da sam na primer u toj ulici sve vreme nijedan drop vise ne bi bio, dok na primer van tog glavnog grada po drugim gradicima nema nikakvih problema
 
Ako ti je monitor freesync možeš to da forsiraš iz nVidia drajvera. Šta imaš od softvera, AV, neki registry cleaner itd?
 
Socijalan hp-ov monitor, nista od tih spec mogucnosti, ccleaner, win def, i tjt, pored toga na paljenju su mi uvek aktivni samsung magiican, aisuite i aorus engine
 
Zatvori CCleaner, Samsung Magician, AiSuite i Aourus Engine ili još bolje: deinstaliraj ih. Vrlo vjerovatno ti jedan (ili više njih) od nabrojanih pravi taj problem.
 
Posto sam ja sastavljao pc, al drugi su dizali sistem i instalirali te programe, jamsam mislio da je aorus engine kao i suite i samsung obavezni za rad, ccleaner je ugasen uvek
Pogotovo sam to mislio za aorus engine i magician
 
Da li je bezbedno ugasiti, i da li vredi drzati ih upaljene nonstop... suite, magician i aorus engine, i zasto meni antimalware service executable uzima oko 200mb rama jel moze mala pomoc oko ovoga
 
Posto sam ja sastavljao pc, al drugi su dizali sistem i instalirali te programe, jamsam mislio da je aorus engine kao i suite i samsung obavezni za rad, ccleaner je ugasen uvek
Pogotovo sam to mislio za aorus engine i magician

Samsung MAgician možeš da ostaviš instaliranog, ali mu onemogući porketanje sa WIndowsom. Aorus engine i AiSuite nisu obavezni. ZAtvori ih pa vidi kakvo je stanje.
 
Moram da priznam, nakin sto sam lockivao fps i upalio vsync preko nvidiinog CP i onemogucio one programe igrica stvarno mnogo stablnije radi i nema vise frame dipove kao pre, naravno desi se da se spusti frame u sekundi al bude do 50-60 fps pa se i ne oseti
A za windowsov game mode, jel vredi da bude upaljen, ili stvarno unistava performanse posto sam tako nesto citao po netu
 
Gasi pod odma.

Takođe, disejbluj windows search proces, u processes.msc (indeksiranje na ssd)
Ne služi bukvalno ničemu a gadno smeta.

Ugasi windows protection (system restore) na svim particijama. (takođe, levo smetalo)
 
Znaci game mode moram da gasim, a ja sam sve mislio da kao onda igrice rade u maksimalnom fokusu

A za antivirus executable sto mi grabi oko 200mb memorije jel to treba da stoji ili da se brise posto vidim da je povezan sa defenderom
 
I jos jedna stvar koja me zanima, posto mi je aktivirana opcija TRIM za ssd preko magiciana, a sad posto je magician ugasen jel ta opcija u registriju sve vreme aktivirana ili ako ne radi magician ne radi i ona
 
TRIM treba da radi Windows. Ništa od Defendera ne diraj. Postoji još jedan potencijalni problem, ako su ti instalirali Windows koji nije originalni ISO + neki dž aktivator.
 
jel taj TRIM automatski aktiviran, da li windows prepoznaje samsungov ssd, sumnjam da je originalan win10, al dobijam standardne updatee, i bez problema radi sve ostalo,
nov je pc, cist nema puno programa, samo se trudim da mi ne radi nista sto ja ne korsitim ili sto ga usporava bez ikakvog znacaja, kao sto su magician, game mode i aisuite3 bili
 
samsung magican je potreban (ali ne i obavezan) za regulisanje pravilnog rada ssd-a. ne gasi to. TRIM je obavezan kod svih ssd-a.

aorus, aisuite su programi za monitoring gigabyte i asus matične i grafike. ne služe ničemu i možeš slobodno da ih deinstaliraš.

gore sam ti napisao run command (win dugme+R) services.msc, nađi windows search, desni klik, properties, stop, disable autorun.
win settings /system/ system protection. disable, delete restore points.
 
TRIM je uvek ukljucen na Win 10
 
Ja msm da sam dosao do necega sto moze da pravi problem, posto igrica ima built in "perfromance tool" kako ga oni vec zovu i tu mi pokazuje da je GPU na 80% a CPU otpr na 40% gde cesto u momentima u igrici ode i do 70, 80% da bi ucitao nesto ili sta vec, i posle sekunde 2 opet vrati na 40, al to se jako cesto desava u ovoj igrici, posto u ostalim do sad nije bilo takvih slucajeva da CPU usage ima tolike oscilacije, jer u sekundi kad se to desi meni cooler od cpu-a samo ubrza, pa uspori pa ubrza pa miruje i sve tako u krug, bas igrica maltretira, u fazonu povuci potegni
I isto me zanima, da kad igrica ima taj frame dip, on bude uvek na otpr 37, 38 fps sto je upola od HZ i od normalnog fpsa, a ljudi na netu zakljucaju igru na 30fps da ne bi dolazilo do frame dipova, da li i tu moze da bude neka caka, da mozda vratim na 60hz, i kako bi reagovala igrica ako je monitor na 75hz a igrica ide u 60hz
 
Nazad
Vrh Dno