Šta je novo?

Pomoć oko OC Ryznen procesora

NenadG

Cenjen
Učlanjen(a)
25.11.2009
Poruke
535
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7700X & Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
Asus ROG Strix B650E-E gaming WIFI
RAM
G.Skill Trident Z5 NEO 2x16GB DDR5 CL30
GPU
ASRock RX 6900XT OC Formula
Storage
2 x M.2 Kingston Fury Renegade 2TB
PSU
Antec Signature SP1000 Platinum 1000W
Kućište
Antec Performance 1 FT
Monitor
Dell UltraSharp QHD U2715H
Miš & tastatura
Logitech G604 & Logitech MX Keys
Ostale periferije
SteelSeries Arctis 7
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav svima i srećna nova godina!

Imam malo stariji sistem koji u neko dogledno vreme planiram da upgrade-ujem pa sam krenuo malo da čeprkam oko overclocking-a, više u akademske svrhe.
U pitanju je AMD Ryzen 2600X na MSI B450 Gaming Plus ploči sa 2x8 GB Geil DDR4 memorije na 2400mt/s, podignuto na stabilnih 3000mt/s.
Procesor je hlađen stock kulerom u ovom trenutku, planiram da u dogledno vreme to podignem na viši nivo.

Gledao sam razne tutorijale, čitao svašta nešto i mogu da kažem da sam polako ukačio osnove. Ali naravno, imam nekoliko pitanja za iskusnije kolege koje bih voleo da mi neko razjasni.

Prvo sam se igrao sa podešavanjima u BIOS-u, posle sam krenuo da čeprkam u Ryzen Master-u (RM). Ako nisam nešto propustio, rekao bih da je problem kod RM to što pri svakom boot-ovanju moram da ga pokrenem da bi se učitao profil. Sa druge strane, ono što mi se svidelo kod istog u odnosu na BIOS je to što sam uspeo da pomeram clock svakog jezgra ponaosob (znam da može i u BIOS-u ali ne znam kako), a posebno to što kad u BIOS-u podesim multiplier i napon, oba su zakucana dok u RM-u oni fluktuieraju (na dole) pri idle-u a idu do zadatih vrednosti pri opterećenju.
Takođe mi se svidelo (uopšte ne znam da li to tako funkcioniše ali meni je delovalo) što pri zadatom clock-u, ako nisam stavio dovoljnu voltažu RM nije podigao sva jezgra na zadatu frekvenciju i na taj način mi je signalizirao gde je "sweet spot" napona za zadatu frekvenciju.

Ono što mi se za sada pokazalo najstabilnije je 4.0 Ghz na svim jezgrima na naponu od 1.325V gde temperatura ide do nekih 80 stepeni. Testiram isključivo 10 minuta u Cinebench-u R23 i uspeo sam da izvučem rezultat od nekih 7800 poena na multi-core bench-u. što je nekih 5-6% poboljšanja u odnosu na stock varijantu gde PBO vodi računa o svemu.

Išao sam i sa malo višim frekvencijama i naponima ali mi sistem krešuje (crni ekran, mora restart) tako da ne bih preterivao dok ne uzmem bolje hlađenje.

Ono što bih voleo da mi neko razjasni je da li mogu nekako u BIOS-u da podesim da mi takt i napon fluktuiraju u odnosu na opterećenje? Pokušao sam nešto sa negativnim offset-om ali nisam se baš proslavio.

Kako u BIOS-u da podesim različiti takt na jezgrima i da li neko može da mi objasni kako je najbolje to postaviti? U smislu, ja sam probao da podignem dva jezgra na 4.2Ghz dok su druga bila na 3.9Ghz ali na testu u CB-u na single-core nisam primetio da je radilo baš na tim jegrima tj. rezultat je bio kao da ih nisam podigao.

Dopisaću dodatno kako naletim na nešto što me interesuje.

Hvala unapred!
 
Ono što bih voleo da mi neko razjasni je da li mogu nekako u BIOS-u da podesim da mi takt i napon fluktuiraju u odnosu na opterećenje? Pokušao sam nešto sa negativnim offset-om ali nisam se baš proslavio.

Mislim da u BIOSu imaš opciju Quiet and Cool i epu power saving mode i one CC zaboravio sam kako se zovu gvorim po sećanju ja to ne koristim to sve treba da bude na enable oni ti regulišu napon da kada je pod opterećenjem daju a kada nije smanjuju struju i obaraju takt.
 
Prva stvar, ne mapaj RM i BIOS podešavanja, ako ideš sa RM onda ostavi BIOS na default (izuzev XMP) ,
Negative offset je za napon , upoterbljivo samo za controlu temperature., ako je podnošljiva onda ne diraj, pomaže samo prilikom pregrejavanja. RM bi tebalo da upše u CMOS-u zako da ne treba da se profili očitavaju svaki put. BOLJE raditi sa BIOS-om and RM samo za komtrolu.
E sad, 4GHz i nije neki OC, tek od 4.2GHz pto je boost na jednom jezgru bi bio pravi OC Tu ti treba progresivno veći napon mada ni to ne mora da pomogne jer ima ograničenja u samom processoru. Ryzen je već naduvan pa normalni OC može sami da šteti ako se pređe ta granica.
Naj jednostavnije je da namestiš množilac na recimo 40 u BIOS_u sa naj nižim naponom na kojem je stabilno: onda imaš stalnih 4GHz bez fluktuacija i mogućih zastajkivanjima ali gubiš 200MHz na single core. Maksimum OC talođe zavisi od "Silicon lottery" tj, kakv ti je primerak zapao, Iako radi na stalnih 4GHz sa stalnim naponom temperatura će da varira sa upotrebom. 80c nije loše sa takvim kulerom kada je OC ali za auto boost treba do 60c. Možda bi bilo bolje da nabaviš bolji kuler koji može da obezbedi naj više 60c i ostavišna auto boost dobar PBO sa mogućpm korekcijom samo za maksimalni napon.
Jedina prednost OC sa Ryzen Master-om je da možeš da ostaviš sve na auto ili lak da s,amiš performanse kada ti ne treba puna snaga i relativno lako prebaciš na OC mada i onda u većini slučajeva treba restart.
 
Hvala svima na odgovorima!

bmaxa & Analyzer,
Ako ne zakucam multiplier onda i nisam overclock-ovao CPU, koliko ja kapiram. Ostaje mi samo da pustim PBO da se time bavi ali mi se iskreno i ne sviđa kako on to radi. Nisam uspeo da iskontrolišem ni napon ni frekvenciju preko tih saving opcija u BIOS-u. Zapravo jedina stvar koja ga zaista relaksira je onaj "Balanced power option" i to ne Ryzen balanced nego onaj običan.

CountMike,
Naravno da ne kombinujem RM i BIOS, prosto sam probao kroz obe opcije.
Ja i jesam namestio množilac na 40 i pronašao da mi je 1.325V najniži stabilan napon. I tada imam 4Ghz na svim jezgrima konstantno bez problema. To definitivno jeste OC jer pričam o frekvenciji na svim jezgrima. PBO u R23 Cinebench-u drži jezgra na otprilike 3.75Ghz i neće dalje.
E sad, dobijam li nešto da naprimer probam da kroz RM (ne znam kako bih kroz BIOS) poguram npr. dva jezga na 4.2Ghz? Da li će sistem automatski da koristi najbrža dostupna jezgra za neki single-threaded posao?
Naravno, rekoh da samo isprobavam i učim se sa ovim. Naravno da ne očekujem nešto od OC-a ovog procesora. Bolje hlađenje će definitivno uskoro da dođe, ali ono je prvenstveno namenjeno novom procesoru koji će kasnije da dođe.
 
Upotreba i koršćenje pojedinačnih jezgara je do operativnog systema, tu može pomoću nekih programa da se utiče na to koja jezgra da imaju prednost. Sam Ryzen reguliše pomoću temperature i napona, ako sejedno jezgro pretovari ond prebaci na drugo ili više. Tu ne možeš ništa. RM obeležava naj bolja 2-3 jezgra sa zvezdicama, Zlatno, Srebrno i Bronzano pa možda možeš njih malo da digneš ali nema garancija da će nešto da radi baš na njima. Windows11 ima nešto bolji task scheduling alini to nije bog zna šta.
Noviji Ryzen rade nešto malo drugačije pa ne možeš sva iskustva da direktno preneseš, Jasam imao prvo 1600x, pa 1700x, 2700x i 3700x pre ovog 5800x na x370 i sada x470 pločama i svi su se razlikovali. 5000 serijaje još naj različitija od ostalih, PBO je naj veća promena a mogućnost Curve Optimization mnogo pomaže dinamičnoj kontroli napona i temperature. Manual OC skoro i da nema smisla. dobija se nešto minimalno i to ako imaš baš dobar primerak, C0 stepping pogotovo ali sa tim nisam imao sreće madase tu radi samo o nekih 100MHz. +
Trenutna najbolja podešavanja proizvode stabilnih 5.02GHz single i4.79GHz all core na 1.32v i oko 80c. skoro sve na auto izuzev XMP i
Curve Optimization na -20.
 
Da, pokušao sam sa tim pojedinačnim nameštanjem frekvencije ali makar na Cinebench-u nije bilo nikakvih rezultata.

Znači, generalno automatika.
Hvala za informacije. Zapravo sam u sve ovo krenuo zbog undervolting-a jer vidim da se ovi novi rayzeni greju nenormalno a ja ne bih da mi nešto u kućištu radi na 95 stepeni.
 
Meni crko kalorifer u sobi, mogao bih da dignem napon i pustim CB da radi celu noć :LOL:
 
Inače, da prijavim.
Stavio sam Arctic Liquid freezer II 280 i sada na 1.325v i 4.1Ghz ne prelazi 59.6 stepeni :)

Probao sam i na 4.2Ghz sa 1.375 ali je crash-ovao, verovatno mu treba veći napon. A ni tada cpu nije otišao na više od 62.5
 
Evo ti moj rez hladnjak je Windale 6
2023-01-26 20_01_56-.png
 
Nazad
Vrh Dno