Šta je novo?

Hardver Pomoć oko AMD konfiguracije za graficke pripreme

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Vukmon

Cenjen
Učlanjen(a)
28.10.2012
Poruke
412
Poena
170
Potrebna mi je pomoc oko sklapanja nove konfiguracije za graficke pripreme u stampariji.

Monitor: Uzet prije par meseci Dell Professional P2419H
Aplikacije koje se koriste: Corel, Photoshop i Illustrator

Procesor: Dvoumim se izmedju Ryzen 3 4300GE i Ryzen 5 PRO 4650G (da li za graficke pripreme igra veliku ulogu broj jezgara?)
M.2 Disk: Samsung 980 Pro 1 TB, PCI Express 4.0
RAM: Corsair 32GB Vengeance DDR3 1600MHz CL10 (kasnije bih dodao jos jednu plocicu od 32 GB)
Kuciste: MS Industrial Iron
Napajanje: Corsair CX450 450W

Ostaje najteze pitanje odabira maticne ploce. Gledao sam Asus, MSI i Gigabyte. Nemam dovoljno znanja da odlucim sta je trenutno best buy i sve mi deluje isto.
Meni je bitno da imam kapacitet za prosirenje RAM-a do 128 GB i da ima PCI Express 4.0 zbog M.2 diska.
 
Meni je bitno da imam kapacitet za prosirenje RAM-a do 128 GB i da ima PCI Express 4.0 zbog M.2 diska.
za NVMe na PCIe 4 ti treba procesor sa PCIe 4. nijedan od ova dva koja si naveo nemaju PCIe 4.

nisi naveo jednu od najvažnijih stvari: budžet
 
za NVMe na PCIe 4 ti treba procesor sa PCIe 4. nijedan od ova dva koja si naveo nemaju PCIe 4.

nisi naveo jednu od najvažnijih stvari: budžet
Koji procesor preporucujes sa PCIe4?

Ako mislis na budzet za maticnu, ciljam na mid-range ako moze zavrsiti posao da ima PCie4 podrsku i kapacitet za 128 GB RAM-a.
Ne mogu izmeniti pa pisem novi post.

Vidim da nijedan Ryzen za integrisanom grafikom nema PCIe4.

Moze li onda preporuka za Ryzen bez integrinsa grafike + graficka koja ce biti na nivou integrisane (ne zelim puno trositi na graficku jer mi ne radim nista vezano za 3D i rendere)
Koji procesor preporucujes sa PCIe4?

Ako mislis na budzet za maticnu, ciljam na mid-range ako moze zavrsiti posao da ima PCie4 podrsku i kapacitet za 128 GB RAM-a.
Ne mogu izmeniti pa pisem novi post.

Moze li onda preporuka za Ryzen bez integrinsa grafike + graficka koja ce biti na nivou integrisane (ne zelim puno trositi na graficku jer mi ne radim nista vezano za 3D i rendere)
 
Poslednja izmena:
Ja bih išao na Intel 11600K. Za nijansu je slabiji od Ryzena 5600x za Photoshop ali je i malo jeftiniji i ima integrisanu grafiku (koja možda može da se iskoristi za akceleraciju, proveri da li ti programi podržavaju Intel QuickSync). Uz njega neka bolja B560 Ploča, Asus TUF ili ASRock Steel Legend (može i mATX).
Ako bi radije Ryzen, 5600x, Asus TUF B550 (može i mATX) i nešto poput Nvidia 1030 GDDR5 ili Radeon RX550, šta nađeš...

Ti procesori su oko 300€, +/- 20€...ploče 100-150€, grafičke zavisi - nove oko 100€, polovne dosta manje.
Ako ti je mnogo 300e za procesor, onda recimo Intel 11400 (non-F, zbog integruše) za nekih 200€.

Računaj i neki tower kuler, oni koji dolaze uz njih nisu baš za intenzivniji rad.

EDIT: može i 3600, možda je za nijansu slabiji od 11400 ali ćeš morati da uzmeš i grafičku...preporuke za matične ploče su iste. Možeš da prođeš i sa slabijom grafičkom ali opet zavisi od cena...

EDIT 2: please, uzmi drugo kućište, neko kome prednja strana nije kompletno zatvorena kao na to MS-u (FSP CMT 211 je jeftin i solidan)...i budi specifičniji sa budžetom.
Možeš i da uštediš sa nekim drugim SSD-om umesto skupog Samsunga...
 
Poslednja izmena:
Zadrzao bih se na AMD arhitekturi, sto se tice PCIe 4 based SSD - nisam nasao jeftiniji. Sto se tice budzeta, verovatno vam je vidljivo iz komponenti koje sam odabrao da ne ciljam high-end. Pokusavam izvuci maksimum iz low-mid range komponenti.

Kako vam se cini ova kombinacija:

GIGABYTE MB B550M DS3H / 128 GB / PCIe 4
Ryzen 5 3600 / 6 Cores -12 Threads / PCIe 4
Gigabyte Nvidia GT1030 GT 1030 - 2GB DDR5 Dx12
Zalman S2 ATX
Samsung 980 Pro 1 TB / PCIe 4
Corsair 32GB Vengeance DDR3 1600MHz CL10
Corsair CX450 450W
 
Ne možeš DDR3 memoriju, odavno nije aktuelna. Sve platforme su sada na DDR4, a počinje se i sa DDR5...
Ploča je ok za 3600, ako ti odgovaraju konektori i portovi...

Ne sviđa mi se to kućište. Ne znam koliko košta ali za 45€ imaš u Atomu FSP CMT 211 koji dolazi sa 3-4 ventilatora...
Ubaci i neki jeftiniji kuler poput LC Power LC-CC-120...
 
Hvala za RAM, prevideo sam da sam ubacio DD3 :/

GIGABYTE MB B550M DS3H / 128 GB / PCIe 4
Ryzen 5 3600 / 6 Cores -12 Threads / PCIe 4
Gigabyte Nvidia GT1030 GT 1030 - 2GB DDR5 Dx12
Samsung 980 Pro 1 TB / PCIe 4
Kingston FURY Beast RGB 32GB 3200MHz DDR4 CL16
Corsair CX450 450W

Konfiguracija mi deluje super, samo me zanima da li je bitno da graficka bude PCIe4? Naleteo sam npr i na ovu: XFX RX550 4GB GDDR5.

Molim te da pogledas ova 3 kucista, ako nista od njih nije OK resenje, onda bih isao na tvoj predlog:
ABKONCORE C650 Mesh
Silentiumpc CASE Signum SG1
Zalman S2
 
Nazad
Vrh Dno