Šta je novo?

Pomoć - može li Mobile Celeron na desktop ploču (Soket 478)?

runner

Cenjen
Učlanjen(a)
26.10.2011
Poruke
9
Poena
151
Pozdrav drugari,
molim za pomoć oko jednog pitanja, naime, ostao mi još od ranije iz starog laptopa procesor: Mobile Celeron 550.
Hteo sam da s njim sklopim neku slabiju desktop konfiguraciju, i u tom slučaju bih trebao juriti odgovarajuću matičnu za njega. E sad, pitanje je:

Kako da utvrdim da li bi taj procesor radio na desktop pločama (mislim na stare Pentium 4 ploče sa "Socket 478" podnožjem)? Da li je dovoljno to što za ovaj procesor piše "supports sockets: PPGA478"?
Da li ima neke veze što je ovaj celeron "mobile" verzija?

Hvala unapred.
 
To je core 2 duo procesor i naravno da ne bi radio na 478 ploci. Jedino sto bi radilo su Pentium 4 mobile i Pentium M (uz adapter).
 
Hvala na odgovoru :)

Zašto onda, majku mu, Intel koristi istu oznaku za soket ovog procesora (PPGA478) kao kod Pentium 4 procesora!? Evo npr, uzmem Intel Pentium 4 na 2.20GHz (Northwood) On bi trebao da ide na Socket 478 ploče? Tako? A ima istu oznaku soketa kao moj celeron.

Tj generalno, mnogo su mi konfuzne sve te oznake... Soket M ..Soket P ...Soket 479 ...Soket 478 ...:crash: ...šta je tu s' čim kompatibilno, a šta nije? ima li negde na Benču da je pisano o ovome ranije? Pokušavao sam da nađem u pretrazi, ali bezuspešno.

Izvinjavam se stvarno ako smaram. I još jednom, hvala :)
 
Poslednja izmena:
Sam Intel je napravio ogromnu konfuziju sa procesorima za laptope, pogotovo sto na isti nacin oznacavaju razlicite sockete. Verovatno je za njih lakse da "socket" oznacavaju po njegovim fizickim karakteristikama (478 pinova i Plastic Pin Grid Array) ali to posle niko ne moz da raspertla. Dodatni problem je podrska za procesor u cipsetu, pa se desi da neki cipseti uopste ne podrzavaju jace procesore iako su isti socket i ista generacija.

Dobri ljudi sa Notebook Review su sastavili ovu listu, na cemu sam im neizmerno zahvalan.

http://forum.notebookreview.com/har...tel-mobile-processor-compatibility-guide.html

Stavljanje mobility procesora u desktop plocu je moglo samo kod Pentium 4 (mobility) jer su to prakticno isti procesori (ali i to je bila retkost ili je bio potreban adapter). Mozda i gresim, ali nisam vidjao P4 ploce koje mogu da teraju P-M recimo, postoje desktop ploce koje mogu da prime mobility Pentium M ili Core (2 Duo) procesor, ali je to prakticno maticna od laptopa u desktop dimenzijama.
 
Poslednja izmena:
U odlična tema. Hvala za link. Konačno sve pobrojano na jednom mestu.

Usput sam pronašao i ovu temu:
http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?f=28&t=50954

pokretač te teme čak u potpisu nosi:
"Save a tree - use MoDT!
- Desktop: Core 2 Duo T7200 + MSI 945GT Speedster
- Desktop2: Core 2 Duo T5600 + Aopen i945GTm-VHL
- HTPC: Core Duo T2400 + Aopen i945GMm-HL
- Server: Intel D945GCLF2
- CarPC: Intel D201GLY"

:D

Vidim da ih zovu MoDT ploče (Mobile on DeskTop).. čak su im i memorijski slotovi SO-DIMM bogte ...samo, takvo šta naći polovno i još za sitne pare mi se već čini ravno podvigu.. definitivno odustajem od reinkarnacije mog celerona... ostaje matorko ipak u svojoj kutiji

koliko sam laički uspeo da skapiram na širu proizvodnju desktop Soket P i M ploča se nikad nije prešlo jer se pokazalo da su LGA775 Core 2 Duo procesori postali mnogo popularnije i ekonomičnije rešenje
 
Nazad
Vrh Dno