Šta je novo?

Pomoć, šta ovo predstavlja?

CharapanSRB

Poznat
Učlanjen(a)
01.09.2020
Poruke
14
Poena
34
Pozdrav forumaši, nisam znao gde da svrstam ovo pitanje tj. u kom odeljku foruma. Slobodno obrišite posle odgovora.
Naime postavili su u selu iznad moje kuće ovu antenu/odašiljač na slici, šta je ovo? Agregat desno je radio non stop dok sam ja bio tu.

IMG_20221105_100157.jpg
 
GSM repetitor nekog provajdera, do kojeg još uvek nije dovedena el energija.
 
Komunikaciona antena, mož biti za mobilni, internet, relej za TV itd. Možda i vojska, uglavnom tamo gde kablovi nisu zgodni.
 
5G
 
Cist 5G
 
Ako je ovo u daljoj okolini Vranja, onda znam ko je i postavio, čemu služi i da će upravo radi na dovođenju 220V mreže i spremanju brojula za priključenje na el energetsku mrežu EPS.
Nisam siguran!?!
 
Ako je ovo desno van ograde agregat, a sve govori da jeste, teško da bi preživeo noć kod mene. Već je na točkovima.
 
ako je donet helikopterom... :D
 
To ti je bazna stanica za mobilne operatere, konkretno ova na slici je ili MTS ili A1 (VIP) posto oni koriste Nokia opremu (vidim po uredjajima, ovi sivi uredjaji ispod belih antena na vrhu stuba). Telenor koristi Huawei, pa znam da nisu oni.

Nije bas slika velike rezolucije, ali cini mi se da vidim po 6 jumper kablova da ulazi u svaku antenu, sto znaci da su pustili sve tri tehnologije 2G+3G+4G(LTE).

3 velike antene daju signal korisnicima (telefonima) a ona okrugla antena gore levo je za prenos (komunikacija sa drugom baznom stanicom) i ona bas bas zraci, ali je usko usmerena (nikako glavu ispred nje duze od par sekundi :alien: )

Sve u svemu, bez brige, takvih baznih stanica imas na hiljade po Srbiji (posetio sam i konfigurisao bar nekih 200 komada), a u vecim gradovima ih ima na svakom drugom krovu.
Sve je to normalno sto bi reko Muta Nikolic..
 
Na koliko GHz radi okrugla antena? Znam da je ona opasna pricao mi drugar, ta za linkovanje izmedju baznih stanica i da mora da se iskljuci sve pre nego sto se prilazi.
Ovo uspravno kao sipka je gromobran.
 
Te manje (precnika 0.3 i 0.6m) mogu da rade u bas sirokom opsegu, ako se dobro secam od 4GHz pa sve do 90GHz.
E sad, konfigurise se u zavisnosti od toga kako radio planer odluci, koje su licence placene, zavisno od udaljenosti druge bazne, od terena (sve ravno ili ima brda, mnogo drveca itd..), 100 nekih faktora.. Uglavnom smo ih po Srbiji podesavali tu negde izmedju 20 i 40 GHz.
Noviji software ima i automatsku regulaciju, pa kad vidi da pada nivo signala (na primer kisni uslovi), sam ce da promeni parametre..
Ali osim frekvencije bitan faktor je i kojom snagom "duvaju" tj. zrace.

Kako prelazis na antene veceg precnika (od 0.9m pa sve do najvecih od 3.0 i 3.6m) tako opada frekvencija (talasna duzina ide na gore, mora zbog vecih rastojanja, da ne idemo u fiziku, slabljenje itd..)

Ono sto je tendencija poslednjih 5-10 godina kod nas, je da se umesto tih "okruglih" (link) antena dovlaci optika kao sredstvo prenosa.
Tako da link antene polako ostaju samo na nepristupacnijim lokacijama, kao backup sredstvo, i kao veza vecih regionalnih centara po zemlji.
 
Ako je ovo u daljoj okolini Vranja, onda znam ko je i postavio, čemu služi i da će upravo radi na dovođenju 220V mreže i spremanju brojula za priključenje na el energetsku mrežu EPS.
Nisam siguran!?!
Ne, okolina Kruševca, opština Ražanj. Selo kraj Južne Morave.
Žice koje se vide iznad su od transformatora/trafostanice koja se nalazi 30, 40m ispred ove antene.
 
Te manje (precnika 0.3 i 0.6m) mogu da rade u bas sirokom opsegu, ako se dobro secam od 4GHz pa sve do 90GHz.
E sad, konfigurise se u zavisnosti od toga kako radio planer odluci, koje su licence placene, zavisno od udaljenosti druge bazne, od terena (sve ravno ili ima brda, mnogo drveca itd..), 100 nekih faktora.. Uglavnom smo ih po Srbiji podesavali tu negde izmedju 20 i 40 GHz.
Noviji software ima i automatsku regulaciju, pa kad vidi da pada nivo signala (na primer kisni uslovi), sam ce da promeni parametre..
Ali osim frekvencije bitan faktor je i kojom snagom "duvaju" tj. zrace.

Kako prelazis na antene veceg precnika (od 0.9m pa sve do najvecih od 3.0 i 3.6m) tako opada frekvencija (talasna duzina ide na gore, mora zbog vecih rastojanja, da ne idemo u fiziku, slabljenje itd..)

Ono sto je tendencija poslednjih 5-10 godina kod nas, je da se umesto tih "okruglih" (link) antena dovlaci optika kao sredstvo prenosa.
Tako da link antene polako ostaju samo na nepristupacnijim lokacijama, kao backup sredstvo, i kao veza vecih regionalnih centara po zemlji.
Ja sam primetio da Telekom uglavnom koristi optiku jer na njihovim predajnicima nema okruglih antena.
 
Da, drzavna firma pa mnogo lakse "dobijaju" dozvole da kopaju, provlace i postavljaju optiku svuda. Bukvalno jos jedna vrsta monopola, al ajd, sve ima svoje prednosti i mane, da ne idemo u politiku.

Ima i dosta situacija gde Telekom dovuce optiku, pa A1 placa Telekomu da pusti prenos kroz njihovu infrastrukturu (kablove).
 
Ma oni kopaju samo za bezžičnu telefoniju.
 
DBraveZ, kako se generalno napajaju takve bazne stanice? Da li imaju baterijski backup ili dizel?
 
Ja sam (davno) radio napajanje jedne bazne stanice negde na nekim čukama, blizu vrške čuke, napajanje je bilo na dizel agregat, imali su cisternu pod zemljom i dolazio je neko povremeno da doliva gorivo. Ali to je jako dugo moglo da traje. Ostale su imale regularno napajanje sa mreže, i svaka je imala upseve (ali ovo je bilo pre 10 godina, pa su se stvari možda i promenile do sad).
 
Nazad
Vrh Dno