Šta je novo?

POMOĆ, procesor se pregreva

ivan21000

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
01.09.2008
Poruke
94
Poena
160
Zamenio sam svoj procesor athlon x2 4200+, sa procesorom athlon x2 5000+
Stari procesor je na ploči radio bez problem, ali kada sam stavio novi, počeo je da se strašno pregreva.

Ploča je Ga-M56s-S3

Athlon x2 5000+ sa mašine sa koje sam je skinuo je kolko sam primetio lepo radio, probao sam igre u full rezoluciji, a ovde se greje već kada ga podesim na 1,8ghz i pokrenem igru, tada oće da pređe i 70C

Drug i ja smo stavili novu pastu, skinuli prethodnu, na njemu je box cooler.
Napajanje je xilence 500w
grafička GF 9600GT

1. ako smo loše stavili pastu kako to da utvrdim
2. da li ima neka podešavanja u biosu koja još treba podesiti prilikom zamene procesora
3. da li je rešenje novi cooler, mada ovaj na izgled lepo radi, nije prasnjav i ne zuji

ako neko ima neku pametnu ideju šta bi moglo biti, unapred zahvalan
 
Mislim da je samo pasta. Stavili ste predebeo sloj...npr. Znači jedan ravnomeran tankić na procesor i nasloniš kuler bez dodatnog mrdanja i mešanja. Eventualno kuler nije dobro legao...cimni ga, ne sme da mrdne ni malo.
 
Poslednja izmena:
Zamenio sam svoj procesor athlon x2 4200+, sa procesorom athlon x2 5000+
Stari procesor je na ploči radio bez problem, ali kada sam stavio novi, počeo je da se strašno pregreva.

Ploča je Ga-M56s-S3

Athlon x2 5000+ sa mašine sa koje sam je skinuo je kolko sam primetio lepo radio, probao sam igre u full rezoluciji, a ovde se greje već kada ga podesim na 1,8ghz i pokrenem igru, tada oće da pređe i 70C

Drug i ja smo stavili novu pastu, skinuli prethodnu, na njemu je box cooler.
Napajanje je xilence 500w
grafička GF 9600GT

1. ako smo loše stavili pastu kako to da utvrdim
2. da li ima neka podešavanja u biosu koja još treba podesiti prilikom zamene procesora
3. da li je rešenje novi cooler, mada ovaj na izgled lepo radi, nije prasnjav i ne zuji

ako neko ima neku pametnu ideju šta bi moglo biti, unapred zahvalan

pa ako kazes da ti je kod drugara railo sve ok,ja kontam da nije dobro legao sam kuler na cpu,neverujem da je pasta lose nanesena......nevidim drugi razlog,ili ste bas toliko spetljani pa ste lose stavili pastu,u sta cisto sumnjam,jer to i malo dete moze da uradi kako treba ;) proveri koju ti voltazu dobija cpu,da ti mozda sam bios ne dodeljuje neku jako veliku voltazu,oce to kada to podesavanje u biosu ostane na AUTO,pa pobrljavi nekad.....i sta ti se desava?jel ti se restartuje komp?kojim programom si merio temp?
 
Mislim da je pasta lose nanesena, a moguce je i da nisi lepo kuler postavio. Pregledaj opet. Ocisti lepo kuler i CPU od paste i nanesi tanak sloj kao sto ti je bobiska vec rekao.
 
Moze biti dve stvari, ili kuler nije nalegao kako treba (nekad se to zna desiti), a to ces proveriti tako sto kad skines hladnjak sa procesora, vidis po otiscima paste, da li je bio kontakt kako treba - otisak na obe strane u vidu vrlo tankog sloja, sa izguranim viskom paste na sve strane,
ili
kod automatskih postavki nekad se zna desiti da ploca (bios) nema dobre informacije o voltazi (VCore) za CPU, pa je ko zna koliko stavio. Imao sam taj slucaj pre 2-3 nedelje, ugradjivao sam doduse athlon II X2 260 na GA-MA770-UD3 (solidnoj) ploci, sa najnovijim biosom, pa je ipak automatska voltaza bila 1.495 V, sto je abnormalno za neku default voltazu od 1.325 do 1.350 V.
Mislim da je Default VCore kod tebe za taj proc 1.350V, proveri sa everestom ili u biosu.
 
A sto ne bi postavio SS iz Cpu-z npr.? Jel se greje hladnjak ili ste temeprature samo ocitavali iz bios-a ili nekog programa? Moguce je da ti je novi proc G1 ili G2 revizije i da senzor brlja. Mozda je i stari bios pa ne prepoznaje procesor kako treba. Sve sto je napisano ovde stoji ali moze i ovo da bude problem. Smanji napon proca jer je sigurno preteran. Skoro sve GA ploce guraju neki nenormalan napon procu, novije ne toliko koliko stare.
 
postavio sam temu na pcberzi, tamo sam dobio slične odgovore

Skinuo sam procesor i cooler i obrisao pastu.
Paste je bilo tolko da je malo iscurila sa strane,
da li to znači da je bilo previše paste

Videću da namestim voltažu, mislim da je bila
podešena na auto

Temepraturu sam merio u biosu, tamo je rasla postepeno preko 60 pa nadalje
a ovako sam merio sa u programu core temp
Kada je bio namešten na 2,6 da radi jako se brzo pregreje, cim ga malo preopteretim komp se ugasi.

čak kada ga podesim i na 1,2ghz se greje, ne tolko ali porpilično


Videću da podesim voltažu
Da li se voltaža razlikuje samo od procesora do procesora ili
varira u zavisnosti koji procesor kombinojem sa kojom pločom
Da stavim napon na 1,325
Da li menjanjem napona mogu da uništim ploču i procesor
na kom sajtu mogu da vidim sve vetzano za napon mog procesora

Hvala svima na brzim odgovorima, svaki savet je više
nego dobrodošao
 
Stavi na sredinu procesora kuglicu paste veličine zrna bibera, prisloni hladnjak i zakopčaj ga onom šnalom za onu plastiku, nema tu neke nauke, sama će da se rasporedi. Što se tiče napona, slobodno 1.3V stavi i teraj. Možeš da ga uništiš prevelikim naponom samo, a pošto ga nećeš klokovati neće mu smetati da napon bude malo niži, manje će se grejati...
 
Poslednja izmena:
da radi na 2,6ghz mi je sasvim dovoljno
stavicu sutra novu pastu, i smanjiti napon na 1,3
pa javljam da li je sve ok
 
Hmm u biosu, 60 pa nadalje raste, to mi vise lici na los kontakt hladnjaka i procesora (kas skines hladnjak, moras da vidis otisak procesora, i to takav da na hladnjaku na mestu gde procesor nalegne, gotovo se providi, ne sme da bude debeo, neprovidan sloj, onda ima previse zazora, ili nepravilno - tanje i deblje, onda stoji ukoso). Imao sam jednom davno i takav slucaj (Intel P4 northwood), box kuler koji sam dobio sa procesorom, nije bio kompatibilan sa plasticnim podnozjem na ploci, kad se montira, hladnjak uopste nije imao kontakt sa procesorom... u biosu je otislo na 80 stepeni... no ovde je bilo zazora 1-2mm.
Btw, koja ja maticna u pitanju, sve voltaze u biosu umesto Auto, mozes staviti na Normal, sem meorije (DDR2) koja je pozeljno da bude oko 1.85-1.95, umesto 1.80V default.
Da li imas i hladnjak koji je bio na starom procesoru, da probas njega montirati?
 
Hladnjak na ovom i mom starom procesoru je bio indentičan,
nisam u mogućnosti da vratim stari haldnjak pošto sam procesor prodao
Napon za memoriju ne bih dirao
A ovaj ću staviti na manji napon
 
Najbolja varijanta ti je da ukljucis, ispratis u biosu temperaturu i kad dodje do nekih 60 stepeni, pipnes hladnjak, ako je vreo onda tacno ocitava i definitivno je problem, ali ako je hladan (mlak) na dodir, cim ugasis, skines kuler (bar je lak za skidanje) i da vidis kakav je procesor na dodir. Sve nesto tipujem na brljive senzore. Jos jedna stvar, kad postavis voltazu procesora na bilo koju drugu sem na auto, u realnosti je nesto visa. najgore sto nema (u biosu) ocitavanje vrednosti voltaze nego samo pise vcore ok.
Pokreni everest (aida64 po novom), za njega znam da tacno ocitava.
 
Najbolja varijanta ti je da ukljucis, ispratis u biosu temperaturu i kad dodje do nekih 60 stepeni, pipnes hladnjak, ako je vreo onda tacno ocitava i definitivno je problem, ali ako je hladan (mlak) na dodir, cim ugasis, skines kuler (bar je lak za skidanje) i da vidis kakav je procesor na dodir. Sve nesto tipujem na brljive senzore. Jos jedna stvar, kad postavis voltazu procesora na bilo koju drugu sem na auto, u realnosti je nesto visa. najgore sto nema (u biosu) ocitavanje vrednosti voltaze nego samo pise vcore ok.
Pokreni everest (aida64 po novom), za njega znam da tacno ocitava.
Upravo sam nesto slicno hteo da napisem.

Pogledaj ovu temu: Temperatura procesora MEGA PROBLEM.
 
Da ali ljudi ovo nije pitanje senzora, covek lepo kaze da mu se procesor pregreje i ugasi PC,.
citiram
"Kada je bio namešten na 2,6 da radi jako se brzo pregreje, cim ga malo preopteretim komp se ugasi.
čak kada ga podesim i na 1,2ghz se greje, ne tolko ali porpilično",

znaci stvarno se pregrejava. Ili nepravilno naleganje hladnjaka na proc (proveri kako si okrenuo hladnjak - mislim ono mozda si ga okrenuo suprotno za 180 stepeni nego sto treba), ili prevelike voltaze.

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Athlon 64 X2 5000+ - ADA5000IAA5CZ.html

Evo ti voltaze, 1.3-1.35 na 2600HMz, na 1000MH 1.1V za CPU,...

Navedi ako nije problem koju maticnu i koju memoriju imas i koliko, ono sto sam ti rekao za napon kod memorije, posto vidim da se ne razumes, za ddr2 memoriju, pogotovo koje rade u dualu, i na krntavim plocama - jeftinije, dosta padova napona u sistemu pod opterecenjem, preporucivalo se zbog stabilnosti sistema na voltazu na memoriji treba drzati na 1.90-1.95V, no to nije tvoj problem, nema veze sa pregrejavanjem, ovde se komp resetovao zbog nestabilnosti, a ne zbog pregrejavanja.

Da li mozes da ocitas napone kad udjes u bios, ili u windowsu, (CPU-z ili everest), pa napises.
 
Poslednja izmena:
Pazi sad, idem u off ali vezano sa temom. Mogu sad da pocnem da navodim primere, msi nforce 500 (svaka im cast kad su jos i ovde poceli sa preimenovanjem) i 5600+ G2 revizija. U leru 30-35 stepeni, sve normalno namesteno. E sad pod opterecenjem do 85 prijavljuje bios, pipnes hladnjak, topao ali mozes ga drzis, stavljana termalna sonda i pokazivala oko 52-3. Na toj ploci je pre njega radio 4000+ bez ikakvih problema sa povisenim temperaturama, oko 40-45, dok novi proc u drugoj ploci nije presao 50-tak stepeni. Ima jos dosta primera (celeron 2.0, udjes u bios on vec oko 100-tke, nepun minut i gasi komp pri 120 a on na dodir led leden!!!!) i ovde su ih dosta i iskusili. Da mu kazem da dotegne drzace socketa, dzaba GA gura plasticne tiplove kao na intelu.
Ploca koliko vidim je vec pomenuta jos u prvom postu.
Da skrati sebi muke, moja preporuka da nadje nekoga ko se malo vise razume u celu problematiku ili na kraju krajeva servis. Ako pocne da radi sve sto mu je ovde napisano, moze i stetu da napravi, malo teze ali opet.
@salenjak nemoj pogresno da me shvatis ali nemam nista protiv tebe ako ima takav ton u mojim postovima. Drugo ovo je AMD i tesko da ce pogresno da okrene kuler, posto sam 100 % siguran da je fabricki.
 
Poslednja izmena:
@Jofka
Uff. glup sam, sad tek vidim kad si rekao da je naveo maticnu u prvom postu, to sam potpuno prevideo. Namera mi je naravno da pomognemo coveku, a ne da se pravim pametniji nego sto jesam, slazem se potpuno sa tobom, i ovako je vec previse cackao oko masine, bolje da odnese kod nekog ko se jako dobro razume u sve to, ili u servis...
Jedino bezazleno sto moze da ucini, je da ocita VCore.
 
Drugar mi je opet priskočio u pomoć, a on je više puta stavljao i skidao procesor, tako mu nije prvi put da to radi.

Stavili smo ponovo pastu marke Titan, lep tanak sloj i ravnomerno rasporedili po procesoru, razmazali tvrdim kartonom, nigde nije kapnulo sa strane
Uklučili, komp se opet greje
Po pokretanju igrice komp se ugasi u roku od max 20s
Resetovali bios
Namestili voltažu na 1,3

U biosu temepratura 90c, ugasili smo kompijter, skinuli hladnjak procesor mlak (posle 15s kolko na name je trebalo da skinemo cooler)
i cooler (mlak) dok komp radi (3000 obrtaja pokazuje da radi)
Ne mogu da fleshujem bios jer može u toku rada da se ugasi računar

Jel moguće da je ploča loša ili procesor defektan
 
Poslednja izmena:
Sto se mene tice, svasta sam vec video ili cuo, po nekoj logici, ako je voltaza namestena na normalnu, mora da nesto nije u redu sa kontaktom na hladnjak, bolje odnesi u neki servis, ozbiljno, jer takav problem moze da ustanovi ili otkloni samo onaj ko je 100% siguran sta radi.
Procesor je nov, ili neka menjaza za polovan, jer ako je nov ne bi trebalo da se ovako nesto dogodi, u krajnjem slucaju nosi komp tamo gde si kupio procesor, ako je polovan, onda ko zna, mozda je bio zesce overklokovan, pa je na izdisaju i neko te zaj..o, ali sve su to samo nagadjanja...

Ono sto sam pitao ranije, kad stavis pastu (recimo kao sto neko rece "kao zrno bibera"), da li se ona skroz sabije, odnosno onaj tanak sloj sto ste razmazali, da li je ostao isti takav otisak na hladnjaku, da li hladnjak cvrsto stoji kad je fiksiran,...
 
Izvini, ali koji deo "stavi kuglicu paste veličine zrna bibera na sredinu procesora i pusti je da se sama rasporedi" ti nije bio jasan?!
 
Zvao sam danas druga koji drži servis i prodavnicu računar, i kaže mi da su imali sličnu ili istu takvu Gigabaytovu ploču sa sve istim simtomima.
Temeratura se penje u nebesa, komp se gasi, a procesor hladan
Reče mi da ploča loše radi sa dual core procesorima, već samo sa sing core, mada je meni lepo radila sa x2 4200

Probaću da nabavim odgovarajuću ploču i nadam se da će moje muke tada prestati, jer sve što sam uradio nije davlo rezultata

Drugar mi reče da ovaj moj procesor neće da radi sa ddr3 memorijom, tako da onda otpadaju te ploče, ili može da radi na tim novijim pločama a da memorija radi na nižem taktu

U svakom slučaju hvala puno svima na brzim i izdašnim odgovorima, a nadam se da je ovo kraj mojih muka, jer mi je bitno da je procesor ispravan, a ploču pošto i nije neka mi čak nije ni loše da zamenim
 
qq onome ko na toj plocu ubaci 3 ili 4-jezgrasa...moze i rostilj da spremi :D Vecu glupost u zivotu nisam cuo ali ajd sad. Ploca (ne jedna nego par njih, bila je dosta jeftina kad se pojavila pa ima da se nadje malo cesce) normalno radi sa 1 ili 2-jegrasima, mada sam probao Phenom x3 (prva generacija) i radio je bez problema. Jednostavno se desi da je ploca "falericna", mozda samo sa tim procesorom, procunjaj po forumu pa ces videti koliko postova ima vezanih bas za ocitavanje temprerature na g1 i g2 revizijama athlona....
Jedino kao sto si i sam napisao da nadjes neku drugu plocu ili da vratis stari proc. 400mhz razlike se bas i ne oseti previse u radu.
 
Izvini, ali koji deo "stavi kuglicu paste veličine zrna bibera na sredinu procesora i pusti je da se sama rasporedi" ti nije bio jasan?!

Meni je sve jasno, nemam pojma jesi li ti mene prozvao ili Ivana21000, ja sam se obracao Ivanu, a pasta moze da se stavi na koliko god hoces nacina, ako je kvalitetna pasta i ima taman koliko je treba, pravilno se rasporedi - mozes da stavis u kakvom god obliku hoces, :) i naravno ako nemas 1/10000 baksuz kao on.
 
Fleshovao sam bios na Gigabajt ploči, ali nije pomoglo (nisam stavio beta verziju, već verziju pre beta)

Menjao sa drugom ploča
Dao sam mu moju, na kojoj sada radi athlon 64 3000+ bez ikakvih problem, a
dobio od njega msi k9n neo, kojoj moram da fleshujem bios (izbaci mi neku poruku prilikom paljenja računara), ali posle sasvim lepo radi, ne pregreva se i ne gasi prilikom igranja igrara.

:wall::wall::wall:
 
Nazad
Vrh Dno