Šta je novo?

Polovni laptop-ovi

Bench oglasi?
Možda neke prodavnice imaju rasprodaje notebookova koji su korišćeni kao izložbeni primerci.
 
povoljno - Halo oglasi. nema povoljnije.

ja recimo, sam uzeo za 100 evra HP sa celeronom 478 na 1.5Ghz sa 512 rama i 80Gb HDDd-a , 14 incha, a taj isti model je prodavan dva puta na benchu po 160 evra.

ujedno - malo mi je falilo da kupim od lika - Tecra 2.2 dual core, sa jakom grafikom, i 4 giga rama - za 150 evra, ne radi punjenje (sto je bio glup kvar, sad se kajem sto nisam)

poenta je da tamo ljudima gori pod nogama i oce instant prodaju, pa daju jeftinije nego na IT sajtovima srpskog interneta.
 
Moj ti je savet da kupis nov laptop.Imam svaki dan iskustva sa polovnim laptopovima i veruj mi bolje ne uzimaj polovno.Evo i zasto.Prvo kod laptopova garancija je najvaznija jer u slucaju teskog kvara popravka je vrlo skupa.A to je upravo problem polovnih laptopova.Kupis za nekih 250 evra dual core na 2 ghz, 2 gb rama i 320 gb hard.Znaci jedan solidan laptop.Medjutim dal ti znas ko je njega koristio pre tebe.Ne znas.Ne znas takodje dal je vrsio popravke.Nama u firmi je dosao lik sa MSI laptopom a dijagnoza je bila da se cuju kuleri medjutim ne daje sliku.Probali smo na monitor da vidimo da nije crko ekran.Nije.Nece ni tako.Znaci ostaje najgore.Ili je graficki cip ili je ploca.Popravka bez menjanja ploce je bar nekih 25 evra minimum ali to dal ce raditi je pitanje.Znaci pusiona.Ploce su vrlo skupe i tesko ih je naci.Mozes da odes u MSI servis ali ima da te oderu kao budalu.Znaci puko si tih 250 evra i dao si eto jos bar 200-250 evra i imas polovan laptop koji si platio 500 evra.Taj tip sto je kupio MSI se ispostavilo da je neko radio na ploci i da je bukvalno nastimano da radi par dana i cao.Da me neko ne shvati pogresno pod nastimati ne mislim da je lik stavio da radi 7 dana jer to je nemoguce nego mislim da je uspeo da ozivi samo privremeno plocu i da je bilo pitanje vremena kad ce riknuti.E to je po meni velik problem polovnjaka.Jedino sta mozes da uradis da se ikako obezbedis su sledece stvari.Da nadjes dobru masinu za nekih 150 evra.Znaci tesko ali moze se naci dobar lap za 150 evra ako nekom gori pod nogama.Drugo da ako imas nekog ko je serviser da ti pregleda dal je lap radjen neki servis na ploci ili ne.Ako je radjeno nista ne uzimaj nikako.Takodje proveri sve USB dal rade, dal radi mrezna, pogledaj dal radi tastatura.Znaci sve pregledaj da nije nesto sjebano.Veruj mi uvaljuje masa samo tako.Imao sam slucaj da je lik doneo lap sa pokvarenom tastaturom.To je isto zeznuto jer i to nije jeftino zameniti a jos ako je stariji neki model onda je drkanje.Rekao sam 150 evra da das maximum iz razloga sto je 250 ebvra jako mnogo za polovan laptop.Toliko vecina trazi ali je puno jer je rizicno.Takodje puno je jer nov mozes naci za 40 000 din.Imas u laptop centru snizenje asus modela i mozes naci OK masine za 40 000 din.Tako da ako bacis 250 evra sto je nekih 27 000 din racunaj da si mogao u radnji lepo sa garancijom da kupis za samo 120 evra vise nov.A i najgori lap nov je bolji od najboljeg polovnog.Veruj mi uzimao sam polovnu robu i zajebao sam se.Dao sam pre par meseci 20 evra za cooler master napajanje i ispostavilo se da ne valja.Ja sam kasno to skontao a kad sam shvatio proslo je dosta vremena i nisam imao osnova da se zalim.A za tih 20 evra sam mogao da uzmem LC power od 420 W za 2 godine garancije.Ja sam mislio kao cooler master je dobro napajanje i nema da ne radi.E jes malo sutra.Posle sam kupio lc power za 20 evra novo a ovo sam bacio u smece.Tako da razmisli dobro i pazi dobro.Ako je jeftino proveri sve jer ko zna sta se krije.Nemoj da te odelju za plovan lap jer je to macka u dzaku.I po meni uzmi neku bolju marku.Mani se HP-a , acera, MSI i asusa.Idi na dell , toshiba ,lenovo.To su po meni kvalitetniji lapovi.Moze da te usere samo tako.Meni je nudio lik dual core masinu na 2 gb rama i 320 hard i to satelite pro toshiba za 120 evra.Znaci moze da se nadje samo sto rece kolega pre mene moras traziti one sto im gori pod nogama i treba im odma kes.
 
boro brate, stavljaj pasuse ubuduce, ako zelis da neko cita tvoje postove, iskren ti savet dajem. ja sam stao kod prvog reda.
 
i jos jedna stvar - predlagati nekom da kupuje novo umesto polovnog je iskljucivo personalni stav, i zavisi od karaktera osobe, dal mu se to svidja il ne. kao muzicki ukus, tako da kazem.

meni malo falilo da zabodem ortaka u glavu, kad je kupio sebi novu Dacia Logan, za 7500 evra. :S: i to sad skoro. jel vredi da ja njemu objashnjavam da je Toyota Avensis 2005 prema daciji, kao sto je avion prema bajsu ?? a njegov stav je: "pa brate, ovo je novo, kilometraza nula, servisi, ludilo, vamo tamo".

tako isto i sa laptopovima - ne mozes, pogotovo u srbiji reci: "a da si dao samo 120 evra vise" za nesto sto je placeno 200 evra. ja prvi ne bih kupio nov laptop, ako za duplo manju cenu postoji polovan sa istim ili slicnim preformansama, pogotovo sto se nama kao korisnicima sada mazu oci sa nerealnim benchmarcima. u prevodu - C2D na 2.6 VS i3 na 2.6 - jeste slabiji C2D ali nije slabiji 400-500 evra razlike u ceni na laptopu.
 
Ja se slažem sa Borom. Nekada se možda isplatilo uzeti polovan laptop, ali to je bilo davno kada su cene istih imale iza sebe tri nule. Sada možeš kupiti nov laptop već za 400 evra i to bude odličan. Od danas valjda svaki ide i sa dve godine garancije. To je kod lapova vrlo važno jer popravke nisu jeftine, da ne kažem i neisplative. Ja sam promenio na desetine laptopova (trgovao sam njima) i imao sam i novih i olovnih. Prestao sam onog trenutka kada su postali podjednako popularni kao i desktop računari, odnosno kada su pojeftinili do te mere da po ceni jednog desktop kompa sa tft monitorom imaša da kupiš ekvivalentan laptop. Od tada ko god dođe da traži polovan laptop ja mu preporučim da uzme nov. Ako već insistira na polovnom mora imati pisanu garanciju i to ne isteklu još za koji mesec u slučaju da nešto ne valja. Diljaci nikako ne doaze u obzir.
Druga bitna stavka na koju treba obratiti pažnju pri kupovini polovnjaka je trajanje baterije, jer zamena iste košta 100-nak evra. Kupiš lap od 200 eura dodaš stodzu za bateriju i platio si 300 a mogao si da dodaš koju kintu za nov.
Ja od kako sam prestao da radim prodaju i servis računara kupujem isključivo novo. Čak se ponekad i oduševim nekim stvarima. Tipa, uzeo HP 6910p i dobio godinu dana garancije kod prodavca kad ono kod nas ima predstavništvo HP-a kod kojeg možete da proverite (a i ostavrite) njihovu garanciju. Ispostavilo se da moj HP ima garanciju od 3 godine.
 
@Igoritza

Prihvatam sugestiju.Bio sam previse opsiran.Medjutim ne slazem se sa tobom nikako.To sto si napisao za auto nikako ne moze biti isto sa laptopom.Jer auto sta god ti rikne popravka je moguca a kod laptopa nije.Svaka ploca koja crkne je nezamenjiva tj popravka je neisplativa.

Slazem se potpuno sa kolegom blue.Sve sto je rekao je tacno 100%.Inace baterija minimum mozes da prodjes sa 80-tak evra.Polovni laptop je macka u dzaku.Opet ponavljam ako bas oce da kupi nek uradi stvari koje sam napisao.Manje vise dosta stvari osim 1 nisu presudne.Jedina i najvaznija stvar a najteza je proveravanje daj je nesto radjeno na njemu.Kazem najteze jer 99% prodavaca samo da laptop i aj cao


Cak i kod mene u firmi gazda to ne proverava ali zato je jednom dobro okinuo za 150 evrica.Doneo lik laptop i sve radi i posle 2 dana prc.On kao sta je kad ono ploca grejana i .....Znaci prc veliko.Lik naravno se nije javljao a on ostao kratak za 150 evra.Kazem opet ti ne znas nikad zasto on prodaje.Ako bas kupujes trazis mu radnu garanciju da sve isproverevas dal je OK.Polovna racunarska roba je macka u dzaku a 250 evra je puno novca da bi rizikovao.

Vidim cak na limundo prodaju i za 40 soma polovnjake.To je *****izam.Ljudi nisu normalni.Lik prodaje isto acera pokvarenog za 150 evra.A meni lik nudio toshibu za 130 evra koja je OK.Kazem treba traziti takve ljude a ne biti budala i dati 40 soma za laptop koji vredi u radnji nov 50 soma.Cak i lapovi sa 12 meseci su rizik a kamoli polovna roba.
 
Ja bih uvek izabrao novo sa garancijom od 2+ godine za notebook. Čak, trajanje garancije je na prvom mesto, pa tek onda specifikacija.
Samo mi nije jasno kako su ljudi spremni da plate 500+ evra za iPhone bez garancije, a kad je u pitanju notebook onda jok?
 
ja eto nemam pozitivna iskustva sa garancijama u srbiji, pa se ni ne zamlacujem da od toga ocekujem nesto specijalno. na kraju krajeva, ko vam to daje tri godine garancije na laptopove ? dajte mi molim vas neki skrin shot tog papira ?
 
Skoro svi Dell-ovi laptopovi imaju tri godine garancije, Toshiba, Sony, Asus... daju 3 godine ali na one skuplje modele, na ostale dve godine.

Moja iskustva sa grancijom na HW su pozitivna 100%, a dešavalo mi se da mi rikne komponenta posle 2 godine i da dobijem novu (bolju) posle 3-4 dana kao zamenu.

Mobilni telefoni su već drugo jer tu realno neke garancije nema, operateri zavlače, ovo što se valja po prodavnicama je mahom stiglo sivim kanalima ili je (ako je legalno) cena nenormalno visoka.

Kupovina polovnog laptop jedino i isključivo od poznanika koji ga prodaje jer uzima neki bolji, dakle da znaš da mu ništa ne fali, a sve ostalo je jako veliki rizik ako nema garanciju.
 
Poslednja izmena:
Dell daje u startu 3 godine garanciju (mada na sajtu pise da su te druge dve godine u garanciji ukljuceni samo delovi a ne i ruke), dok za neke skuplje modele se nudi cak 5 godina, e sad kako to ide stvarno ne znam jer jos, da kucnem o drvo, nisam imao posla sa servisom.
 
Poslednja izmena:
Pa niko ne misli da je garancija idealna.Najbolje je da se laptop ne kvari.Nije to poenta dal je servisiranje dobro.Poenta je da je servis besplatan a kod polovnih vrlo skup.Moja iskustva sa MSI servisom su uzas i imali su mnogi prilike da procitaju u MSI delu.Medjutim bilo kako bilo ja sam novac dobio nazad.Dal je 3 meseca ili ne znam koliko ali kod polovnog nema pomoci nikakve...

Dell koliko ja znam daje na sve modele 3 godine garancije dok kod acera moze da dokupis 2 godine garancije za 30 evra u laptop centru.Koliko znam toshiba satelite pro daje 3 godine garancije a znam da u HR mozes da produzavas garanciju kod mnogih proizvodjaca.

Uglavnom i 12 meseci je sigurnost veca nego nista.Mala je razlika danas izmedju novog i polovnog.Sto rece kolega blue kad je bio lap 1200 evra pa polovan lupam 500 onda je za 700 evra isplati rizikovati jer tesko da mozes skupiti toliki kes.Ali danas lap kosta 400 evra sto je nista.Ja sam 2004 kupio 1 racunar za 450 evra s time da sam CPU,memoriju i hard uzeo najbednije.Manje vise osim ploce sve sam uzeo najeftinije a danas za 450 evra kupis brutalan desktop i odlican laptop........
 
Dell koliko ja znam daje na sve modele 3 godine garancije dok kod acera moze da dokupis 2 godine garancije za 30 evra u laptop centru.Koliko znam toshiba satelite pro daje 3 godine garancije a znam da u HR mozes da produzavas garanciju kod mnogih proizvodjaca.
.
Nisam mogao da im nadjem na sajtu ali pre jedno 3-4 meseca sam bio u Gigatronu i tamo mi je jedan decko pokazao makinu od 80 000 i rekao da mu je garancija 5 godina,a evo ti i ovaj link http://www.laptopcentar.co.rs/product/DELL-XPS-M1530-X495C-14200909
 
@milanin

To sto gledas je pravi XPS dell laptop.Ovo sto ja imam za duplo manje kesa je verovatno XPS za narodne mase.Inace XPS serija dell-a je vrh njihove ponude i najkvalitetnije sto dell nudi trenutno.Pazi 5 godina garancije za laptop je vrh i ako nisi manijak da menjas stalno racunare to ti je dovoljna sigurnost.

Ali zato je cena duplo veca od mog XPS-a.Ono sto mi se svidja kod dell masina a ne svidja kod sony i apple jer dell za 1000 evra nudi 5 godina garancije a sony i apple samo 1.Ja sam cuo da je napolju za apple mac pro garancija 5 godina a kod nas vidim u gigatronu da je samo 1.Sramota je da za nesto sto kosta tolike pare daju samo 1 godinu garancije.Isto i za sony vaio.


Ne znam meni licno je 1 godina ****** i uzas.Pa jbt comtrade za kante od masina daju 3 godine garancije a oni za lap od 500 evra daju 12 meseci.To je sramota.
 
ja eto nemam pozitivna iskustva sa garancijama u srbiji, pa se ni ne zamlacujem da od toga ocekujem nesto specijalno. na kraju krajeva, ko vam to daje tri godine garancije na laptopove ? dajte mi molim vas neki skrin shot tog papira ?

ja sam kupio dell i dobio garanciju 3 godine.
Mnogo znaci da imas na lapu garanciju. Nekako mi je sve to malo i nabijeno u njemu, imam utisak kao da moze svakog casa da rikne. :)
 
Poslednja izmena:
Niko ne pominje polovan laptop koji je jos uvek u garanciji? ;)

Ja sam pomenuo u svom postu:)

HP modeli koji imaju u nazivu slovo P imaju garanciju 3 godine. Proöitajte benchmark tekst o garancijama. Na osnovu tog teksta ja sam pozvao HP centralu u Srbiji i saznao da mi je garancija na laptop (HP 6910p) 3 godine a ne 1 godina kako je pisalo u garanciji prodavca. Da stvar bude još luđa, za ostvarivanje te garancije nije potrebno odneti ni HP internacionalnu garanciju, ni garanciju uvoznika/prodavca ni fiskalni račun. Samo se ispod pročita serial i product number i eto vam informacije. Te brojeve možete proveriti i na HP sajtu.
 
Polovan laptop kupujte samo ako mu je ostalo nesto garancije pisane i sa
fiskalnim racunom ... to je jedina varijanta koja je sigurna a ni ona nije sigurna.
Inace laptop bez problema moze da se otvori, rastavi i popravi a da se to uopste ne vidi, moze cak i profesionalcu koji se u to razume da promakne.
Retki su polovni laptop racunari kojima je sve 100% u redu a da je cena pristupacna.
Uglavno su im baterije oslabile, da ne pricam o gorim stvarima.

Sto se tice kola a to je offtopic, samo cu reci - novo je novo!
Ni ono nije savrseno naravno.
 
Vecina nasih firmi rade na ocajan nacin..........Dosta stvari se preskace i nemas pojma zasto je nesto jeftino.Na zapadu na primer ti ne mozes da kupis racunar sa repariranom plocom a da to nije napisano jasno i glasno.Kod nas comtrade moze da proda 1000 racunara IDEA firmi i da niko nema pojma da su to krsevi

Naravno 80% tih kanti su zavrsile na reklamacijama.Kao navodno pise negde na kutiji malim slovima.Tako da me ne cudi uopste da HP daje 3 a nasi daju 1 godinu.Meni je inace smesna cinjenica da na mac pro dobijes 12 meseci garancije.To je glupost.Sto se tice polovnih lapova imam prilike da svaki dan naletim na neki polovan lap.

Iskustva moja su da vecina hardverskih kvarova ne moze da se popravi.Ima sitnih stvari koje se rese medjutim vecina kvarova je da odneses lap i bacis u kontgejner.To mora da ima u vidu svaki kupac polovnog racunara.Na primer ja treba da prodam uskoro moju desktop masinu iz 2004 godine jer mi ne treba vise.

E sad ko to kupi je uzeo macku u dzaku.On radi i sve super ali brate dokle to samo bog zna.Medjutim i ako neko rikne moj matorac popravka je verovatno moguca ako ne zvekne ploca a u najgore slucaju imas na limundo da uzmes za 25 CPU i plocu.E kod lapa je to minimalni kvar a kod starog desktop je maximalni.To je razlika.

Ja sam uzeo nov MSI i isao sam vazan je samo hardver i nista vise.Zeznuo sam se i to debelo.Vazno kod lapa je samo kvalitet i duzina garancije.To dal lap ima malo jaci cpu ili 1 gb rama je totalno nevazno ako ti fljosne u 13-tom mesecu garancije a ti imas 12.Sta si onda uradio.Treba da platis lupam 200 evra za popravku.Plus problem je to sto je rekao kolega pre mene.Ko zna ko ga je drkao pre tebe i sta je radio


Ono sto ja vidim sta ljudi rade je skandal.Ljudi rucaju nad laptopom ,piju sok kafu i ne znam sta.Vecina njih prospe nesto po njemu pa je lap pun mrvica , pa je izgreban , pa baterija drzi 10 minuta , pa je USB cupan pa se klima.Pa imao sam slucaj jednog lika koji je ocupao ceo ulaz za adapter.Ma strasno znaci.A niko ti to nece napomenuti kad kupujes.
 
Poslednja izmena:
U decembru 2008. sam kupio MSI VR630X. Platio oko 400 eura. U to vreme za tu cenu je bio odličan lap. I zadovoljan sam njime. Ekranom, numeričkom tastaturom i uopšte radom. Međutim. U leto 2009. vrisnuo flat kabal. Servis. Pred istek garancije (nov 2010) kuler počeo nepodnošljivo da se čuje. Opet servis. Oba puta se vrlo malo zadržao u servisu, ali krastavac - dva kvara u dve godine. I to jedan koji bi me poprilično koštao. Da nije bilo garancije - ko zna. Sada sam pazario HP Pavillion DV7 i Lenovo S10-3T. Ozbiljno razmišljam da dokupim garanciju kod oba na tri godine. Mislim, stvarno su solidno urađeni ali ko zna.

Inače koliko para toliko muzike. Danas većina lapova košta ispod 1k eura. Ja sam 2002. uzeo Toshibu Satellite (ne sećam se tačno modela) za 2500 eura (regularna cena u Austriji bila oko 3500) i ona i dan danas radi kod ortaka. Baterija je vrisnula normalno ali radi. Sumnjam da bi danas i jedan lap mogao da izdrži 8 godina.
 
To si u pravu. Ali i to sam konstatovao u nekom postu pred kraj godine. Sa 2500 eura možeš par godina kupovati/prodavati lapove i imati uvek najnoviji hardware.
 
@blue

To ti 100% u pravu.Danas hardver napreduje nevidjenom brzinom.Uzeti laptop za narednih 10 godina je cist *****izam.Ja da uzmem sad lap za narednih 10 godina za samo 4 godine moj racunar ce jedva moci da se koristi za office a za 6 godina cu moci da ga bacim u smece.Tako da ne vredi nista da se obezbedis za ne znam koje vreme.Medjutim ono sto ja trazim od laptopa je da bar radi tih 3,4 godine a ne da kupim laptop koji vec u startu je los i ne radi.


Takodje je nedopustivo da ti rikne ploca posle 1 meseca.Generalno kvalitet lapova je opao drasticno dok desktop masine kako tako se jos drze.Ti danas imas vecinu ploca od 2,3 godine garancije za desktop dok kod lapova imas preko 70% proizvodjaca da imaju samo 12 meseci garancije.Meni je to licno nedopustivo.Pazite ni 450 evra nije sica lova za sve nas.Mislim kako kazu ako ti je sica daj mi 450 evra.Meni je trebalo dosta vremena da skrpim taj kes za laptop i da stedim.Znaci nije ni to tek tako.I ocekujem da bar ima neki pristojan kvalitet.Da mi traje 10 godina mi ne treba ali bi bilo fer da traje bar 5 godina.
 
Nije opao kvalitet laptopova, vec njihova cena, a za pola cene kvalitetnog laptopa ne mozes ocekivati da dobijes ne znam sta. Kinezi su stancanjem krsha uzeli pare prve godine, a posle su potrosili te pare na garanciju, usput su polomili noge konkurenciji u klasi ~1000 eur budzenjem 'ercova i gigabajata'. I sada svi lagano dizu cene ili kresu konfiguracije. Tipican primer za to je MSI, koji verujem niko nece uzeti dva puta.

Iz licnog iskustva bih mogao da preporucim samo Lenovo/IBM polovne laptope (ThinkPad T ili R). Mislim da je situacija slicna i sa ostalim laptopima koji su kostali 1000+ eur novi, ali ne mogu da garantujem.
 
ja za durabiliti mogu da stanem iza HP-a, er njihovi laptopovi prethodnih generacija zaista jesu kvalitetnije izrade. thinkpad takodje, ko od kamena da je.
 
I ja sam fan HP-a bez obzira sto mi je pomenuta Toshiba bila prvi laptop. Zadnja tri laptopa koje sam imao bili su: HP NC6000 (Centrino 14"), HP 6910p (C2D 14" Wide) i sada HP DV7-3036ez (AMD X2 Turion, 17.3"). Prva dva su bila kombinacija prenosivosti i dobrih performansi ali sam sada definitivno presekao, te u stanu držim zver poput DV7 koju neću previše da šetam, a za svaki dan mi je tu Lenovo S10-3T.
 
novo je samo dok ne okrenes kljuc prvi put. i onda vise nije. vazi i za laptopove takodje, te ako znas da trgujes, i da kupujes, polovno je ekstra.

Kad kupujes laptop, kazem - moze da bude izuzetaka ali je to retko, uglavnom su krsevi u pitanju ili je cena bolesna
a nije retko da je i jedno i drugo.
Od tri laptopa na stolu jedan je popravljen i mozes gledati koliko hoces vremena ne mozes znati da je otvaran i popravljan.
Ne bih ni ja znao da je popravljan jedan od njih da mi covek nije rekao, ne vidi se da je otvaran.
Jeftinije je dati 150e vise, i kupiti novo sa garancijom, sad bar ima jeftinih laptopova.
Nista budzeno, nista popravljano.
Pa koliko izdrzi ... generalno se ne vezujem ni za jedan brend, svaki laptop pokaze svoje lice posle 2-3 godine
pa se vidi da li je taj model konkretno dobar ili ne ...
Postoje lose serije, imaju mane svaki od njih, Dell, Toshiba, HP i ostali - svi imaju lose serije a njihovo ime nista ne garantuje.
Ako ste bas zapeli da kupite laptop polovan, makar neka to bude laptop bez GeForce 6-7-8000 grafickih kartica
jer ce te ako to kupite uskoro citati strane forume i strane teme koje pocinju sa nVidia/GeForce defect

E sad ako bilo sta kazem protiv HP-a, mislices da ti namerno kontriram sve sto kazes ali evo kod
mene su dolazile na servis najvise one fancy HP serije sa fancy crnim glossy poklopcem, i srebrnim glossy
kucistem DV9000, DV6000, TX1000 serije i druge i reci cu ti samo da su slucajevi bili uglavnom beznadezni...
Da se jednom u topicu slozim sa tobom, IBM definitivno jeste izdrzljiv brend za laptop racunare,
naravno postoje izuzetci ali IBM - DA!
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno