Šta je novo?

Polovan rack server VS "noname" desktop

farmaceut

Čuven
Učlanjen(a)
12.01.2002
Poruke
330
Poena
619
Pozdrav!

Sta mislite, sta mi je sigurnije za upotrebu:

Polovan "firmiran" rack server, tipa dual Xeon-2400MHz/1GB/36GB SCSI (Dell Power Ege, HP Proliant, IBM xSeries) koji bi me kostao 200-tinjak eura, ili nov "noname" racunar u istom cjenovnom rangu?
Da li kvalitet serverskih komponenti moze "nadoknaditi" to sto su vjereovatno bile u u upotrebi par godina, prvenstveno mislim na mehanicke dijelove?

Primjena - mini "server" (bez grafike) za knjigovorstveni sistem, pod Linuxom. Performanse nisu kriticne, radi i na PIII.

Naravno, znam da bi su novi "Entry" serveri bili najbolji izbor, ali zbog odnosa njihove cijene (500+eura) i cijene samog softvera, nisu opcija.
 
Nijedno :)
Ovi serveri za 200 su sa ebay (ko zna kakvi)
Novu makinu od 200 eura tesko da ces sklopiti da se usrecis :)
 
He, he, bojao sam se tako neceg, znam i ja da je zlo i jedno i drugo....
Problem su ove "skrtice" po malim firmama koje cine dobar dio klijenata.... Jedva plate i softver, pa im puno kupiti jos i server, pa idu logikom - nek radi i kineza za malo para (posto ih vecina i ne razlikuje dobar kompjuter od loseg), a kad crkne mjenjat cemo ga.... Uzas...
 
Onda najskrnaviji home made.
Cisto jer su delovi za ove brendirane nedostupni maltene.
 
He, he, bojao sam se tako neceg, znam i ja da je zlo i jedno i drugo....
Problem su ove "skrtice" po malim firmama koje cine dobar dio klijenata.... Jedva plate i softver, pa im puno kupiti jos i server, pa idu logikom - nek radi i kineza za malo para (posto ih vecina i ne razlikuje dobar kompjuter od loseg), a kad crkne mjenjat cemo ga.... Uzas...

Pa ako ti distribuiras software vidi sa njima da vrte aplikaciju kod vas a da vam pristupaju preko neta :)
Pa im prodas softver a iznajmljujes hardver koji stoji kod tebe. Plus sklopis pricu kako su rastereceni i ne brinu o struji/hladjenju/buci/sekjuritiju :)
Napravis banjalucki mejnfrejm :)
 
Da, o tome smo razmisljali, posto je softver u web-u i super bi radiolo sve, cak i imam dva klijenta koja su to testirala....
Tu su nam jedini problem POS kase u apotekama (to su nam glavni klijenti), koje se jos uvijek ne mogu 100% pouzdati u ADSL, ili wireless kriva je relativno nestabilna domaca internet infrastruktura sa cestim prekidima.
 
Optika? :)
Ne znam cene kod vas ali u SLO je stvarno bezobrazno jeftino.
 
Cene i kvalitet interneta su im na nivou renomea Telekoma Srbija koji je većinski vlasnik Telekoma Srpske... :d

E, sad, ovi moji u BL rade bez problema na terminal serveru preko ASDLa u smislu da nema nešto čestih ili dugotrajnih prekida, a što se tiče povremene nedostupnosti programa zbog POS kase, mislim da će svaki gazda prihvatiti kompromis pisanja jedan-dva fiskalna ručno ako mu farmaceut ponudi dovoljnu uštedu iznajmljivanjem hardvera. ;)
 
Poslednja izmena:
konstatacija...iz lichnog iskustva kad neko plati on hocje i da radi...i ne prihvata izgovore nije to do nas...poshto si im ti odabrao da tako radi......
Nisam pametan....nisam za toliku centralizaciju sa nekvalitetnom vezom....mozhda greshim.....ja vuchem svuda servere ....mada kod mene su i vecje koliuchine podataka....

p.s. ja bi te zvao da lichno dodjesh i svaki put napishesh taj peshke fiskalni rachun :) Reci da sam stoka...ali i ja da platim hocju da radi....zamisli ti kupish neku muzichku komponentu koja radi samo na okruglo 230v i to ti prodavac kazhe ma to je super to treba da uzmete...a zna da je u bosni struja katastrofa...koga bi ti krivio? Elektro**** ili prodavca ?
 
Poslednja izmena:
ja bih pre uvek kupio polovan server ( ako mi ne treba veliki prostor na diskovima ) ...
Mi imamo sql i data server u firmi, data je nov racunar dual core raid 5 malo malo ode neki disk i slicno ( sve je rack mount) a za sql imamo 4xXeon 700 sa 3 redudantna napajanja...beli medved...
Jednom smo ga ugasili kad smo pomerali rack ..a kupljen je polovan pre 3 godine.
 
^^sve to od slucaja do slucaja, mi imamo u firmi desk konfe koje "glume" servere, asus ploce Q6600 i po 4gb, sata 2×320GB u softverskom raid-u. Nikad nista poslo naopako nije, nista otkazalo. Cak na par tih desk masina vrtim i hyper-v sa virtualnim masinama, znaci 0-24 vec dve godine skoro bez prestanka ne racunajuci selidbu firme i par nestanaka struje. Takodje imamo od skoro i rack servere dva poweredge 1800, dva poweredge 1950 i jedan proliant dl380-g5, perc 4 i 5 pa cemo da vidimo :), mada moram da priznam da ovi dell-ovi i nisu nesto brzi i pored dva xeona u svakom...
 
Poslednja izmena:
konstatacija...iz lichnog iskustva kad neko plati on hocje i da radi...i ne prihvata izgovore nije to do nas...poshto si im ti odabrao da tako radi......
Nisam pametan....nisam za toliku centralizaciju sa nekvalitetnom vezom....mozhda greshim.....ja vuchem svuda servere ....mada kod mene su i vecje koliuchine podataka....

p.s. ja bi te zvao da lichno dodjesh i svaki put napishesh taj peshke fiskalni rachun :) Reci da sam stoka...ali i ja da platim hocju da radi...

Paaaa, ne, nisi im ti odabrao nego si im ponudio - opcija 1 - server, košta koliko košta i nudi ono što nudi, opcija 2 - server kod mene, ti plati dobar net i ja ti garantujem da kad radi net, radi i server. E, sad, poenta mog šaljivog posta ;) je bila da ako je ponuda 2 dovoljno povoljnija od opcije 1, većina naših (a i njihovih) gazda, ponavljam _GAZDA_ će da odabere ovu drugu. Šta je problem toj nekoj radnici da napiše 1-2 fiskalna dnevno, a on da uštedi 1+k€ ? Pisanje fiskalnog je tebi i meni mrsko jer smo gadljivi na to da nešto ne funkcioniše, inače nije nikakva pretrano problematična operacija. :p

PS. Ne kažem da je bolja opcija 2, ali sad bez ironije po pitanju tretiranja radnika, ako neko ima jednu ili dve apoteke sa 50-100 fiskalnih računa dnevno i nema IT u firmi, ima računicu da prepusti sve dobavljaču pri čemu ne brine o još nekim stvarima, kao što je igor2 već naveo. Naravno, mora da mu se ukaže na uticaj kvaliteta veze, možda čak i da se ponudi neki test period u kome bi se simulirao rad preko terminal servera.
 
Ne znam kako kod vas....ali kod nas ti peroiodi sa "rupama" u radu znaju da budu dosta duzhi.......iskreno ti kazhem.....ako dash test period tek onda si naderao....zamisli u test periodu super radi net i sve super i odma posle ovi uvedu radove na rmezhi...ti cjesh kao ponudjach biti kriv kako si takvo ****** mogao i da ponudish kao opciju....ako neko treba da zna to si ti .....ja bez optike ne bi smeo time da se igram.....
 
OK, razumem ja šta ti hoćeš da kažeš, ali ne pričamo o nekim kritičnim operacijama koje vuku ne znam koliko para pa moraš da budeš dostupan 24/7. U pitanju je apoteka, najgore što može da se desi je da ima 5-6 kupaca koji mogu da sačekaju da im kasirka ispiše račun.

Moje iskustvo sa dve isturene lokacije koje imamo u Banja Luci i Sarajevu je da za skoro godinu dana nisu imali 1 ili 2 prekida u radu ADSLa od po nekoliko minuta tako da, uprkos lošem stanju interneta u Rep.Srpskoj, to ipak može da funkcioniše. Naravno, svako mora sam da odluči da li će da koristi takvo rešenje.
 
Ja glasam za polovan "firmiran" server. Kod mene radi jedan, doduše kupljen nov, već 10 godina. Nikad se ne gasi i nikad se nije kvario.
Za slučaj "kineza" samo dva ista u miroru.
Dali si razmislio o varianti "Cloud" varianti. Kod nas je Eunet nudio iznajmljivanje, verovatno ima i drugih.
 
U sustini, online varijante za sada otpadaju, zbog nepouzdanosti veze, ali cu eksperimentisati i dalje. U Banjaluci bi i proslo, ali nam je 70% klijenata u malim mjestima gdje je situacija gora.
Online server vec imamo kod serverloft.de i sto se toga tice radi ok.
Ovo sa kinezima je katastrofa, ovog ljeta od 40-tak masina imao sam 6-7 crkavanja do sad, najcesce napajanje, temperatura i sl. Jedan je kupio ML 110, jedva, ostali posalju komp u servis i opet ista prica... Nista, ostaje jedino masno naplacivati svaku takvu intervenciju...
 
Probali smo i sa Intel Atom platformom (konf. iz alti.rs), kao neka low-cost verzija, misleci da ce zbog male potrosnje i slabog grijanja raditi... Jedan crko nakon 10 dana, drugi sam odmah nakon toga preventivno zamjenio :) Lose napajanje, imao je UPS, ali djaba.
E da, na nekoliko mjesta imam nove Lenovo ThinkCentar desktop konf., koje sam uganjao sa popustom, i za sada dobro rade, i cine mi se kao kompromis.
 
Nazad
Vrh Dno