Šta je novo?

Podešavanje jumpera na retro ploči

Onda očigledno nije dobra tabela sa neta, jer da bi dobio 233 MHz (množilac 3,5) treba da budu i JBF1 i JBF2 spojeni. Gledaj šta kaže tabela na ploči, kao što kaže @mitar1982.
 
Ja odmah opleo Quake i Need For Speed 2 i igre primetno brže rade sad sa znatno jačim procesorom,mada i dalje bi bila prava stvar da imam voodoo 1 akcelerator.....imam Matrox Mystique grafu sa 4 mb i 32 mb rama...

Da li može nekako ds šteti procesoru ako ga ostavim ovako na 233mhz?
 
Не верујем, питање само како је ту шта подешено, колика је фреквенција магистрале, напон итд. Оно упутство очигледно није ок.
Ја сам својевремено К6-2 266 (4х66) држао на 300 Mhz (4х75), и радио је без проблема уз крш рам и кулер.
 
Već imam win95,nekako mi je više autentičan (a i cool) za konfu iz 1996/1997 😁

Čudno,kad sam skinuo stari procesor,vidim da uopšte nema termalne paste ni na njemu ni na hladnjaku....da li se tada koristila termalna pasta?...sad ću malo da mu dodam artic silver ceramique 2 😁Pogledajte prilog 366034
Vidi se na kuleru otisak gde je bila ona termoprovodna smesa. U početku uz 486 i 586 nisu išle paste, ali nije takav procesor bio, već je bio čitav u keramici. Uz ovakav kao sa tvoje slike je išla pasta.

Neće sa mu smeta ništa viši takt, ja sam još svoj prvi 486 sa 40MHz podigao na 50 da vidim šta će da se desi. Ništa se nije desilo, samo se sve ubrzalo. Bio je to VLB računar, pre PCI, neka 1994. godina.
 
Пробај чисто као тест да зaтвориш други пар пинова са црвеним џампером, да буде ЈBF2 ON, a JBF1 OFF.
Da,sad sam i to probao i onda procesor radi na 200mhz...znači manual nije bio dobar

Mada,sad sam u dilemi da li da ga ostavim ovako na 200mhz ili da ga kloknem na 233mhz 😁

Btw,hvala svima (naročito Ripkidu,Mitru1982 i Dulenatoru) koji su mi pomogli u ovom quest-u sa jumperima,ništa ne bih uspeo bez vas :)

20221130_223929.jpg
 
@Ulrich

Digni ga na 233Mhz slobodno, neće mu ništa biti.....MMX se inače klokuje tj. većina ljudi to radi. Instaliraj Win98SE kao što ti rekoh jer ima podršku baš za MMX procesore a i uz to je bolji po pitanju mase stvari za razliku od '95. Moći ćeš da koristiš i USB ko čovek i sve.
Ako si u prilici nabavi Voodoo II neki i upari ga sa Matrox Mystique i imaćeš brutalnu retro PC mašinu. Stavi 64MB SD-Rama ili EDO i to je to.
Evo ovu ja PC mašinu imam recimo...ovo je btw. kolekcionarski primerak sastavljen od takoreći mint komponenti, zbog toga mi je trebalo par godina da ga sastavim.

CPU: Intel Pentium MMX@233Mhz Boxed, OC@266Mhz
Memory: 64MB EDO RAM Kingston 72pin SIMM
Motherboard: Asus TX97-E (Intel 430TX) Socket 7 512kb cache
Graphics card: Diamond Stealth 3D 2000 PRO 4MB PCI w/TV-Out
Graphics card #2: 3DFX Voodoo II 12MB PCI
Sound Card: Creative Sound Blaster AWE64 ISA
USB Controller: NEC X5 port card
SCSI Controller: Adaptec AHA-2940UW Ultra Wide
Hard Disk #1: Seagate Cheetah ST34501W 4.5GB SCSI
Hard Disk #2: Seagate ST36811A 6.4GB IDE
Floppy Drive: Sony 3.5" 1.44MB Black
Floppy Drive #2: Teac 5.25" 1.22MB Black
DVD-Rom: Creative Labs PC-DVD Encore 12X IDE
OS: Windows 98SE


2.JPG

1.jpg

3.JPG
 
Poslednja izmena:
Baš sam večeras pokušao da mu ubacim 64 mb rama,ali neće onda da digne win95...spiker u prekidima krešti.....to su ova dva štapa od po 32 mb...a provereno rade na jednoj drugoj socket 7 ploči

Kad sam vratio njegovih16x2mb sve radi normalno..


20221130_231706.jpg20221130_231723.jpg
 
Imaš li neki SDRAM pri ruci? Možda su bolje šanse da proradi veći SDRAM modul, jer veće 72-pin memorije znaju da prave probleme na nekim pločama. Tad je bio opšti haos sa kompatabilnošću zbog "no name" proizvođača. 😬
 
Nema tu neke filozofije, treba da vidiš da li su memorije uparene ili su non-parity.....uparene rade u kombinaciji simm slot 1 & 2 ako se sećam a non-parity kao 1 & 3. Probaj da testiraš najpre po jedan stick

 
Сад сам поново прегледао слике, добро да си подесио исправан напон за твој процесор, па не мора да бринеш око тога (не знам колико су ти матори процесори осетљиви на више вредности). Тако да ако стабилно ради на подразумеваном напону и 233 Mhz нема разлога да не оставиш тако, благо клокован.
1669894579559.png
 
Moja "bebica" 😁 sad radi na 233mhz

Odradio sam retrobright na prednjoj masci,nije loše ispalo,obzirom da je ranije bilo dosta žuće...


20221203_193413.jpg
 
Super izgleda!
Imao sam to kućište i nervirao se kad se zaglavi dugme za paljenje, a to se često dešavalo. 🙃
I čuveni Teac CD-532E (i 540)...
 
E,Tik CD rom (iz 1998) odlično radi,čita sve živo do sada ali ima jednu manu....tj nekada neće da izbaci fioku nakon pritiska na taster....kao čuje se onaj zvuk,kao da fioka pokušava da izadje,ali ništa...onda moram blago da dodirnem vrata,i fioka se otvara....ne znam da li to može nekako da se "ispegla"....

I ono što me posebno smorilo otkazala mi pre neki dan moja omiljena retro tastatura.....nije neka poznata marka,ali je lepo očuvana,ima onaj logo win 95,fino je radila neko vreme,ali odjednom neki tasteri počeli da ne reaguju nakon pritiska...otvarao sam je,čistio pokušavao da vidim u čemu je problem,ali ništa....20221203_201011.jpg
 
Da ne otvaram novu temu,da li neko zna koji program provereno radi pod win95 a da meri temperaturu,napon itd procesora?.....probao sma cpu-z neku najstariju verziju,oon samo prikaže koji je procesor u kompu i ništa više...

I koji program takodje pod win95 najbolje meri koliki je fps u igrama?
 
E,Tik CD rom (iz 1998) odlično radi,čita sve živo do sada ali ima jednu manu....tj nekada neće da izbaci fioku nakon pritiska na taster....kao čuje se onaj zvuk,kao da fioka pokušava da izadje,ali ništa...onda moram blago da dodirnem vrata,i fioka se otvara....ne znam da li to može nekako da se "ispegla"....
Otvori ga, ocisti, stavi silikonskog spreja na mehanizam, zameni gumicu na motoru mehanizma...

Moj je placen 130 maraka 1998. godine...cisto kao kuriozitet :)
 
Da ne otvaram novu temu,da li neko zna koji program provereno radi pod win95 a da meri temperaturu,napon itd procesora?.....probao sma cpu-z neku najstariju verziju,oon samo prikaže koji je procesor u kompu i ništa više...

I koji program takodje pod win95 najbolje meri koliki je fps u igrama?
Uvek sam koristio SpeedFan. Naponi mogu da se očitaju, a senzore za temperaturu mislim da su tek dobili PII procesori.
FPS sam merio jedino ako ima neki timedemo ili podešavanje u samoj igri.
 
Da ne otvaram novu temu,da li neko zna koji program provereno radi pod win95 a da meri temperaturu,napon itd procesora?.....probao sma cpu-z neku najstariju verziju,oon samo prikaže koji je procesor u kompu i ništa više...

I koji program takodje pod win95 najbolje meri koliki je fps u igrama?

Opusti se brale, rekoh ti već da je opštepoznata stvar da se MMX procesori lako i bezbedno overklokuju. Ja lično sam imao 4 ili 5 MMX mašina, sve su bile neznatno klokovane i nikakav problem nisu imale, dovoljan ti je heatsink i bilo kakav cooler i to je to. Merenje temperature je bilo moguće tek na AMD Super Socket 7 pločama ako se ne varam.....ako te zanimaju ostali testovi preporučujem Phil Computer Lab Benchmark Pack koji imaš ovde da skineš : https://www.philscomputerlab.com/dos-benchmark-pack.html
 
Da li je bolje za retro igranje (igre od 1995 do 2000) kombo matrox mystique (2D) i voodoo II (3D) (voodoo 2 košta od 150 do 200 eura (?!) ) ili samo (radi i kao 2D i 3D grafika) Diamond Viper 330 riva 128 PCI (ima na ebay za 50-80 eura)?
 
Voodoo 2 je bio brži u većini igara od Riva TNT grafika, a TNT je mnogo jača od Riva 128 grafika, bar koliko se sećam. Voodoo je skup, ali je odličan za igranje.
Bolje ići onda na TNT varijantu, jer je tu negde po performansama sa Voodoo 2, opet, koliko me sećanje služi. :)
 
Problem je što se jako retko nalaze TNT grafičke u PCI varijanti (što moja ploča podržava),najčešće su AGP pa mi one ne odgovaraju

A i po netu sam čitao da bi TNT i brže grafičke bottleneckovale pentium 200 MMX.....za njih treba Pentium 2 ili pentium 3......kao,za P1 200MMX je savršena riva 128 ili voodoo1/(i eventulano voodoo 2)....
 
Problem je što se jako retko nalaze TNT grafičke u PCI varijanti (što moja ploča podržava),najčešće su AGP pa mi one ne odgovaraju

A i po netu sam čitao da bi TNT i brže grafičke bottleneckovale pentium 200 MMX.....za njih treba Pentium 2 ili pentium 3......kao,za P1 200MMX je savršena riva 128 ili voodoo1/(i eventulano voodoo 2)....

Kao prvo MMX 200 ne može da ti tera valjano sve naslove sa kraja 90-tih, čitaj period '98 - 2000, za tako nešto ti treba ipak Pentium II. Što se tiče bottleneck-a to se misli na Riva TNT 2 32MB verovatno a ne na prvi TNT 16MB koji je izašao '98 odnosno godinu dana nakon Intel MMX procesora i radi odlično. Gorepomenuti Viper 330V odnosno Riva 128 je isto extra karta ali ima samo 4MB. Pored TNT možeš da baciš pogled i na ATI 3D Rage PRO 8MB PCI, isto odlična karta....Voodoo Banshee 16MB PCI je isto cool ali on je skup takodje. To su sve karte koje su odlične za MMX konfiguracije.
 
Вуду 1 и 2 најбоље иду уз тај процесор и подржавају малтене све игре из тог периода, нпр ЕА 3DFX ексклузиве.
 
Kao prvo MMX 200 ne može da ti tera valjano sve naslove sa kraja 90-tih, čitaj period '98 - 2000, za tako nešto ti treba ipak Pentium II. Što se tiče bottleneck-a to se misli na Riva TNT 2 32MB verovatno a ne na prvi TNT 16MB koji je izašao '98 odnosno godinu dana nakon Intel MMX procesora i radi odlično. Gorepomenuti Viper 330V odnosno Riva 128 je isto extra karta ali ima samo 4MB. Pored TNT možeš da baciš pogled i na ATI 3D Rage PRO 8MB PCI, isto odlična karta....Voodoo Banshee 16MB PCI je isto cool ali on je skup takodje. To su sve karte koje su odlične za MMX konfiguracije.

Uf,kad se setim,ja sam se kao (malo starije) dete 1999 igrao na 486DX5 133mhz (uglavnom strategije,need for speed 1 i razne druge 2D igre)....a ovaj pentium MMX 200-233mhz mi je tada izgledao naučnofantastično....pa mi neobično zvuči da takvi pentiumi ne bi terali skoro sve igre iz npr te 1999 godine......možda se to odnosi na tadašnje najzahtevnije 3d igre (Unreal i slično),ali verujem da bi ipak mnoge fruge igre radile opušteno...

Btw,Rivu TNT 16 mb ne mogu nikako da nadjem u PCI varijanti......kod nas nema naravno,ali što mi čudno nema ni na EBAY-u......ATI 3D Rage PRO 8MB PCI ima i jeftinije su,mada sam čuo i čitao da te prve ATI kartice nisu baš bile pouzdane i kompatibilne
Вуду 1 и 2 најбоље иду уз тај процесор и подржавају малтене све игре из тог периода, нпр ЕА 3DFX ексклузиве.

Pa najradije bih kupio vudu 2,ali mislim da bih se osećao prilično glupo (ili kako već da nazovem) da za tu grafiku platim 200 eura :)

Btw,pitanje u vezi vudua 2,on se "aktivira" samo kada se pokrenu 3D igre koje podržavaju 3df?.....kada se igraju neke 2D ili druge igre koje nisu za 3df,vudu kao grafički akcelerator je "neaktivan",tj samo bi mi radila matrox mystigue?
 
Btw,pitanje u vezi vudua 2,on se "aktivira" samo kada se pokrenu 3D igre koje podržavaju 3df?.....kada se igraju neke 2D ili druge igre koje nisu za 3df,vudu kao grafički akcelerator je "neaktivan",tj samo bi mi radila matrox mystigue?
Да, мада то не треба да те брине јер је Мистик топ картица из тог периода, не рачунајући 3D функције.
pa mi neobično zvuči da takvi pentiumi ne bi terali skoro sve igre iz npr te 1999 godine......možda se to odnosi na tadašnje najzahtevnije 3d igre (Unreal i slično),ali verujem da bi ipak mnoge fruge igre radile opušteno...
Развој тих година је био невероватан, већ 1999 си имао гомилу Целерона клокованих на 450+, као и Рива ТНТ картице које су биле за генерацију брже од тог Пентиума 200 и Вуду нпр. И игрице које су излазиле су биле сразмерно захтевне. Рачунај да Unreal Tournament, Quake 3, Blood 2 и сл, као и неке стратегије траже бржи процесор и графику.
 
@Ulrich

To se misli na prvu ATI Rage seriju, ovo je kasnija Rage PRO serija, još bolja je Rage 128 PRO ali to je za Pentium II konfiguracije. MMX procesori su maltene bili već zastareli posle godinu dana od izlaska i to je u ono vreme bila relativno loša investicija....Pentium II mašine su '99 već uveliko dominirale a Pentium III je bio san mnogih.
MMX mašine su u principu najbolje retro PC konfiguracije jer pokrivaju valjano skoro sve naslove zaključno sa '98 (neki će malo štucati, oni 3D zahtevniji) koja se uzima u obzir kao poslednja godina za retro gaming, sve posle '98 se ne smatra za retro. Neki čak idu samo do '96

Cirrus Logic 5446/S3 VIRGE DX/Matrox Mystique + Voodoo II je najbolja kombinacija za MMX po meni i mnogima što se tiče kompatibilnosti i svega, ATI Rage PRO je dobra jeftinija alternativa kao što rekoh kao i Viper V550 (Riva TNT) PCI
 
Cirrus Logic 5446/S3 VIRGE DX/Matrox Mystique + Voodoo II je najbolja kombinacija za MMX po meni i mnogima što se tiče kompatibilnosti i svega, ATI Rage PRO je dobra jeftinija alternativa kao što rekoh kao i Viper V550 (Riva TNT) PCI

Meni se Tseng ET6000 odlično pokazao uz V1/V2 pa i Quantum Obsidian 2 u to vreme..
 
Našao sam na ebay pentium 1 mmx na 233mhz za 8 dolara 😂...stigao,ja se obradovao kako ću moći da ga kloknem na 266mhz (kao što sam ovaj sad sa 200 kloknuo na 233),ali sistem neće da se digne sa tim novim procesorom...

Prvo sam pokušao samo da zamenim procesor, bez ikakvog čačkanja džampera,skinuo onaj od 200mhz klokovan na 233 računajući da će tako sad ovaj 233 procesor da proradi na 266,ali nema dizanja sistema....onda sam pokušavao razne kombinacije sa džamperima,opet ništa....

Da li je moguće da je procesor pokvaren,ili jednostavno ova ploča odbija da radi sa ptocesorom 233 a i da se klokuje na 266?.......nikad u životu nisam čuo da se nekom pokvari procesor,osim ako se fizički ne ošteti
 
Nazad
Vrh Dno