Šta je novo?

Podešavanje jumpera na retro ploči

I moji procesori imaju pasivne kulere ali u kućištu sa prednje strane ima jedan veliki tihi ventilator, može on da radi i bez ventilatora, dešavalo mi se da nakon čišćenja zaboravim
da ubodem konektor za vent i osim malo pojačanog zagrevanja ništa drugo se nije dešavalo, prilično su izdrzljivi, e sad koliko dugo mogu tako u zatvorenom i neprovetrenom kućištu to ne znam.
Ali u dobro provetrenom kućištu nema potrebe da im se kači dodatni ventilator.
U mojoj vectri je drugačija ploča, ima Riser card sa PCI i ISA slotovima i konektor za onaj ventilator na kućištu.

Mada, ako hoćeš da mu zakačiš vent to i nije nešto teško, verovatno na napajnju imaš neki slobodan MOLEX konektor i na njega možeš povezati ventilatorčić.

BTW
Ovako izgleda moja ploča: https://www.ebay.com/itm/374667881417
 
Poslednja izmena:
Pozeleo sam da pozdravim drustvo, vidim da se raspalila vatra nostalgije zestoko, ja cu skorije da vam se pridruzim u avanturi, pakovacu SS7 platformu, K6-2 uz Voodoo3 karticu i Mirosound PCM PRO1 karticu, koja je isplivala na buvljaku...

EDIT: Razmisljao sam i o Vudu2 kartici, ali imam jedan primerak koji ne radi, razlog za sada nepoznat. 😔

Inace novo AT kuciste (bez displeja) i dalje mozete kupiti u Computer Dreamu, sa 200W napajanjem za skromnih 1.350 din... Nije greska 😁
 
A kako izgleda to novo AT kućište iz Computer Dreama- da li ima negde slika?
 
Imam samo ovu sliku, ali to je u principu to....
 

Prilozi

  • IMG-c3b416268e5ebfbcd0931e1653e7bca6-V.jpg
    IMG-c3b416268e5ebfbcd0931e1653e7bca6-V.jpg
    57 KB · Pregleda: 80
Malo offtopic - Clive Barker's Undying na retro masini, stariji ce prepoznati dobar deo konfiguracije, samo je HDD i case noviji..
 

Prilozi

  • IMG_20230504_201750.jpg
    IMG_20230504_201750.jpg
    257.3 KB · Pregleda: 64
To je K6-2 i voodo 3?.....znam da je Undying igra iz 2001 i treba nešto jača konfa za nju...
 
Daleko jaca masina od k6-2, ali vudu unutra je slabiji.. Da ne otkrivam sve, stariji ce prepoznati :)
 
Doooobar si, samo je umesto Asusa - Supermicro P6DGS, a AGP grafika je Leadtek Gf4 Ti4200. Procesori su p3, ali na samo 500Mhz.
 
  • Like
Reagovanja: zre
To je K6-2 i voodo 3?.....znam da je Undying igra iz 2001 i treba nešto jača konfa za nju...
Mozda ide k6-2+/3+ na plocu. To je vec fini kombo za V3. Neko na *Bayu prodaje vagone k6-2+ 570E, pakiranje od 3 kom. Doduse, iz USA.

Imam u planu jednu s7 konfu sa 430TX i k6-3@400. Top procesor za intelov chipset :).

Btw, ono novo AT kuciste izgleda super :).
 
Da ne otvaram novu temu,tj iskoristim ovu moju postojeću i postavim "retro" pitanje

Povremeno mi neke retro igre odbijaju da se startuju uz obaveštenje da nema dovoljno neke EMS unutrašnje (ako sam dobro upamtio) memorije.....koja treba da se "očisti" pa će posle valjda raditi OK.....sećam se nešto toga još iz 90tih kao dete,ali kao "kroz maglu",a još manje se sećam kako se čisti ta memorija....

Pa moje pitanje,kako osloboditi,očistiti tu memoriju?

Hvala
 
Memmaker ili QEMM rešavaju problem sa EMS i konvencionalnom memorijom. QEMM treba da ima svaka retro mašina.
 
QEMM mi je instaliran na svakom DOS sistemu od davnih dana, lako se namesti i iscedi svaki mogući KB osnovne memorije,
ali pravi problem sa određenim igrama i programima. Ja sam to rešio sa multi boot autoexec.bat i config.sys. Okačiću
ovih dana kako da to izvedete.
 
QEMM mi je instaliran na svakom DOS sistemu od davnih dana, lako se namesti i iscedi svaki mogući KB osnovne memorije,
ali pravi problem sa određenim igrama i programima. Ja sam to rešio sa multi boot autoexec.bat i config.sys. Okačiću
ovih dana kako da to izvedete.
Istina. Ja sam taj problem rešio na sličan način. Imao sam 2 kopije autoexec.bat i config.sys fajlova. Jedna verzija je sa QEMM-om a druga sa HIMEM.SYS (koju je odradio memmaker). Imao sam BAT skriptu u direktorijumu IGRE. Pokrenem skriptu i ona zameni startup fajlove i odradi reboot. Multi boot fajlovi su ipak elegantnije rešenje ali ja to tada nisam znao. Good times.
 

Ovde možete da vidite kako se pravi multiboot od md-dos verzije 6

E sad problem je što QEMM ne vidi multiboot.
1. Napravite Autoexec.bat i Config.sys onako kako želite i napravite kopiju oba fajla
2. Odratite OPTIMIZE sa QEMM programom. Posle nekoliko restarta dobićete optimizovane verzije autoexec.bat i config.sys fajlova. Preimenujte te fajlove i vratite neoptimizovane verzije koje ste prethodno sačuvali.
3. Odratite optimiziaciju sa MEMMAKER_om i ponovite sve isto iz prethodnog koraka.
4. U nekom editor programu spojite obe optimizovane verzije autoexec.bat i config.sys prema uputstvu sa linka.
5. Ubacite i treću boot opciju koja ima npr. čist boot i eventualno četvrtu u kojoj imate samo osnovne drajvere i i aktiviran himem za razne test programe.

Ukoliko koristite stariji DOS, ja npr. koristim 5.0 sa raznim dodacima jer sam tako navikao i imam svoju instalaciju sa početka 90tih, morate da koristite BOOT program koji vam ovo praktično isto omogućava, ja ga imam pa ako modovi odobre mogu da ga okačim. Moram da proverim ali mislim da je freeware.
 
Da ne bih otvarao novu temu iskoristiću ovu, elem...

Treba da vežem staro PC napajanje na switch pa me zanima da li je bitna orjentacija switch-a u smislu toga šta mu je gornja a šta donja strana ili to nema veze ? Ovde na jednoj od slika ima wiring diagram, da li tako da povežem ne obazirući se na to šta je gornja a šta donja strana ? Na drugim switchevima sam uvek imao N/C oznaku pa sam se po tome orjentisao a ovde toga nema

viber_image_2024-02-03_18-51-12-825.jpg

viber_image_2024-02-03_18-51-50-942.jpg

viber_image_2024-02-03_18-51-32-166.jpg


Da li da vežem sve po ovoj šemi 1 ?

povezivanje 1.jpg

ili ovako po šemi 2 ? Ili je svejedno ?

povezivanje 2.jpg
 
Koliko znam, svejedno je, samo je bitno da sa gornje ili donje strane bude par plava/braon, jer je odatle dolazi struja, pa ne bi bilo dobro da se spoji dole plava a gore braon ili obrnuto.
 
U suštini to je isto čudo, plava i braon na gornju ili donju, a bela i crna na suprotnu stranu. Koja od njih ide levo ili desno, nije bitno, ali može da se ispoštuje braon na crnu, a plava na belu.
 
Mislim da je bitno samo da plava i braon ne budu sa iste strane (gledano po vertikali), što naravno implicira da bela i crna (GND iliti "nula") takođe ne mogu biti sa iste strane ( gledano vertikalno).
 
Najlakše je proveriti sa unimerom, ako imaš neki po kući.
Nemam vremena da tražim po tavanu neko AT napajanje sa prekidačem, da potvrdim raspored, ali to bi trebalo da bude to.
Prosto YOLO. 😁
 
Poveži slobodno po npr. ovoj poslednjoj šemi ;)
 
He,baš sam skoro prepakivao moju omiljenu retro mašinu P233MMX u kućište koje sam dobio sa mojim prvim PC kompom (AMD5x86) iz 1996....sačuvao sam sve,solidno je očuvano pa rekoh da to moje originalno kućište još više pojača dozu nostalgije...😄

A i baš sam slikao te konektore oko povezivanja sa napajanjem
Nego nikako ne mogu da povežem kako treba ploču i kućušte u vezi "signalizacije"....da li je moguće da neki od tih konektora ne rade?.....npr me svetli mi na kućištu lampa koja bi zrebalo kad je uključen komp,nego samo za HDD...
 

Prilozi

  • 20240107_130647.jpg
    20240107_130647.jpg
    287.3 KB · Pregleda: 14
  • 20240107_131843.jpg
    20240107_131843.jpg
    156.9 KB · Pregleda: 13
  • 20240107_130254.jpg
    20240107_130254.jpg
    363.7 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
Jesi li probao da obrneš mesta konektorima? Možda ne rade led lampice.
Probaj tu od harda da spojiš na mesto za signal da li je komp uključen, da potvrdiš da li dobija struju i obrnuto, da vidiš radi li lampica.
Svakako deluje da je pogrešno spojeno, jer po uputstvu power LED ide skroz levo uz ivicu u tom redu pinova.

Screenshot_1.jpg
 
Nazad
Vrh Dno