Šta je novo?

Ploca, RAM, napajanje itd. za Ryzen 3600

kVu

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2003
Poruke
1,477
Poena
660
Pozdrav svima, doslo je vreme da nakon deset godina apgrejdujem svoju radnu masinu. Odlucio sam da uzmem 3600 za pocetak obzirom da ce mi i to biti veliki upgrade u odnosu na ovo sto trenutno imam (i5 750 na 3.9ghz). Kasnije planiram da ga menjam za neki 3950x ili nesto slicno u sledecoj generaciji ryzena.

Glavni fokus je daw audio mixing pa ce kompjuter biti sa otvorenim kucistem i sa sto manje ventilatora. Idem na to da jedini cujan ventilator bude za procesor, a napajanje i graficka sa fanless opcijom u idle modu.

1. Koja ploca bi bila adekvatna za sad i za kasniji upgrade? Ne treba mi nikakav audio obzirom da imam svoju zvucnu karticu. Nju cu svakako ugasiti u biosu. Dakle dobra stabilna ploca sa pozeljno sto vise usb portova. Izbegao bih x570 zbog ventilatora.

2. Koju memoriju uzeti. Sigurno je da ce biti 2x16, pa mozda kasnije dodam jos 2x16. Brzina mi za ovo sto radim nije bitna

3. Kuler? Da li uzeti Noctua D15 ili nesto drugo? Bitno mi je da je sto tisi i sto dugotrajniji

4. Graficku cu verovatno uzeti 5500 kad izadje i to ce mi mislim biti okej za povremeni gejming. I nju cu kasnije upgade-ovati za nesto jace

5. Preporucite mi i napajanje sa fanless opcijom i koliko vati bi bilo optimalno za to? 750w?

6. I na kraju neko ok kuciste, izgled mi je najmanje bitan. Velicina takodje nebitna. Pozeljno je da ima 2-3 usb porta napred

Hardove i SSD-ove imam


Budzet nije ogranicen, ali naravno voleo bih da uzmem najbolji value for money


Hvala na odgovorima :)
 
da, gledao sam je i video da ste ih dosta uzeli sa foruma:) ok, ploča rešena. bacite i neku preporuku za ram ili to sad više nema veze za ryzen? i napajanje, da li ići na evga ili seasonic npr?
 
Da uzimas 2600/x ili 2700/x Rajzen onda bi preporuka za RAM bila laka (Geil/Kingston 3200MHz, CL16, najjeftinije takve memorije iz domacih prodavnica, Forza/Fury). Za 3600 verovatno treba potraziti nesto egzoticnije i brze na KP mada takvih memorija ima i u domacim prodavnicama ali su skuplje.

Od kulera, iz te klase, mislim da bih uzeo ovaj. Mada je i najjeftiniji LC-CC-120/RGB (20-25 evra) sigurno dovoljan, cak i uz OC, dovoljno je tih i dobro hladi.

Za napajanje ne znam, nisam bas pratio ponudu, cudi me da se neko vec nije javio. Ali svakako planiraj da ulozis bar 90-100 evra u sto kvalitetnije napajanje.

Kuciste. Ja bih uzeo ovo NZXT za 10-ak hiljada ali sam treba da procenis kakvo ti najvise odgovara.
Verzija sa ''i'' je RGB, sve ostalo je prakticno isto: https://www.tomshardware.com/reviews/nzxt-h500i-compact-mid-tower-atx-case,5671.html
 
Poslednja izmena:
Antec EA-650G-Pro,
Tomahawk Max B450,
Patriot 16GB Viper 4 DDR4 3733MHz CL17 KIT PV416G373C7K,
LC-CC-120-RGB,
Fractal Design Focus G.
 
Poslednja izmena:
@ivanbass

Zasto taj RAM? Ne kazem da je losa memorija nego ne volim te sto se zelene :d a i kombinacija boja (crveni hladnjak, zelene plocice) deluje bas gadno. Mozda postoji black PCB verzija..
Pre bih uzeo ovu, za 95-100 evra na KP (16GB modul)
 
@hsv

Oba su CJR, ali Viper 4 je 17 19 19, dok je Steel 17 21 21, sto moze da znaci podosta ako momak hoce da se pozabavi zatezanjem memorije.
 
Mislio sam da su u tom smislu iste i da je samo u boji PCB i hladnjacima razlika, pa bih u tom slucaju sigurno dodao 5-10 evra vise za Steel.
 
rekoh da cifra nije problem. planiram da mi traje godinama i da samo apgrejdujem cpu dokle god bude moglo. napajanje ću verovatno neki bolji seasonic ili bequiet. jedino ne znam da li 650 ili 750w. za memare baš nemam pojma šta valja. čitam dosta forum ali ništa pametno nisam zaključio sem da je samsung b-die zakon i da je bilo malo zezancija sa prvom generacijom :D

a da, kod poznatog mađara planiram da sve uzmem
 
Imas celu konfu u mojoj prethodnoj poruci, eventualno zameni RAM za Viper Steel ako ti smeta izgled, sve je kvalitetno (pogotovo napajanje, Seasonic platforma, Gold efikasnost) i sve ima odlican value/$, bas je ono sto si trazio..

@hsv.stoned

Nisam ni pogledao kako izgleda, samo specke :)
 
Poslednja izmena:
uf prevideo sam da ste mi napisali 16gb kit a meni treba zapravo 32gb odnosno 2x16. e sad da li ici na viper steel 2x16 od 3200 ili 3000 (3000 je 50e skuplji iz nekog razloga) ili uzeti ovo sto ste mi preporucili na 3733 puta dva i zauzeti sva 4 slota? Radije bih isao na 2x16 jer planiram apgrejd na cak 64gb rama zbog velikih audio banki koje planiram da koristim
 
Pozdrav svima, doslo je vreme da nakon deset godina apgrejdujem svoju radnu masinu.

rekoh da cifra nije problem. planiram da mi traje godinama i da samo apgrejdujem cpu dokle god bude moglo.

Kupi bolju ploču, eventualno i b-die memoriju, kajaćeš se kasnije što nisi dao 100-ak eura više za bolje komponente.

Zanemarljiva cifra na period od 5+ godina.

CPU i GPU je lako menjati kada bude potrebe.
 
ok, koju? izbegao bih x570 zbog ventova. i koji 2x16 ram onda?

pitam sve ovo jer mi treba set&forget varijanta. verovatno ću uraditi max overclock u ryzen masteru (4.2 vidim da su svi uspeli da izvuku)

za kuler sam se odlučio za dark rock pro 4 kao i antec napajanje
 
A da u startu uzmes i R7 3700/X Ryzen? Ako vec budzet nije limitiran. Mada, ne znam koje programe koristis i da li ti se isplati.

Odlican je 3600 ali za odredjene programe ipak znace 2 jezgra vise, cak i na 2700/x: https://www.computerbase.de/2019-07/amd-ryzen-3000-test/

Ryzen 3700/x je verovatno oko 300 evra na KP.

Imas na KP G.Skill Ripjaws V 3000/3200MHz CL15 (16GB moduli), postoji sansa da su b-die ali nisam siguran. Zna li neko ovaj podatak?
Tu su i Trident Z 3200Mhz, CL14, isto 16GB ali su cene takve da ne znam da li ti se isplati da se cimas oko toga i placas vise.
 
Poslednja izmena:
ici cu sigurno sledece godine, a vrlo moguce i ranije na 3900/3950 ili na 4xxx seriju. 3600 mi je vise za prelaz zato sto je najbolji value trenutno a i takav kakav je ce mi doneti jak boost u odnosu na ovaj stari :) ti programi i nisu nesto optimizovani za multicore, ali bice i to vremenom pa taman otprilike tako i tempiram kupovine. Single core mi je bitniji, a tu su vec dovoljno sustigli intel. Brzina rama mislim da mi nije uopste nesto znacajna jer ce biti iskoriscena za velike audio banke i to je jedini razlog zasto idem na minimum 32gb.

btw, planiram i m2 ssd za sistem i programe. Da li je onaj Crucial SSD 1TB P1 ok izbor?
 
ok, koju? izbegao bih x570 zbog ventova. i koji 2x16 ram onda?
pitam sve ovo jer mi treba set&forget varijanta. verovatno ću uraditi max overclock u ryzen masteru

ici cu sigurno sledece godine, a vrlo moguce i ranije na 3900/3950 ili na 4xxx seriju.

ASRock X470 Taichi 180-190e.

Imaš G.Skill 32GB(2x16GB) 3600 CL17/CL18 kitove za 160-180e.

B-die 32GB 3600(CL16-16-16-36) kit nemoj ni da gledaš, 340-350e...
 
Hm, audio obrada...

Zbilja ne želim da zamutim vodu, obično se za takve stvari uzima Intel, zar ne?

Ako su se stvari promenile, što se mene tiče, još bolje.

I uvek bi preporučio Zen 2 jezgro, nego Zen/Zen+. U prevodu, 3600 pre 2700X.
 
@sam633

uzima se, ali ne zelim da zaglavim na 9900k. Ryzen 1700 radi bez ikakvih problema vec par godina kod prijatelja. Nisu vise ni razlike u performansama kao sto su bile sa novom serijom, cak je u nekim testovima amd mnogo mnogo bolji. Sve je sad to tu negde i sve funkcionise manje vise isto kao i kod intela. Za adobe znam da se favorizuje intel ali to mi ne treba:) Samo da radi to kako treba bez nekih HW bagova i pucanja a verujem da nece
 
Da javim sta je na kraju uzeto. Mislim da sam napravio ok izbor i da ce masina biti dead silent:) Verujem da ce i ploca moci da potera kasnije neki 12/24 proc. Memara nije bila nijedna od svih preporucenih pa sam na kraju uzeo ovaj g-skill. Valjda ce biti okej. Znam da je napajanje tezak overkill, ali neka. Ni to nije bilo nista na stanju kod madjara.

MSI B450 Tomahawk MAX
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet! Dark Rock Pro 4
G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-32GVK
SAPPHIRE RX 590 8GB Pulse
Seasonic Prime Snow Silent 750W 80+ Titanium
Kuciste: MS Winston

hvala svima na pomoci:)
 
Kuciste od 20e i Titanium napajanje, seems legit.
 
Da, zasto to kuciste, kad vec budzet nije bio limitiran? Sve ostalo je odlicno.
 
zato sto je to ionako za mene samo parce metala i uvek stoji sa otvorenem levom stranom gde ga niko ni ne vidi + ne koristim nikakve ventilatore za kuciste niti zelim. I ovaj ako ima neki odmah ih skidam:) provetrava ga klima sasvim dovoljno, bije direktno u njega. tako mi je do sad sve radilo savrseno sa starim isto tako jeftinim kucistem (xigmatek asgard). uzeo sam ga jer nudi 5+2 mesta za HDD(SSD) i zato sto ima 3 usba napred (vecina nudi samo 2). ako mislite da je greska recite zasto i sta da razmotrim? ovo nece da se baci svakako
 
Pa zato sto si napisao za sta bi koristio takav komp. Kvalitetno kuciste od 80-100 evra itekako znaci, sve bi bilo tise u odnosu na otvorenu niskobudzetnu limariju, a i ne ide nekako to MS uz mocan i kvalitetan hardver :)
Mada, zavisi i gde ce ti stajati to kuciste, mozda neces imati nikakvih problema jer si uzeo veoma tih kuler i graficku ciji su ventilatori iskljuceni pri niskom opterecenju, tako da mozda i nisi pogresio. Testiraj pa proceni da li ti smeta pri audio obradi.
 
Poslednja izmena:
pa da. jedino što će se vrteti je taj vent sa dark rocka 99% vremena i grafička u toku gejminga. jako retke su situacije kad se utilizuje 100% cpu-a a tad me nivo buke i ne zanima:)
 
Definitivno ogroman promasaj sa kucistem, videces i sam ako budes sklapao sam konfu.
 
ne bi ti sigurno napravio buku jedan vent napred i jedan pozadi da pravi laganu promaju kroz kuciste. danasnje komponente umeju fino da se zagreju.
klima ne moze da prodre do svake komponente, posebno ne ako nemas ni jedan vent da uvlaci vazduh.
trebalo je takvu masinu spakovati u nesto dosledno.
 
Nazad
Vrh Dno