Šta je novo?

PlayStation VR2 (PSVR2) - Opšta diskusija

Pa i TV kada se kupuje red je baciti pogled negde u radnji čisto da se ne kupuje naslepo. Kada pročitam nečije iskustvo ja ne mogu da ocenim meru koliko je to izraženo. Spominju neki i tablete za VR mučninu ovde. Po meni ipak uz poštovanje svih koji su kupili nije zicer odluka.
Za one koji prvi put dolaze u kontakt sa VR-om se podrazumeva da probaju uređaj pre kupovine i to važi ne samo za Sonijev model već i za ostale (Quest, HP, HTC, Valve,...). Ima onih koji će se slatko igrati i na polovnom Oculus Quest-u prve generacije kao i osoba koji će staviti na glavu neki high-end model od par hiljada evra, skinuti ga posle par minuta bez da mu padne na pamet više ta priča o virtuelnoj stvarnosti pa makar mu ponudili uređaj upola cene.
S druge strane, mislim da svaki kupac ima pravo da vrati uređaj u roku od 30 dana (ukoliko je kupljen legalnim kanalima, naravno) ako iz bilo kog razloga nije zadovoljan istim.
 
 
Što se tiče VR isprobavanja, u Beogradu postoji jedan lokal u mts Dvorani (Dom Sindikata) koji poseduje Vive Pro headsete, moguće da uvedu i PSVR2.
 
Još jedna od igara koja je dobila besplatan upgrade je Synth Riders u vidu Remastered varijante.

Igrah SRR i jako je dobar, mada to nije igra koja bi koristila neke naprednije mogućnosti samog PSVR2 sistema, ali je dobila unapređenje u vidu bolje grafike. Ono što mi se jako dopalo je momentalan odziv prilikom pomeranja kontrolera - ne primećujem nikakvo kašnjenje. Gameplay je fluidan i dešavanja na ekranu i vibracija u kontrolerima dobro prate ritam muzike.

Igra mi je sada u početku dovoljno izazovna i na Easy, dok Beat Saber igram na Hard i Expert.

Nisam oduševljen ponudom pesama, mislim da je Beat Saber primetno bolji na tom polju. Mada možda samo treba vremena dok pesme ne "prirastu srcu". Neke Synth pesme koje su odlične i koje znam su u paketima koji zahtevaju dodatnu kupovinu.

Igraće se SR, pogotovu do izlaska Beat Saber-a na platformu. A nakon toga... videćemo. :) Verovatno će zavisiti od raspoloženja i da li sam u tom trenutku više za "sečenje" ili "talasanje". 😄
 
Probah demo za Horizon: Call of the Mountain. Jeste interesantno kao tech demo, ali ne bih rekao da vredi dati $60 za nju. Sačekaću neku akciju.

Sa druge strane, eye tracking i praćenje prstiju (palac, kažiprst i srednji prst) rade iznenađujuće dobro. Bez greške.
 
Danas sam imao neprijatno iskustvo da se strap na levom Sense kontroleru otkačio sam od sebe, a pošto često puštam kontrolere da mi vise u vazduhu samo na strapu i ne držim ih dok nameštam headset ili šta već, ispao mi je na pod. Srećom se nije ništa polomilo, ali je jedan mali plastičan deo na obodu kontrolera iskočio iz ležišta i vratio sam ga. Pa da znate, da mogu da se otkače straps same od sebe, mada ne bi trebalo. Budite pažljivi. Ovo mi se nikada nije desilo na Oculus headsetovima niti na PSVR1, da se otkači strap sam od sebe. Jedva čekam da neko napravi neke custom grips za ove kontrolere, sve manje mi se dopada njihov dizajn.

Ovako se skidaju, ako neko želi da ih skine:


A imaju zgodan mehanizam kako se same zatežu

I neki korisni saveti za nove vlasnike PSVR2
 
Poslednja izmena:
Ja koristim njih kao orijentir. Tamo gde je strap pricvrscen opipam i krenem ka stubu ako je stub blizi sa leve strane to je desni kontroler i obrnuto.
 
Probao sam jedna USB-C produžni kabl od 2m da vidim kako će da radi sa PSVR2 USB-C kablom od 4.5m da ga produži i radio je dobro nekih 15min i imao prekid. Tako da 2m nije stabilno. Možda bi neki kraći produžni usb-c kabl od 1.5m ili 1m bio upotrebljiv.

Ipak sam morao da stavim glavni USB-C kabl od PSVR2 u crevo da bi mu smanjio uvijanje.
IMG_20230226_024241.jpg
 
Koliko sam video maks produzenje kabla je 1m. Ima negde na review-ima koji su kaceni ovde na temi.
 
Koliko sam video maks produzenje kabla je 1m. Ima negde na review-ima koji su kaceni ovde na temi.
Da, ja sam okačio taj review gde kaže 1m, ali sam posle video jedan drugi, gde kažu može kabl od 3m. Pa sam rešio sam da probam :) No, 1m je najrealnije da može da se produži.
 
Hm.. a da spakujete PS5 na leđa u ranac pa da produžite naponski kabl koliko hoćete? Možda čak i neki battery pack..

Ili se okači PS5 na plafon i spusti na 2m visine, kabl obezbedi sa nekim vođicama i imate radijus kretanja 4 metra?
 
Hm.. a da spakujete PS5 na leđa u ranac pa da produžite naponski kabl koliko hoćete? Možda čak i neki battery pack..

Ili se okači PS5 na plafon i spusti na 2m visine, kabl obezbedi sa nekim vođicama i imate radijus kretanja 4 metra?
PSVR2 ne može da funkcioniše samostalno bez PS5,zato i mora kablom da bude povezan. Zato je i tako lagan. Nije to samo naponski kabl.

Postoje glasine da Sony radi na nekom wireless dodatku za PSVR2 koji bi omogućio wireless povezivanje sa PS5 ili na novoj verziji headseta. Ali samo glasine za sada.
 
Pa pričam o PS5. O konzoli koju strpaš u ranac a na glavu normalno VR2.
Kapiram sada :) No, ne znam ko bi "normalan" nosio PS5 u rancu na ledjima ili ga kačio na plafon :)

Imao sam i USB-C produžni od 50cm. Taj radi normalno.
 
@Raider vidim da ti nema šta nemaš i nisi probao.. Reci mi, koje VR iskustvo je po tebi najbolje do sad?
 
@Raider vidim da ti nema šta nemaš i nisi probao.. Reci mi, koje VR iskustvo je po tebi najbolje do sad?
Pa ne baš sve, ali dosta :) Po meni wireless VR je nezamenljiv po pitanju imerzije. Kabl je u svakom smislu ograničavajući za VR i svakako ruši imerziju. Nikakav HDR, superiorna sočiva i visoka rezolucija ne vrede, ako mora kabl. Najbolja VR igra koju sam igrao je Half-Life Alyx sa Quest 2 povezan wireless sa PCijem preko Virtual desktopa u 120Hz. Nisam probao Valve Index, i verujem da igra tu bolje izgleda i da su Knuckle kontroleri super, ali džabe kad je tu kabl za vezu sa PCijem. Igre koje izgledaju najbolje u VR sa originalnom gameplay mehanikom su za mene do sada Lone Echo i Lone Echo 2, obe Oculus ekskluzive.
 
qV89dLfvs34V_xTouIX4OzVy4NumXyzKzeuEMh3bSyM.jpg
Tako nešto sam mislio, s tim da konzolu okačiš na plafon i eto ti prostora :D
 
Po meni wireless VR je nezamenljiv po pitanju imerzije. Kabl je u svakom smislu ograničavajući za VR i svakako ruši imerziju. Nikakav HDR, superiorna sočiva i visoka rezolucija ne vrede, ako mora kabl.
Lose je resen kabl na psvr2, uvija se i prilicno smeta ako se iole pomeras.
 
Kakvo je iskustvo do sada, pitanje za vlasnike, po pitanju prijavljenih problema sa R2 trigerom i mutnijom slikom, da li postoji potencijalna falinka u prvoj reviziji? Ili da kupujem i uzdam se u garanciju...
 
Ta mutnjikavost se meni javljala dok nisam našao sweetspot. Kako mi je prvi headset trebalo mi je par sesija da ga ubodem, sad sve jasno vidim. Nema problema sa trigerom ali da kabl se uvija.
 
Meni je headset super. Sweetspot je nešto uži, ali bez problema se namesti i sve bude oštro. Nemam nikakvih problema sa triggerima. Kabl razmotam svaki put i ispravim pre igre, tako da se ne uvija.

Inače, nisam probao bežične VR headsetove, tako da ne znam koliki je hendikep igrati sa kablom. Ono što ne znaš, ne može da te boli. :D
 
Poslednja izmena:
Kakvo je iskustvo do sada, pitanje za vlasnike, po pitanju prijavljenih problema sa R2 trigerom i mutnijom slikom, da li postoji potencijalna falinka u prvoj reviziji? Ili da kupujem i uzdam se u garanciju...
Problem s R2 trigerom nemam , slika mi nije mutna ali to koliko je slika mutna ili čista i oštra je izgleda i individualna stvar. Ako je moguće, isprobaj headset (i to se ne odnosi samo na PSVR 2 nego uopšteno za svaki VR headset) pa se sam uveri u to koliko je to oštro (ili mutno).
Lose je resen kabl na psvr2, uvija se i prilicno smeta ako se iole pomeras.
Istina je da se lakše umotam u Sonijev kabl nego u onaj kojim Quest 2 povezujem s laptopom. Taj kabl sam doduše platio 100 evra pa i ne bi imalo smisla da se previše uvija. Kako god, na oba kabla se pre ili kasnije umotam, tu promašaja nema.
 
Verovatno je i do pozicije konzole, meni je u prednjem levom uglu zone za igru i uopste mi ne smeta kabl.
 
Problem s R2 trigerom nemam , slika mi nije mutna ali to koliko je slika mutna ili čista i oštra je izgleda i individualna stvar. Ako je moguće, isprobaj headset (i to se ne odnosi samo na PSVR 2 nego uopšteno za svaki VR headset) pa se sam uveri u to koliko je to oštro (ili mutno).

Istina je da se lakše umotam u Sonijev kabl nego u onaj kojim Quest 2 povezujem s laptopom. Taj kabl sam doduše platio 100 evra pa i ne bi imalo smisla da se previše uvija. Kako god, na oba kabla se pre ili kasnije umotam, tu promašaja nema.
ja isto imam Oculus Link kabl od 100eur, ali ga nisam koristio puno, samo u početku kada sam ga nabavio, posle sam prestao. Tak kabl se katastrofa mnogo uvija. Isključivo se wireless povezujem sa PCijem kada je Quest 2 u pitanju.
 
ja isto imam Oculus Link kabl od 100eur, ali ga nisam koristio puno, samo u početku kada sam ga nabavio, posle sam prestao. Tak kabl se katastrofa mnogo uvija. Isključivo se wireless povezujem sa PCijem kada je Quest 2 u pitanju.
Stoji da je wireless varijanta najudobnija, naročito ukoliko imaš headstrap sa dodanom baterijom. U protivnom, kada recimo igram Walkabout Minigolf sa ćerkom (odnosno protiv nje), možemo da odigramo jednu stazu (volimo da pored ubacivanja loptica istražujemo one zagonetke), baterija taman traje jednu stazu i na njenom i na mom Quest-u. Neke od omiljenih igara na PC VR-u su mi Moss (book I and II), Tetris Effect i simulacije flipera (pre svega Zaccaria pinball) a tu se praktično i ne pomeram pa nema uplitanja u kabl a nisam ograničen vremenski trajanjem baterije (uz fliper znam baš da zaboravim kad je dosta).
Jedva čekam da se pojavi neka dobra simulacija flipera za PSVR2 ali za sad izgleda mrka kapa. Kontaktirao sam developera Zaccaria pinball (Magic pixel) i pitao ih da li nameravaju da portuju igru za Sonijev VR2 ali lik je odgovorio da je korisnička baza najveća na PCu i da su male šanse da se bave drugim VR sistemima (znači samo Steam VR)
 
Da li imate neki program za slušanje muzike u VR? Ne mislim na igru nego eto, vizuelni efekti i da možeš ubaciti muziku koju želiš? Pretpostavljam da igre imaju svoju licenciranu muziku i ne možeš ubacitvati svoju.
 
Stoji da je wireless varijanta najudobnija, naročito ukoliko imaš headstrap sa dodanom baterijom. U protivnom, kada recimo igram Walkabout Minigolf sa ćerkom (odnosno protiv nje), možemo da odigramo jednu stazu (volimo da pored ubacivanja loptica istražujemo one zagonetke), baterija taman traje jednu stazu i na njenom i na mom Quest-u. Neke od omiljenih igara na PC VR-u su mi Moss (book I and II), Tetris Effect i simulacije flipera (pre svega Zaccaria pinball) a tu se praktično i ne pomeram pa nema uplitanja u kabl a nisam ograničen vremenski trajanjem baterije (uz fliper znam baš da zaboravim kad je dosta).
Jedva čekam da se pojavi neka dobra simulacija flipera za PSVR2 ali za sad izgleda mrka kapa. Kontaktirao sam developera Zaccaria pinball (Magic pixel) i pitao ih da li nameravaju da portuju igru za Sonijev VR2 ali lik je odgovorio da je korisnička baza najveća na PCu i da su male šanse da se bave drugim VR sistemima (znači samo Steam VR)
Pa bio je Pinball FX2 za VR1......
Tako da nije nemoguce da izadje i za VR2....
 
Jel probao neko Pavlova, vidim na reditu komentare da je odlican, zabavan. Sprdaju se ljudi igraju zmurke i sta sve ne.
 
Pa bio je Pinball FX2 za VR1......
Tako da nije nemoguce da izadje i za VR2....
Navodno, Zen radi na tome ali ne postoji zvanicna potvrda. Mislim da i oni cekaju da vide koliko ce PSVR2 biti popularan i na osnovu toga ce odluciti kada (i da li ce) izaci PinballFX VR verzija za PS5.

Za sada, nisam planirao nabavku VR ali ako izadje PinballFX VR, to ce za mene biti dovoljan razlog da odmah uzmem PSVR2.
 
Nazad
Vrh Dno