Šta je novo?

Pitanje za poznavaoce tržišta - kada očekivati nove serije ?

Sexy-NOT

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2012
Poruke
110
Poena
169
Ne kupujem često kompjutere i opremu. Na ponudu i standarde obratim pažnju tek kad mi zatreba nešto.
Vreme mi je da kupim novi lap-top.
Primetio sam da su početkom ove godine najavljene nove serije AMD (Ryzen 6000) i Intel (12. serija) procesora, a na stranim jutjub objavama vidim da je do sada na strano tržište izašao tek poneki model lap-topa sa novim procesorima. Dakle ni kod njih još nema raznovrsne ponude sa novom serijom procesora.

Verujem da ovde ima ljudi koji iskustveno mogu da pretpostave kada će se kod nas pojaviti šira ponuda lap-topova sa novom serijom procesora, bar ovoliko široka koliko je ponuda modela sa prethodnom serijom procesora.

Da nije najavljena nova serija procesora ja bih kupio lap-top (i bio sam krajem prošle godine blizu da kupim) sa Ryzen 5 5600U ili 5600H. Ne tražim gejmerski lap-top.
 
I mene interesuje kakve informacije po ovom pitanju ima šira javnost.

Ono što sam ja saznao u CT shopu - trenutno imaju Asus Rog Strix G15 sa 6800H procesorom, ali bez Windowsa. Zephyrus sa novim procesorima će dobiti u drugoj polovini Aprila.
 
U proseku je to od 1 do 3 meseca po izlasku u Evropi (da bude iole bolje ponude, a ne ono 1 do 2 laptopa u high end sektoru). 6 meseci da bude ponude svega, i starog i novog.
 
Gledam stanje na tržištu, i dalje mrka kapa.

Tu su po par modela Strix i TUF serije, i to je manje više to. Van Asusa, kod nas ništa živo nema sa novim AMD i Intel procesorima.

Sa druge strane, u EU je dostupno na stotine tih novih modela najrazličitijih brendova.
 
do sada sam uvijek kupovao ili Dell ili Asus
ali na nagovor ljudi sa youtuba (komentari) uzeo sam Gigabyte AORUS 15G
Ljudi ja sam prezadovoljan
S obzirom da im je prva serija lap topova, oni su ljudi objasnili
Hladjenje je 2x bolje nego na Asus
 
Lenovo je najavio novu Thinkpad Z seriju za proleće ove godine sa ryzen 6000 serijom i još uvek nisu pustili u prodaju. Verovatno kasne zbog nestašice čipova.
 
Pa sta sad uzeti neki i7 1165 ili cekati?
 
Sve zavisi za sta ti treba. Tj da li ces osetiti razliku zbog cekanja.
 
11-tu generaciju nikako, 12-tu zavisi od modela da li se pregreva. Ryzen je sigurnija varijanta.
sto 11- nikako? Slabije sam pratio ove nove generacije...
Konkretno bi za office + kamere, firme + gps vozila.. na duzi period da imam masinu, dobar CPU i brz ram neki SSD ne velik isto brz, grafika og cpu dovoljna...
isao bi na oko 100000 + pdv
 
12-ta generacija ima novu arhitekturu sa malim i velikim jezgrima, ima dosta napretka u odnosu na 11-tu tako da se vise isplati uzeti 12-tu. Jedini problem je trajanje baterije.
 
Potpuno vas razumem, jurio sam 3 meseca nešto kršteno sa 12 gen CPU, i slučajno ubodem Legion 5 Pro, i7-12700H, 3070, stigla samo 4 kom u Srbiju, jedva iskukah za sebe i ortaka po jedan. Čekanje je vredelo, mašinica je bruka, u životu nisam imao ozbiljniju mašinu a svašta sam propustio kroz ruke.
 
Stvarno je ponuda 12th gen nikakva. Ja se razmišljam da uzmem od naših Mađara, ali ne znam da li bih mogao da živim sa njihovom tastaturom. Da li uopšte mogu da nabave eng laptopove??
 
^zamenis tastaturu ;)
 
How yes no. Na novim laptopovima em je cimanje zameniti tastaturu, em je poprilično skupo jer sama tastatura ide sa sve palmrest-om i touchpad-om. Kod naših uvoznika da tražiš tastaturu za neki noviji model, računaj odmah od 100 do 200e (šale bez).

Kome nalepnice ne smetaju, neka gugla "stik sirmium". Kvalitet je dobar, nije krš.
 
Sa sve srpskim layout-om o kome pričamo i nije zamenska koja ima i na aliju? Ne zaboravi i na carinu+pdv ako prelaziš 50e često, to je 32% od te cene. Plus ako je samo tastatura, bez palmrest-a imaćeš cimanja da je zameniš skidajući prethodnu sa prethodnog palmrest-a. Retko sada ima in and out, 20 minute adventure pri zameni tastature. Dok skineš sadašnje tastature koje se drže kvačicama i istopljenim plastičnim nitnama, pa dok vratiš... proces ponekad.

Dobri su kinezi za neke stvari, za neke se ne isplate. Ovo je situacija gde je velika šansa da se ne isplati i da je mnogo pristupačnije prelepiti nalepnice.
 
Kome nalepnice ne smetaju, neka gugla "stik sirmium". Kvalitet je dobar, nije krš.
Koliko dugo izdrze, meni bi trebale neke za tastaturu na kojoj su vec prilicno izbledeli?
Da ne kupujem drugu jeftinu, manje je otpada.
 
@zamzung

Najduže što znam jeste laptop na kome su nalepnice stavljene pre 3-4 godine. Doduše, ne koristi se laptop za svakodnevno kuckanje, ali iz onoga što sam video, ceo sticker je kao izbledeo (kao da je bio na suncu), ali ne nešto znatno i slova se još uvek vide bez problema. Za intenzivno kuckanje ne znam kako rade, jer nisam toliko puta lepio iste pa nemam veliki uzorak (lepio sam par puta i to uvek na HP-ovima). :)
 
Gledam ovde kao "bice novih serija i polovnih i novih kroz 6+ meseci" ja evo danas ne nadjoh ni jedan 12th gen intel u "gaming" segmentu (sa zasebnim GPU).
 
Ne kupujem često kompjutere i opremu. Na ponudu i standarde obratim pažnju tek kad mi zatreba nešto.
Vreme mi je da kupim novi lap-top.
Primetio sam da su početkom ove godine najavljene nove serije AMD (Ryzen 6000) i Intel (12. serija) procesora, a na stranim jutjub objavama vidim da je do sada na strano tržište izašao tek poneki model lap-topa sa novim procesorima. Dakle ni kod njih još nema raznovrsne ponude sa novom serijom procesora.

Verujem da ovde ima ljudi koji iskustveno mogu da pretpostave kada će se kod nas pojaviti šira ponuda lap-topova sa novom serijom procesora, bar ovoliko široka koliko je ponuda modela sa prethodnom serijom procesora.

Da nije najavljena nova serija procesora ja bih kupio lap-top (i bio sam krajem prošle godine blizu da kupim) sa Ryzen 5 5600U ili 5600H. Ne tražim gejmerski lap-top.
И сада има добрих процесора, 5700u на пример или 5500u који је мало слабији.
Чак и кад ти процесори дођу, цена ће бити мало скупља јер су нови. Па да ли ти се исплати да чекаш годину дана, и да ли ће бити модел са неком повољном ценом или ће и даље да увозе процесоре из 2021, то остаје да се види.
 
Nazad
Vrh Dno