Šta je novo?

Pitanje u vezi baterije

Moze jedno pitanje, jel ce i cdrom da mi traje duze ako ga izvadim posto svaki put kad se resetuje komp on uradi neko testiranje dal je cd unutra pa reko to mu verovatno skodi...

Baterija treba da stoji u laptop-u dokle je upotrebljiva. Kad prestane da bude kupis novu i to je to.
Na netu cete najcesce da procitate da uticaj toplote skodi bateriji, skracuje vek, treba drzati na 60% ostavljenu na mesto tipa 20C. Sve to je tacno. Bateriji steti i toplota i i kad je skroz prazna, i kad se ne koristi. Iz licnog iskustva ako ne "odrzavas" bateriju kao ja onda posle 2 godine koliko imam fujitsu dobices oko 7-8% manji kapacitet nego inace. Oni kazu da moze da bude i gore. Ali
ako imas 100% punu bateriju koja je uvek u laptopu dobijas dve stvari:
1. ako nestane struja ili neko greskom iscupa kabl nema brige za rad jer baterija preuzima
2. uvek imas spreman laptop sa punom baterijom tako da mozes odma da ga nosis.
odlaganje baterija na 3 meseca !@#% onda je laptop pogresan izbor za takvog korisnika..
 
Moze jedno pitanje, jel ce i cdrom da mi traje duze ako ga izvadim posto svaki put kad se resetuje komp on uradi neko testiranje dal je cd unutra pa reko to mu verovatno skodi...

Baterija treba da stoji u laptop-u dokle je upotrebljiva. Kad prestane da bude kupis novu i to je to.
Na netu cete najcesce da procitate da uticaj toplote skodi bateriji, skracuje vek, treba drzati na 60% ostavljenu na mesto tipa 20C. Sve to je tacno. Bateriji steti i toplota i i kad je skroz prazna, i kad se ne koristi. Iz licnog iskustva ako ne "odrzavas" bateriju kao ja onda posle 2 godine koliko imam fujitsu dobices oko 7-8% manji kapacitet nego inace. Oni kazu da moze da bude i gore. Ali
ako imas 100% punu bateriju koja je uvek u laptopu dobijas dve stvari:
1. ako nestane struja ili neko greskom iscupa kabl nema brige za rad jer baterija preuzima
2. uvek imas spreman laptop sa punom baterijom tako da mozes odma da ga nosis.
odlaganje baterija na 3 meseca !@#% onda je laptop pogresan izbor za takvog korisnika..
Hahahahha
Potpisujem sve.
Ne bih nikad smarao sa drzanjem u frizideru, cestim vadjenjem i jos jednom obavezom u zivotu da mi laptop nije drugi racunar koji uglavnom drzim na stolu i koji taman jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje nosim sa sobom tako da mogu bateriju malo "sacuvati".
Ipak se mora se priznati da vadjenje baterije pomalo zalazi u geekovsku patologiju.:d
 
A sta je najbolje npr. raditi ako laptop koristite samo za skidanje sadrzaja sa net-a? Ja npr., ostavljam komp i preko noci ukljucen, znaci non-stop, jer je on mnogo tisi od stonog; da li je bolje da izvadim bateriju, (bar uvece), nego ovako da bude stalno u laptopu?
 
@vlado_kovac
u kontradikciji si. laptop ti je nonstop na struji a brines o veku baterije :) postoji samo jedna stvar koja je za tebe bitna i koja ce da ti resi problem sa baterijom:
PRESTANI DA BRINES i uzivaj....
 
@vlado_kovac
u kontradikciji si. laptop ti je nonstop na struji a brines o veku baterije :) postoji samo jedna stvar koja je za tebe bitna i koja ce da ti resi problem sa baterijom:
PRESTANI DA BRINES i uzivaj....

Nismo se sporazumjeli,:) naime, laptop je na adapteru, i tako radi stalno, i samim tim stalno dopunjava bateriju(koliko sam ja razumio)... Mene interesuje da li je bolje,(za bateriju), da je bar izvadim, nego ovako da bude stalno u lapu?!;)
 
Pa za bateriju ne valja da je na visokoj temperaturi, da ima veliki broj ciklusa punjenja/praznjenja, da se ne koristi, da je na jako niskoj temperaturi. Najbolje je ako je ne koristis na duze staze da je stavis na famoznih 60 posto i odlozis negde na 20C dok je ne pojedu misevi.
Cena baterije je oko 7000 dinara, gubici na kapacitetu posle 2 godine su ti reda 10% u odnosu na gubitke koje bi imao kad bi je idealno odrzavao znaci negde oko 15 posto (odokativno) pa onda nema smisla brinuti o bateriji. Ja bi je drzao za slucaj da nestane struja i da mi treba laptop da ga odnesem negde i da mi baterija uvek bude spremna... Baterija barem kod laptop-a je potrosna roba tako da kad prestane da drzi tj opadne joj kapacitet onda das tih 7000 dinara i imas novu... za godinu dana stednje to je 20din tako da bolje odvajaj svaki dan 20 dinara i kupi novu bateriju za godinu dana i izivljavaj se maksimalno na njoj.... Ja bar tako radim stim sto moja baterija kosta mnogo vise jer drzi 6 i po sati...
 
Da ne bih otvarao novu temu, imam jos jedno pitanje u vezi baterije. Nedavno sam uzeo polovan HP Compaq nc6400 sa 6-celijskom baterijom (nisam siguran da su ove informacije bitne, ali... ), i baterija je u startu bila raskalibrisana, u smislu da kada je puna pokazuje jos 35-75 min u zavisnosti od rada na laptopu, iako ona drzi, upravo sam je testirao, 2 sata i 45 minuta. Citao sam po netu kako to da resim. Praznio sam, punio, praznio, punio bateriju od pocetka do kraja, ali i dalje Windows XP, za koji je ovaj laptop dizajniran, pokazuje isto vreme. Sta da radim?
 
Pa za bateriju ne valja da je na visokoj temperaturi, da ima veliki broj ciklusa punjenja/praznjenja, da se ne koristi, da je na jako niskoj temperaturi. Najbolje je ako je ne koristis na duze staze da je stavis na famoznih 60 posto i odlozis negde na 20C dok je ne pojedu misevi.
Cena baterije je oko 7000 dinara, gubici na kapacitetu posle 2 godine su ti reda 10% u odnosu na gubitke koje bi imao kad bi je idealno odrzavao znaci negde oko 15 posto (odokativno) pa onda nema smisla brinuti o bateriji. Ja bi je drzao za slucaj da nestane struja i da mi treba laptop da ga odnesem negde i da mi baterija uvek bude spremna... Baterija barem kod laptop-a je potrosna roba tako da kad prestane da drzi tj opadne joj kapacitet onda das tih 7000 dinara i imas novu... za godinu dana stednje to je 20din tako da bolje odvajaj svaki dan 20 dinara i kupi novu bateriju za godinu dana i izivljavaj se maksimalno na njoj.... Ja bar tako radim stim sto moja baterija kosta mnogo vise jer drzi 6 i po sati...

Ma u pravu si, sto bih se bezveze cimao sa tim vadjenjem i odlaganjem, ko je sisa.:) Elem, dobro ti drzi baterije, jbte, to je monstrum! Vjerovatno kosta kao neki laptop!:-devil-: Thx za odgovor! Poz:wave:
 
Ja ne vadim bateriju iz lapa. Jednostavno, li-on baterije se danom proizvodnje počinju trošiti. Pri upotrebi malo više nego kad stoje dopola pune i na hladnom mestu. E sad krenimo ovako. Ako baterija pri konstantoj upotrebi (zanči lap uštekan u struju, a jednom-dvaput nedeljno radi na bateriji) prve godine izgubi 10%, druge još malo, a treće već dođe na trećinu početnog vremena trajanja to znači da sa nekih tri sata padne na dva sata autonomije (ovo je primer kod mog laptopa). Koliko će Vas još uvek imati isti lap posle tri godine ili još bolje kolika će mu biti cena (verovatno ista kolika i cena baterije). Zato je izlišno govoriti o nekom "čuvanju" baterije.

Sličan slučaj je i sa likovima koji kupe neki fensi mobilni pa ga stave u futrolu da se ne bi ogrebao ili još gore i ne skinu folije sa njega. Stvari su za korišćenje a ne za prezentovanje. Ako uzmeš laptop koristi ga - za tri godine neće vredeti ništa, niti on niti baterija. Čovek ne treba da služi stvarima već one njemu.
 
Nazad
Vrh Dno