Šta je novo?

Pitanja vezana za gejming laptopove...

Vokhin

Zapažen
Učlanjen(a)
30.08.2021
Poruke
4
Poena
21
Pozdrav ljudi, planiram uzeti solidan dobar laptop do nekih 1100e budzeta. Posle potrage visednevne za oko mi je zapao Lenovo Legion 5 sa ryzen 5 4600h, rtx 2060, 16gb ram, 512gb ssd. E sad kolko ja vidim vecina laptopova kod nas je bez OSa, a Lenovo sa svojim OSom fabrickim daje mnoge stavke potrebne da laptop funkcionise u punoj snazi. Kolko sam ja cuo, na netu pise da power modes custom od Lenova ne rade sa fresh/clean installed W10 sistemima. E sad, koliko je to bitna stavka? Da li treba da me od ovog modela odvoji? Kakvo je iskustvo vas drugih Lenovo legion korisnika i da li vredi uzeti gaming laptop bez OS. Hvala u napred :)
 
Power plan-ovi za Ryzen laptopove su meh. Performanse Ryzen mobilnih čipova su ograničene sa rashladnim sistemom, pa imaš bukvalno laptopove koji imaju iste procesore, a jedan radi 10-15% jače od drugog jer ima kvalitetnije hlađenje. Legion 5 je onaj od onih sa korektnijim hlađenjem.
 
Power plan-ovi za Ryzen laptopove su meh. Performanse Ryzen mobilnih čipova su ograničene sa rashladnim sistemom, pa imaš bukvalno laptopove koji imaju iste procesore, a jedan radi 10-15% jače od drugog jer ima kvalitetnije hlađenje. Legion 5 je onaj od onih sa korektnijim hlađenjem.
Dap, Lenovo kolko sam skontao ima svoje custom power planove, i fazon je da valjda kad sam stavus windows ne mozes menjas nego te automatski stavi na windows balanced
Pogledaj prvi comment na ovom threadu. Sta bi znacilo za gaming laptop da konstatno bude na windows balanced, mislis da ne bi predstavljalo problem?
 
Ne bi predstavljalo problem. Samo instaliraj neki noviji Windows 10, od 20H1 naprimer (poželjno i noviji) jer ima optimizacija za Ryzen procesore i baš power profile (u globalu) koji te
interesuju.

A ovo konkretno za taj Lenovo Vantage app. Iz mog iskustva, da li to bio Armoury Crate (Asus) ili Dragon Center (MSI) ili neki treći... meni to ništa nije značilo kad god sam probavao. Nekome i "treba", ali kad pogledam kasnije kada je poslednji put paljena aplikacija, u većini slučajeva to bude pre 3-4-5 meseci.

edit: Da dodam, ono što sam video za taj Lenovo Vantage app, radi kao i drugi programi slične vrste - menjaš power planove unutar njega, čačkaš rgb i slično. Nije loše ako ima više power planova no sam Windows, ali gotovo uvek ako i ima više power plan-ova, to su oni koji su štedljivog moda. Za maksimalne performanse procesora ti to ne treba, Windows će sam da nagura množilac sve dok ima termalnog lufta.
 
Poslednja izmena:
Nadam da se neće smetati pokretaču teme ako pitam za utiske za malo slabiji Lenovo gaming laptop: LENOVO IdeaPad Gaming 3 15ARH05
Ryzen 5 4600H do 4.0GHz, 15.6", GTX 1650, 8GB RAM (ima dva slota, do 16GB), 512GB SSD....:)
Ima u radnji na G za 80k din...Utisci? (mislim na kvalitet, cena/kvalitet; inače, gaming nije prioritet)
Ili neki drugi za tu cenu, ta je limit, otprilike....
Takodje, malo sam van tih voda (power plan i sl.), imam neku kantu od laptopa, kome je crkla baterija, pa ga držim stalno na punjaču. U principu, novi bi najveći deo vremena bio kao stacionarni, u kući, pa ako može u najkraćem, koji je najbolji način da se čuva baterija ?
 
da je otkačiš, i držiš laptop na adapteru. (time eventualno gubiš garanciju)

baterija koja se ne vadi (sa laptopa i mobilnog) je je jedan od najvećih zločina krupnog kapitala protiv end usera.

naravno, cilj toga je u bržem uništavanju baterije, a time i kupovini nove, a tu je i ona mala pojedinost objašnjena u filmu "Snowden" Olivera Stouna.
 
Dosta Lenovo laptopova (mislim da imaju svi ThinkPad-i i neke druge serije, npr Legion) ima opciju Battery Charge Threshold, podesava se preko Lenovo Vantage. Ako tu podesis da se baterija drzi oko 55-60% trebalo bi da traje dosta duze. Baterijama najvise smetaju extremi, tj kad je duze vreme skroz prazna ili skroz puna.
 
Moja preporuka za sve je brisanje celog diska i instalacija sistema od nule. Svi ti programi su toliki bloatware da je to neverovatno. jedina korisna opcija može biti BIOS/firmware update, ali uglavnom može i bez njih
 
Sve Lenovo igračke serije laptopova BEZ problema rade sa punom funkcionalnošću i kada se instalira NE fabrički OS!
 
Moze li se na laptopovima namestiti za odredjenu igricu aspect ratio 4:3 konkretno za rezoliciju 800x600?
 
može.
podešavanja za aspect ratio i za scaling su različita, u odnosu na proizvođača grafičkog čipa (intel, amd, nvidia)
više o tome imaš na youtube.
 
Nadam da se neće smetati pokretaču teme ako pitam za utiske za malo slabiji Lenovo gaming laptop: LENOVO IdeaPad Gaming 3 15ARH05
Ryzen 5 4600H do 4.0GHz, 15.6", GTX 1650, 8GB RAM (ima dva slota, do 16GB), 512GB SSD....:)
Ima u radnji na G za 80k din...Utisci? (mislim na kvalitet, cena/kvalitet; inače, gaming nije prioritet)
Ili neki drugi za tu cenu, ta je limit, otprilike....
Takodje, malo sam van tih voda (power plan i sl.), imam neku kantu od laptopa, kome je crkla baterija, pa ga držim stalno na punjaču. U principu, novi bi najveći deo vremena bio kao stacionarni, u kući, pa ako može u najkraćem, koji je najbolji način da se čuva baterija ?
Zapravo, podržava ukupno do 32GB RAM-a. Za nekih 10-ak hiljada dodati još 16GB-a i dobije se poprilično dobra mašina.
 
Ajde i ja da pitam nesto. Cerka mi probi glavu. Naime njan laptop Lenovo IdeaPad 700-15ISK(80RU00LKYA)15.6",i7-6700HQ/8GB/1TB/GF950M 4GB/BT/HDMI sa dodatkom m2 hdd-a se gasi u toku zahtevnijeg rada. Stavljena je nova kvalitetna termalna pasta,ociscen od prasine. Iskljucivala je nvidiu i probala sa integrisanom intel,opet se gasi. Temperatura je max 65-70°C pri opterecenju u igricama. Diskonektovala je bateriju sa ploce i probala sa punjacem samo, i ista stvar. Ono sto je bitno je da se ne gasi kad je samo na bateriji. Na zakost ona u tim zahtevnijim igrama izdrzi max 30minuta a pri normalnom koriscenju 2-3 sata.Drugo originalni punjac je bio 20v 6.25A a ona koristi neki zamenski kupljen u radnji kod nas koji ima 20v 3.25A. Ja mislim da on pravi problem. Kaze da joj se taj punjac bas greje. Prethodni punjac je takodje bio zamenski iste marke,kupljen u istoj radnji ali je imao 4.25A i nije se grejao toliko. Ipak otisao je posle dve godine. Ima li leka?
 
Ako je originalni punjac 6.25A onda ne moze nista slabije, samo jace kao zamena. Dakle, voltaza (V) mora ista a amperaza (A) isto ili veci broj.
 
Voltaza je ista,amperaza je dosta manja. Cudno mi je je to da je sa proslim punjacem koji je takodje bio manje amperaze radio normalno dve godine. Pojuricu pravi punjac .
 
Do adaptera je. Čudo kako nije "riknuo" do sad.

Juri original sa oglasa, obavezno 6.25A. Postoji rizik da zbog manjka adaptera od 3 do 4 hiljade (toliko obično idu polovni jači) strada nešto mnogostruko skuplje.
 
Cerka nije znala,i prosli i ovaj su joj prodali u radnji na G kao odgovarajuci zamenski. Svakako cu da jurim original na kp. Hvala puno na savetima
 
Nadjoh na kp za ispod 2000 original.Neverovatno,salje sutra pa javljam sledece nedelje da li je u njemu bio problem.
 
Original je inače 20v, 6.75a (sa pravougaonim džekom) - upravo izguglao.

Na kp-u ne vidim ništa za te novce (ispod 2000 din) a da je original i da odgovara. Ako si pak uspeo da nađeš odgovarajući, proveri 2x da piše Lenovo na adapteru (a ne AC adapter ili slično) i da odgovara naponski konektor.
Srećno.
 
Oaj sam uzeo
 

Prilozi

  • Screenshot_2021-09-18-07-11-39-326_com.kupujemprodajem.android.jpg
    Screenshot_2021-09-18-07-11-39-326_com.kupujemprodajem.android.jpg
    90.3 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_2021-09-18-07-10-36-322_com.kupujemprodajem.android.jpg
    Screenshot_2021-09-18-07-10-36-322_com.kupujemprodajem.android.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_2021-09-18-07-10-28-225_com.kupujemprodajem.android.jpg
    Screenshot_2021-09-18-07-10-28-225_com.kupujemprodajem.android.jpg
    67.6 KB · Pregleda: 27
Stigao punjac.Ne pomaze ni on. Sad ga gasi i kad je na bateriji. Cuje se samo klikni iskljuci se. Ovo se desava u igrama. Temperatura je ok,ne prelazi 74°c. cerka je u drugom gradu pa sve radimo online. Izbrisao sam drajvere od nvidie i instalirao druge i isto se desava.
 
Nije nemoguće da je adapter neispravan, pride nije nemoguće i da je uzrok spoljni faktor (ćerka radi nešto što ne bi trebalo). Ali, sa obzirom i na info da gasi i na bateriji, nije nemoguće da sad baterija pravi problem. Izvaditi bateriju i probati bez nje za početak.

Takvo gašenje (naglo) je samo kada je priličan kratak spoj ili nedostatak dovoljnog napajanja.
 
Da li je moguce da je graficka(Nvidia)na izdisaju pa da zbog nje gasi laptop? Probali smo sa MSI Afterburner da smanjimo vrednosti. Na bateriji je izdrzao neko vreme(20ak minuta) dok je bila puna, na punjacu gasi posle minut-dva.
 
Šta kaže event viewer za trenutke kada se ugasi laptop?
 
Pogledacu popodne kad dodjem kuci i nakacim se na laptop.
 
Da li je moguce da je graficka(Nvidia)na izdisaju pa da zbog nje gasi laptop? Probali smo sa MSI Afterburner da smanjimo vrednosti. Na bateriji je izdrzao neko vreme(20ak minuta) dok je bila puna, na punjacu gasi posle minut-dva.
Samo ako je kratak spoj unutar gpu-a ili oko bga dela (hladan lem).
Iz mog iskustva, kada je neka smd komponenta u problemu, laptop neće ni da startuje. Kada ima nekog hladnog lema (popravljanog ili ne), dešavale su mi se komplet gašenja u toku opterećenja laptopa. Mada, to sam video možda 2x do sada - u principu veoma retko. U većini slučajeva su artefakti, neće da startuje ili code 43 (ne prima drajvere).

Veoma je nezahvalno ovako dijagnostikovati laptop, skoro i nemoguće, plus i ti radiš online. Pogledaj event viewer kao što čovek reče, ali ćeš tu verovatno dobiti nešto tipa kernel power, unexpected, itd. Pratiću temu, pa kako budemo dobijali više informacija, priključiću se sa mišljenjima. :)
 
kaze kernel power id 41
 
Nazad
Vrh Dno