Šta je novo?

Phenom iz mog ugla - Ganged vs Un-Ganged memory controller mode!

drfedja

Čuven
Učlanjen(a)
05.07.2000
Poruke
4,719
Poena
736
Imao sam danas prilike da se poigram sa Phenomom BE 9600. Ganged mode je "stari" nacin rada sa memorijom gde su dva 64-bitna kanala memorije spojena u jedan 128-bitni. Takav nacin rada je bio do sada praksa na S939 i S AM2 procesorima. On omogucuje veci bandwidth za single-threaded operacije, mada je pitanje da li procesorima u single thread rezimu treba vise od 8.5 GB/s koliko ostvaruje jedan 64-bitni DDR2 1066 kanal. Velika vecina operacija sa streamovima podataka se obavlja iz L1, L2 i L3 kesa i prethodnim dovlacenjem, tzv. "prefetch" tehnikom u kes, tako da procesor ima uglavnom uvek na raspolaganju dovoljno memorijskog protoka - "bandwidth-a".
Ukoliko se koristi procesor i kontroler za multithreaded operacije, zahtevnost za protokom se znacajno povecava, samim tim jer se povecava upotreba ostalih jezgara visejezgarnom procesoru kakav je Phenom.
Da bi se iskoristenost protoka povecala, AMD je uveo tzv. un-ganged memory controller mode, gde se memorijski kontroler tretira kao dva odvojena 64-bitna memorijska kanala. Zbog toga mnoge aplikacije za detekciju memorije detektuju da se radi o "single channel" 64-bitnom memorijskom modu, iako se radi o dva 64-bitna.
U ovakvom rezimu, moguce je izdati u isto vreme dve komande memorijskom kontroleru od dva jezgra, pa se tako smanjuje cekanje jer dva od cetiri jezgra paralelno dobijaju podatke preko dva 64-bitna memorijska cvora.
S' obzirom na to da je jedan 64-bit kanal od strane jednog "threada" bolje iskoriscen, tacnije, ima veci "bandwdith utilization", nego jedan 128-bitni kanal od strane istog threada, to znaci da vise threadova ima daleko vise bandwidth-a na raspolaganju u un-ganged rezimu.
Latencije u radu su prakticno identicne u ova dva rezima.
Protok pri koriscenju sva cetiri jezgra u unganged modu je oko 13.5 GB/s sto je oko 85% od teorijskog protoka, dok je u 128-bit ganged modu nekih 11.5 GB/s. Naravno, radi se o sintetickom testu.
SiSoft Sandra memory test daje nekih 200MB/s manje, dok stara singlethreaded verzija daje bolje rezultate ganged modu.
U realnom radu moze se osetiti razlika u WinRAR multithreaded testu i iznosi oko 1580 KB/s sa unganged vs 1500 KB/s u ganged modu.
Zanimljivo je i to da winrar singlethread test daje za 10 MB/s bolje rezultate u unganged modu, sto se poklapa sa konstatacijom da je sam Phenom predvidjen za koriscenje mahom u multithreaded okruzenju.
Ostaje da se vidi kakav je dobitak u igrackom softveru. S' obzirom da su noviji endzini u igrama multithreadovani, lako moze da se dogodi da ovakav rezim donosi boljitak.
 
Ostaje da se vidi kakav je dobitak u igrackom softveru. S' obzirom da su noviji endzini u igrama multithreadovani, lako moze da se dogodi da ovakav rezim donosi boljitak.

Imam osećaj da će razlike biti kao Single Core vs. Dual Core (seti se onog testa na Legion HW-u)...
 
Pa ako se uzme u obzir to da igre prilicno zavise od rada sa memorijom, multithreadovane igre ce po tome onda bolje raditi u unganged modu, koji se na neki nacin ponasa kao point-to-point BUS unutar samog procesora. Jezgra su povezana crossbarom, kao i northbridge koji poseduje dva 64 bitna kanala.
 
Shvatam šta hoćeš da kažeš.
Ali takva je bila priča i za 2 jezgra i na kraju - skormno u odnosu šta se očekivalo.
Uostalom, već bi neka igra pokazala razliku, zar ne?
 
Pa ne bih rekao baš da nove igre ne umeju da iskoriste ta dva jezgra, koja u početku praktično ništa nisu donosila.
Pobljšanja ne idu skokovito kako ti misliš, nego u sitnim koracima. Softver takođe mora da prati ta poboljšanja. Možda un-ganged mode ne donosi neko značajno poboljšanje, ali niz novotarija mogu za neko vreme da se pokažu kao prava stvar.
 
Nazad
Vrh Dno