Šta je novo?

PC se gasi bez ikakvog upozorenja

ArtCore7

Zapažen
Učlanjen(a)
04.08.2022
Poruke
8
Poena
12
Pozdrav,

Problem koji imam je sledeci:

PC se od skoro gasi (konkretno kad igram FIFU 22, a sad sam primetio i kod NFS HP Remastered) bez ikakvog upozorenja. Radio sam CPU stress, prvi put u toku testa se komp isto ugasio ali posle toga sam jos 2 puta pokusao i sve je bilo ok, svi testovi su prosli.

Moje pitanje je, da li postoji mogucnost da se ovo desava zato sto mi je graficka integrisana ili su definitivno ili CPU ili PSU u pitanju? Inace CPU temp pri mirovanju je u nekom rasponu od 33-42C.

PC je sastavljen pre nekih godinu dana, sve su novi delovi naravno a konfiguracija je sledeca:

CPU: Intel i5 11500
CPU hladnjak: Coolermaster Hyper T20
Graficka: UHD 750
Maticna: Asus B560m-a
Ram: Kingston Hyperx Fury 2x8gb @2666mhz
Napajanje: Chieftec GPE 700s Eco (700w)
 
Moguće napajanje.
 
A kolike su temperature pri tom testiranju, moguće da ti se pregreva? Napajanje se takođ možda samo pregreva, ako nemaš dobru ventilaciju, tipa da ti stoji na tepihu kućište na +40.
 
Možda da probaš da promeniš položaj kablova za napajanje komponenti i ako je moguće plus da proveriš kako naležu kablovi za napajanje ploče. Probaj i čuvenu sfc komandu...i da repariraš instalaciju...Isto tako ako su temperature procesora visoke u radu može da se računar reestuje da ne bi procesor pregoreo po meni sve što je preko 85 je problem...takođe i napajanje bi moglo da se pregreva mada 700W za tvoju konfiguraciju je verovatno overkill tako da bi to bilo čudno da se pregreva...ali možda da odigneš malo kućište iznad poda bi moglo da pomogne takođe.
Ako nemaš klimatizovanu prostoriju može da se takođe desi da pošto je napolju dosta vruće da jednostavno po nekada kuler ne može da ohladi...
Kakvo ti je kućište jel ima ok protok vazduha? Možeš da probaš privremeno da skineš stranicu sa kućišta da vidiš kako će sistem da se ponaša....
 
Poslednja izmena:
Uradio sam sfc /scannow i izbacilo mi je da su pronadjeni korumpirani fajlovi ali i da su svi reparirani, sad sam i ocistio malo CPU kuler, bilo je bas dosta prasine na njemu, poskidao sam sve kablove i vratio ih nazad pa cu da vidim kako ce da se ponasa. Tokom CPU testa temperatura je uglavnom bila izmedju 95-100C, mada vidim da kazu ljudi da je to normalno jer se procesor opterecuje maksimalno. Inace komp nije na tepihu, na laminatu je a kuciste je MSI Winston, ima solidan razmak od laminata, ima i sa donje i sa gornje strane onu mrezicu da vazduh moze da cirkulise sto bolje. U sobi je temperatura uglavnom nekih 20-25 stepena. Posto sam deinstalirao FIFU moracu da je ponovo instaliram pa da proverim da li ima promene :LOL:. Hvala na odgovorima 🙏
 

Prilozi

  • MSI Winston.png
    MSI Winston.png
    69.1 KB · Pregleda: 14
Tih 95-100C je previše. To ti je problem, vidi prvo oko toga. Da li pasta pravi problem, nedostatak vazduha, loš kontakt kulera ili nešto drugo.
 
Tokom CPU testa temperatura je uglavnom bila izmedju 95-100C, mada vidim da kazu ljudi da je to normalno jer se procesor opterecuje maksimalno.
To je sve samo ne normalna temperatura. Može se pretpostaviti da "hotspot" temperature (najtopliji delovi procesora) debelo prelaze 120 stepeni. A kućište...
 
95 100 stepeni je mnogo i nije dobra temperatura za procesor dakle vidi da poboljšaš protok vazduha u kućištu...takođe vrati procesor na default vrednosti ako možda isti overklokuješ. Zameni pastu na procesoru. Probaj i da skineš stranicu kućišta da vidiš kako će se onda ponašati (to samo privremeno).
Takođe proveri sa nekim krštenim anti virusom da nemaš nešto instalirano što ne bi trebalo...neki miner ili slično.
 
Ali momentalna zamena termalne paste izmedju procesora i tog kulera koji ti hladi procesor, uzmi neki krsteni kuler za procesor i pastu stavi artic mx-2 ili mx-4 sve jedno koju nadjes da kupis ili cak ako imas para noctua nt-h1 ili h2.

Ne znam ko te je posavetovo da kupis taj kuler za procesor ali bacene pare, za prvu pomoc bolje da si koristio stock kuler ako se dobija uz taj procesor ako ne bolje da si dao malo vise para i uzeo neki bolji kuler.
 
Taj procesor i treba da se gasi kad predje 100 stepeni , to mu je maksimum , pogledaj specifikacije procesora na Intel sajtu , u početku neće odmah da se gasi obaraće takt ako se i dalje greje ne gine atomatski shutdown to jest automatsko gašenje
 
95 100 stepeni je mnogo i nije dobra temperatura za procesor dakle vidi da poboljšaš protok vazduha u kućištu...takođe vrati procesor na default vrednosti ako možda isti overklokuješ. Zameni pastu na procesoru. Probaj i da skineš stranicu kućišta da vidiš kako će se onda ponašati (to samo privremeno).
Takođe proveri sa nekim krštenim anti virusom da nemaš nešto instalirano što ne bi trebalo...neki miner ili slično.
Kupio sam Coolermaster Mastergel Pro V2 i naneo ga i sad temp ne prelazi 82 dok igram igrice. FIFU 22 tera bez problema dok se ranije bas svaki put gasio posle 20ak sekundi u igri. Da li je do termalne paste ili je scannow komanda resila probleme - nisam siguran.
Ali momentalna zamena termalne paste izmedju procesora i tog kulera koji ti hladi procesor, uzmi neki krsteni kuler za procesor i pastu stavi artic mx-2 ili mx-4 sve jedno koju nadjes da kupis ili cak ako imas para noctua nt-h1 ili h2.

Ne znam ko te je posavetovo da kupis taj kuler za procesor ali bacene pare, za prvu pomoc bolje da si koristio stock kuler ako se dobija uz taj procesor ako ne bolje da si dao malo vise para i uzeo neki bolji kuler.
Uzecu verovatno Hyper 212 Evo u nekom trenutku, sigurno i ranije ako jos jednom napravi problem. Nije me niko savetovao, bukvalno nisam imao kesa posto sam odjednom kupio celu konfiguraciju i onda kao aj da ne bude bas stock.
 
Ako ti je cpu izao na 100 stepeni a posle zamene past 82 termalna pasta ti je resila,problem
 
Zamena paste jeste umanjila problem, ali teško i da ga je rešila. Po meni je i 82 stepena previše, ma koji da je procesor u pitanju.
Taj kuler je jednostavno preslab, čim nije u stanju da ohladi zaključani i5. Čuveni LC Power LC-CC-120 u RBG/aRGB varijanti treba da bude minimum kad se traži dobar kuler po pristupačnoj ceni.
 
Ako ti je cpu izao na 100 stepeni a posle zamene past 82 termalna pasta ti je resila,problem
Do 100 je isao samo na testu u Intel Processor Diagnostic Tool-u, inace ovako pri igranju igrica nije.
Zamena paste jeste umanjila problem, ali teško i da ga je rešila. Po meni je i 82 stepena previše, ma koji da je procesor u pitanju.
Taj kuler je jednostavno preslab, čim nije u stanju da ohladi zaključani i5. Čuveni LC Power LC-CC-120 u RBG/aRGB varijanti treba da bude minimum kad se traži dobar kuler po pristupačnoj ceni.
82C je bio maksimum na Core Tempu, inace se u 99% vremena kretala izmedju nekih 65-75.

Da li temperatura moze da bude povecana i zbog toga sto se koristi integrisana graficka? Planiram da kupim odvojenu uskoro, nisam ranije zbog onog ludila sa cenama, sad se sve vec polako vraca u normalu.
Da, zaboravih da napisem da se u stanju mirovanja temp krece izmedju 32-39C
 
Ako se pod opterećenjem temperatura kreće između 65 i 75 onda to i nije tako strašno. Ja bih svakako gledao da temperaturu držim do maksimalno 60-65 stepeni, što bi ti verovatno postigao boljim kulerom i provetrenijim kućištem.
Uglavnom, bitno je da si promenom paste postigao zadovoljavajuće temperature.
 
Evo da se javim posle zamene kulera, kupio sam CM Hyper 212 Black RGB i testirao upravo na FIFI, temperatura nije presla 63C u toku jedne utakmice, a mislim da se generalno kretala izmedju 55-60, tako da je definitivno kuler bio u pitanju. Na Intelovoj dijagnostici samo u jednom trenutku na jednom core-u je dosla do 90C, sve van toga je bila izmedju 70-80C pod punim opterecenjem.

Nekako sam bio ubedjen da je drugi problem, ali hvala Bogu ispalo je da je samo kuler, nisam znao da je taj T20 toliko sranje, mozda i vece od intelovog fabrickog kako neko od vas rece.

Hvala svima na odgovorima :).
 
Na starom pc se sve desavalo uzmi iscupaj kablove i samo ih vrati ponovo ,

Takodje bi trebo ako imas instrument da testiras napajanje A i desava se da kondezator na maticnoj ode 3 lepe
 
Meni se pre sedmicu gasio iznenada po jednom pa posle dva puta na dan. Otvorio sam ga i napajanje i sve je izgledalo OK. Malo sam nabio kablove, sklopio i priključio i sve je u redu do danas.
 
Nazad
Vrh Dno