Šta je novo?

particije na SSD-u i njihovo bekapovanje

Wortx

Poštovan
Učlanjen(a)
15.10.2014
Poruke
360
Poena
70
Uzeo sam danas KC3000 po preporuci vas par. Obzirom da nemam 11th gen procesor, ici ce na drugi slot gde je pcie 3.

Obzirom na brzine nvme diska, da li je ok napraviti particiju za OS i igre, ili mogu da ostavim sve zajedno? Ne smeta mi da odredjene igre opet skinem u slucaju sledece reinstalacije.

Filmovi i podaci ce i dalje biti na HDD, a poneka igra koju redje igram ide na SSD diskove, cisto da mi na novom ostane vise prostora za one bitnije.
 
Ja sam tako uradio (KC 3000), jedna particija za sistem i programe, a druga za igre, muziku, slike....
Volim da mi je sistem na odvojenoj particiji, a i lakse mi je da da radim bekap sistema (manji je). Mada mislim da nista ne smeta ako je samo jedna.
Filmovi, serije i sve ostalo na drugim diskovima.
 
Na SSD i specijalno na NVMe particije nemaju nikakve veze sa brzinom/performansama, samo na sporim mehaničkim diskovima "Short stroking" je malo pomagalo, Na SSD-u podaci ne ostajju samo na jednom delu diska pa da glava šeta samo po određenom prečniku diska i ostaje u jednoj particiji. Ni na mehaničkim diskovima nije mnogo pomagalo.
 
Da ali kad se radi bekap sistema bolje je (brze) da je particija od 100-150gb nego ceo disk.
 
Ako je systemski, onda ceo disk jer ima više particija od kojih zavisi BOOT. Znači bar C: particija plus one od kojih zavisi kao minimum. Macrium Reflect recimo ima opciju samo za to.
1705496456125.png
Ili možeš sam da biraš koje.
1705496550889.png
Problem može da se pojavi kod vraćanja/restore jer ostatak diska nije u backup-u pa može da se izgubi ako disk crkne ili bude obrisan..
Backup ne uključuje prazan prostor pa file koju napravi je naj više samo koliko je zauzeto ili manje ako je komprimovan. U MR oko 75% na srednjem komprimovanju.
Postoje i opcije da se samo jedan veliki backup napravi a sledeći samo razlike izmešu 2 backup-a. Incremental ili Differential koji je nešto veći. Evo primer kad mene-
1705497095917.png
Gornji je full od diska od 500GB, zauzetost celog diska 330GB.
Donji je danas napravljen Incremental koji je samo razlika između onog u sredini i punog. Namešteno da radi automatski u 9h i završava za oko minut. , Pun potraje oko 15 minuta ali to radim samo svakih 3-4 meseca.
PS, Svaki od tih ,mrimg fajlova može da se otvori kao Virtual Disk i sa njega da se čita šta je u njemu, kopira sa njega ili čak briše ili doda ako mu dozvoliš. Tako da u nekim slučajevima ne moraš da radiš restore.
 
easeus todo backup radi otprilike isto tako.
Ja radim backup celog diska i samo stavim exclude gaming foldera koji je par stotina gb.
Full backup se radi na mesečnom nivou i traje oko 20ak min prema NAS, a diferencijalni (ne inkrementalni) se rade nedeljno i oni su baš kratki.
easeus ima i opciju system backup koji verovatno radi i backup boot particija, ali ga ne koristim pa ne znam zasigruno.

Sada, sa veličinama SSD se možda ponovo vraća potreba za particionisanjem jer su diskovi 1TB i više. Do 512gb nije bilo logike.
 
Mislim da se nismo u potpunosti razumeli. Sve je to ok sto ste napisali, ja imam samo drugaciji pristup u vezi velicine sistemske particije vezano za bekap.
Znam da bekap sistema sadrzi C + efi + recovery. Zato i kazem da mi je bolje ako je C particija (Sistem) odvojena i velicine (kod mene) 120 gb.

sshot-2024-01-17-[1].jpg

MR napravi System bekap od 22 gb (komprimovana) za par minuta. I to radim na 7-10 dana.

sshot-2024-01-17-[2].jpg

Da mi je disk od 1TB samo sa jednom particijom onda bi bio mnogo veci bekap i duze bi trajalo. Pa mi onda srazmerno tome treba i drugi disk koji je veci da bi stali svi bekap-ovi.
Particija D je popunjena sa instalacijama igrica, muzika, slike itd. Sve osim igrica je duplo bekapovano na drugim mestima i radi se povremena sinhronizacija, jednom mesecno.
Cilj mi je da olaksam i ubrzam bekap sistema jer njega radim cesce. A i nemam na C particiji nista meni vazno pa mogu da je brisem-pisem kako mi odgovara sve dok recovery radi ok.
Od skoro koristim MR (po tvojoj preporuci(y)), ali koliko vidim svi ovi programi imaju veoma slicne principe rada (Aomei, Todo..).
 
Ako su ti igrice i programi instalirani na D: particiji ili čak na nekom drugom disku i moraš da zameniš windows na bilo koji način, većina će prestati da radi jer prilikom instalacije oni ostvljaju neke fajlove u C: i u Registry bez čega ne mogu da rade. Čak i ako su oni bekapovani odvojeno još uvek moraju da budu sinhronizovani sa windows-om. Steam ima neke alatke da se to sredi ali i to znači gomila downloada vremena itd. ali to je samo za Steam.
Način da se backup ubrza i jako smanji je da se radi Incremental ili Differenntial koji rade samo ono što je izmenjeno. Kao što rekoh, ja to radim svaki dan pa su izmene jako male. Tako da nema velikog uticaja koliki je disk ili particija koji se bekapuju, ako su izmene male, a to je uobičajen slučaj, i backup file će biti manji a time i brže završi. Iz toga takođe prizilazi da što se češće radi takav backup. to su manje izmene i tako u krug. Da radim isto to svakog sata, backup file bi bila nekoliko megabyta i završilo za nekoliko sekundi.
Znam da ima više sličnih programa, nekada sam radio sa Nortonon ali MR znam bolje i koliko sam video, naj brži je mada ovo što ja radim sa njim nije ni 10% od njegovih mogućnosti. Samo zato sam ga preporučio, Za Easeus todo backup sam pre par godina dobio besplatan ključ na promociji ali mi je bio jako spor. Nisam probao Aomei Backuper ali po onome što sam pročitao nije tako dobar.
Ps. ne znam za ostale ali MR ima opciju da se backup file zaključa tako da virusi, korupcija ili slučajno brisanje ne mogu da ga pokvare, to ima samo u plaćemoj verziji.
 
Poslednja izmena:
Backup, sta je to?
Zadnji put kad sam uradio backup bilo je oko jednu deceniju.
Jedino sto gledam je potrosnja ssd-a.
 
I koliko SSD-a si potrošio do sada ? Meni se još ni jedan nije potrošio od pre 10ak godina, jedini koji je crkao je bio skoro now potrošen oko 1% ili manje.
 
Zašto misliš da Aomei Backupper nije dobar ?
Koristim ga nekoliko godina već, meni je jako pouzdan
 
Dovoljno je dobar ali je sporiji i sa manje opcija nego Macrium,
 
Ko ga ima, može da ga zadrži.
 
Kako nije? Ima i na rapidgatoru i na dropu.
 
Zvanično na Macrium Software piše 30 days free trial...
 

Prilozi

  • Screenshot_20240122_181101_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240122_181101_Samsung Internet.jpg
    90.3 KB · Pregleda: 6
Moralo be da se negde nađe offline verzija, normalno sa Macrium sajta se dobije samo program da skine i istovremeno uradi kompletnu instalaciju.
 
Znam ja gde bih našao tu verziju, nije to problem nego govorim o tome da su oni zvanično počeli sa politikom 30 dana probaj i plati ako hoćeš još.
 
I koliko SSD-a si potrošio do sada ? Meni se još ni jedan nije potrošio od pre 10ak godina, jedini koji je crkao je bio skoro now potrošen oko 1% ili manje.

35 tb (raid0) , SSD lifetime left indicator(wear leveling count) 6%. Sve ostalo 100%.
 
Da ali kad se radi bekap sistema bolje je (brze) da je particija od 100-150gb nego ceo disk.
Препоручујем ти да ништа битно не држиш на SSD дисковима.
Што се бекапа тиче, можеш правити партиције од 20-50 гигабајта са системом и то бекаповати. Нема смисла правити веће партиције. За Линукс може 20 гигабајта, за Windows знамо да једе више простора.

Бекапујем са Стрелецовог диска Акронисом. У ствари већ дужи низ година користим Аcronis true image.
 
Sve bitno je bekapovano na HDD i cloud. Treci (radni) bekap je na M2 disku.
A za sistem u principu nije bitno kolika je C particija vec koliko je zauzeta. Kod mene je C velika 120gb (zauzeto 50gb), a Macrium pravi becap od 23gb.
 
Nazad
Vrh Dno