Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

A i pitanje je da li će biti kompatibilan sa starijim generacijama IoT uređaja.
Kako vidim tržište, sve se svelo najviše na upravljanje svetlima i nad nadzor energetike. Ukoliko neko hoće više od toga, treba ozbiljnije znanje i gimnastika :)
 
Valjda je i cilj da se malo bavimo gimnastikom, u zdravom telu zdrav duh :)

Ne znam da li ću da čekam matter, ako sve ovo uspem da nateram da radi sa HA. Takođe, ne verujem da će uređaji koji podržavaju matter biti jeftiniji nego sada postojeći.

Koliko sam čitao, Tuya je platforma koju koriste smart uređaji, proizvođača ima 1000, pa sam gledao one sa najviše ordera, odatle ovaj Aubess. Ali ako traži da imaju pristup svojim serverima, to neću da koristim. Eventualno ako se može drugi firmver uflešovati, ali samo OTA. Imam buljuk sonoff uređaja ali treba da se lemi i budži da bi se flešnuo tasmota, i nisam imao kad da se bavim time. Zapravo, sa jednim sam pokušao ali nisam uspeo na kraju, tako da sam odustao.

Osnova će svakako biti kontrola svetala i potrošnje nekih uređaja, mada i sam sam više puta govorio da je glupo proveravati potrošnju uređaja nakon što si ih kupio. Sigurno neću dati još 500-1000e za drugu mašinu za veš jer će da troši 10kWh manje godišnje. Ono što želim da postignem je neka pametnija upotreba malog bojlera u kuhinji jer sam, de*il, zaboravio da stavim prekidač za njega iznad radne ploče, već da bih ga uključio moram da okrenem potenciometar na njemu, ispod kuhinje. Kada ga i uključim, zaboravim da ga isključim, pa radi danima a ne treba nam, pa ga isključim i onda je hladna voda kad ti treba... Ovako sam nešto zamislio, dole postavim pametnu utičnicu, gore (iznad ploče) gde imam utičnice jednu euro utičnicu zamenim sa tasterom (ne prekidačem) iza koga postavim pametni prekidač na čiji izlaz ništa neće biti nakačeno. Namestim automatizaciju da kada pritisnem taster, pametni prekidač šalje kontrolu na pametnu utičnicu koja se pali na, recimo, 15 min. Dupli pritisak bi bio 30 min, trostruki sat vremena. Duže od toga mi ne treba realno. Dodatno, možda bih namestio da se pali svako jutro oko pola 8, da se dogreje do 8 (vrlo brzo se ugreje, ima 10l). Takođe, voleo bih integraciju sa Alexa-om, da mogu da joj viknem da upali bojler na 15 min, za 5 min već ima vode koja nije hladna.

Dalje, za veliki bojler, da imam očitavanje temperature u njemu, pa da probam da osmislim algoritam koji bi osigurao da uvek imam vodu koja je bar 40-45C u bojleru, da ujutru u 8h voda bude na 80C, a u 16h bar 60C (tako nekako), sa ovim se treba poigrati da se vidi šta i kako je najefikasnije.

Planiram da stavim elektromotore na roletne, pa da namestim da se same spuštaju noću kada je hladno, da napravim mini meteo stanicu pa kada pada kiša a nema nikoga kod kuće (treba mi i presence detection) da spusti roletne, a ako nekoga ima kod kuće, da pita da li da spusti roletne (ženi se ovo najviše sviđa).

Integracija sa PLEX-om, pa da napravim neke scenarije kod gledanja filmova, zatamnjivanje svetala, eventualno spuštanje roletni u dnevnoj sobi.

Šta još zanimljivo može da se uradi?
 
Koliko sam čitao, Tuya je platforma koju koriste smart uređaji, proizvođača ima 1000, pa sam gledao one sa najviše ordera, odatle ovaj Aubess. Ali ako traži da imaju pristup svojim serverima, to neću da koristim. Eventualno ako se može drugi firmver uflešovati, ali samo OTA. Imam buljuk sonoff uređaja ali treba da se lemi i budži da bi se flešnuo tasmota, i nisam imao kad da se bavim time. Zapravo, sa jednim sam pokušao ali nisam uspeo na kraju, tako da sam odustao.
Tuya integracija je cloud push, i ne možeš sa njom da imaš lokalnu kontrolu, tj uvek mora da ide preko Tuya servera, koristio HA ili ne.

Ne znam šta od Sonoff uređaja imaš, ali MINI ili MINIR2 rade lokalno sa originalnim firmware-om, bez ikakvog budženja.
 
Ne znam da li ću da čekam matter, ako sve ovo uspem da nateram da radi sa HA. Takođe, ne verujem da će uređaji koji podržavaju matter biti jeftiniji nego sada postojeći.

Koliko sam čitao, Tuya je platforma koju koriste smart uređaji, proizvođača ima 1000, pa sam gledao one sa najviše ordera, odatle ovaj Aubess. Ali ako traži da imaju pristup svojim serverima, to neću da koristim.
Cekao ili ne cekao on ce da dodje, i taj protokol bi trebao najzad da objedini sve protokole posto i onako svi rade na 2.4ghz a sada medjusobno nisu kompatibilni.

Tuya je velika kineska smart platforma, veoma popularna, aubess je samo jedan od proizvodjaca i njegovi uredjaji se kace na tuya servere.
Svi tuya kompatibilni uredjaji bi mogli da izbace apdejt firmware i postanu matter kompatibilni
 
Tuya integracija je cloud push, i ne možeš sa njom da imaš lokalnu kontrolu, tj uvek mora da ide preko Tuya servera, koristio HA ili ne.

Ne znam šta od Sonoff uređaja imaš, ali MINI ili MINIR2 rade lokalno sa originalnim firmware-om, bez ikakvog budženja.
Basic, TH16, PWR2, S26 (utičnice), D1 dimer, imam i 3-4 minija ali ih nisam nikad montirao. Imam i neke Blitzwolf utičnice koje takođe nisam nikad upotrebio jer je trebalo da flešnem tasmota na njih a da bih to uradio, treba da zalemim 4 žice na njih, pa da odradim update firmware-a pa onda da ih koristim sa HA.

Dajte onda nešto što se odmah može ubaciti u HA, samo shelly? Trebaće mi onda tipa 250-300e za ovo što sam zamislio.

EDIT: zaboravih gore da dodam, xiaomi prečišćivač i ovlaživač, Vox Iva6 klima, kao i neki IR daljinac da kontrolišem drugu glupu klimu, termometri i kontrola vlage, automatizacija paljenja ventilatora u tehničkoj prostoriji (1.1x1m) gde mi stoji bojler i veš mašina.
 
Basic, TH16, PWR2, S26 (utičnice), D1 dimer, imam i 3-4 minija ali ih nisam nikad montirao. Imam i neke Blitzwolf utičnice koje takođe nisam nikad upotrebio jer je trebalo da flešnem tasmota na njih a da bih to uradio, treba da zalemim 4 žice na njih, pa da odradim update firmware-a pa onda da ih koristim sa HA.

Dajte onda nešto što se odmah može ubaciti u HA, samo shelly? Trebaće mi onda tipa 250-300e za ovo što sam zamislio.

EDIT: zaboravih gore da dodam, xiaomi prečišćivač i ovlaživač, Vox Iva6 klima, kao i neki IR daljinac da kontrolišem drugu glupu klimu, termometri i kontrola vlage, automatizacija paljenja ventilatora u tehničkoj prostoriji (1.1x1m) gde mi stoji bojler i veš mašina.

Pa izaberi kategoriju DIY Smart switches - oni bi tebalo da mogu da se out of the box lokalno kontrolišu. Piše recimo da TH16 može.
Generalno, za lokalnu kontrolu je po meni uvek bolji izbor ZigBee nego Wifi.

Xiaomi prečišćivači mogu lokalno da se kontrolišu (doduše jedini način da ih sprečiš sa komuniciraju sa svojim serverima je da ih dropuješ na firewallu rutera).
 
Poslednja izmena:
Dajte onda nešto što se odmah može ubaciti u HA, samo shelly? Trebaće mi onda tipa 250-300e za ovo što sam zamislio.
Znaš kako kažu, ili plati ili lemi :)

Šalu na stranu, evo spiska Sonoff uređaja koji zvanično podržavaju local API:

Za TuYa uredjaje je jedno vreme radio TuYa-convert, u prevodu mogao si da flešuješ Tasmotu ili bilo šta drugo OTA, bez rastavljanja. Mislim da su u međuvremenu zakrpili tu rupu, ali nisam siguran. Pogledaj

Priča se da su noviji TuYa-kompatibilni uredjaji počeli da koriste druge čipove osim ESP8266 ili ESP32 za koje jos ne postoji Tasmota ili ESPHome podrska, tako da i na to treba obratiti pažnju. Znači sa TuYa uređajima ili na sreću ili na mnogo istraživanja unapred pre kupovine

Ruku na srce, zalemiti inicijalno 4 žice i nije neka mudrost kad si vec u DIY fazonu, a i ne oduzima puno vremena. Evo pre neki dan sam flešnuo 6 komada Sonoff Dual R3 sa sve lemljenjem za manje od 1h.

Generalno, za lokalnu kontrolu je po meni uvek bolji izbor ZigBee nego WiFi.
Uvek! Ovo bi trebalo da bude u sticky za novajlije. WiFi radi ok za mali broj uređaja i kad nema puno interferencije. Ljudi se zalete, pa kad pređu 10ak WiFi uređaja, žive u zgradi i koriste ruter od provajdera kukaju kako im WiFi puca...
WiFi samo ako vam je potreban specifičan firmver i neka specifična funkcionalnost koja ne postoji u uređaju sa zigbee varijantom.

Ne znam da li ću da čekam matter
Nemoj. Biće skupo. Biće bagova. Neće u startu biti sve ružičasto i kompatibilno kako su najavljivali. Kreni sa bilo čime odmah, uči, lako ćeš posle dodati nove uređaje.
 
E tako je, taj tuya convert se sećam da sam čitao. Jedno vreme sam se baš bio izložio na sve to, kupio maltene sve što mi je (tada) trebalo, i kad sam pokušao da ih flešujem, smorio se. Što je najgore, nisam ni sa lemilicom nesposoban, samo nije radilo iz nekog razloga, pomislio sam da nisam predugo držao vrh na lemu da nisam nešto spržio. Uglavnom, došlo dete i ode sve u majčinu. Zato bih sad da kupim sve što mi treba pa da povežem sve i da mogu da isprogramiram na miru u nekoj noći (ili više noći, mnogo više :) ), bez hardverskog zezanja.

Dakle, na ovom spisku nema utičnica koje su podržane, nema ni merenja potrošnje, tako da moram tražiti nešto drugo. Shelly ili nešto treće, jeftinije ako je moguće?
 
Za TuYa uredjaje je jedno vreme radio TuYa-convert, u prevodu mogao si da flešuješ Tasmotu ili bilo šta drugo OTA, bez rastavljanja. Mislim da su u međuvremenu zakrpili tu rupu, ali nisam siguran.
Potvrđujem da je Tuya-convert (barem tada) radio. Ja sam sa njim flešovao Tasmotu OTA u Gorenje električni radijator.
 
WiFi radi ok za mali broj uređaja i kad nema puno interferencije. Ljudi se zalete, pa kad pređu 10ak WiFi uređaja, žive u zgradi i koriste ruter od provajdera kukaju kako im WiFi puca...
ja imam trideset wifi uredjaja i jos 20 raznih wifi mobilnih uredjaja i sve radi na mom mesh ruteru.
Tacno je da treba bolji ruter, ili jedan poseban za te wifi uredjaje.
 
Trenutno u novoizgradjenom stanu imam dumb termostat koji samo otvara i zatvara ventil tople vode prema stanu i nejgovom kalorimetru. Obzirom da se termostat nalazi u dnevnoj sobi i kontrolise temperaturu u svim sobama, hteo bih za pocetak pametniju kontrolu sa mogucnosti programiranja po danima, dok bih na kraju stavio nezavisnu kontrolu temperature u svakoj sobi.

Planiram da uzmem ovu kombinaciju za pocetak: LINK. WiFi/ZigBee kontrolna tacka UG600, bezicni relej za ukljucivanje aktuatora/kotla RX10RF i bezicni termostat SQ610RF. Termostat bi se upario sa RX10RF i kontrolisao ventil grejanja, dok bi UG600 koordinisao. Kasnije bi dodao jos tri termostata (ukupno 4) koji bi se svi povezali na RX10RF i na svaki od njih bih povezao jednu TRV pametnu glavu, cime bi postigao nezavisnu kontrolu temperature u svakoj sobi.

Moje pitanje je da li neko ima iskustva sa Salus termostatima i dodatnom opremom? Ovo resenje mi se cini solidnim i nije previse skupo, stim da moze da funkcionise i offline, ako nema interneta (lokalna ZigBee mreza radi nezavisno).
 
Trebao pomoc/savet. Uzeo sam sonoff senzore za temperaturu i vlaznost, linkovao u google home. Medjutim, pokazuju mi vlažnost. Kod glasovnog upita dobijem temperaturu i vlagu. Al u aplikaciji vidim samo vlažnost.

Jel ima neko ideju kako da pokaze obe vrednosti, ili samo temperaturu?Screenshot_20221211-094522.png
 
Isti slučaj je i sa tuya senzorom.
Google home je baš skroman sa opcijama pa recimo senzor za vrata nema nikakve rutine
 
Bas bzv, vidim da moze da očita i temperaturu i vlažnost al nije mi jasno zasto samo vlažnost pokazuje.
 
jel neko uspeo da prati potrosnji cele kuce, sa nekim uredjajem kod strujnog sata. vidim ima neki shelly em, ali ne vidim da li to meri za svu kucu? imam klasican strujni sat, dvotarifni, ali sam na jednoj tarifi.
 
Vidim na više mesta da se za meranje potrošnje i uključivanje/isključivanje uređaja preporučuje Shelly 1PM (~2600rsd). Za početak bih jedan koristio za bojler, a možda uzmem drugi i za klimu. Testirao sam klimu, ako joj izvadim napajanje uključenoj, nakon vraćanja nastavlja sa radom. Ne znam da li to ima uticaj na njen životni vek. Razmišljam da možda ne bi bilo loše da je palim/gasim u zavisnosti od temperature prostorije i kada nisam tu.

Trenutno imam kineski DHT22 senzor, kupljen davno zajedno sa nekim kineskim Arduinom, koji stoje godinama u fioci. Mislim da je na njemu i dalje kod koji samo dohvata i temperaturu i vlažnost sa tog senzora. Nisam nikad razmišljao o nekom unapređenju tog sistema jer bi to verovatno bila budževina, a opet možda ne tako jeftina - treba mu stalno napajanje i negde da čuva izmerene vrednosti.

Osim toga, imam dva xiaomi bluetooth senzora koje koristim samo da pratim kretanje temperature i vlažnosti. Prikaz temperature i vlažnosti u Mi Home aplikaciji je užasan, ne može da se vidi istorija izmerenih vrednosti uopšte, samo maksimum po satima u poslednjih 24h pa potom maksimum i minimum po danima za poslednjih 30 dana. Takođe, nemam xiaomi hub pa sam ograničen na pregled samo dok sam u stanu. Ukratko, hteo bih jeftin senzor temperature i vlažnosti čiju istoriju izmerenih vrednosti mogu da pregledam i kad sam van stana. Export raw podataka bi takođe bio poželjan.

Na Shelly 1PM vidim da može da se nakači neki addon za DHT22 senzor (~1800rsd), ali zar ne bi onda DHT22 i kablovi do njega virili van prekidača? Ako bi, da li postoji neko drugo elegantnije, a isto tako jeftino rešenje za utičnice i senzor temperature i vlažnosti, da takođe ne zahteva nikakav dodatan hub/gateway?
 
Ja za bojle koristim sonoff pow 16A (wifi varijanta). Montiran u tablu sa osiguracima, meri potrosnju, moze timer i slično. Skroz fino radi.
 
^^ nemoj da radis to sa klimom. Ubices je brzo ako joj prekidas napajanje non stop.
Bolje resenje bi ti bio neki IR remote kao Broadlink / Xiaomi
 
Ako dobro razumem, ako umesto automatskog osiguraca na tabli stavim Shelly Pro 1PM on ima i funkciju automatskog osiguraca jel tako?
 
Shelly Pro 1PM je ipak samo pametni relej sa merenjem potrošnje, ne menja osigurač.
 
^^ nemoj da radis to sa klimom. Ubices je brzo ako joj prekidas napajanje non stop.
Bolje resenje bi ti bio neki IR remote kao Broadlink / Xiaomi
Hvala, dobro je znati. U tom slučaju, pretpostavljam da Shelly 1PM i non-Shelly IR remote nema šanse zajedno da interaguju osim u slučaju dizanja HA servera?

Bio sam pročitao sam nekoliko stranica ove teme, HA jeste odlično rešenje, ali ja sad niti imam RPi niti PC koji bi radio 24/7. RPi nije toliko ni jeftin da mi služi (trenutno) samo za automatizaciju rada bojlera i klime.. zato sam mislio za početak da se "zaključam" u sistemu nekog proizvođača, gde mi možda čak ne treba ni njihov gateway za ove potrebe. U tom slučaju bih voleo da u budućnosti, kad dođe potreba za nove automatizacije, HA može svim tim uređajima da upravlja.
 
Hvala, dobro je znati. U tom slučaju, pretpostavljam da Shelly 1PM i non-Shelly IR remote nema šanse zajedno da interaguju osim u slučaju dizanja HA servera?

Bio sam pročitao sam nekoliko stranica ove teme, HA jeste odlično rešenje, ali ja sad niti imam RPi niti PC koji bi radio 24/7. RPi nije toliko ni jeftin da mi služi (trenutno) samo za automatizaciju rada bojlera i klime.. zato sam mislio za početak da se "zaključam" u sistemu nekog proizvođača, gde mi možda čak ne treba ni njihov gateway za ove potrebe. U tom slučaju bih voleo da u budućnosti, kad dođe potreba za nove automatizacije, HA može svim tim uređajima da upravlja.

U Shelly možeš da učitaš custom firver, recimo ESPHome ili Tasmota. Teroetski nanejg amožeš onda da zakačiš i IR prijemnik (diodu) pa da tako omogućiš IR urpavljanje.

U bilo koji ESP8255 modul možeš takoće da učitaš takav firmver. Na nejg aopet možeš da zakačiš IR prijemnik. Tako bi Shellz i ESP8255 uređaji mogli međusobno da komuniciraju bez posrednika (naravno oba da se povežu na kućni WiFi) pa bi opet imao daljinsko upravljanje.
 
jel koristi neko amazon echo kao zigbee hub?

Vidim da on ima podrsku za to
 
U Shelly možeš da učitaš custom firver, recimo ESPHome ili Tasmota. Teroetski nanejg amožeš onda da zakačiš i IR prijemnik (diodu) pa da tako omogućiš IR urpavljanje.

U bilo koji ESP8255 modul možeš takoće da učitaš takav firmver. Na nejg aopet možeš da zakačiš IR prijemnik. Tako bi Shellz i ESP8255 uređaji mogli međusobno da komuniciraju bez posrednika (naravno oba da se povežu na kućni WiFi) pa bi opet imao daljinsko upravljanje.
Hvala, nisam znao za ESPHome i Tasmotu. Tek sam počeo da istražujem, još se nisam upoznao ni sa ZigBee, MQTT standardima, Tuya i drugim platformama, pa bih pre eventualnog stavljanja custom firmware-a prvo da vidim koliko su ta druga rešenja elegantna.
 
jel koristi neko amazon echo kao zigbee hub?

Vidim da on ima podrsku za to
Ja skoro 3 godine sa hue sijalicama, nikad problem nisam imao. Mada sam vise problema imao kada sam hteo druge uredjaje da povezem (xiaomi, ikea), tako da sam presao na hass kao glavni kontroler i prebacio sve na njega.
 
Da li je neko uspeo da podesi HomePod mini kao home hub? Na svim tutorijalima piše da se to setuje automatski kad povežeš sve na jedan nalog ali meni ne uspeva.
 
Šta uzeti Tuya compatible prekidač za bojler sa merenjem potrošnje?
 
Nazad
Vrh Dno