Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Zanimljiv tekst o Anker Eufy kamerama za ulazna vrata, može biti zanimljivo nekome kome je do privatnosti.
*podaci i slike se šalju na cloud bez odobrenja korisnika

Eufy briše podatke

Ali, nije to ništa. Kačio sam već link u ovoj temi, čovek je rekao Alexi da zatvori vrata od garaže, Eufy ih je držao čitavu noć otvorena..u Americi. Eufy je pun tih osobina.
 
Jel povezivao i upravljao ko shelly uređaje i xiaomi prečišćivač sa jednom aplikacijom? Verovatno ću koristiti home assistant, ali ako mi se ne svidi, da vidim ima li još neka alternativa. U suštini dovoljno mi je da mogu da palim i gasim uređaje, ali ne bi bilo loše da imaju i ostale informacije kao na native aplikacijama. Hoću da se rešim ove krš mi home aplikacije.
Ако ћеш користити Хоум асистант онда нема шта да се питаш. Он ради и са једним и са другим уређајима па аутоматизацију можеш да решиш у њему.

Повезивање Шаоми пречистача у Хоум асистант је релативно једноставно и види све параметре које уређај мери. Нисам га поредио са апликацијом за мобилни пошто њу нисам никад користио.

Ево шта код мене приказује:

home-assistant-xiaomi.jpg
 
Jel postoji neki nacin da vise Tuya door i PIR senzore na jednu komandu "naoruzam" i stavim u stanje alarma?

Idealno bi bilo preko google assistenata ali koliko vidim on i ako ih vidi ne ume sa njima nista da uradi?
Iz aplikacije mogu samo jedan po jedan senzor rucno da aktiviram.

Da li to moze bolje preko home assitenta?
 
Poslednja izmena:
Ако ћеш користити Хоум асистант онда нема шта да се питаш. Он ради и са једним и са другим уређајима па аутоматизацију можеш да решиш у њему.

Повезивање Шаоми пречистача у Хоум асистант је релативно једноставно и види све параметре које уређај мери. Нисам га поредио са апликацијом за мобилни пошто њу нисам никад користио.

Ево шта код мене приказује:

Pogledajte prilog 366197
Hvala! Jel ima kašnjenja prilikom davanja komandi, tipa on i off?

Plan je da server stavim na postojeći rpi koji je na lokalnoj mreži, pa ne znam da li će i koliko kasniti.

Mada trenutna mi home je očaj. Non stop traži permisiju za lokaciju i pošto ne dobija, skoro pa random pali i gasi prečišćivač, jer sam stavio 2 scene, da se pali preko i gasi ispod određenog broja. Ono se zaglupi iz nekog razloga i ne ugasi kad bi trebalo.
 
  • Like
Reagovanja: s5p
Isti problem imam i ja, sve vise zeza mi home apk.
Preci cu na HA...
 
Pozdrav svima. Ljudi pomagajte 🙄🤔 Relativno sam nov u svemu ovome pa imam pitanje imam nekih 15ak smart sijalica, senzora, Alexa uredjaja, i sve je to povezano na wifi ruter. U pocetku je sve lepo radilo i sad kad se nakupilo uredjaja nonstop pucaju konekcije, kontam da se ruter davi u svemu tome. Pa me zanima ima li kakvo resenje da se sve to nakaci na jedan uredjaj. A taj uredjaj na ruter. Hvala unapred 🙃
 
Osim novog rutera i kompletnog sredjivanja mreze, mozda je lakse da uzmes jedan AP, napravis namensku wifi mrezu samo za te smart uredjaje. Mozda cak i novi subnet na tom AP kako glavni ruter ne bi radio rutiranje.
 
Da li je preko tuya pametne moguće pratiti potrošnju i jeftine i skupe struje? Odnosno da li je moguće pratiti potrošnju i po satima?
 
Ima raznih utičnica ne rade sve na isti način.
Tuya je samo platforma a proizvodjač u firmweru upiše kako će da radi.
 

Imam ovu utičnicu.
 
Hvala! Jel ima kašnjenja prilikom davanja komandi, tipa on i off?

Plan je da server stavim na postojeći rpi koji je na lokalnoj mreži, pa ne znam da li će i koliko kasniti.

Mada trenutna mi home je očaj. Non stop traži permisiju za lokaciju i pošto ne dobija, skoro pa random pali i gasi prečišćivač, jer sam stavio 2 scene, da se pali preko i gasi ispod određenog broja. Ono se zaglupi iz nekog razloga i ne ugasi kad bi trebalo.
Da odgovorim sam sebi, biće korisno i drugima. Komande rade skoro instant, odnosno brže nego preko mi home aplikacije.

Inače home assistant deluje odlično ovako na prvi pogled, mada nisam imao vremena da čačkam detaljno. Prijatno me iznenadilo što je shelly uređaje odmah prepoznao na mreži, ali xiaomi integraciju sam morao da dodajem ručno. Tu je takođe bilo zezanja, jer je valjda xiaomi promenio login API, a u home asistentu niko nije izmenio, pa ne radi login sa user/pass, već mora i token da se doda.

Prepoznao je i sbbov ubee ruter, pa ću da vidim da li i njega da dodam, mada ne znam kakav info kupi od rutera.
 
Hvala! Jel ima kašnjenja prilikom davanja komandi, tipa on i off?
Nemam pojma. Ja sam to povezao sporta radi - kad već može da se poveže. Isključio sam i uključio preko HA dvaput, koliko da vidim da li reaguje. Nisam obraćao pažnju na to da li kasni.
Inače home assistant deluje odlično ovako na prvi pogled, mada nisam imao vremena da čačkam detaljno. Prijatno me iznenadilo što je shelly uređaje odmah prepoznao na mreži, ali xiaomi integraciju sam morao da dodajem ručno. Tu je takođe bilo zezanja, jer je valjda xiaomi promenio login API, a u home asistentu niko nije izmenio, pa ne radi login sa user/pass, već mora i token da se doda.
To sa tokenom mora tako. Xiaomi sa uređajima komunicira preko tokena. User i pass u da ti pristupiš aplikaciji.

Prepoznao je i sbbov ubee ruter, pa ću da vidim da li i njega da dodam, mada ne znam kakav info kupi od rutera.
Verovatno zavisi od rutera. Kod mene je Mikrotik. HA može da vidi mnogo toga. Recimo, možeš da vidiš kada ti se telefon zakači na mrežu pa da reaguješ na to.
 
Verovatno zavisi od rutera. Kod mene je Mikrotik. HA može da vidi mnogo toga. Recimo, možeš da vidiš kada ti se telefon zakači na mrežu pa da reaguješ na to.
Da, ovde ne vidi skoro nista. Nudi KiB/s sent, received i WAN IP, tako da je beskorisno.

Nego nadjoh bug, koji ne znam da li moze nekako da se popravi na samom serveru, jer preko UI ocigledno ne moze ili ja ne podesavam nesto dobro. Uglavnom kad se logujem na IP:port stranu, izbaci mi "Overview" kao pocetni dashboard, iako sam stavio da drugi koji sam kreirao bude pocetni. Kad se logujem sa user profilom, u podesavanjima profila odaberem "Pick a default dashboard for this device." i stavim taj koji sam napravio, izlogujem se i logujem ponovo, ono vrati na "overview" kao default-ni.
 
Nego nadjoh bug, koji ne znam da li moze nekako da se popravi na samom serveru, jer preko UI ocigledno ne moze ili ja ne podesavam nesto dobro. Uglavnom kad se logujem na IP:port stranu, izbaci mi "Overview" kao pocetni dashboard, iako sam stavio da drugi koji sam kreirao bude pocetni. Kad se logujem sa user profilom, u podesavanjima profila odaberem "Pick a default dashboard for this device." i stavim taj koji sam napravio, izlogujem se i logujem ponovo, ono vrati na "overview" kao default-ni.
Prijavi na github-u.
 
Planirao sam. Još jednu stvar da pitam ovde, pošto mi je za sad malo konfuzan njihov UI. Može li negde na samom UI-u da se podesi učestalost čitanja podataka sa senzora, konkretno za PM2.5 čestice, jer trenutno čita na oko 10tak min, što je prilično dugo. Namestio bih da to radi na minut ili kraće.
 
Planirao sam. Još jednu stvar da pitam ovde, pošto mi je za sad malo konfuzan njihov UI. Može li negde na samom UI-u da se podesi učestalost čitanja podataka sa senzora, konkretno za PM2.5 čestice, jer trenutno čita na oko 10tak min, što je prilično dugo. Namestio bih da to radi na minut ili kraće.
To se podešava na senzoru koliko će učestano da šalje podatke, bar na ovim što sam ja sa njima radio. Treba da vidiš dokumentaciju za konkretan senzor.
 
Sve se kanim da sredim svoju "pametnu kuću", a nikako da se posvetim tome. Hoću da hostujem HA kod sebe, ili na NAS-u ili na RPi, pa bih da svi ovi pametni uređaji pričaju samo sa HA, a da nemaju izlaz na internet. Koliko sam shvatio, svi shelly uređaji se mogu nativno dodati u HA? Da li isto važi i za Tuya uređaje?


Na ovom linku vidim da je moguće dodavanje ovih uređaja u HA, ali nisam siguran da li i dalje kontrola ide preko njihovih servera ili ne? Napravio bih posebnu mrežu, 2.4GHz, gde bih zakačio sve IoT uređaje, i toj mreži dozvolio komunikaciju isključivo sa jednom IP adresom, a to će biti HA na RPi ili NAS. Da li bi ovi tuya uređaji radili ovako? Jeftinije mi je prilično da kupim sve što sam hteo preko AE, računam da mi treba 4 utičnice i oko 9 prekidača za u zid. Dodao bih i par Xiaomi termometar/higrometar, kao i Klimerka za na terasu. Ove ispod sam našao, imaju dosta ordera, računam da su ok.


Takođe, uzeo bih više Philips Hue GU10 white ambiance sijalica, vidim po nekim review-ovima da se spuštaju dosta nisko u dimovanju, to mi baš znači, pa ako neko ima još neki predlog šta uzeti umesto philips-a, slušam. Isprobao sam par različitih sijalica i ili nisu mogle baš nisko da dimuju, ili su se dosta brzo pokvarile nakon što su dugo radile sa niskim osvetljenjem. Probao sam Ikea i neke druge brendove koji mi nisu ostali u sećanju. Ne treba mi RGB, samo da imaju toplo belo svetlo i da se dimuju što niže, i da mogu u HA. Treba mi i par komada E27, ali njih imaju manje više svi proizvođači.

hue gu10

Da li postoji varijanta kao što je Sonoff TH16 sa temperaturnom sondom da je, da prostite, gurnem u bojler?

Svi saveti za ovaj "update" su dobrodošli, tipa nemoj se zezati sa Tuya, ovaj je bolji, ili Tuya radi ali loše, ili radi kako treba...
 
Planirao sam. Još jednu stvar da pitam ovde, pošto mi je za sad malo konfuzan njihov UI. Može li negde na samom UI-u da se podesi učestalost čitanja podataka sa senzora, konkretno za PM2.5 čestice, jer trenutno čita na oko 10tak min, što je prilično dugo. Namestio bih da to radi na minut ili kraće.
Je l' to pitas za HA? Odakle ti info da se salje na 10min? :) Gledas graf?

@daxyco, ne koristim tuya uredjaje, ali znam da je bilo nekih velikih promena pre neki mesec sa integracijom, zalilo se mnogo ljudi na to kako radi to u HA. Mislim da je prvenstveno kroz integraciju radilo tako da ide preko njihovih servera, pa se posle pojavio i neki tuya local, ali to nije radilo kako treba. Pojma nemam kakva je situacija danas, ali preporucujem da prvo pretrazis net(HA forum, reddit) pre nego sto kupis njihove uredjaje.
Sto se tice tih plugova, koliko struje planiras da guras kroz njih? Ako planiras fazon za sijalice, sve ok, ali ako planiras nesto ozbiljnije, ja ne bih gurao 16A(pa ni 10) kroz njih nikako, jer su no-name kineska sranja(verovatno) - dosta citam smart home teme / reddit / HA, ne secam se da je iko pomenuo Aubess plugove ikada :D plus pitanje kakva je integracija sa HA(da li uopste postoji?).
Ja koristim shelly plug + njihove releje(ovo sto si pitao za bojler, moze i temp sonda). Oni bar imaju jako veliki community na fb grupi gde dobijas odgovore od zaposlenih ljudi i samog CEO, i vaze za kvalitetnije proizvodjace smart home uredjaja. Plus je integracija sa HA odlicna i radi lokalno.
 
Poslednja izmena:
To se podešava na senzoru koliko će učestano da šalje podatke, bar na ovim što sam ja sa njima radio. Treba da vidiš dokumentaciju za konkretan senzor.
Pričam za očitavanje sa Mi 3H. Ne znam gde bih mogao da vidim i podešavam (i da li uopšte može) njegov ugrađeni senzor.
Je l' to pitas za HA? Odakle ti info da se salje na 10min? :) Gledas graf?
Da, za HA. Info sam dodao na dashboardu. Za svaki entitet koji me zanima, dodao sam "last updated" kao secondary info ispod entiteta. Tu sam malo pratio i primetio da je svakako više od onoga na koliko bih ja da ga podesim. Ako je to uopšte taj info.

Ideja je jednostavno da napravim scenu da kad pređe x pm2.5 čestica pali prečišćivač, i kad spusti ispod y gasi i to je to.

To sam hteo sa mi home app, ali je štekala app. Doduše sad više nisam siguran da li je do app ili do samog prečišćivača, ako ne šalje podatke u tako malom vremenskom intervalu. :)
 
Aj klikni na ovaj show more kad otvoris neki entitet, i vidi da li je na grafiku isto razmak 10min izmedju dva ocitavanja.
Sumnjam da je 10min, to je mnogo. Ja sam podesio da se moj pms5003 pali na svakih 2min po 20s i da salje pm vrednosti..

Skoro su nesto menjali u frontu, pa npr na ovom grafiku na slici ja vidim ocitavanje na svakih 5min, dok kad udjes na show more vidis da je to zapravo mnogo cesce. Sad ga usrednjava na 5min kao
 

Prilozi

  • 1670330607746.png
    1670330607746.png
    39.8 KB · Pregleda: 22
Sad pogledah, na grafu od 10AM do 2PM pretežno su periodi od 10min, pa onda ovi od pola sata koji su skoro u sekund tačni tj. razmak između očitavanja je negde i u sekund tačno na pola sata, i najmanje ima ovih od ispod 10min.
 
To je onda bezveze bas. Nadji thread za tu integraciju(Xiaomi Miio?) na HA forumu, pa potrazi ima li sta oko tog intervala, moze li nekako da se smanji..
 
Možda nije ovde slučaj, ali kod SCADA sistema gde se radi prenos merenja, postoji nešto što se zove Smoothing nivo, što znači da bi se izbeglo zagušavanje PLC-ova koji merenje prenose, tek pri promeni koja je veća od X šalje novo merenje. Postoji i maksimalno vreme između slanja podataka kako bi se proverilo da li je PLC "živ". Možda je nešto slično ovde slučaj, gde se, da bi se izbeglo trošenje baterije ili nešto slično, slanje merenja radi tek pri promeni većoj od neke granice, ili na najviše pola h.
 
I meni je nešto slično palo na pamet, rekoh moguće da ne očitava ako nema promene, ali opet, radije bih da svakako dobijem info na svakih minut ili slično, kad već sistem ne zavisi od baterije.
 
Sve se kanim da sredim svoju "pametnu kuću", a nikako da se posvetim tome. Hoću da hostujem HA kod sebe, ili na NAS-u ili na RPi, pa bih da svi ovi pametni uređaji pričaju samo sa HA, a da nemaju izlaz na internet. Koliko sam shvatio, svi shelly uređaji se mogu nativno dodati u HA? Da li isto važi i za Tuya uređaje?
Ako se već kaniš, onda sačekaj još malo. Matter protokol je usvojen i svaki čas će se pojaviti uređaji i firmveri za postojeće uređaje da rade po Matter protokolu. Tad će bit mnnogo manje pitanja u vezi kompatibilnosti i svega ostalog.
 
Izgleda da to neće biti tako brzo kao što najavljuju
 
Nazad
Vrh Dno