Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Nisam još odradio low noise mod (3.3V)
Kupio sam dva komada. Na jednom sam povezao ventilator na konstantnih 3.3V, a drugi ostavio originalno. Stajali jedan pored drugog par meseci. Lagano je ovaj sa "utisanim" ventilatorom prikazivao sve vece i vece vrednosti, dok ga nisam rasturio jedan dan i "razduvao". Dal se nakupio prasine vise nego sto treba, ne znam. Nakon ciscenja, opet pokazuje isto (plus, minus 2-3) kao i ovaj originalni...
 
Sumnjam da su ti jeftini dobri jer ako se dobro sećam često mere eCO2 ili su generalno očajni jer kršteni CO2 (i ostali) senzori koštaju više od celog tog multi uređaja. Bolja ti je neka DIY varijanta sa proverenim senzorima ili da uložiš u konkretan i proveren uređaj.
ikein koji smatrate preciznim je jeftiniji nego taj kineski ako ti je parametar cena.

ikein nema nikakve brojke on samo menja boje, kako je onda precizan?
Jel podržava neku aplikaciju?
 
Poslednja izmena:
Ko voli DIY metodu, tople preporuke za Ikein senzor za kvalitet vazduha.
@bakara procitaj moj post.
Ima brojke ako u njega ugradis mikrokontroler koji ce, paralelno sa njegovim mikrokontrolerom koji menja boje, citati vrednosti sa senzora i slati ih negde ili na bilo koji nacin zvakati.

Originalni mikrokontroler prica sa senzorom preko UART-a. Senzor vraca vrednosti sa rezolucijom 1μg/m³, a onda ih mikrokontroler tumaci tako sto pali LED-ove prema sledecim opsezima:
Zeleno: 0-35 μg/m³
Zuto: 36-85 μg/m³
Crveno: 86 μg/m³ i vise

Ja sam u moj ubacio i mali OLED ekrancic napred gde ispisuje i brojke pored toga sto ih salje na HA. A onda sam jos dodao i sat i temperaturu na taj ekrancic :)
 
Poslednja izmena:
Pa daj neku sliku da vidimo i objašnjenje

Fabrički samo menja boje?
Juče sam hteo da kupim i nije mi se svideo.
 
Jel bi mogao home assistent da se instalira na mi box s i upravlja njim kroz lokalnu mrežu putem drugog windows racunara?
 
Steta, a neki drugi android box?

ne uzima se Raspberry Pi samo zbog toga, a box vec imam i stalno je ukljucen.
 
@nightshadow Mozda i jeste, ali sa Ikeom barem dobijes lepu kutiju koja moze da se stavi na vidljivo mesto, a da ne izgleda kao bomba :)

@bakara Home Assistant je server. Da li bi zaista zeleo da ti Android pogoni bilo sta sto mora da radi pouzdano, non stop? Da ga ne ubije u pozadini jer mu se tako ćefnulo ili mu zafalilo RAM-a za Netflix? :)
 
Pa ocekivao jesam, nije mi se android pokazao kao nestabilan.

ne mora ni kao aplikacija, ali bar da ima kao opcija da se butuje sa SD kartice kao sto radi na rasbbery pi,
a vidim da ima i ovaj odroid koji koristi isti amlogic cip kao i android box.
Cudno mi da nema neka varijanta budzenja, jer android boxevi su jako jeftini a to je kompletan racunar, i mogao bi se podici na njemu bilo koji OS

Sta je onda neka najjeftinija opcija, neki mini PC verovatno?
 
Pa mogao bi bilo koji OS kad bi proizvodjac boxa otkljucao bootloader i podelio drajvere za ostali hardver kako bi neko prilagodio OS tom konkretnom uredjaju, ali to onda vise ne bi bio Android box :)

Bukvalno najjeftinija opcija je stari racunar ili laptop koga vec imas. Idealno laptop sa polomljenim ekranom ili tako nesto :) Najjeftinija nova opcija je neki SBC. Raspberry Pi je u svakoj verziji trenutno jako skup zbog nestasnica, ali bilo koji drugi SBC bi radio posao. Pi Zero 2 W je verovatno najjeftinija opcija za 15$, jednom kada ponovo bude mogao da se nadje po toj ceni.

Meni je jedno vreme radio kao virtualna masina na NAS-u, a sad opet kao virtuelna masina na malom PC-ju.
 
ikein koji smatrate preciznim je jeftiniji nego taj kineski ako ti je parametar cena.

ikein nema nikakve brojke on samo menja boje, kako je onda precizan?
Jel podržava neku aplikaciju?
Nije precizan, sam senzor je krš (mada daje odokativno stanje), ali je kućište dobro i ima prostora u njemu za lako modovanje tako da vredi tih para. Senzor treba zameniti za PMS7003 i onda je prava bombonica. Problem su možda referentne vrednosti koje je Ikea postavila jer zeleno svetlo pokazuje dok ne pređe 35μg/m³ što je previsoka granica.

Generalno pratio sam diskusije za CO2 senzore i onda se sećam da su ti cheap senzori su uglavnom samo eCO2 ili su strašno loši.
 
Pa ocekivao jesam, nije mi se android pokazao kao nestabilan.

ne mora ni kao aplikacija, ali bar da ima kao opcija da se butuje sa SD kartice kao sto radi na rasbbery pi,
a vidim da ima i ovaj odroid koji koristi isti amlogic cip kao i android box.
Cudno mi da nema neka varijanta budzenja, jer android boxevi su jako jeftini a to je kompletan racunar, i mogao bi se podici na njemu bilo koji OS

Sta je onda neka najjeftinija opcija, neki mini PC verovatno?
A šta misliš da instaliraš zvaničnu app na android, a server negde sa strane

Možda čak i neki vps. Oracle always free bi mogao da bude dobro rešenje
 
Tu aplikaciju sam mislio da instaliram na telefon.
Ali sam bio ubedjen da postoji nacin da mi server bude na boxu, a i sad vidim da zvanicno na sajtu samo nekoliko platformi podrzava a rpi je bezobrazno skup.

da li se ocekuje da se tu nesto promeni sa ovim Matter Smart Home Standardom?

Ja imam gomilu wifi tuya uredjaja, i sa njima sam zadovoljan, ali sada mi se stvaraju neke nove ideje.
 
Jok, matter (thread) je samo novi protokol
Mislim da možeš da nađe RPi za 50ak € na kp.. meni RPi 3b radi posao odlično, 1GB rama
 
Tu aplikaciju sam mislio da instaliram na telefon.
Ali sam bio ubedjen da postoji nacin da mi server bude na boxu, a i sad vidim da zvanicno na sajtu samo nekoliko platformi podrzava a rpi je bezobrazno skup.

da li se ocekuje da se tu nesto promeni sa ovim Matter Smart Home Standardom?

Ja imam gomilu wifi tuya uredjaja, i sa njima sam zadovoljan, ali sada mi se stvaraju neke nove ideje.
Uzmi neki NUC.
Bas je na rpi skocila cena, nuc je ipak jaci za istu cenu.
 
@s5p da vidim da je jeftiniji ali meni to deluje kao da koljem vola za kilo mesa.
Besmisleno mi je da ne postoji jeftini SBC pored RPI kada ima gomila kompletnih android boxova za 30$ sa 4gb rama
Pa cak i PC masina ispadne jeftinija...apsurd.
NUC se najvise isplati kako vidim.

Jok, matter (thread) je samo novi protokol
Zasto onda citam da ce "matter" da objedini sve smart home protokole ukljucujuci i tuya wi-fi uredjaje?
Ocekivao sam neku revoluciju kako su i najjavljivali, a ono trt... samo novi protokol.

Jel ja pogresno tumacim ili ovaj grafikon govori da ce matter uredjaji moci i direktno da se kace na ruter i preko huba i fakticki sve sa svim treba da radi?

e sad kako ce to u praksi da izgleda nemam pojma.
Thread_Matter.jpg
 
Poslednja izmena:
Tako je, trebalo bi da objedini sve smart home protokole
Ali sporo to sve ide..
 
Da li je neko koristio Google Nest termostat za elektricno podno grejanje i da li se moze povezati na doticno? U pitanju je podno grejanje u kupatilu i sam termostat bi se nalazio ispred kupatila i potrebna mi je mogucnost podesavanja temperature samog podnog grejanja fizicki kao i putem Wi-Fi. U ostalim prostorijama u stanu ce biti neki Legrand/Biticino/Living Now sistem i sami senzori ce biti podeseni da ocitavaju temperaturu vazduha u prostorijama dok ce podno grejanje biti ograniceno na max 24 stepena zbog parketa. Sto se tice kupatila tu se senzor ne bi nalazio u samoj prostoriji nego ispred tako da ne bi mogao pravilo da ocitava temperaturu u kupatilu. Zato mi je tu potrebna kontrola same elektricne mreze i tu bih podesavao temperaturu po potrebi i koja ne bi bila ogranicena na 24 stepena. A ne znam koliko bi termostat bio tacan da se nalazi u samom kupatilu plus bas i ne zelim da bude tamo. Logicno mi je da se nalazi ispred kupatila. Video sam da se uz Google termostat moze kupiti i neki dodatni senzor koji se moze staviti npr. u to kupatilo ali opet dolazimo do iste price koliko bi merenje bilo tacno jer bi se kupatilo ugrejalo od samog tusiranja.
 
Za kontrolu podnog grejanja u kupatilu ti treba termostat koji ima eksternu sondu koja se spusta kroz cev u pod i tu se obavlja merenje. Sam termostat se uvek montira ispred kupatila.
 
Ima li neko povezan shelly 3EM?
Sa burazerom smo pod istim krovom ali na 2 razlicita sprata i naravno na jednom strujomeru. Pa planiram da stavim na mom spratu neko brojilo kako bi znali kako da podelimo racun spram sopstvene potrosnje.
Koliko je precizan uopste 3EM, vidim na stranim forumima se neko zali na tu temu, razlikuje se potrosnja koju shelly izmeri i na racunu kad stigne...
Sta je za ovako nesta najpreciznije?

Dal ici na ona digitalna, kao sto distribucija montira, u prodaji su oko 100e?
 
Upravo sam prošle nedelje povezao Shelly 3EM. Grdno sam se namučio, pošto je orijentacija onih sondi/klema u uputstvu koje je stiglo bila iscrtana na jedan način, a u uputstvu koje sam posle dan i po zezanja skinuo sa sajta - na drugi način. Na taj drugi način je proradilo kako treba, a pre je merilo kontra, kao da proizvodim struju i predajem EPS-u. A u razvodnoj kutiji malo mesta, pa je robija to sve ugurati.

Što se tiče preciznosti, nažalost, ne mogu ništa da kažem - ovako na prvi pogled deluje da meri okej, uredno odmah registruje kad se nešto uključi ili isključi, no znaću kroz dva-tri meseca, kad uporedim s računima. Nisam video na forumima da su se baš za 3EM žalili na preciznost.

Imaj samo u vidu da Shelly aplikacija nema mogućnost da uzima u obzir višu i nižu tarifu, tako da ćeš morati podatke da vučeš i obrađuješ na drugi način ako ti je to bitno.
 
  • Like
Reagovanja: s5p
Upravo sam prošle nedelje povezao Shelly 3EM. Grdno sam se namučio, pošto je orijentacija onih sondi/klema u uputstvu koje je stiglo bila iscrtana na jedan način, a u uputstvu koje sam posle dan i po zezanja skinuo sa sajta - na drugi način. Na taj drugi način je proradilo kako treba, a pre je merilo kontra, kao da proizvodim struju i predajem EPS-u. A u razvodnoj kutiji malo mesta, pa je robija to sve ugurati.

Što se tiče preciznosti, nažalost, ne mogu ništa da kažem - ovako na prvi pogled deluje da meri okej, uredno odmah registruje kad se nešto uključi ili isključi, no znaću kroz dva-tri meseca, kad uporedim s računima. Nisam video na forumima da su se baš za 3EM žalili na preciznost.

Imaj samo u vidu da Shelly aplikacija nema mogućnost da uzima u obzir višu i nižu tarifu, tako da ćeš morati podatke da vučeš i obrađuješ na drugi način ako ti je to bitno.
Bicemo u kontaktu, svakako mi nije hitno, javices utiske oko preciznosti.
Dosta njih su se zalili da nekad ima odstupanja i vise od 10%, sto je mnogo... Mozda su to resili updateom, neki kazu treba na 3EM da se izvrsi kalibracija, itd...
Ne znam sta jos ima poput 3EM, da mogu da pratim potrosnju i putem aplikacije, ili jos bolje da se integrise u homeassistant.
To za tarife nisam razmisljao, mada mi nije prioritet i da ga nema, najbitnija mi je preciznost, da ne ostetim ni sebe, ni burazera.
 
Ima li neko povezan shelly 3EM?
Vec skoro dve godine koristim 3em, nema problema sa preciznoscu, ima pregledne grafikone za potrosnju, koristim njegov prekidac za paljenje i gasenje kontaktora za bojlere akumulacije i tople potrosne vode.
Mozes detaljne podatke o potrosnji da izvuces u obliku liste.

Secam se takodje da kad sam ga prvi put povezao prema prilozenoj semi da je racunao negativnu potrosnju na jednoj od faza.
 
Jel povezivao i upravljao ko shelly uređaje i xiaomi prečišćivač sa jednom aplikacijom? Verovatno ću koristiti home assistant, ali ako mi se ne svidi, da vidim ima li još neka alternativa. U suštini dovoljno mi je da mogu da palim i gasim uređaje, ali ne bi bilo loše da imaju i ostale informacije kao na native aplikacijama. Hoću da se rešim ove krš mi home aplikacije.
 
Nazad
Vrh Dno