Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Termostat isključi grejanje na 6 stepeni ali radijatori ostanu topli pa temperatura u kući ode i do 8 stepeni kad nije baš hladno.

Osim termostata nemam uređaje koji rade sa Tuya aplikacijom ali imam Sonoff koji rade sa eWeLink-om. U njemu postoji Inching mode, tj. opcija da se uređaji automatski isključe nakon određenog vremena rada. Najmanji period je 0,5s.

Ja sam if-then funkcije rešio preko Alexe, opcija Routines. Npr. senzor na prozoru isključuje prečišćivač vazduha kada se prozor otvori.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220113-215705_eWeLink.jpg
    Screenshot_20220113-215705_eWeLink.jpg
    93.8 KB · Pregleda: 86
Da li je neko koristio Ajax alarmni sistem kao smart home dodatak... Vidim da imaju dosta senzora, releje, uticnice... I jako dobru app podrsku... Ja planiram ugradim alarm za sada, ali vec vidim brojne smart mogucnosti... 😎

Nehde sam video i bench na YT, recenzija... Hvale ga kao alarm ali mislim da moze dosta posluzi i kao smart home sistem...
 
Posedujem shelly 1pm plus povezan na bojleru
Odavno nisam radio apdejt na njemu, i rekoh aj da ga malo azuriram, i juce kliknuh na apdejt.
Kad ono, od juce nema dobra merenja, poremetilo se sve.
Imate sve na slikama

Zna li neko resenje?
 

Prilozi

  • Screenshot_20220116-232846.png
    Screenshot_20220116-232846.png
    321.8 KB · Pregleda: 70
  • Screenshot_20220116-232825.png
    Screenshot_20220116-232825.png
    313.7 KB · Pregleda: 58
  • Screenshot_20220116-232817.png
    Screenshot_20220116-232817.png
    325.7 KB · Pregleda: 70
Kako mislis nema dobra merenja ?

Sta se poremetilo konkretno ?

Poz,
 
Pa meri potrosnju kao da non stop greje vodu, a u praksi nije tako. Ne puštam toplu vodu svih 24h.
Bila mi je prosecna potrosnja oko 5kw dnevno, sada je preko 45kw
 
Ima li neko iskustva sa ovim wifi prekidacima sa aliexpress
chrome_g4LBhTcrAF.jpg

Konkretno me zanima za bojler, vode se kao 16A ...
 
Ne bih ja uzimao te no name brendove za velike potrosace. Uzmi lepo shelly 1pm za to.
 
Ja sam narucio bas takav, cekam da stigne.

gde kupujete te shelly prekidace i releje?
 
ne znam da li je do sada pominjano...

Vecina ovih pametnih prekidaca zahteva nulu, a vecina domacih uticnica nema nulu

Da li svaki prekidac koji zahteva nulu moze da se koristi bez nje?

Vidim da stavljaju neki kondenzator ali ne znam jel to radi kod svih...
 
Igrao sam se malo sa esp32 i napravio sam air quality senzor..msm napravio, povezao esp sa pm senzorom, flešovao esphome na esp i povezao ga sa HA. I stavio sve to u case da ne vise žice po stanu, ionako devojka hoće da me ubije 😂
 

Prilozi

  • IMG_20220121_232506.jpg
    IMG_20220121_232506.jpg
    86.7 KB · Pregleda: 49
  • Screenshot_2022-01-21-23-29-45-498_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2022-01-21-23-29-45-498_com.google.android.apps.photos.jpg
    102.9 KB · Pregleda: 47
  • Screenshot_2022-01-21-23-29-47-826_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2022-01-21-23-29-47-826_com.google.android.apps.photos.jpg
    110.2 KB · Pregleda: 43
  • Screenshot_2022-01-21-23-29-50-189_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2022-01-21-23-29-50-189_com.google.android.apps.photos.jpg
    93.8 KB · Pregleda: 44
Ne. Zato ih ugrađuješ u doznu, gde je nula dovedena.

Utičnice imaju nulu. Iza prekidača često nema.
Hvala za ovo, nije mi dozna bila na kraj pameti.

Mada je to rešenje više za pametne releje, a ja sam namerio na pametne prekidače jer su moji već jako matori pa sam mislio da ih menjam.

Vidim da koriste neke kondenzatore kao zamena za nulu, samo mi nije jasno jel to poseban tip predviđen za kondenzator ili mogu svi tako
 
Mada je to rešenje više za pametne releje, a ja sam namerio na pametne prekidače jer su moji već jako matori pa sam mislio da ih menjam.

Vidim da koriste neke kondenzatore kao zamena za nulu, samo mi nije jasno jel to poseban tip predviđen za kondenzator ili mogu svi tako
Da, to je za pametne releje, poput Shelly i Sonoff. Ja sam više hteo da imam klasične prekidače, ali da imam i mogućnost da kontrolišem na daljinu.

Ne, ne može se na svaki dodati kondenzator. Moraš tražiti model prekidača koji je baš napravljen da radi bez nule.
 
Ta informacija mi znači,
pošto mi na oko svi oni izgledAju isto samo što neki imaju kondenzator
 
Te kineze ne bih ja koristio za vece potrosace, ali sto da ne za pobudu kontaktora, pa sva snaga potrosaca njemu na dusu😅
 
Svi su ti prekidači kineski, a nisu ni jeftini čak ni najjeftiniji.
Sumnjam da će biti neko preopterećenje za svetlo na plafonu.
Svakako bi uzeo da testiram, čudno mi da nema nekog iskustva ovde sa tim.

Vidim da i shelly nudi taj kondenzator

 
Vidim da i shelly nudi taj kondenzator

Taj kondenzator se koristi samo kod malih potrošača uz Shelly 1L.

Min load (no neutral connected, without bypass ): 20W resistive load
Min load (with bypass): None
Min load with neutral present: None

Link: https://shelly.cloud/products/shelly-1l-single-wire-smart-home-automation-relay/
 
Guglao sam danas u tom smeru i istrazivao...

-ipak nisu isti prekidaci sa nulom i bez nule, tj nije razlika samo u kondenzatoru
-kondenzator sluzi da glumi nulu, nema veze sa snagom relea u prekidacu
-prekidaci su snage od 300-500w sto je i vise nego dosta za danasnje osvetljenje.

Ovo domace cene nisu normalne, pa sam se malo ohladio od ideje, stavljam na stand by.
 
Potrebna mi je zamena za mehanički tajmer (star preko 20 godina, i dalje radi, ali se izlomili on/off pinovi koje ubadam). Vezan je redno sa 2 LED reflektora, skromna potrošnja. Nalazi se napolju, ali je u metalnom ormariću. Dakle suvo, ali leti toplo, zimi ledeno. Koji Shelly ili šta već da uzmem za to?
 
Nema utičnice. Postavio bih ga na sred napojnog kabla. Koliko vidim, razlika između R2 i R3 je u materijalu od kog su izrađeni i R3 je bolja opcija.
Ali R3 nema ni Netiks ni na itead.cc, ukoliko je to zvanični e-shop za njih?

Verujem da će ovde i R2 da radim bez problema, reflektori su 20+30W, ali ne vidim na njihovom sajtu data sheet, da ne bude problem da nisu predviđeni za outdoor, pre svega zbog temperature vazduha.
 
Ja sam R3 poručivao sa Aliexpressa. Na stranici od R2 je navedeno od -10 do +60. Mislim da ni sa njim nećeš pogrešiti.

Jedno pitanje: Ako su samo reflektori u pitanju, zašto ne koristiš obični senzor dan-noć?
 
Kad već skidam ovaj mehanički, mogao bih samo da prespojim kablove, reflektori već imaju senzore, ali s jedne strane nisam baš zadovoljan kako to radi, a s druge, hoću da imam opciju da online uključim/isključim. Kad znam da niko neće proći danima, nema potrebe da se uključuju.

Ili recimo jedan od ta dva se uključuje samo kada neko prodje. Prethodne jeseni, kad krene da duva vetar, to više radi, nego ne radi. Ovako bih mogao lako da ga isključim.
 
Ja držim Sonoff mini napolju (u plastičnoj kutiji) i više od godinu dana radi bez problema i leti i zimi. A mini je svakako predviđen da radi unutra (pošto je za u doznu).
 
Iza kog prekidača ste stavljali shelly? Ima neki stari iza kod sam hteo da postavim 1pm, međutim nema mesta. Razmišljam da uzmem jedan modularni aling conel, ali ne znam ima li dovoljno mesta za shelly.

Na kupatilskom indikatoru nije bilo, pa sam morao da izvadim jedan prekidač.
 
Pa sve zavisi koliko je duboka dozna, kod mene je stao bez problema iza kupatilskog..
 
Nazad
Vrh Dno