Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Interesuje me da li bi ovaj Mijia Smart termostat mogao da upravlja aktuatorima za podno grejanje.Hteo sam da stavim termostate u svaku sobu i da mogu preko aplikacije da podesavam temperaturu.Hteo sam sest termostata da stavim.Koliko vidim oni su od 3A i imaju NO i NC izvod za aktuator.A aktuator trosi oko 2w.Da li bi mogao na jedan termostat da vezem tri aktuatora?
Ovo mi je do sada najjeftinija opcija sto sam pronasao da mogu preko wifi da podesavam temperaturu.
 

Prilozi

  • SmartSelect_20210722-202337_AliExpress.jpg
    SmartSelect_20210722-202337_AliExpress.jpg
    89.2 KB · Pregleda: 115
Evo i slike termostata
 

Prilozi

  • Mijia-Smart-WiFi-Thermostat-Temperature-Controller-for-Water-Electric-Floor-Gas-Boiler-Heating...jpg
    Mijia-Smart-WiFi-Thermostat-Temperature-Controller-for-Water-Electric-Floor-Gas-Boiler-Heating...jpg
    322.9 KB · Pregleda: 89
Naručio sam SSD danas, pa ćemo videti.
Koji kabal koristiš za povezivanje SSD-a sa RPi-jem?
Vidim po netu da ne može svaki sata to USB kabal iz nekog razloga. Ja imam neki od $3 sa Alija, osećam da neće raditi..
Stigao SSD, radi ovaj obican SATA to USB kabl lepo.
Posto imam RPi 3B(a ne + verziju) morao sam da promenim neki bit kako bih omogucio boot sa SSD-a(na 3B+ radi out of the box).
Flesovao sam novi HASS OSS na SSD i butovao normalno, nakon toga sam samo odradio restore snapshot-a. Sve je tu, lovelace, integracije, svi uredjaji, konfiguracije, automatizacije itd.
Google Drive backup addon najbolja stvar ;)
 
Da li postoje neki pametni prekidači (Ala sonoff, Shelly i sl) i pametne utičnice koji se mogu dodati u home assistant bet ikakvog flešovanja? Imam 15-ak sonoffa i sve radi ok, a nikako da se nateram da sve flešujem, niti imam vremena niti sam to ikad radio i verujem da ću nešto da zeznem. Ovako bih sve zamenio i odmah prilikom povezivanja dodao u HA.
 
Nastavak ovog Linusovog smart house projekta. Svidja mi se kako je ovo zamislio
 
Da li je kod nas dostupno neki cenovno prihvatljiv smart timer za zalivanje?
Recimo do 150eur.
 
Ja sam to resio sa 4 Shelly 1 uredjaja.
Neki resavaju sa RGBW2 uredjajem.
I sve je to dosta manje na ovaj zacrtani budget.
P.S. ako te interesuje imam stari programator na prodaju, mislim da je 4 zone. Samo mu treba adapter, 24 VAC.
 
Da li se neko malo bolje razume u Sonoff-ov RF Bridge? Interesuje me da li može sa jednim RF kodom da se uključuje i isključuje sijalica kao što se radi sa njihovim RFR2 uređajem. Na YouTube-u gledam razne filmiće na ovu temu i uvek je jedno dugme sa paljenje, a drugo za gašnje sijalice kada je sve to povezano preko RF bridge-a.
 
Evo kako sam ja resio grejanje u stanu sa tri TA peci, mozda neko dobije ideju za sebe ili ima neku sugestiju za mene :). Nisam neki ekspert ni za struju, ni za programiranje (Ardino).
Za svaku od TA stavio sam ovako neku kutiju sa Wemos D1 Pro WiFi8266 kontorlerom, dva releja obicna, kontaktor, DHT22 senzori za merenje temperature i vlaznosti, napajanje 5V i par LED svetala, crvena kad se puni pec nocu a zelena kada duva ventilator. Na telefonu instalirana Blynk aplikacija, ranije preko njihovog cloud servera radila ali Supernova internet je znao da prekida bas nocu pa sam prebacio na local server, na kompjuter koji ionako nisam ugasio jedno desetak godina. Prosla grejna sezona je odradjena maltene savrseno, bez ispada. Ranije sam navijao sat oko 2h ujutro i palio peci.
U kuhinji je odvojen merac temperature i bezicno komunicira sa kontorlerom za paljenje peci. Stavljeno u ono kuciste sto sprica miris, kako se vec zove zaboravih.
Namestio sam usput i klimu da palim preko telefona te tri temperature koje uglavnom koristim (tu sam se polomio dok nisam uspeo (kontoler i infra red dioda stali u kutiju od tic-tac koju sam stavio sreko puta klime na frizider tako da se ne vidi)), i u kupatilu imam onu grejalicu na daljinski..
Ovakvo resenje se moze programirati da radi otprilike sve sto se pozeli, plus moze da se dodaju senzori za sta ja znam, dim, gas, vatru, poplavu, svega toga imam naruceno sa aliexpressa :), druga je stvar koliko su pouzdani

20210829_105117.jpg20210829_110227.jpg20210830_203015.jpg20210830_203141.jpgScreenshot_20210830-203304_Blynk.jpgScreenshot_20210830-203332_Blynk.jpgScreenshot_20210830-203336_Blynk.jpgScreenshot_20210830-203505_Blynk.jpg
 
Fino si ovo napravio. Lepo smisljeno. Primetio sam da si i onaj termostat od TA peci vezao na rele? Jel ti on sluzi da palis i gasis duvanje na TA peci? Ako jeste kako ga i ko gasi?
 
Radi i jedno i drugo, jedno vreme internet je bio bas los (Suprenova!!) pa se moramo malo sagnuti :), ali kad radi sve moze preko aplikacije, podesiti temperaturu da odrzava preko slidera, upaliti odmah an dugme pec pojedinacno i ima master dugme da se upale sve tri odjednom..
 
Evo Code koga zanima, u arduino IDE pisan od glavne peci kojom mogu da kontrolisem i ostale dve (bridge komanda). D3, D4.. su fizicki pinovi na wifi kontroleru a V1, V2 su virtuelni pinovi njih podesavate u blyink app za svaki dugme, slider i ostalo.
Bitna stvar, DHT senzor temperature je jako ostetljiv, mora se podesiti neko odstupanje inace se pali i gasi divanje 10 puta za min. Ja sam stavio 0.1 pa se gasi tipa na 24.1 a pali na 23.9, to je ova hysteresis oznaka.
Radi i OTA update ne mora se vaditi kontroler iz kutije i kaciti na kompjuter. Probno sam uspeo i namestiti da kad se menja ime wifi mreze ili sifra moze se nakaciti na kontroler preko telefona i namestiti to (dal je ime wifi inject ne znam) kao kod sonoffa, ali me mrzelo to namestati. Imao sam milion ideja, mogucnosti su neogranicene al vremena malo.. Verovatno je code malo mrljav nisam programer ali radi posao :)
U Arduino IDE ima posla oko ubacivanja ploca (boards), biblioteka i ostalog...

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG
 
Nije lose, samo bih ti jednu stvar predlozio. Na liniji 88 i i 104 gde si setovao varijable rucno na 1 ili 0, da bi znao da li je rele ukljucen ili ne, mnogo bolje je uradili sledece

stanjeReleja1 = digitalRead(D2)
stanjeReleja2 = digitalRead(D6)
stanjeReleja3 = digitalRead(D1)
Samo sto ces dobiti rezultat LOW ili HIGH neces 0 ili 1.

Na ovaj nacin ces jos sigurnije znati u kom su statusu pinovi i na osnovu toga razviti logiku. U tvom primeru si rucno zakucao, a to nekada moze i da zavara. Ovo je cisto predlog da probas, po meni licno mnogo bolji nacin za gledanje statusa pinova.
 
Daa dobar fazon. Eto sta je iskustvo :) Hvala

E da, ako neko zna ili moze da posalje link gde ima da se kupi neki besumni kontaktor bio bih zahvalan. U spavacoj sobi sam uspeo da upakujem ne znam ni ja kako da se ne cuje ali ovaj trofazni u dnevnoj se cuje malo iako sam ga oblozio. U kuhinji ubija kako zuji ali tu ni ne smeta posto radi nocu.
 
Nema na cemu, tu smo da se pomazemo :) To je zato sto ja nikako ne volik, osim ako bas moram da zakucavam vrednosti u kodu. A vrlo elegantno i dobro resenje.
 
Pozdrav svima,

@gorancub Svaka čast na ideji i povezivanju.

Pošto ste se već dotakli grejanja, da li je neko priključivao TA peć na pametne utičnice i kako su se pokazale? Uzeo sam tp-link KP105 pametnu utičnicu sa namerom da je povežem na TA peć kada krene grejanje i da je isprogramiram da se pali/gasi kada je jeftina struja ili da je uključim po potrebi kada nismo u stanu. Piše da je maksimalno opterećenje utičnice 3680W - 16A.
 
Pa koje snage ti je pec?
Ja sam probao na bojleru onaj SSR rele od kao 80A kineski i istopio se skroz :)
Probao sam onaj rele mehanicki sto pise 30A Sogle i njemu se istopio konektor. Sada za bojler koristim sonoff POW2 16A i stvarno radi preko godinu dana bez greske, meri i trenutnu potrosnju i po danima, mesecno itd. Povezao sam ga na prekidac za kupatilo, relativno diskretno :)
Za TA pec mora i rele biti kvalitetan i lemovi i konektori. Ta uticnica je knap 16A za pec od 3.5KW, po meni nije dugorocno resenje.

20210925_192503.jpg
 
Ja sam za bojler uspeo da ubacim Shelly 1PM u doznu, ali na nekim mestim prosto nema mesta.
Intersantno mi je ovo tvoje nazidno rešenje.
Šta je to tačno?
Ako imaš neke fotografije kako to izgleda unutra plus "građevinski" deo bilo bi super da podeliš.

uzgred, svaka čast
 
Htedoh da te pitam kako si uglavio pow2 u doznu, a ti ga ugradio pored dozne :D
Dobro rešenje za onoga ko nema mesta za Shelly, super si to odradio. Kod mene je 1PM stao lagano za bojler..
 
Zaboravio sam da napišem da je TA peć od 3.5kw. Utičnica je knap, samo se nadam da će bar malo da potraje. 😀
 
Odakle narucujete Shelly? I ima li nesto za bojler da ima da se naruci sa Aliexpress a da podrzava smart life
 
Nema neke mudrolije, probusio ispod kutijice do dozne i spojio sa prekidacem za bojler. Sada radi i preko sonofa (aplikacija ili rucno na dugme) i preko prekidaca. Volim da imam obe varijante u slucaju da sonoff otkaze. A i lepo je ispalo nije napadno nesto. Ovo je slika od ranije ne vidi se detaljno nisam slikao bez maske ali nema tu sta, sada me mrzi da skidam to sve pokidacu nesto :)

Sad gledam na sajtu sonoffa izasao bog te POWR3 azdaja od 25 ampera, doduse monofazni samo. Ovo nije lose, nekih 30 dolara.

20200426_104953.jpg
 
Samo klot :)
Mislim da mi je falilo mozda milimetar da stane zajedno sa skoljkom pa sam morao ogoliti. A i ovo dugme za rucno paljenje sam morao izvuci pola milimetra van kutije.
 
Zeleo bih i ja da ugradim ovo cudo i merim potrosnju bojlera.
Interesuje me koja je konkretno razlika izmedju Shelly 1PM i Sonoff POW2 ?
Da li se uz to dobija jos neka mogucnost ili samo merenje potrosnje?
 
Drugi je softver, drugačije se postavljaju, Shelly ima kao neke dodatne sertifikate. U suštini, isto ti je, ako nemaš već uređaje iz jednog ili drugog tabora.
 
Nazad
Vrh Dno