Šta je novo?

P2V preporuke

mickeyrs

Slavan
Učlanjen(a)
11.05.2005
Poruke
1,751
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X + Corsair H100i PRO XT
Matična ploča
Asus ROG Strix B450I Gaming
RAM
G.SKILL 2x16GB (F4-3600C16D-32GTZR)
GPU
MSI Ventus 2080Ti
Storage
Kingston KC3000 2TB
Zvuk
Edifier R1700BT
PSU
Corsair SFX 600 Platinum
Kućište
FormD T1 2.0 Black
Monitor
Dell U2724DE + Alienware AW2724DM
Miš & tastatura
Logitech MX Keys S +MX Master 3S
Laptop
Lenovo T14s Gen2 + Anywhere mouse 3S
Mobilni telefon
Sony Xperia 5 IV
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imate li neku preporuku za P2V (Physical-To-Virtual) alatku za migraciju na HyperV mašinu? Nađoh da može preko MS SCVMM-a ili raznih 3rd party alata, ali me zanima da li je ovde neko to radio i čime?

Inače, pisao sam ranije ovde o setupu sa serverima koje imam, pre par nedelja mi je otkazao jedan od dva diska na DELL PowerEdge mašini na kojoj mi je 2003 SBS (a i sekundarno napajanje je otišlo pre nekog vremena :S:) pa sam sa drugog servera (HP DL360 G5) skinuo terminal server (Win2003) i podigao 2008cu sa HyperV serverom i sad mi je 2003ka terminal server unutar virtuelne mašine. Ovo mi nije bio problem da uradim van radnog vremena uz malo žongliranja sa Acronisom, međutim, sad mi predstoji i glavni deo posla - migracija SBS 2003 servera.

S obzirom da će se (nadam se verovatno i uskoro) prelaziti na SBS 2008, hteo bih da preskočim swing migraciju sa podizanjem novog SBS 2003, već da ga samo pretumbam nekom od ovih alatki u VM i eliminišem DELLa iz cele priče, a kasnije ću već videti kad se bude radio upgrade/migracija na 2008 šta i kako.

Kakva su vaša iskustva sa migracijama sa fizičkih na virtuelne mašine?
 
Pa sa migracijom p->v sa Wmvareom ima zackoljica za odredjene servise. Resive su samo treba malo vremena i supporta.
Generalno ide glatko VMwareovim alatima (converter).
Bilo je malo problema sa Tape uredjajima i jos sa par servisa.
Mislim znamda ti nisam pomogao jer ne radis sa vmware, ali mozda ima nekih opstih mesta. Na tvom mestu bih se dobro pripremio testom i pregledom kakav support imas

Poz
 
Evo, posle dva vikenda kampovanja što na poslu, što od kuće :S: ustanovio sam da je izvodljivo. Samo treba strpljenja, pošto ove akcije sa 30tak GB .vhd fajlovima preko 100Mbit mreže ubijaju koliko smaraju. Možda malo odužim sa porukom, čekam sad da se iskopira konačni C disk... :d

Dakle, pošto sam pročitao koliko sam stigao po netu na temu migriranja SBS servera na novi hardver/VM, između ostalog i ovaj tekst, rekoh da probam P2V metod, ipak ona swing migracija ima dosta koraka, a može i da se propusti nešto ako se krene bez dokumentacije. Vreme je naravno ograničeno na period od petka u 17h do ponedeljka u 07h da se sve završi, tako da mi je P2V bio sve primamljiviji jer mi ostaje i dalje (kakav god) izvorni server, a VM mogu čak i da testiram u paraleli.

Pošto je SBS na single particiji od 140GB (genije pre mene instalirao sve na C: :mad:), osuđen sam bio da radim live imaging - Hiren, pa .tib na WDPassport je prijavljivao da mu treba oko 60h za 35GB podataka. Da radim resize particije na degraded mirroru bez bekapa koji nije 2 godine defragmentovan, nisam baš hteo. :) Dakle, Acronis iz Wina, stopiran SQL, uključen VolumeShadowCopy i napravio je uz kompresiju .tib od nekih 10GB. Posle toga Convert to vhd, 35GB, prekopiram na host server, dodam disk i... proradi iz prve. :banana:

Međutim, kilav boot od preko 5 minuta mi nije davao mira - sve mi se činilo da će metoda iz gore navedenog linka nekako to bolje da odradi, tako da sam ovaj vikend probao da izvedem i nju. Posle dosta akrobacija (naravno, sad mi i dalje nije jasno što nisam ostavio sve kad je već radilo :d) oko toga kako napraviti Ghost navedene particije, odradim sve i - trt, neće da se upali, prijavljuje grešku u vezi harda. Pošto već imam varijantu koja radi, mrzelo me je da se drndam dalje sa ghostom i pokušavam nešto. Zlatno pravilo je ipak tačno - ako nije pokvareno, ne popravljaj. :smash:

Tako da sad vraćam ipak Acronis-made VHD, lepa stvar je što Hiren/Acronis u okviru HyperV VMa uredno resize-uje particije - moram da je smanjim da bih konvertovao u fixed size (krastavac, na hostu imam samo 100GB za .vhdove) i odoh da spavam.

Inače, nešto malo što sam uporedio performanse tokom nedelje na par akcija nad bazom od 3.5GB (dump u file, restore u drugu bazu, pa gomila preračuna) - operacije sa diskom su bile 2-3x u korist virtuelne mašine, sutra ću da izmerim tačno koliko je brže generisanje još nekih izveštaja dok budem testirao klijente u radu sa 'novim' serverom.
 
Samo da zaključim - migracija uspešno okončana, sve radi kako treba. Posle par restarta, instalacije Integration services, sada je boot skraćen na 1.5-2 min, a u radu nema nikakvih zastoja.

Ubrzanje nije nešto spektakularno u svakodnevnom radu (osim u tih nekoliko karakterističnih operacija koje i su i tako retke), mada je svakako napredak što je i virtuelni sistem na živahniji od pravog servera. Upravljanje virtuelnim mašinama u odnosu na obične je pesma, prosto mi nije jasno što nisam odmah kad je stigao HP sve prebacio na HyperV. :)
 
E pa sad me mrzi da tragam naokolo za jos ovakvih tema... pa kad je ova vec ovde...

Ja sam nov na polju virtualizacije. Kod nas se u firmi niko jos nije setio ni da pomirise na tu stranu, nego ja tako radim testove obaska, pa kad naleti nesto sto moze da se implement onda brze bolje ugradjuj.

Teo bih da probam neke nase proizvode na vmware-u, al iskreno receno, mi se ne setapuje sve od nule. Nas software je velik i komplikovan, pa bi mi trebalo oko 2 dana samo da odradim instalaciju, pa onda data load, i ostala ...anja! Tako da mi sad zapala za oko ova tema.

Imal ko da je radio P2V Solaris 10 systema sa sve Oracle-om i MQ?? Ja bih najradije koristio VMWare Esxi za testove posto mi to radi na test serveru, al ako ima ko bolji predlog ja cu da slusam. :)
 
Ja bih krenuo od zvaničnog rešenja - http://www.vmware.com/products/converter/.

Ako možeš da odvojiš downtime da uradiš image tog Solaris servera, a Converter ne odradi kako treba, probaj Acronis, vidim da je i ESXi hard disk među podržanim formatima u koje možeš da konvertuješ image.
 
Evo vec koji dan bezuspesno pokusavam da zavrsim ovo.... nema nikakvog normalnog resenja da se pretaba Sol10 u virtual...

Ono sto sam za sad uspeo je da napravim direct image celog fizickog HDDa sa servera, napravio vm i onda istim softwarom recovered image na vm HDD. To je proslo ok, ali naravno Sol10 ne radi sad. :S Nece da su butuje a ja ne mogu da nadjem resenje kako da ga odglavim... ocigledno neke devices nisu setovane kako treba... a na netu nema nikakvih korisnih uputstava... aj ako ima neko pametan za Solaris10 nek se javi!

fala
 
MS SCVMM savrseno radi to sto trazis, kod mene na mrezi 4 masine prebacene na Hyper-V. Sve pokupi staticke adrese, setovanja sve...
 
Evo da dodam ss samo :wave:
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    125.2 KB · Pregleda: 71
...a bogami imas i ovu opciju u Acronis-u. Jeste dupli posao, pravis backup file pa ga tek onda konvertujes ali radi posao, mislim da ima i opcija da biras da li je Image file za VMWare ili VirtualPC itd...
 

Prilozi

  • 2.png
    2.png
    196.3 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
da, nije problem napraviti image solarisa i prebaciti ga na vm server nego je problem sto instalacija posle toga ne radi.

pratio sam inace uputstva sa tog sajta sto si sad postovo mickeyrs... al on preskoci detalje kako je natero solaris da radi nakon prebacivanja.... e to ako neko zna... odma ga vodim na picu!
:d
 
Ok ja se izvinjavam ako ne kontam :d, ali jesi probao sa MS SCVMM da napravis V od P, pa na Hyper-V...? Isto slucaj kao sa vm ili...?
 
da, nije problem napraviti image solarisa i prebaciti ga na vm server nego je problem sto instalacija posle toga ne radi.

pratio sam inace uputstva sa tog sajta sto si sad postovo mickeyrs... al on preskoci detalje kako je natero solaris da radi nakon prebacivanja.... e to ako neko zna... odma ga vodim na picu!
:d

Meni deluje da je zapravo radio restore iz image fajla unutar VMa: http://blogs.sun.com/LetTheSunShineIn/entry/backing_up_solaris_x86_using.

Dakle, uradiš image, kreiraš prazan VM, podigneš nisam_shvatio_šta :d i u njemu uradiš restore, pa onda kopaš zašto neće da radi.

Inače sam probao ovu tehniku sa Win2003SBS i nije prošla. Kasnije, kad sam imao iskonvertovanu VM koja radi, uredno možeš da praviš image unutar VM tako što bootuješ recimo Hirens BCD unutar virtuelne mašine, pa u njoj uradiš acronisom image/restore - tako sam kasnije selio SBS sa variable na fixed size disk. :)
 
Da, problem je u tome sto sam Solaris nije konvertovan, pa devices lista nije korektna i onda ne radi. :)
Kad radis konverziju uz pomoc pravih alatki poput VMWare Convertera on onda odradi posao u pozadini sve sam.... nema sta da mislis, al ne podrzava Solaris :zgran:

Sto se tice MS Hyper-Vja nemam nis licenci za njega a ni propratne alatljike a posto ne radim u Srbiji nego u UK onda nemere nista kucna radinost programi nego mora da je sve regularno... tako da nemam kako da probam neke stvari!

:sceptic:
 
Evo vec koji dan bezuspesno pokusavam da zavrsim ovo.... nema nikakvog normalnog resenja da se pretaba Sol10 u virtual...

Ono sto sam za sad uspeo je da napravim direct image celog fizickog HDDa sa servera, napravio vm i onda istim softwarom recovered image na vm HDD. To je proslo ok, ali naravno Sol10 ne radi sad. :S Nece da su butuje a ja ne mogu da nadjem resenje kako da ga odglavim... ocigledno neke devices nisu setovane kako treba... a na netu nema nikakvih korisnih uputstava... aj ako ima neko pametan za Solaris10 nek se javi!

fala

http://communities.vmware.com/message/728713
 
Nazad
Vrh Dno