Šta je novo?

Ozbiljan problem?!?!

mikac

Slavan
Učlanjen(a)
09.04.2004
Poruke
132
Poena
319
Moj ortak ima ima problem sa kom.. pa ja vas molim za savet.
Konfiguracija je:
A7V8X-X
Maxtor 40 GB
TB 2000+
GF MX440 Eagle
256 MB DDR 333...
IBM P70 monitor
CD LG...
Napajanje je neki kinez, verovatno od 300W, nisam
smeo da otvaram kuciste - uslovi garancije. Zato i ne dajem
detaljnije informacije. Evo u cemu je problem.
Kada sam instalirao Asus Probe naponi su bili OK, "osim" na
12 V, koji se kretao izmedju 12,9 i 13,1 V, a Vcore 1,85(default)!!!
Ortak me je pozvao jer mu se komp.. skucavao kad pokrene Return to castle...
Cim sam pokrenuo Cpu Burn In naterao je temp. na 81( mereno AP,
pretpostavljam da meri temp. sa interne procesorske sonde)
Motherboard monitor je pokazivao iste napone , a procesorsku temp idle 57,
(AP idle 70). Istovremeno je temperaturni prag u BIOS-u bio podesen na 85 stepeni sto znaci da se komp skucavao na toj temperaturi.
Najcudnije je sto je Vcore u BIOS-u bio podesen na Auto-1,85 V, sto je
stvarno gadno. Meni se cini da ovih 13 V ubija plocu, i procesor, ali vas
molim za misljenje. Unapred hvala.
 
Inace, sve radi na default frekvencijama.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma neka mice to napajanje obavezno jer su ti naponi preveliki za ne o/c masininu 12.9 :mad: sto je mnogo mnogo je , nego neka ponese tu masinu u servis kod koga je kupio i neka mu promijene to napajanje obavezno ( a sto cini LUDI Kinez :D) !!!
Pozdrav...
 
mikac je napisao(la):
Moj ortak ima ima problem sa kom.. pa ja vas molim za savet.
Konfiguracija je:
A7V8X-X
Maxtor 40 GB
TB 2000+
GF MX440 Eagle
256 MB DDR 333...
IBM P70 monitor
CD LG...
Napajanje je neki kinez, verovatno od 300W, nisam
smeo da otvaram kuciste - uslovi garancije. Zato i ne dajem
detaljnije informacije. Evo u cemu je problem.
Kada sam instalirao Asus Probe naponi su bili OK, "osim" na
12 V, koji se kretao izmedju 12,9 i 13,1 V, a Vcore 1,85(default)!!!
Ortak me je pozvao jer mu se komp.. skucavao kad pokrene Return to castle...
Cim sam pokrenuo Cpu Burn In naterao je temp. na 81( mereno AP,
pretpostavljam da meri temp. sa interne procesorske sonde)
Motherboard monitor je pokazivao iste napone , a procesorsku temp idle 57,
(AP idle 70). Istovremeno je temperaturni prag u BIOS-u bio podesen na 85 stepeni sto znaci da se komp skucavao na toj temperaturi.
Najcudnije je sto je Vcore u BIOS-u bio podesen na Auto-1,85 V, sto je
stvarno gadno. Meni se cini da ovih 13 V ubija plocu, i procesor, ali vas
molim za misljenje. Unapred hvala.
Pazi ovako. TBred 2000+ je verovatno remarkirani i to je TBred A, pa zato BIOS ne prepoznaje voltazu kako treba, a moguce je cak i da su remarkeri premostili voltazu na procesoru. Naravno, to vazi samo ako je CPU tray, t.j. ako nije BOX.
Skini CPU-Z, pa pogledaj koju oznaku nosi CPU, ako je 6-8-0 onda je TBred A. Default voltaza mu je 1.65v, pa je rucno prebaci u BIOS-u na 1.65v. TBredovi A se inace greju nenormalno, narocito na 1.85v. Eh sad, napajanje - 13V ti je napon zato sto ti procesor vuce 85-90W, a napajanje je kinez, pa kad CPU povuce +3.3V, skace +12V. Kada smanjis napon, verovatno ce se napon na napajanju smanjiti na 12.5V. Ipak to je Kinez JNC/ANS .....
Mogu samo da ti kazem da hard disk na toj masini nece dugo preziveti, narocito taj maxtor od 40 GB, koji je osetljiv na napone i temperaturu.
 
Taj CPU NE TROSI 85W, 2000+ ne vuce sigurno preko 50W. Mislim da je Nedjo nekad postovao listing potrosnje, a nek me ispravi neko ko zna.
Drugo, ako mu je okrnjeno jezgro, vrlo moguce da je CPU felerican. Meni se to desilo sa jednim TbredA 2000+, koji je radio stabilno tek na 1.775V, dok je na 1.65V zabadao kao lud.
Dalje, ne veruj ASUS-u sa ocitavanjima :).
Na kraju, nek odnese komp u firmu i nek mu srede to, sto bi se ti mucio da resis, kad ne mozes ni da otvoris kuciste?
 
drfedja je napisao(la):
Pazi ovako. TBred 2000+ je verovatno remarkirani i to je TBred A, pa zato BIOS ne prepoznaje voltazu kako treba, a moguce je cak i da su remarkeri premostili voltazu na procesoru. Naravno, to vazi samo ako je CPU tray, t.j. ako nije BOX.
Skini CPU-Z, pa pogledaj koju oznaku nosi CPU, ako je 6-8-0 onda je TBred A. Default voltaza mu je 1.65v, pa je rucno prebaci u BIOS-u na 1.65v. TBredovi A se inace greju nenormalno, narocito na 1.85v. Eh sad, napajanje - 13V ti je napon zato sto ti procesor vuce 85-90W, a napajanje je kinez, pa kad CPU povuce +3.3V, skace +12V. Kada smanjis napon, verovatno ce se napon na napajanju smanjiti na 12.5V. Ipak to je Kinez JNC/ANS .....
Mogu samo da ti kazem da hard disk na toj masini nece dugo preziveti, narocito taj maxtor od 40 GB, koji je osetljiv na napone i temperaturu.
Bio si potpuno u pravu. cpu-z je rekao 680. No ispostavilo se da je i na racunaru, koji je trebalo da bude referentni( ista ploca, procesor...),
takodje procesor TB A, s tim da mu placa dodeljuje auto VCore 1.6 V,
i omogucava da se manualno menja napon na procesoru, za raliku
od gore spomenute, problematicne masine gde je to nemoguce.
Kada pokusam "rucno" da spustim napon sa "auto" 1.84, jednostavno
odbija saradnju. Kao da je procesor "zaglupavio" plocu, ili je stvarno
pri remarkiranju dignuta voltaza procesora.
Interesuje me da li bi flash bios-a, pomogo ili da ide pravo u servis.
Da li je i koliko A7v8x uopste kompatibilna sa TB A, odnosno
remarkiranim procesorima, i sta sve remarkiranje podrazumeva
( samo promena "etikete"??!). Hvala unapred.
 
Interesuje me da li ovaj problem daje osnova da se trazi servisiranje?
 
@Mikac:U svakom slucaju obavezno odnesi napajanje na zamenu jer sa takvim falicnim naponima postoji velika sansa da se nesto pokvari.Pozdrav.
 
Male su sanse da je problem u napajanju, mislim da jednostavno treba pogledati procesor, i to verovatno i znaju ljudi u toj firmi pa se nece ni buniti...
 
U zadnjih mesec dana mi se pozalilo nekoliko ljudi (i dvojica kolega) sa TBread A XP 2000, na probleme restartovanja, gasenja i pregrevanja. Posto smo iscrpeli varijante hladjenja (polirani hladnjaci, nova pasta..), svi su vraceni u servise (sve masine su bile pod garancijom!). Zamenjeni procesori (tako kazu) na svim plocama, i za sada rade.
 
Nazad
Vrh Dno