Šta je novo?

Ovlazivac vazduha

40 % je donja granica. Svakako postoji i subjektivni faktor, pa nekome možda baš ta donja granica ne odgovara
 
Hvala na brzim odgovorima, mislio sam da je tema mrtva. Kupicu ovih dana neki ovlazivac da probam da dignem na primer na 50 posto, pa da vidim kako ce da bude.
 
Češće kuvaj i problem vlage će se sam rešiti...
 
Pa stagod da si porucio mozes jos uvek da otkazes porudzbinu.
 
A sta se desava kad otvoris prozor u toku rada grejanja? Ako si pratio, ako nisi nema veze.
Ja sam bio ubedjen da mi suv vazduh od grejanja godinama pravi problem sa grlom, kasljem, kasnije deci, budim se suvi disajni putevi. I kupim merac neki u wobyhousu pre dva dana i nijednom nije spalo ispod 40 posto. Sinoc sam navrnuo grejanje bas dosta, da vidim da li ce da spusti vlaznost, i opet nista, stoji oko 41, 42,43. Sad vise nisam pametan.
Stoji na 53%
 
Posle sezone koriscenjna Xiaomi ovlazivaca evo iskustva. Etazno grejanje na radijatore, grejem se na drva. Prostor oko 40m2
Nocu ovlazivac stoji u spavacoj radi od 22-06h. Ujurtu ga prebacujem u dnevnu i tada radi od 13-17h, mod Humidity. Vodu sam koristio mesano malo demi malo cesmovacu, potrosnja pa 5l dnevno. drzi vlaznost u dnevnoj 45% , dnevna ima oko 15m2 plus trpezarija posto nema vrata. U spavacoj vlasnost je isla i do 50%.. Meni grejanje i nocu radi ne gasim ga , temepratura 24-25 cele zime.
Pre ovog sam koristio par dana Gorenje neki stariji model sa jonizatorom, cini mi se da sa tim je vazduh u spavacoj bio drugaciji, oba ovlazivaca sam u spavacoj koristio na identican nacin, cesmovaca, zatvorim vrata i prozor pustim da radi par sati pre nego sto odemo na spavanje i nekako sa Gorenjem mi je vazduh bio nekako sveziji. sa oba ujutru meni nos nije zapusen, manje suvo grlo, manje pijem vodu nocu, zena manje kaslje, beba manje pila vodu nocu.
Medjutim, da se ne zavaravamo cim je krenulo prolece i dalje sam ga drzao u istom rezimu zbog polena nos je krenuo da bude zapusen
Nije ti palo na pamet da pre svega smanjiš temperaturu u kući na puno zdravijih 21-22°?
 
Nije ti palo na pamet da pre svega smanjiš temperaturu u kući na puno zdravijih 21-22°?
Od kada je to zdravije a 24-25 je lose? Jednostavno ne prija svakome isto neka temperatura, meni licno je u stanu hladno kada je 21 stepen dok na 25 je vec daleko prijatnije da se sedi ili nesto radi gleda uostalom nebitno je.

Totalno je pogresno govoriti nekome koliko je njemu dovoljno, to je isto kao da tebi sada neko dodje i kaze ma sta svakog meseca trosis 2000 evra trosi 200, sta bi mu ti na to odgovorio?
 
Od kada je to zdravije a 24-25 je lose? Jednostavno ne prija svakome isto neka temperatura, meni licno je u stanu hladno kada je 21 stepen dok na 25 je vec daleko prijatnije da se sedi ili nesto radi gleda uostalom nebitno je.

Totalno je pogresno govoriti nekome koliko je njemu dovoljno, to je isto kao da tebi sada neko dodje i kaze ma sta svakog meseca trosis 2000 evra trosi 200, sta bi mu ti na to odgovorio?
To je stvar lične kulture i opšteg znanja a ne ličnih preferencija.
1) Na nižoj temperaturi, relativna vlažnost će biti veća pa će manje biti potrebe da se vazduh ovlažuje, možda ni neće biti potrebe za tim.

2) Postoji mnogo dokaza zašto je manja sobna temperatura do 22° pogodna za zdravlje, npr, veća je šansa da beba doživi Sindrom iznenadne smrti kada je temperarura preko 22°, a posebno preko 24°
3. Tih 3-4° gore pa puta stotine hiljada domaćinstava kojima je lepše u šorcu i majici pravi ogroman uticaj na nekvalitet već užasnog vazduha i još kraći život za sve nas
Ima još toga, lako je izguglati. Na zapadu odlaze u drugu krajnost pa je prosečna sobna temperatura 15-18 stepeni, što je meni lično premalo ali ako bi to značilo duži i zdraviji život za sve nas pokušao bih da se naviknem ali svakako ne bih ispadao glup u društvu tvrdeći da je meni 25° idealka, može mi se, i da me je briga za sve ostale.
 
Odlicno ja da smanjim a cela ulica da purnja pazi da ne.
24 nam je najprijatnije, pogotovo zbog malog deteta.
Za spavanje je bar meni prijatnije da bude 21-21 ali zeni ladno
I kad god se pominje u drustvu bez srama kaze da je kod mene 24-25, kada trebam malecku da tusiram/kupam bude i preko 25
Znam ljude koji se greju na 21C pa trose po paletu peleta ili par kubika drva, idu u dzemper, debele trenerice, duple carape i pokrivaju se cebeton u dnevnoj dok gledaju TV.
Ja volim da sedim u tankim trenericama, gore majca eventualno trenerica\tanki duks.
S druge strane kome kako odgovara sedite na 20, 21 ali nemojte da nas koji volimo toplije da pravite budalama.
 
Tako razmišljaju i oni što pljuju po ulici, mokre po prolazima, vrše nuždu po parkovima, voze nasilnički ili kradu. Uvek ima neko ko nešto loše radi i traži opravdanje u drugome koji to isto radi. Zato nam je i tako, jedan od razloga zašto skoro niko u Srbiji ne sme da otvori prozor tokom zime.

Inače, sasvim je normalno nositi rolku i debele čarape zimi, kao i pokriti se ćebetom. Nije normalno sedeti u majci kratkih rukava tokom zime.
 
Ja idem i bez čarapa. Šorts i majica se podrazumevaju, pa sam opet "čistiji" od mnogih, pogotovo onih koji greju energetski neefikasne objekte na 19°C ili manje. Ne kažem da ne bih mogao biti još čistiji.

Relativna vlažnost ide uz temperaturu. Nije isto 40% na 25°C i 40% na 20°C
 

Prilozi

  • IndeksOsecajaTemperature.png
    IndeksOsecajaTemperature.png
    264.1 KB · Pregleda: 43
  • Screenshot_2023-01-06-00-14-35-026_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-01-06-00-14-35-026_com.android.chrome.jpg
    150.8 KB · Pregleda: 35
Preporuka je da temperatura bude od 20-25c, zimi blize donjoj granici, preko dana manje vise nebitno ali je naucno dokazano da je bolje spavati na 19c nego na 24c.
 
Ljudi imate li vi zene? Skoro sam bio u nekom drustvu i bas pricamo oko grejanja od nas 5orice 4ca imamo zene kojima je vecito ladno i grejemo i vise nego sto nama treba, jedan taj 5ti je naucio porodicu na 21.
Ja lozim Alfin kamin za Etazno, ako ga ne lozim da samo tlaje drva temperatura je 23.5- 24 ali to nije dobro jer ga gusim, pravim kondenzaciju a temperatura vode varira izmedju 30 i 40C.
 
Imate Xiaomi ovlaživač na ananasu na popustu za 5k(sa 8k) + onaj popust sa kodom apaketic23, ispadne 3500, džabe

Ovo izgleda nije tačno. Poručih juče i u korpi je pisalo 3500. Ali kada sada pogledam stanje porudžbine stoji 4999 ipak. Takođe i u potvrdnom mejlu piše 4999 din.
Svakako jeste akcija, pretpostavljam da ne uračunavaju popust uz akcije, Ali bar mogu u korpi da obaveste o tome da kod ne može da se aplicira...
 
Tačno je, tako radi ananas. I meni piše 4999 na računu, ali mi je skinuto 3500 sa kartice.
 
Ljudi imate li vi zene? Skoro sam bio u nekom drustvu i bas pricamo oko grejanja od nas 5orice 4ca imamo zene kojima je vecito ladno i grejemo i vise nego sto nama treba, jedan taj 5ti je naucio porodicu na 21.
Ja lozim Alfin kamin za Etazno, ako ga ne lozim da samo tlaje drva temperatura je 23.5- 24 ali to nije dobro jer ga gusim, pravim kondenzaciju a temperatura vode varira izmedju 30 i 40C.
Ima da se greje onako kako meni odgovara. Ako joj ne valja, slobodan joj je put. 😂
 
Ja ne znam, ili ovaj merac nije dobar ili nesto nije ok. Kada otvorim sirom prozore a radi grejanje, vlaznost opada. Kada zatvorim prozor vlaznost raste.
 
Na koliko držite vlažnost na uređajima?
 
To je normalno kada su spoljne temperature niske.
Nisam znao ovaj podatak, mislio sam da je obrnuto.

Nemam jos ovlazivac, tek stize za koji dan. Ovo gledam na meracu vlaznosti.
Meni je u sobi uvek oko 40, bez obzira koliko radi grejanje. Ako ke verovati ovom meracu.

Nasao sam podatak da pise da je obrnuto.
Screenshot_20230107_192035_Chrome.jpg
 
Prouči prvo šta je relativna vlažnost. Ili pogledaj gore šta sam napisao pre par postova.
 
Prouči prvo šta je relativna vlažnost. Ili pogledaj gore šta sam napisao pre par postova.
Pogresio si, to sam hteo da ti kazem. Napisao si da je normalno da je niska relativna vlaznost kada su temperature niske napolju, a u stvari je obrnuto, kao sto sam ti i poslao slika gde pise. Pozdrav
 
Hajde da probam još jednom, ali poslednji put.

Ne razumeš. Vazduh sa 100% RV na 0°C ima manje vlage nego vazduh na 25°C i 50% RV.

I nisam rekao da je normalno da je niska relativna vlažnost kada su niske temp napolju, već da hladan vazduh ima manje vlage u sebi. Odnosno zato ti opada vlažnost kada otvoriš prozor. Kapiram ja da ti ne kapiraš šta je RV, ali ti ne kapiraš da ne kapiraš :)

Pozdrav.

Edit: sada sam pročitao šta piše na screenshot-u koji si okačio. Nisi jedini koji ne kapira, očigledno :D
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-01-06-00-14-35-026_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-01-06-00-14-35-026_com.android.chrome.jpg
    150.8 KB · Pregleda: 25
Poslednja izmena:
Hajde da probam još jednom, ali poslednji put.

Ne razumeš. Vazduh sa 100% RV na 0°C ima manje vlage nego vazduh na 25°C i 50% RV.

I nisam rekao da je normalno da je niska relativna vlažnost kada su niske temp napolju, već da hladan vazduh ima manje vlage u sebi. Odnosno zato ti opada vlažnost kada otvoriš prozor. Kapiram ja da ti ne kapiraš šta je RV, ali ti ne kapiraš da ne kapiraš :)

Pozdrav.

Edit: sada sam pročitao šta piše na screenshot-u koji si okačio. Nisi jedini koji ne kapira, očigledno :D
Ne vredi buraz, ne mogu da ti objasnjavam, nemam snage 😀

Nadam se da ces nekada razumeti. Pozz
 
Nazad
Vrh Dno