Šta je novo?

Otvaranje Servisa Racunara - Saveti

Pre nekih 3-4 godine smo racunali da bi za otvaranje servisa racunara kao SZR i lokalom cije iznajmljivanje bi kostalo 120e (17m2) trebalo oko 400 evra iskesirati mesecno (komunalije, internet, grejanje na klimu...) ukoliko bi jedna osoba bila prijavljena kao pausalac. Vidi koliko bi ti iznajmljivanje lokala doslo sa pratecim troskovima, a koliko bi ti donelo. Nekada se pored glavnog posla zaradjivalo na sitnicama kojih je sada manje (punjenje mastila, narezivanje diskova sa igricama i sl). Dobro je da si blizu neke radnje koja valja racunare pa da te ljudi vide i donose ti na instalaciju sistema i programa.
 
Sto se tice lokala, ja sam razmislao da mogu od obicnih ljudi koji bi usput doneli nesto da se pregleda,popravi mogao da platim komunalije i ostalo.Mozda gresim mozda nisam dobro racunao pa bi voleo da cujem neko misljenje iskusnijih ?
 
Dooobro se raspitaj koliko bi te ta davanja drzav (penziono, socijalno, zdravstveno) izaslo ako budes prijavljen kao pausalac ili na platu.
Ja sam imao otvoren servis mislim 2017. godine, pausalac, oko 21.000 din je bilo, sledece godine povecali za 10%, pa ispalo 23.000 din.
Naravno zavisi od uslova, opstine i slicno. Ja sam periferija Beograda.

I posle sam slusao price kako sam se zeznuo, da je bilo bolje da sam se prijavio na platu.
Prednost pausalca je sto ti ne treba knjigovodja, a za ovo drugo mislim da treba.
 
Ne treba ti lokal. Dobra reklama u kraju, dobra usluga = brzo ces se procuti
, normalne cene
= vise musterija.Ja sam to radio davno na crno iako je bilo spec servisa u kraju i zaradio jos jednu platu bez muke.
Pa jos musterije dobile i kaficu, malo neobavezne price i na kraju sam imao elektricare, vodoinstalatere, mehanicare, advokate svercere sta sve ne gde sam sve kompenzovao preko usluge jer i oni imaju familije kojima je uvek nesto trebalo. U sustini to je bila najveca prednost, ta mala sitna a jako bitna poznanstva...
 
Pausal za tu vrstu delatnosti i svi troskovi koje smo kalkulisali plus smo dodali i par hiljada za neuracunate troskove. Mislim da je tu bio i knjigovodja od 20e posto je bilo prosto knjigovodstvo. Ne drzi me za rec ali za razlicite lokacije cini mi se bio je pausal razlicit. Nisam siguran da se to odnosilo na servis racunara, ali se svakako odnosilo npr na frizere pa ako imas u MM Lugu si placao manje nego npr kod Vuka. Ima i jedna druga fora koju sam saznao od majstora molera koji je cini mi se prijavio radnju u Bogaticu a iz Beograda je i ovde radi, ali su tamo bili manji doprinosi, to je prica od pre 3 godina da li se sta promenilo ne znam.
Пробај и ово
 
To sa prijavom u Bogatiću prolazi za delatnosti za koje ne treba prostor ali moraš da menjaš adresu odnosno da te neko prijavi u nerazvijenoj opštini i tamo da se registruješ. Za Bgd je dovoljno otići u Barajevo i završio si. Ne razmišljaj o lokalu, utrčiš kilo-dve din i naštancaš flajere pa udri po poštanskim sandučićima i budeš fin sa devojčicama u trafikama pa ostaviš i kod njih neki flajer na pultu. Za lokal su ti troškovi min 15k i to ako ti neko izda bratski a napisao sam u nekom od prethodnih postova da trošak sa rentiranjem bude kao i paušal bar.
 
Kod flajera u sanducice dobijes jednu musteriju na par stotina ubacenih cisto da znas. Nista ispod 5000kom u jednom cugu da ne pocinjes. Na tih 5000 ako u mesec dana te pozove 15-tak smatraj da si ok odradio poso. Od tih 15-tak 10-tak da ti postanu redovni klijenti i to ti je poenta price. Sa lokalom postajes vidljiviji ali su ti i troskovi veci. Svojevremeno je lik preko puta jedne poznate prodavnice racunara drzao lokal koji je iygledao skromno, radio je servis racunara i stampaca i zinuo sam kad mi je priznao da mu mesecno ostaje 1500 evra zarade, to je bilo pre nekih 6-7 godina tako da tih 1500 bi danas bilo vrednosti bar 2000e i to u 17-18 kvadrata, a nije ko ti znao da radi servis maticnih ploca laptopova.
 
Ova tema je bukvalno skup svega sto ovaj posao nas servisera cini, i treba preporuciti svakome ko tek pocinje sa ovim poslom sam privatno da radi.
Tesko jeste ali nije i nemoguce, ja radim sa racunarima 15 godina, i napokon sam odlucio pre godinu i po dana da otvorim servis, e sada, moji saveti iz iskustva :

1.Uzmite sto manji lokal i malo ulozite u spoljasnju reklamu ( tipa da napred pise uprosceno sta nudite od usluga jer ljudi ponekad jednostavno ne kapiraju sta je Servis Racunara)
2.Unutrasnjost servisa za pocetak opremite sa bar dva radna stola i jednim rafom gde cete drzati polovne kompove na primer, delove, itd
3.Osposobite bar dva racunara, jedan za dokumenta, jedan na kome cete imati sve podatke i ostalo, od alata za pocetak osnovno
4.Uzmite malo delova za testiranje, tipa neku PCIE grafiku, ram ddr2, ddr3, ddr4, dobra napajanja, maticne ploce cete vremenom skupiti sa raznim soketima itd...
5.Stisnite zube i za pocetak malo radite na crno, dosta zavisi od lokacije, vidljivosti lokala, ali najvise od dobrog glasa i od reci do reci
6.Istampajte male A6 flajere i delite po sanducicima i kolima, kaficima, bez 5000 komada ne pokusavajte za pocetak, treba strpljenja za ovo
7.Uvek gledajte da ste malo jeftiniji od konkurencije, ljudi gledaju svaki dinar
8.Radite brzo i kvalitetno, objasnite sta ste odradili ( ja zapisem sta sam radio na papir i zalepim na kuciste npr )
9.OBAVEZNO nagovestite realno vremenski koliko treba za popravku, nadogradnju itd
10.Kopajte i kupujte pazljivo polovne racunare da biste imali bar neku ok zaradu, tako i sa delovima
11.Ako idete na teren imajte stav i dolazak naplacijte plus popravku, i pre dolaska nagovestite da se dolazak naplacuje ( verujte ovo je neophodno )
12.Ne pricajte ljudim sta im se isplati a sta ne, samo recite cenu i pustite njih da odluce ( naravno da se ne isplati popravka ddr1 konfiguracije, ali sta da se radi )
13.Nikako ne pristajte na momentalne popravke dok vam musterija bleji kod vas u servisu
14.Vremenom ako krene posao postanite pausalac
15.Mozete da se prosirite na prodaju, fiskalne kase, stampace, ali prodaja novih stvari nije bas isplativa
16.Pazite sa kojim firmama krecete da saradjujete, oni traze mnogo a placaju kako im se hoce
17.I poslednji savet, istrpite, nekih dana vam niko nece uci, sledeci dan ce naici dobra zarada, ne moze ovaj pa ni jedan drugi posao za 3 meseca da se razradi, racunajte bar 3-5 godina da nesto krene da se desava kako treba, i uvek gledajte neki nacin da se prosirite na jos neku uslugu ili proizvod itd

Jos dosta saveta bih ovde ispisao, ali mislim da bi bilo mnogo, poenta je da usput i spontano sticete iskustvo, ali i da se raspitate kada mozete kod nekoga iskusnijeg.
Ne slusajte ljude tipa "nema para od toga, batali to i idi radi kod privatnika za 300e"
Stisnite zube i krenite, dajte sve od sebe, i uvek razmisljajte o unapredjenju i poboljsanju vaseg posla.
 
Vidi se ocigledno iskustvo u poslu iz ovih saveta. S tim sto ovaj rad na crno ne bi trebalo dugo da traje, uvek mozes da pocnes sa onom forom Lokal u pripremi e sad koliko tako mozes da guras to je pitanje.
Licno nisam da se radi na crno vec da se pocne sa nekim subvencijama i da se krene na belo.
Ono sto mora da se radi na crno i nema leba drugacije ako radis sa fizickim licima je instalacija piratskog softvera. Zamolio bih moderatore da mi ovo ne brisue jer ovo nije poziv na pirateriju nego realnost zivota i rada u Srbiji.
Ukoliko poznajes nekog ko ima neki manji stepen invaliditeta a radno je upotrebljiv mozes da dobijes solidne subvencije na tu osobu, imaces uvek nekog da ti sedi u lokalu i prima klijente kad si na terenu. Naravno pod pretpostavkom da je ta osoba poznavalac materije (manje ili vise). Ima i opcija da ti osoba sa invaliditetom bude na obuci pod uslovom da nema radnog iskustva u struci u tom slucaju dobijas besplatno segrta na 6 meseci a drzava mu pokriva minimalnu zaradu, doprinose i cini mi se prevoz. Uhvatio sam se bas za ovu temu jer sam skoro o tome citao.
 
To na crno se radi u stanu ili u šupi, garaži i sl. ali zavisi kakve su komšije mada nije preporučljivo jer se juri na veliko a fora sa lokal u pripremi je odavno prevazidjena i takve samo čekaju. Belo je belo :D, mislim na legalan posao a ne rad na crno i to još u lokalu.
 
Mesec, mesec ipo dana moze da se provlaci na lokal u pripremi ne vise. I drzavi je u interesu da ti pocens da radis pa da uplacujes i njihovu kasu pa moze malo da te puste, ali malo. Treba voditi racuna ako ti je lokal u nekom trznom centru a nisi vidljiv spolja da cesto za neki pano ili reklamu opstina hoce da uzima ozniljnu lovu. Sto se tice rada u stanu ili garazi tu tesko da ti ko sta moze.
 
^ U Novom Sadu i te kako prolazi - frizerski saloni, manikiri, solarijumi... svi koji rade "na zakazivanje" tj inkognito, navuku zavese i radi.
Komsinica je 5 godina tako radila, kad je kupila 2 stana onda se "legalizovala" i sklonila sve sa prozora, oprala ih i okacila naziv firme.

*Naravno ima onih koji placaju reket ili imaju vezu.
 
^ U Novom Sadu i te kako prolazi - frizerski saloni, manikiri, solarijumi... svi koji rade "na zakazivanje" tj inkognito, navuku zavese i radi.
Komsinica je 5 godina tako radila, kad je kupila 2 stana onda se "legalizovala" i sklonila sve sa prozora, oprala ih i okacila naziv firme.

*Naravno ima onih koji placaju reket ili imaju vezu.
Hahahahaah, ma ovo je srbija, ovde sve moze, samo ako se hoce, kada bi svi radili na "belo" pogotovo na pocetku niko ne bi opstao niti bi dobio priliku da se krene, ovo pricam za slucajeve kao sto sam ja, a to je pocetak od apsolutne nule, bez kredita, subvencija, veza, bogatih roditelja itd
Natpis na vratima "Lokal u pripremi" ce samo privuci paznju inspekcije. To odavno ne prolazi.
To jeste, to vise niko ne gura na izloge, samo privlaci jos vise

Vidi se ocigledno iskustvo u poslu iz ovih saveta. S tim sto ovaj rad na crno ne bi trebalo dugo da traje, uvek mozes da pocnes sa onom forom Lokal u pripremi e sad koliko tako mozes da guras to je pitanje.
Licno nisam da se radi na crno vec da se pocne sa nekim subvencijama i da se krene na belo.
Ono sto mora da se radi na crno i nema leba drugacije ako radis sa fizickim licima je instalacija piratskog softvera. Zamolio bih moderatore da mi ovo ne brisue jer ovo nije poziv na pirateriju nego realnost zivota i rada u Srbiji.
Ukoliko poznajes nekog ko ima neki manji stepen invaliditeta a radno je upotrebljiv mozes da dobijes solidne subvencije na tu osobu, imaces uvek nekog da ti sedi u lokalu i prima klijente kad si na terenu. Naravno pod pretpostavkom da je ta osoba poznavalac materije (manje ili vise). Ima i opcija da ti osoba sa invaliditetom bude na obuci pod uslovom da nema radnog iskustva u struci u tom slucaju dobijas besplatno segrta na 6 meseci a drzava mu pokriva minimalnu zaradu, doprinose i cini mi se prevoz. Uhvatio sam se bas za ovu temu jer sam skoro o tome citao
Potpuno se slazem sa ovim, ali u ovoj drzavi je samo snalazenje, lepo bi bilo da svi mi koji hocemo da napravimo nesto, dobijemo adekvatnu pomoc na pocetku, a pomoglo bi i da ovo nije lopovska drzava, porez na porez na porez placamo...
Sto se tice ovoga za osobe sa manjim stepenom invaliditeta je odlicna stvar, najvise zbog ljudi koji ne mogu posao da dobiju i budu odstranjeni od bilo kakve sanse za posao, kada bi svako zaposlio bar jednu ovakvu osobu bilo bi lepo, i tim osobama bi bilo mnogo lakse.
 
Interesuje me malo prckanje na crno,da li uzeti neki tester za ploce,vrede li cemu,drugo nesto mi ne pada na pamet,sem komponenti,pasti,termalnih traka,sistema,mozda preprouka za proverenog svercera polovnih komponenti...?
 
Za ovo ,,prckanje na crno" pretpostavljam da je ,,prčkanje na crno" ono prvo ne može na belo zasad. Testeri za matične može da posluže ali ti nisu neophodni mada mogu da ubrzaju stvar. Moraš imati pouzdano napajanje, nekoliko memorija raznih vrsta (ddr1, ddr2, ddr3 i ddr4) grafiki za test, Instalacije sistema na usb i prateće programe, par bios baterija...
Ne treba ti švercer polovnih komponenti, bolje ti je prodavac jer šverceri donose od preko neproverenu robu.
 
Kao neko ko se dugo bavio terenski ne bi sad preporucivao ikom, 10x bolje je da naucite osnove rada za kucne poslove uzet cete 10x vise para sa daleko manje znanja

Cene servisiranje nisu otisle gore 20 godina a obim poslova se smanjio takodje ko radi za vece firme 98% je vezara nema druge ili ako radis radis sa takvim bednicima koji placaju manje od klasicnih klijenata, pogotov sto je jedan deo servisiranja racunara sad spao u kategoriju kao servisiranje CRT televizora, vise niko ne opravlja stare konfiguracije a ko je kupio novo taj ce pre pozvat komsiju, takodje masa IT radnji ce se prodavac sam ponuditi za neki sicu da uradi sistem i sastavi racunat za lupam 1 crvenu jer to obavi na svom radnom mestu a pare strpa u dzep pogovo ako radi za winwin i slicne lance

Zasto ovo kazem? jer sam ja radio taj posao deceniju + i posle vidis da ti neko za ciscenje klime uzme 2-3x, a za kucne popravke jer nemas alat za 20min da zasrafi jednu letvu 20x vise od tebe (po satu rada), takodje posao se ne ceni nimalo, ok gledam oglase zadnjih 12 meseci 90% servisera je jedostavno nestalo mozda sad ima nesto vise posla ali para NIKAKO....

Gledajuci servise ili masa rastura i prodaje i laptop polovne delove sto racunam da isto slabo ide ili ujedno radi i telefone i nesto trece mulja (mozda prodaja polovnih racunara iz uvoza na "crno") pa ima korist ili je nekako preko vezare usao da odrzava racunare za neku firmu gde sa nekim deli plen, jednostavno drukcije nema logike raditi

neko spomenuo inatsalciju piratckog softwarea ne znam o cemu prica ali instalacija windowsa je 100% legalna i dostupna kao i mase programa na korisniku je da aktivira isti ako zeli to nije posao servisera da se pita ko ima legalan kljuc i sta radi, ja sam inace ovo vise odbijao jer se meni ne isplati instaalcija SW nikako ako nece da plati jer ja sredim 2 racunara dok na primer nekom instaliram najnoviji PES....
 
Kao neko ko se dugo bavio terenski ne bi sad preporucivao ikom, 10x bolje je da naucite osnove rada za kucne poslove uzet cete 10x vise para sa daleko manje znanja

Cene servisiranje nisu otisle gore 20 godina a obim poslova se smanjio takodje ko radi za vece firme 98% je vezara nema druge ili ako radis radis sa takvim bednicima koji placaju manje od klasicnih klijenata, pogotov sto je jedan deo servisiranja racunara sad spao u kategoriju kao servisiranje CRT televizora, vise niko ne opravlja stare konfiguracije a ko je kupio novo taj ce pre pozvat komsiju, takodje masa IT radnji ce se prodavac sam ponuditi za neki sicu da uradi sistem i sastavi racunat za lupam 1 crvenu jer to obavi na svom radnom mestu a pare strpa u dzep pogovo ako radi za winwin i slicne lance

Zasto ovo kazem? jer sam ja radio taj posao deceniju + i posle vidis da ti neko za ciscenje klime uzme 2-3x, a za kucne popravke jer nemas alat za 20min da zasrafi jednu letvu 20x vise od tebe (po satu rada), takodje posao se ne ceni nimalo, ok gledam oglase zadnjih 12 meseci 90% servisera je jedostavno nestalo mozda sad ima nesto vise posla ali para NIKAKO....

Gledajuci servise ili masa rastura i prodaje i laptop polovne delove sto racunam da isto slabo ide ili ujedno radi i telefone i nesto trece mulja (mozda prodaja polovnih racunara iz uvoza na "crno") pa ima korist ili je nekako preko vezare usao da odrzava racunare za neku firmu gde sa nekim deli plen, jednostavno drukcije nema logike raditi

neko spomenuo inatsalciju piratckog softwarea ne znam o cemu prica ali instalacija windowsa je 100% legalna i dostupna kao i mase programa na korisniku je da aktivira isti ako zeli to nije posao servisera da se pita ko ima legalan kljuc i sta radi, ja sam inace ovo vise odbijao jer se meni ne isplati instaalcija SW nikako ako nece da plati jer ja sredim 2 racunara dok na primer nekom instaliram najnoviji PES....
U ovom postu je sažeta sva muka i čemer serviserskog posla. praktično ti treba dosta zanja i iskustva a radiš po ceni sata kao i čistačica kad ti pere prozore. Neko za čišćenje klime uzme 2-3 puta više para. Moler mi je radio nešto u stanu za jedan dan i drugi još 2 sata mi je uzeo 130 evra, te pare za to vreme se ne mogu zaraditi od servisa nikako. Ljudi se snalaze da pored usluge ugrade neki svoj deo koji im je ostao od drugog kompa, sklapanje računara je u zadnje vreme ređe. Dobar deo posla je nestao pre jedno 8-9 godina kada su se omasovili pametni telefoni u narodu i kada je vecina sveta koja je koristila komp (ili laptop) da otvori internet ili komunicira sa decom preko skajpa presla na smartfon.
 
Delimicno tacno, prosle godine kad je krenula pandemija korone meni je sam mart bio najbolji mesec i to od slabog starta do 15-tog i objave vanrednog stanja, onda do kraja meseca sam mislio da me neko zeza, poginuo sam od posla. Naravno zbog okolnosti, krenula online skola, masa ljudi ima racunare koji nisu bili u ok stanju a neki i nisu imali a pratiti nastavu na smartfonu nije bas zahvalno niti se moze sve lepo raditi. Otislo je brdo polovnih racunara koje sam imao i koji su stojali mesecima jer niko nije ni pitao za njih. I to nijedan teren nisam isao.
2020 mi je takodje bila rekordna, dakle i u narednim mesecima je bilo ok.
2021 do juna isto ok i onda se oseca takozvani ripple efekat (kad bacis kamen u vodu), sad se vidi efekat pandemije i to u svim sferama zivota, poskupljuje sve zivo od materijala za gradnju, gasa, nafte do hrane.
Servisa ima, polovni malo slabije idu i tako guramo. Najveci problem je sto 95.11 sifra Servis racunara od Nove Godine mora fiskalna kasa, dodatni namet, papirologija i knjigovodja. Sa druge strane da smo ostali na pausalu minimalac sa 32 na 35000din bi nam doneo povecanje za doprinose koje mozda sa fiskalnom kasom ispeglamo da bude manje ali ce ta razlika i vise opet otici knjigovodji.
Teramo dalje, preko 6 godina sam u ovome, reputacija radi svoje, terene uopste ne idem zbog pandemije jer sam astmaticar (primio vakc. ali opet), ne jurim svaki posao jer tereni su nezahvalni jer su u pitanju firme, mnogo izvoljevanja za male pare plus nisam kuci i propustam lake stvari tipa nov laptop sistem, manje posla a ok pare.
A da je obezvredjeno jeste, fizikalci sad ispod 30e dnevnica nece ni da dodju a znanje nula.
 
Da jednim delom je korona uticala i u NS imas oglasnik 2020 se zatvorilo 90% servisa koji rade terenski... racunam da je slicna situacija svugde i ko je "opstao" on je 2020+ imao vise posla, ja sam prestao da se oglasavam pa je pad i sa starim klijentima ogroman, jednostavno ne koriste kompove, ovi novi sa decom izgleda nisu bili u mojoj grupi
Cak sam i tu zakljucio da 80% dece+ za online nastavu koristi samo android telefon
 
Kod mog deteta mislim da velika vecina koriste kompijutere za online nastavu (racunajuci i laptopove). Ja se nesto nisam ubijao da pakujem stare kompove iako imam komponenata na stanju, samo poneki. Prosle godine sam u prvom talasu prelezao koronu tako da mi teren nije bio problem, isao sam gde god je bilo posla bez bojazni. Posto sam radno angazovan nema previse vremena da odradim sve sto bi mi se ukazalo pa sam zadrzao bitne klijente, samarace sam eskivirao ili im lupam cene ili sam neprijatan.
Generalno u ovom poslu covek treba da proracuna sta je isplativo raditi, to u svakom slucaju nisu servis racunara ili administracija mreze (vrhunski zaradjuje ko prosecan programer).
 
Nazad
Vrh Dno