Šta je novo?

Otvaranje Servisa Racunara - Saveti

Kao prvo da pohvalim temu veoma je korisna :wave:

1.Zanima me da li kao osnovno sredstvo moze da se kupe polovne stvari?U mom slucaju to je racunar sa monitorom.
2.Da li je pausalcu zaista potreban knjigovodja?I ako jeste da li ste upoznati sa cenama sa NS region?
3.Da li pausalac placa PDV?(u pitanju su racunari i oprema).


1. Da.
2. Ne ako umes sam to da radis i da se snadjes.
3. Moras prvo da vidis da li zelis da udjes u sistem PDV-a ili ne, sistem PDV-a je samo za one koji godisnji promet imaju preko 4 ili vise miliona dinara, mozda i vise sada, ne znam tacno.

Vise o PDV-u imate na sajtu poreske uprave, PDV ima svoje prednosti i mane.
http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/pravna-lica/pdv/zakon/203/zakon-o-porezu-na-dodatu-vrednost.html
 
Poslednja izmena:
Kao prvo da pohvalim temu veoma je korisna :wave:

1.Zanima me da li kao osnovno sredstvo moze da se kupe polovne stvari?U mom slucaju to je racunar sa monitorom.
2.Da li je pausalcu zaista potreban knjigovodja?I ako jeste da li ste upoznati sa cenama sa NS region?
3.Da li pausalac placa PDV?(u pitanju su racunari i oprema).

1. Naravno da moze, s' tim sto moras napraviti ugovor o kupoprodaji sa drugim licem. Bilo bi pozeljno da bude overen.
2. Ne. Ti kao servis, ako jos uvek pricamo o servisu, ne moras ni kasu da imas jer se ubrajas u grupu zanatlija. Sve sto ti treba je KPO gde upisujes pazare.
3. Hmmm... Pausalac ne placa PDV direktno vec ima pausalno odredjeno na godisnjem nivou. Robu normalno placa sa PDV-om i tu nema prava na nikakve odbitke po tom osnovu.

@mirza82
Ako je "pausalac" znaci da nije u sistemu PDV-a. Verovatno si mislio na "preduzetnika" kad si pisao odgovor. Mislim da je sad taj limit pomeren na 8 mil a izmedju 4-8 mil mozes da biras.
 
Ne moze svaka delatnost da bude "pausalac", samo stari zanati su oslododjeni fiskalnih kasa (berberin, frizer, kraojac, obucar...) , ali ne i da ne izdaju racune.
Servis racunara po svemu sudeci ne spada u oslobodjene delatnosti.
Mogu se sutra detaljno oko ovoga raspitati jer trenitno posao koji obavaljam je diretkno povezan sa ovim pitanjima (radim u servisu i prodaji fiskalnih kasa i visim svakodnevno u poreskoj upravi).
 
Ne moze svaka delatnost da bude "pausalac", samo stari zanati su oslododjeni fiskalnih kasa (berberin, frizer, kraojac, obucar...) , ali ne i da ne izdaju racune.
Servis racunara po svemu sudeci ne spada u oslobodjene delatnosti.
Mogu se sutra detaljno oko ovoga raspitati jer trenitno posao koji obavaljam je diretkno povezan sa ovim pitanjima (radim u servisu i prodaji fiskalnih kasa i visim svakodnevno u poreskoj upravi).

Pausalac i oslobodjenje od fiskalnih kasa nisu medjusobno uslovljeni.
Pausalac mora i ne mora da ima fiskalnu kasu u zavisnosti od delatnosti koju obavlja.
95.11 Popravka računara i periferne opreme; - ili ti servis racunara, spada u grupu oslobodjenju od obaveze imanja fiskalne kase
http://www.poslodavci.org.rs/vesti/...osti-koje-su-oslobodene-fiskalnih-kasa?id=121

Veruj mi da ces sam na netu bolje naci sve odgovore nego da se raspitujes kod njih. ;)
 
Havala svima na odgovorima.
E sad ja bih hteo da otvorim servis i prodavnicu racunara u jednom,pa me zanima da li to menja stvari?
Znam da bih morao imati fiskalnu kasu,ali me zanima da li mi u ovom slucaju treba knjigovodja?Dakle ako je u pitanju prodavnica i servis.
I kod ovog prvog pitanja me znima da li se uopste ispalati kupiti polovan racunar kao osnovno sredstvo?(mislim na kupoprodajne ugovore i ostale troskove) ili jednostavno kupiti novo?
 
Poslednja izmena:
Moj ti je savet da uopste ne ulazis u retail posao.
Mislim da je vreme sitnih retail radnji proslo.
Kasu moras da imas, to je sigurno, za knjigovodju nisam siguran ali mislim da moras da imas i njega sem ako ne znas sam da radis kalkulacije i ostalo.
Na ovo drugo pitanje moras sam da nadjes matematiku da li se isplati.
 
Ja sam otvorio servis racunara pod sifrom 95.11 - Popravka računara i periferne opreme, potvrdjujem da ti ne treba fiskalna kasa ako hoces da budes pausalac, limit za to je 6 miliona, ako napravis vise onda moras da vodis knjige i ne mozes da budes pausalac. Ako uzimas prodaju, ne mozes da budes pausalac jer ti se sifra delatnosti menja (bices SZTR verovatno).
Knjigovodja ti ne treba kao sto su ti vec rekli, ali ne bi bilo lose da angazujes jednog bar za prvih godinu dana dok ne pohvatas fore sta i kako. Realno, ne bi trebalo da ti naplate vise od 1000-2000 dinara jer ti pustas samo pazare po KPO unosu, platu sebi kao vlasniku ne moras da pustas. Malo imas papirologije, ali ces je imati vise ako budes drzao delove na stanju, sto se danas realno za servis ne isplati jer ces placati neki porez posle i na to, a cene su dampingovane skroz. Meni se ne isplati na primer da uzimam od Alti-a kada su im cene na Winwin-u skoro iste kada se narucuje preko sajta, a nisam uslovljen sa cifrom od 15000 din za besplatni transport. Ako mi zatreba napajanje ja ga porucim, stigne za dan, ugradim i naplatim moju ruku, na primer ocistim prasinu, ugradim novo napajanje, kupac dobije racun iz Winwin-a i to je to.
Pitao si za polovan racunar sa licencom, imas ih vec po 19000-20000 nove sa garancijom, mislim da se ne isplati uzimati polovno.
 
@djalf je l nije problem da napišeš kolike troškove imaš u vidu poreza i obaveza prema državi?
 
@djalf je l nije problem da napišeš kolike troškove imaš u vidu poreza i obaveza prema državi?

moze on da ti napise ali to poreska svima posebno odredjuje ... verovatno ima neko pravilo gde si i sta radis ... ali ja sam do sad ustanovio da najvise uticaja na odluku imaju oluje na mesecu i promene u kosmickom polju :) ne stvarno ... nisam skapirao kako to radi a i racunovodju kad sam pitao rekla je ... kako ti odrede ... ja placam oko 24000 din porez i zdravstveno za agenciju koja potpada pod szr ...
 
Hahaha znači i to je kao i sve ostalo u državi Srbiji.
Ako je oko 15k dinara sve ukupno to mi je podnošljivo. Ne znam samo zašto me ne zovu sa biroa na tu obuku kad papiri za onu akciju za samozapošljavanje moraju da se predaju do 30.06.

Ja bih otvarao isto po principu kao i djalf. Paušalac bez kase, što se tiče knjiga radio sam u malopradiji računara između ostalog kao i administrator pa sam vodio knjig uz malu pomoć knjigovođe msm da bih se snašao sa papirima.
 
Znaci ako bih otvorio servis i prodavnicu u jednom ne bih mogao biti pausalac?
Sifru delatnosti sam nasao 2620 samo nigde ne mogu da nadjem odgovor na gore postavljeno pitanje.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, paušalac samo usluga i nikakva prodaja, svaka prodaja proizvoda a ne usluge podrazumeva kasu i advokati su paušalci....
 
@djalf je l nije problem da napišeš kolike troškove imaš u vidu poreza i obaveza prema državi?

Nije mi jos stiglo poresko resenje, sad trenutno akontaciono placam 11500 sve. PIO je povecan od nove godine sa 5000+ na skoro 9000 jednoj prijateljici za frizerski salon. Videcu koliko ce mene da rebnu ali racunam od 13000 do 14500 da ce mi biti sve mesecno. Ovo varira, za pausalca se uzima prosecna zarada u opstini, imas formulu na pocetku ove teme kako se izracunava, mada je i to odprilike sve, oni ti odrede i ti moras da placas.
 
Hvala na odgovoru. U ponedeljak treba da odem na onu obuku sa biroa, pa ću odatle videti šta i kako dalje.
 
Na birou sam čini mi se od decembra prošle godine. A znam da zahtevi moraju da se predaju do 30.6, imam tu obuku ponedeljak/utorak nadam se da kad završim to stižem da završim i papire.
 
Koliko se sećam bilo je pitanja oko računara koji bi se koristio u servisu da li mora neki novi, ili pak može neka polovna varijnata. Pošto je to i mene zanimalo danas sam pitao za to na obuci na birou i rekoše da može polovan računar koji već poseduješ, alat koji već poseduješ itd ali moraš da imaš dokaz o vlasništvu i to ne vredi klasičan fiskalni već mora gotovinski na ime da bude. Pošto to hvala Bogu nemam, postoji varijanta da ti neko to "pokloni" tj da se u opštini napravi ugovor o poklonu po kome ti neko poklanja polovnu robu. Tako da će meni devojka da pokloni, koji računar, štampač, gomilu šrafcigera, unimer, lemilicu gomilu računarskih komponenti, kancelarijski nameštaj itd. :D
 
Evo posle nekog vremena da se javim kako je stanje kod mene. U proslu sredu sam bio u Jagodinu i potpisao ugovor, dobio subvenciju od drzave :) Na kraju sam servis registrovao kuci i radim od kuce i mogu vam reci da ide sasvim ok, ja zadovoljan za sad. Subvencija ce da me rastereti dadzbina nekih godinu dana (jos uvek placam sve 11500din jer nije jos stiglo poresko resenje koliko ja kao Pausalac sa moje lokacije treba da placam porez, doprinose itd).
Sto se tice marketinga za sada nisam ulagao u to ali nameravam, koristim Internet kao sredstvo, registrovao sam se na Google i dobio verfikaciono pismo pa ako u pretragu (barem sa moje lokacije) upisete "Servis Racunara Svilajnac", izlazim na prvo mesto sa desne strane. Odmah ispod izlazi moja Facebook stranica:
https://www.facebook.com/servisracunarasvilajnac
pa oglas na Halo Oglase kao i na KP :D Internet se pokazao kao veoma mocan alat za oglasavanje, i za sada nisam ulozio ni dinar u to a radi posao.
U medjuvremenu potpisao i ugovor sa Altijem da budem njihov ovlascen servis za Altos racunare.
Eto, nadam se da sam nekom malo pomogao ovim i dao poneku ideju. Ako nekom bude trebala pomoc oko subvencije i pisanja Biznis plana, koji sam inace pisao sam, tu sam da pomognem, naravno koliko mi vreme dozvoljava.
Veliki pozdrav
 
Reci mi jesi li dobio konačan obračun koliko plaćaš harač državi? Mene su danas iz opštine zvali da sam dobio sredstva pa me interesuje da l će da mi se isplati, neću verovatno biti u mogućnosti do sledeće sedmice da odem u poresku upravu kod mene da se raspitam.
 
Nista jos uvek, za mene kao pausalca to ima da potraje, kaze mi knjigovodja da sad u novembru se predaje nesto godisnje i tada bi trebalo da se zna sta i koliko, nadam se da je tako. Ako se neko razume neka napise, ja ne znam stvarno, predao u Maju jos i do danas nista od njih ne stize.
 
Stigao sam ipak danas da svratim do poreske pa sam dobio neko pojašnjenje malo. Poslaću ti PM.
 
Želeo bih da otvorim servis računara, ali imam dosta nedoumica. Zaposlen sam, tako da bi mi ovo bila dopunska delatnost. Što znači da bih kao "paušalac" trebao da platim porez na dobit i PIO. U poreskoj su mi rekli da je osnovica za računanje u Boru 70.000, doduše bili su malo neljubazni pa nisam mogao da saznam sve informacije. Znači, porez na dobit i PIO bi bili negde oko 18.000, što je po meni previše ... Rečeno mi je da je bolje da budem samooporezivi preduzetnik, tako bih mogao da plaćam PIO na minimalac, koji iznosi ~22.000 i porez da dobit onoliko koliko ostvarim prihod, ali onda moram da imam knjigovođu i da pravdam novac kada podižem sa računa. E sad mene zanimaju nekoliko stvari:

1. Da li mi u tom slučaju, kao samooporezivnom preduzetniku treba fiskalna kasa ili bih mogao da izdajem pisane račune na bloku, računaru itd., jer kao paušalcu kasa mi ne bi trebala?
2. Da li postoji nešto kao pola radnog vremena, 4 sata, jer već radim 8 sati u drugoj firmi, pa da budu manji porezi? Jer bi mi radno vreme bilo 4 sata radnim danima, možda vikend nešto više.
3. Gde i kako se računa onih 11.433 dinara, kao neoporezivi iznos ili šta je već?
4. Kako bih plaćao porez na dobit, mesečno, godišnje i koliko bi taj porez iznosio?
5. Da li kod podizanja novca, plaćam neki porez?
6. Pošto imam rođake koji imaju DOO firmu, da li bih preko njih mogao da otvorim servis kao ogranak ili slično i kako bi onda to funkcionisalo, šta bih trebao sve ja da imam? Da li moram da budem prijavljen kod njih? Da li mora da budem na istoj lokaciji kao i oni, da li mi je potreban poseban račun, posebna fiskalna kasa ako bih recimo bio na različitoj adresi?

Hvala svima unapred na odgovorima
 
Ako nekom bude trebala pomoc oko subvencije i pisanja Biznis plana, koji sam inace pisao sam, tu sam da pomognem
Dizem ovu temu da ne bih otvarao drugu...

Treba mi mala pomoc oko otvaranja servisa ,vidim da ste dugo u ovom poslu pa eto zanima me prvo
-Da li se danas uopste isplati otvaranje servisa ?
--Kako vidite sada vasu poziciju posle par godina,mislim da li ste napredovali, mozda prosirili posao...
-Kako je izgledao vas biznis plan :)

Podneo sam zahtev za subvenciju i sada trenutno zavrsavam bisnis plan i trebalo bi uskoro da predam
Ostalo mi je jos neke stvari ma kraju oko kalkulacija da popunim...
Servis sam prijavio kuci i radicu od kuce pa kasnije mozda predjem u neki lokal
 
Ne držim servis ali verujem da i tu kao i u većini delatnosti je slabo, jedino ako već imaš klijentelu.
Ako ti je problem oko kalkulacija piši na PP. Ulaganja moraju da budu veća od 250k da bi prošao plan i rok vraćanja je obično malo jači od godinu dana-
 
Ja radim u servisu racunara vec preko 15 godina, ako planiras samo da odrzavam racunare mislim da se ne isplati. Tesko je opstati samo sa jednom delatnosti ako placas lokal doprinose. Mi radimo pored racunara i kase, stampace, video nadzor, klime, alarme...
 
Dizem ovu temu da ne bih otvarao drugu...

Treba mi mala pomoc oko otvaranja servisa ,vidim da ste dugo u ovom poslu pa eto zanima me prvo
-Da li se danas uopste isplati otvaranje servisa ?
--Kako vidite sada vasu poziciju posle par godina,mislim da li ste napredovali, mozda prosirili posao...
-Kako je izgledao vas biznis plan :)

Podneo sam zahtev za subvenciju i sada trenutno zavrsavam bisnis plan i trebalo bi uskoro da predam
Ostalo mi je jos neke stvari ma kraju oko kalkulacija da popunim...
Servis sam prijavio kuci i radicu od kuce pa kasnije mozda predjem u neki lokal

Znas kako, sa parama koje dobijes od drzava, ako si pausalac, to bi trebalo da te pokrije.
Porez, ako nije nesto drasticno povecan, za tvoju kategoriju ce biti oko 21.000 din.
Kazem, ako se nesto nije drasticno povecao. 12x 21.000 = to je taman oko 250.000 din.
Imaces naravno trosak ka APR-u nesto sitno i nesto sitno za pecat.
Tako da, moze se reci da ces za godinu dana makar upisati jednu godinu staza i da ces biti na nuli.

A sve preko toga sto zaradis...
Bitno je da juris kompanije, ciljaj neke male sto imaju par racunara, da im odrzavas iste.
Bitno je da znas oko mreza dovoljno.

Dakle, pokreni se za posao :D
 
^ Matori valjda nešto koštaju i zakup lokala, režije, oprema, alat, eventualno reklama, nisu mu porezi i doprinosi jedini rashodi...

EDIT: Sad vidim da radi kući, tako da troškovi za zakup i režije otpadaju...
 
Kazo sam :)
 
Ja radim u servisu racunara vec preko 15 godina, ako planiras samo da odrzavam racunare mislim da se ne isplati. Tesko je opstati samo sa jednom delatnosti ako placas lokal doprinose. Mi radimo pored racunara i kase, stampace, video nadzor, klime, alarme...
Potpisujem sve.
 
Nazad
Vrh Dno