Šta je novo?

Otišla grafička kartica na Asus C90s laptopu

spheX

Čuven
Učlanjen(a)
19.06.2003
Poruke
79
Poena
609
Ode. Definitivno grafička. Laptop se uključi, čini mi se da sistem digne, ali nema slike. Nosio sam na dva mesta u dve države, isti odgovor. A taman je izašao iz garantnog roka, eh, izem ti tehniku! Ko me terao da uzimam "furunu" onomad. Pretpostavljam da je spržena jadna....

Evo i podataka tačnih:

LAPTOP:
Brend: ASUS
Model: C90s
ili: Notebook Asus A9000T CPM390 1.7GHz/40G4/512M/8DL A9T-5030

GRAFIČKI MODUL:
Model: MN8600M GT/HTDI/512M/A(P555) R1.00 (32*16*8) (INF)
Part Number: 13GNQ01AM090-1

A i slike:


Nego sad me muči nešto. Pošto je kupovati novu preskupa investicija za ovaj ipak stari laptop, da li je neko imao iskustva sa servisiranjem / popravljanjem / budženjem ovakvih kartica, ustvari modula. U Beogradu ili sl. ?
 
ups, nešto se dogodilo da je dva put postavio istu temu, pliz ubite jednu ;)
 
servis se svodi na preduvavanje duvaljkom (uspeva u ~20% slucajeva kod ovih kartica). eventualno skidanje i ponovno kuglovanje gpu-a u specijalizovanom servisu koji ima odgovarajucu opremu i raster za kuglovanje.

najgore je sto sve to (u slucaju pomenute grafike) "drzi vodu" jako kratko - max mesec-dva :(

neki ce ti preporuciti i stavljanje grafike u rernu, sto je efikasno kao i ubijanje muve atomskom bombom.

ima jedan servis koji šatro menja gpu, a provereno samo odrade ono prvo sto sam napisao i pritom oderu svetski.

ako resis da ipak pokusas da krpis tu karticu, nadji nekoga ko je iskusan sa duvaljkom i ko je pedantan, inace ce ti potpuno unistiti graficki procesor na kartici.
 
Hvala BenDover ;) !

Pa pretpostavljam da je tako nešto u pitanju. Probao bi ja, mada što kažeš treba neki iskusan duvač, bolje nego ja da ubijem GPU.
Nego me je iznerviralo što je za novu kartu cena skakala nenormalno ovde kod nas. Pa zato sam i tražio neku alternativu. Ajd videću da probam negde (kod vulkanizera ;)

Haha, stavljanje grafičke u rernu?! Pa mislim da je nju to i ubilo - vrelina unutra. Koja je to deder teorija sa rernom, molim te podeli ;)
 
Nesrećne mobilne GeForce 8600, crkavale su kao lude, najčešće tek nakon što izađu iz garancije. Nema mnogo smisla menjati je, i druga koju ćeš da staviš umesto nje će da crkne posle godinu dana.

Možeš da probaš sa rernom, imaš uputstava po forumu. Meni je grafička bila otkazala pre skoro godinu dana i nakon prženja je proradila i služila me sve do skora kada je laptop najzad otišao bogu na istinu.
 
Pa da, tačno tako, meni crče taman na isteku dvogodišnje garancije. Pi! A da li bi mogla neka druga da legne na njeno mesto? Neka trajnija, ne mora i bolja....

Moram da vidim ovu rerna tehniku, ;)
pozz

p.s.
našao, izvinjavam se na neobaveštenosti. Evo i http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=2340010#post2340010 koga još zanima ;)
 
Poslednja izmena:
A da li bi mogla neka druga da legne na njeno mesto? Neka trajnija, ne mora i bolja....

jedino da juris nekog ATI-ja jer se malkice manje greje (dal 3650 il nesto tog tipa, ali nista jace od toga..). Moras samo da proveris kompatibilnost, jer kod MXMII standarda, "deo" BIOS-a graficke karte se nalazi "u" BIOS-u maticne ploce, a u eeprom chipu na grafickom modulu nije klasican BIOS, vec samo neke informacije o modelu i parametrima vezanim za MXM standard, tako da cesto i od dva identicna modula, jedan nece biti prepoznat ako se infos iz BIOSA ploce i eeproma modula ne slazu..

prve serije 8600 su bile problematicne (u 99% slucajeva plava stampa PCB-a), a kasnije su izbacili nove 8600 sa lead-free tehnologijom (i samo zelena stampa), koje nisu imale pocetnicke bolesti - crkavanje zbog velikog grejanja/hladjenja :(
 
Poslednja izmena:
... da ATI, to bi bilo dobro. Ili ta "druga" serija kao što kažeš 8600-ica. I još kad bi moglo da se proba da li su kompatibilne, milina..... hvala!
 
jedino da juris nekog ATI-ja jer se malkice manje greje (dal 3650 il nesto tog tipa, ali nista jace od toga..). Moras samo da proveris kompatibilnost, jer kod MXMII standarda, "deo" BIOS-a graficke karte se nalazi "u" BIOS-u maticne ploce, a u eeprom chipu na grafickom modulu nije klasican BIOS, vec samo neke informacije o modelu i parametrima vezanim za MXM standard, tako da cesto i od dva identicna modula, jedan nece biti prepoznat ako se infos iz BIOSA ploce i eeproma modula ne slazu..

Vrlo teško, skoro nemoguće je da će BIOS laptopa za NVidia grafičku prihvatiti ATI, a veliko pitanje je i sa kojim drugim Nvidia karticama bi pristao da radi. Drugo, nema ni ATI kartica za Nvidijin MXM slot.

prve serije 8600 su bile problematicne (u 99% slucajeva plava stampa PCB-a), a kasnije su izbacili nove 8600 sa lead-free tehnologijom (i samo zelena stampa), koje nisu imale pocetnicke bolesti - crkavanje zbog velikog grejanja/hladjenja :(

Nije problem do štampe, problem je u defektnom dizajnu samog čipa. Koje god da je boje, iz koje god da je serije, otkazaće.
 
Ako u BG ne nadjes resenje, i nije ti tesko da ides za NS, javi se na pm, imamo mi ovde jednog sto menja sve zivo na laptopovima i mobilnim telefonima, a ima i krseva tj delova
 
Hehe, zahvaljujući benchmarku rešenje nađeno - ponovo radi bioskop! Hvala ti Ben Dover ;)
Kartica je nova, isti je tip, sad samo da se isprate temperature. Evo stavljam danas CPUID HM pa da vidim kako "tera".

Da li postoje neki saveti kako da se produži vek trajanja ovog, nažalost, falično dizajniranog grafičkog modula? Inače, ovaj moj nesrećni laptop ima "turbo fan" dodatak, ali eto ni to nije pomoglo... linak
I koje su mu max. temperature GPU-a na koje trebam da obratim pažnju, tj. da li ima negde zapisano od strane proizvođača?
 
;)
nisam ni sumnjao....ma što je najgore ni ne služi za to, dobro ne mogu da kažem da nije ranije, ali poslednjih godinu i više nije. Ali jeste za 3d....međutim sad više neće. U buduće samo proste operacije i više će se oslanjati na rad RAMa i HDDa...
 
Potpuno isti problem je ispao i kod mene... znaci indetican mrtva "8600" mi je vrisnula posle isteka garancije i jos uvek mi stoji laptop nzm dal da ga prodam u delove ili da popravim..
 
Bogami.....



znači u praktično idle stanju se kreće od 88 - 92 stepena GPU core. Doduše još uvek nisam stavio prave drajvere, još uvek se vozi na default win pa je moguće da će normalni nvidia drajver da smanji malo ili neće...

Šta da radim? Ovo definitvno nije normalna radna temp. zar ne?
 
Jesi li ti pravilno montirao hladnjak kada si ponovo sklapao računar? Ja mislim da ne leži dobro.
 
pa pazi jeste malo bilo "nategnuto" - rupe na kartici koje sam imao na crknutoj su bile drukčije nego kod nove kartice (šire beše), ali je na kraju sve ok leglo. Stavljena je termalna pasta, vraćen je pasivni hladnjak na kraju (tu smo se baš začudili kako su rešili odvođenje toplote - spoj između hladnjaka je rešen gumom / silikonom...) i eto.
Ne znam šta bi bilo drugo rešenje u ovakvoj situaciji. Znači da su ove temp. ipak preterane...
 
Ja nešto ne mogu da poverujem da je spoj između hladnjaka rešen gumom, nema nikakvog smisla. Kod mene je bakarna toplotna cev sa grafičke kartice nalegala direktno na metal hladnjaka, gledajući ovu sliku koju si okačio rekao bih da je isto i kod tebe. Nešto izgleda nema dobar kontakt. Kako se čuje ventilator?
 
Pa da, znači mislim na spoj između dva hladnjaka, možda nisam bio precizan. Ne na spoj između hladnjaka i čipa GPU.

Evo slike kako izgleda taj "prvi" hladnjak ili poklopac:


A ovo dobiješ kad skineš njega ("drugi" hladnjak):


ispod je kartica. Ovo na sredini sa crvenom strelicom je to mesto spoja gde je sa donje strane "prvog" hladnjaka zalepljena siva guma / silikon.
A problematične rupe koje se razlikuju na dve kartice su ove dole označene isto crvenim strelicama.

Ventilator se normalno čuje kao i ranije i radi kako mu bios kaže. Tj. ako se temp poveća i oni se brže okreću pa hlade bolje. I čuju se "bolje" ;)
 
Nama je skoro u servisu bila slična stvar sa jednim HP 8510p koji je došao na servis, pregrevala se grafička. Kartica je bila odvojena, ATI 2600XT na odvojenom modulu, ne na ploči.

Sve živo smo menjali, i ploču i grafičku i pastu i sl. Srećom, imali smo još jedan 8510p ispravan. Ventilatori su radili normalno, a grafička vrela, 10s posle paljenja laptopa ne možeš hladnjak da dodirneš.

Na kraju sam primetio da je heatpipe koji ide do GPU na jednom mestu kao malo zagreban, ali ništa očigledno. Uzeli smo hladnjak sa drugog 8510p i stavili na prvi - sve radi normalno, temp GPU drastično niža, ni posle sat vremena testiranja hladnjak nije bio vruć. Naručili nov hladnjak, zamenili, laptop radi kao nov, ne greje se.

Tako da pregledaj dobro svoj heatpipe koji ide do GPU da nije negde oštećen.
 
Poslednja izmena:
Važi hvala, pogledaću pa javljam ako otkrijem tako nešto.

A reci mi, kad kažeš da ste imali slučaj u servisu sa pregrevanjem grafičke, da li znaš koje su to vrednosti temperature bile?
 
Ne, dok je laptop stigao na servis, već se gasio na 10s od paljenja, tako da nismo ni ulazili u Win gde bi mogli da izmerimo.

Ali eto, pošto je moj laptop taj drugi 8510p, ta 2600XT/256MB grafika u njemu u idle mi 24 stepeni, inače u servisu mi je trenutno 23 stepena, a koristim docking station, tako da je laptop malo izdignut od stola.
 
Poslednja izmena:
ne brini se, 8400M/8600M se greju jako.
U najboljem slucaju kada je hladnjak laptopa jednodelan, tj. kada nije tako iz dva dela medju kojima se transfer toplote vrsi preko termalne gume, temperatura u clean WinXP (bez vista/win7 Aero teme, u power saver rezimu rada) ne idu ispod 68 stepeni...

Uz std win WDM drajvere, ona stalno radi u Performance modu, a uz Aero temu gotovo nikad nije u idle modu, tako da sa onakvim sistemom hladjenja, sve ispod 90 je extra.

Pogledaj ovo:
LINK

A taj FS laptop ima vrhunski odradjeno hladjenje grafike :( ...

Obavezno skini NVIDIA drajvere i u Advanced power setovanjima Win7, postavi da ti grafika radi u Balanced rezimu, ne Performance.

U svakom slucaju svrati za vikend da probamo da modujemo kuler, odnosno da zamenimo tu termalnu gumu izmedju dva hladnjaka nekom novom, mozda ustedimo par stepeni!
 
Poslednja izmena:
heheh, eto kako arhitektura utiče na hlađenje. Hvala za info i link, sad si me utešio donekle.
Ajde taman do vikenda da pregazim ovu rusku vistu, staviću 7-icu sa klot vizuelnim zezancijama. I naravno odgovarajuće drajvere...

pozdrav
 
dogovoreno!

vidi i ovo:
LINK

tako da su te temperature tu-i-tamo +/-10 ocekivane

ali doteracemo koliko moze! :)
 
da, sad vidim da je to to. Ajde pratiću i dalje šta se dešava u idle i kad je malo opterećen režim pa da vidim koliko osciluje.
A definitivno ću morati da uložim i u neki od pad-ova sa hlađenjem, inače prži dole, garantovano podiže temp. u sobi za par stepeni, taman sad zimi kad zakaže centralno ;)
 
Izbaci tu termalnu gumu i ubaci bakarnu pločicu sa pastom na obe strane. To je trebao da odradi onaj ko je servisirao lap.
 
Ja sam sa bakarnom plocicom spusto sa 100 na 70 stepeni.
Ne rekoste ko u bg kugla chipove, posto znam neke koji lazu kako to rade a samo produvaju.
Cuo sam da ima neki Sale koji donsi chipove iz Kine i da mu je cijena 20-30e. Da li neko zna?
 
opa za 30 stepeni, to je dobro. Ajde okači neke slike kako si to izveo ako ti nije mrsko ;)
 
e prodadoh taj latpop prije par dana.
Pasta cooler master sylver 700din sam je platio i komadic lima dimenzije 10x10x1mm, nista vise. Lim moze bilo kakav samo da je cist, a najlakse ces ga ocistiti obicnom sonom kiselinom za kupatilo. Bakar ne reaguje sa HCl, pa sve spadne okolo, naravno posle operi.
 
Nazad
Vrh Dno