Šta je novo?

Osvetljenje u dnevnoj sobi

milos0888

Slavan
Učlanjen(a)
16.12.2013
Poruke
1,535
Poena
305
Moja oprema  
CPU & Cooler
R5 1600af
Matična ploča
gigabyte ab350m-gaming 3
RAM
2x16gb 3200mhz
GPU
rx 6700xt
Storage
m2, 3xhdd
Zvuk
Edifier 350db
PSU
asus strix 650w gold
Monitor
philips 4k tv 50"
Mobilni telefon
Iphone 13 pro 256
Pametni uređaji
Apple watch SE
Pristup internetu
  1. Optički internet
Selim se na sprat, trenutno u fazi krecenja. Moji su koristili neonke(iza ovog gipsa na plafonu, poredjane svom duzinom i to odlicno svetli. Ali nikad im nije svaka radila i gledam da zamenim, ali sa cim? Neka led traka da se stavi na njihovo mesto?
IMG_5881.jpeg
 
Ja bih svakako stavio LED traku, ali to ti je ambijentalno osvetljenje. Svakako ti treba neko primarno, tipa neki lep LED luster na sredini.

Sto se tice LED trake - zavisno koliko metara imas ukupno, neka od 12 ili 24V. Ja bih upakovao to lepo i povezao sa eps32 na koji je instaliran WLED.
Adresabilna traka naravno, i onda imas potpunu kontronu nad njom - dimovanje, menjanje boja, raznorazni efekti, programiranje segmenata itd :D
Kontam da je bolja neka od 24V u smislu sto ti (verovatno) ne bi trebalo vise injection pointa. Za 12V moras da ga napajas na pocetku, pa na sredini, eventualno i na kraju. Sve zavisi od toga koliko bi bila dugacka traka i koja joj je potrosnja :D
 
Led trake na 12V mogu da se napajaju na 5m max tako da možeš traku od 10m da povežeš na sredini i rešio si problem jedino što napajanje moraš da smestiš negde i u zavisnosti od trake minimum je 8,5A pa nadalje za 10m.
 
Da napravim ceo krug bilo bi oko 20ak metara... Je l moze neki link ka kvalitetnoj led traci i sta je jos porrebno uz nju?
 
Nije to baš tako kvalitetna traka i ceo krug 20m, to se gleda stranica po stranica a osim led traka (imaš više vrsta) treba napajanje(a), profili, difuzori osim ako su COB trake, konektori pa ako hoćeš regulaciju jačine svetla dimeri pa još ako hoćeš daljinsku kontrolu kontroleri.
 
Ne znam sto filozofiras i izmisljas toplu vodu. Ako hoces da imas normalno svetlo da se sve vidi u sobi onda luster u sredini ili plafonjera ako je plafon nizak.
Sve ostalo je skupo i nepotrebno i preterivanje.
Nece ti valjda led traka biti glavno osvetljenje u sobi, to moze samo ambijetalno da bude.
 
Sa tom duzinom trake to je najmanje 120W LED struje. To je jako puno svetla ali ne znam kako se prostire po prostoriji tako skriveno po uglovima, nisam probao, ne svidjaju mi se takve varijante. Elem postoji LED u obliku neonke, i odgovara po dimenzijama na stara prikljucna mesta za neonke, napaja se direktno sa 220V mreze. To ti je najjednostavnije ako planiras to sam da radis, jer sa tom duzinom LED je prilicno gnjavaza za montazu, inace ako ipak odlucis moja preporuka je da napajas na svakih 2 metra trake, i da koristis vise manjih napajanja, jer jedno jako potrebne snage ce tesko da moze bez aktivnog hladjenja.
 
+1 da se traka stavi kao ambijentalno, a na sredinu ne luster nego led panel. Ako ti se luster vise uklapa estetski, onda ok naravno.
Moj izbor su pljosnati paneli, snaga se bira u zavisnosti od povrsine, ovde mi izgleda kao da bi 48W bio izbor. Mozes da uzmes i jace poput 96W, ali onda gleda da bude dimabilno.
Nesto sto nisi ni pitao, a ja smatram vrlo bitnim, je boja svetla. Neonke i iskljucivo hladno svetlo ni pod razno. Cini mi se da postoji tema o sijalicama i bojama.
Postoje paneli (i sijalice) sa promenljivom bojom pa se moze namestiti belo svetlo u toku dana, a toplo uvece.
Boja leda nije toliko bitna mada bi bilo lepo da se uklapaju. Ono sto je kolega pomenuo za esp i wled je skroz ok, mada nepotrebno ako se ne koristi u nekoj automatizaciji.

 
imam slicnu prostoriju duza strana 5.5 m a kraca 4.5 m sto znaci nekih 20m duzeina.

Hteo bi da ubacim led ambijentalno osvetljenje RGB + bela na 24V
Da li imate nekog pouzdanog da preporucite za RGBCCT +napajanje i kontroleri?
 
Nazad
Vrh Dno