Šta je novo?

Orion Telekom

Ovo je zanimljiv hack, ali onda bi stalno trebalo da proveravaš taj fajl pa se gubi poenta.

Da bi na nekom drugom mrežnom uređaju imao DHCP servis taj uređaj mora da bude stalno uključen - da li imaš takav uređaj kod sebe?

Sam DHCP servis je veoma jednostavan i nezahtevan, što se tiče sistemskih resursa, tako da po meni ovo ograničenje na ruteru u stvari služi da bi provajder ograničio broj uređaja kod korisnika.
Pa ne gubi se poenta kad bi to tako moglo da radi. Ne razumem zasto? Download conf fajl sa rutera, dodas entry koji ti treba, upload fajl na ruter, to je to, sta bih proveravao (ili ne hvatam poentu :) ).

Elem, to cu i da uradim samo sto nisam jos imao vremena. Stari Toshiba laptop bez ekrana radi u funkciji kucnog servera i upaljen je non stop. Na njemu je Archlinux. Palo mi je vec na pamet da ili podesim na njemu DHCP, hot spot i sta jos treba (lupam sad, nisam to nikad radio, ali nije nista sto ne mogu za jedno popodne da naucim :) ) ili cu uzeti bilo kakav WiFi ruter da ga stavim iza Orionovog, koji bi onda sluzio samo za smart sijalice, stekere, Broadlink remote i ostalo, posto oni ionako rade samo sa 2.4GHz WiFi i razmenjuju male kolicine podataka, pa im ne treba ne znam kakva brzina. Jedino sto cu se patiti sa network rulovima da sve povezem u Home Assistant ako ostavim server laptop na Orionovom ruteru, sto bi zbog brzine bilo logicnije.
 
Pa ne gubi se poenta kad bi to tako moglo da radi. Ne razumem zasto? Download conf fajl sa rutera, dodas entry koji ti treba, upload fajl na ruter, to je to, sta bih proveravao (ili ne hvatam poentu :) ).

Elem, to cu i da uradim samo sto nisam jos imao vremena. Stari Toshiba laptop bez ekrana radi u funkciji kucnog servera i upaljen je non stop. Na njemu je Archlinux. Palo mi je vec na pamet da ili podesim na njemu DHCP, hot spot i sta jos treba (lupam sad, nisam to nikad radio, ali nije nista sto ne mogu za jedno popodne da naucim :) ) ili cu uzeti bilo kakav WiFi ruter da ga stavim iza Orionovog, koji bi onda sluzio samo za smart sijalice, stekere, Broadlink remote i ostalo, posto oni ionako rade samo sa 2.4GHz WiFi i razmenjuju male kolicine podataka, pa im ne treba ne znam kakva brzina. Jedino sto cu se patiti sa network rulovima da sve povezem u Home Assistant ako ostavim server laptop na Orionovom ruteru, sto bi zbog brzine bilo logicnije.
Mislio sam na to što se razlikuje prikaz u Web GUI i samom conf fajlu pod "gubi se poenta".

Po meni, bolje je da staviš taj WiFi router i da odvojiš u poseban VLAN smarthome uređaje. Za početak, odvoji ih makar u poseban SSID pa ako kasnije nabaviš "kršten" ruter možeš da praviš VLAN-ove. Za DHCP je svakako bolje da koristiš taj ArchLinux, do sada nisam sreo kućni WiFi router bez ograničenja za broj uređaja.

Da, u pravu si, ti smart uređaji troše mali bandwidth i bolje je da koristiš 2.4GHz opseg zbog veće površine koja može da se pokrije sa jednim WiFi ruterom.
 
Meni su doneli ruter HG8245Q2 ali na njemu nigde nema natpisa Huawei, ni na kutiji ni na deklaraciji. Pošto sam na netu video kako izgleda Huawei ruter sa natpisom, pitao sam ih zašto ne piše na njemu nigde naziv, rekli su mi da to jeste Huawei. Bog zna šta muvaju. Tek je desetak dana kako su mi instalirali, za sada sve radi, mada brzine variraju, iako imam 1Gb/ s nikad mi na kablu ne prelazi 900 MB/s, kad god izmerim uvek je drugačije, od 500 do 800. Ranije na postanet kablovskom mi je na kablu uvek bio maksimalnih 100 mb/s. Što se tiče wifi koristim samo 5ghz i zavisi od uređaja ali maksimalno mi je na telefonu oko 400 MB/s, a na laptopu i televizoru uglavnom oko 200. Dok na 2.4 GHZ katastrofa, najviše 30- 40 MB/s. Ne znam jel ovo ovako ok i kako je kod drugih.
To su Huawei HG8245Q2 ruteri, samo im je skinut logo zbog carine itd. :) Ujedno, za 2.4 GHz, brzina zavisi od okoline u kojoj se ruter nalazi, ako ima puno rutera u okolini 2.4Ghz performanse ce biti jadne (Sem ako nije Wifi 6 na 2.4Ghz :) ).
 
Нема га, каже она што се јавља на телефон.

Зна ли се шта је?

Шифра:
Интернет
 
EDIT: Mda, verovatno ne moze. Koliko sad citam, ovo zavisi od toga koliko je NVRAM-a rezervisano za static IP entrije (ispravljajte slobodno ako gresim), sto dalje zavisi od duzine entrija, tj. koliko karakteri MAC adrese, IP adrese i ostalo, zauzimaju bita. Tu onda nema borbe.

Probao bas prljavi hack, da u conf .xml file dodam jos jedan entry sa manuelno promenjenim parametrima MAC i IP adrese, ali ovo je rezultiralo praznim novim entrijem u UI rutera.

Pogledajte prilog 322627

Pogledajte prilog 322628
Povecaj "<DHCPStaticAddress NumberOfInstances="16">" sa 16 na 17 (Ili koliko god, ne znam limit), zatim dodaj MAC/IP combo, upload config, i da proveris da li radi uloguje se preko SSH na ONT i pokreni:
"display dhcp server static", videces da lista 17 MAC adresa :)
1635781454189.png
Licno sam testirao ovo, i iPhone mi dobija 100.27 IP, iako je 17 na listi.
 
A što samo ne bi povećao vreme Releasa IP adrese, umesto što praviš rezervacije po MACu?
 
Povecaj "<DHCPStaticAddress NumberOfInstances="16">" sa 16 na 17 (Ili koliko god, ne znam limit), zatim dodaj MAC/IP combo, upload config, i da proveris da li radi uloguje se preko SSH na ONT i pokreni:
"display dhcp server static", videces da lista 17 MAC adresa :)
Pogledajte prilog 322779
Licno sam testirao ovo, i iPhone mi dobija 100.27 IP, iako je 17 na listi.
U bre, hvala puno za ovo. Cu da probam za par sati, pa javljam, sad u nekoj guzvi.
 
danas užas sa prekidima u beogradu...

nego, jel ono upozorenje da je otežan pristup internetu sada stalno stoji kad se okrene tehnička podrška?
 
A što samo ne bi povećao vreme Releasa IP adrese, umesto što praviš rezervacije po MACu?
Ako razumem dobro, ovo je da IP adrese koje im DHCP automatski dodeli, stavim da ne releasuje neko suludo dugo vreme. Da, nije losa ideja, ali mislim da moze da se napravi dzumbus kad opet dodje Orion, upgrade-uje firmware i time resetuje ONT na fabricka podesavanja. To mi se desilo dva puta do sad, o prvom putu sam vec pisao ovde. Drugi put su bili nezniji, pa ostavili SSID-jeve moje, lol. Od tada za svaku promenu bekapujem i cuvam conf.
 
Takođe. Kažu u call centru da otklanjaju problem.
 
Да су ту екипу послали на Марс, већ би стигли својим кућама, а квар отклонили.
Безобразлук је то што немају ни једно обавештење на свом сајту.
 
Да су ту екипу послали на Марс, већ би стигли својим кућама, а квар отклонили.
Безобразлук је то што немају ни једно обавештење на свом сајту.
da jedno od najduzih prekida danas u poslednjih 6g. Evo sad je proradilo na nbg
 
Ja ocigledno imam srece, kod mene u bloku 62 sve radi bez problema ceo dan
 
Voždovac (Braće Jerković) od 13:50 nema neta, optika.

EDIT: Upravo proradio, pre par minuta.
~6 sati bio prekid, samo da radi dalje.
 
Kod mene u Milevi sve radilo dok nisam resio da upload-ujem onaj conf (par postova gore) na ruter, pa sad nemam net. Salu na stranu, probao da stavim 18 entrija za static IP u .xml i bio uporan, probao dva puta, ONT nije hteo ni da se pokrene, samo Power lampica sija 5 minuta. Resetovao na fabricka, vratio stari conf, sad nema interneta. Prosto ne znam jesam li nesto s*bo ili je kod mene u Milevi tek sad nestalo ili bolje da nisam nista dirao 🤣 🤣 🤣

Btw, prvi put sad da mi je nestalo neta otkako ih koristim oko godinu i po dana.
 
Ako razumem dobro, ovo je da IP adrese koje im DHCP automatski dodeli, stavim da ne releasuje neko suludo dugo vreme. Da, nije losa ideja, ali mislim da moze da se napravi dzumbus kad opet dodje Orion, upgrade-uje firmware i time resetuje ONT na fabricka podesavanja. To mi se desilo dva puta do sad, o prvom putu sam vec pisao ovde. Drugi put su bili nezniji, pa ostavili SSID-jeve moje, lol. Od tada za svaku promenu bekapujem i cuvam conf.
Pa da, lakše je to uraditi nego "hakovati" xml.
Čak i da resetuju ruter, to ti je bukvalno 3-4 klika.
Džumbus može da bude samo oko toga da li ti je XY uređaj na .10 ili .235 adresi :)
 
Pa da, lakše je to uraditi nego "hakovati" xml.
Čak i da resetuju ruter, to ti je bukvalno 3-4 klika.
Džumbus može da bude samo oko toga da li ti je XY uređaj na .10 ili .235 adresi :)
Pa to ti kazem. Za neke stekere mi nije vazno na kojoj je IP adresi jer sam ih ubacio preko MQTT-a u Home Assistant i oni se registruju na MQTT server na masini, koji ima static IP. S druge strane, za Yeelight sijalice (ima ih 9, stizu jos 4 pa sam kompletan :) ), Broadlink daljinac mi je vazno jer ih integrisem u Home Assistant preko IP i onda ih ne nalazi ako promene IP. Wake on LAN switch u Home Assistant-u i remote shut down, prati status PC-ja preko IP adrese (on ili off, ne krsh laptopa na kome ranuje, nego mog lepog desktopa :) koji sam zavukao duboko, pa mi lakse ovako da ga palim s telefona, nego da jurim dugme :) ) (j*b*g, odosmo u off, ipak je ovo Orion Telekom topik, izvinjavam se svima). Evo i sinoc, kad je nestajalo neta, pa sam ih i zvao, pa su i oni resetovali modem na fabricka, a i ja par puta, PC mi je izgubio 192.168.0.22 na kojoj se do tad klimavo drzao, a dobio je 192.168.0.2 i sad opet menjaj postavke u Home Assistant :)

Ma napravicu svoj DHCP kad stignem, nego ne stizem jos.
Povecaj "<DHCPStaticAddress NumberOfInstances="16">" sa 16 na 17 (Ili koliko god, ne znam limit), zatim dodaj MAC/IP combo, upload config, i da proveris da li radi uloguje se preko SSH na ONT i pokreni:
"display dhcp server static", videces da lista 17 MAC adresa :)
Pogledajte prilog 322779
Licno sam testirao ovo, i iPhone mi dobija 100.27 IP, iako je 17 na listi.
E, opet ja :)
Ako si ovo radio na HG8245Q2, a pretpostavljam da jesi, moj ti je savet da ne ides dalje od 17. Prva dva puta sam probao sa 18 komada, treci put sa 17 i cetvrti opet sa 18. Moje iskustvo je da 17 moze, 18 ne moze :)
Sa 18 sam svaki put dobio da kad upload-ujem i primenim konfiguraciju, ruter se restartuje (kao sto i treba), ali vecno ostane da sija samo Power lampica, a ostale se nikad ne popale, kao sto se ni sistem ne podigne. Cekao sam oko 10 minuta sigurno i nista. Jos jedna stvar - svaki put posle ovoga, imao sam problem da ga uopste resetujem na fabricka podesavanja, tj. da ga dozovem sebi, tako sto sam nekoliko puta morao da cupam kabl napajanja, pa sam ga i drzao bez napajanja minut-dva, pa onda RESET button.
 
Poslednja izmena:
Yeelight moze na dinamičkoj IP da radi.
Tim sijalicama samo treba izlaz na net... sve jedno je koji je.
Imam ih, pa zato kažem, za ostalo - nisam siguran.
 
Moj drug hoće prevremeno da raskine ugovor za internet (traje do oktobra 2022) i zanima ga da li će da plati za ovih preostalih 10 meseci mesečnu pretplatu i da li ima nekih penala za raskid?
 
Yeelight moze na dinamičkoj IP da radi.
Tim sijalicama samo treba izlaz na net... sve jedno je koji je.
Imam ih, pa zato kažem, za ostalo - nisam siguran.
Uf idemo dalje u off :)

Jeste, tako je, kada bih koristio vendor resenje, tj. Yellight ili Mi Home aplikacije. Ali posto ne koristim cloud solucije ni za sta u kuci (ako nista drugo, onda bar zbog kasnjenja koje nekad zna biti i 4-5 sekundi), nego sve guram u Home Assistant da radi u lokalu (i iste sekunde kad kliknem), onda mora preko IP. Takodje, sve to nastavlja da radi i sinoc kada je nestao internet, sto sa oficijelnim resenjem nije slucaj.

Primer Yeelight integracije u HA:

Kod:
yeelight:
  devices:
    192.168.0.41:
      name: Hall
      model: color4
 
Yaml nazalost. Pre par godina kad sam dobio prvu sijalicu, od koje je sve pocelo i koja nije ni bila Yeelight nego Xiaomi MJDP02YL, na toj staroj verziji HA nisam nikako mogao da je ubacim preko GUI integracije, a proradilo je sa Yaml. Tako se i nastavilo, copy/paste/edit za svaku novu, ne smeta mi.
 
Mirijevo optika opet nema interneta celo vece. Kazu juce bazna stanica nije imala struje, veceras resavaju problem da bazna stanica ne nestane opet bez struje. Evo prekid traje vec 5 sati.
 
Mirijevo optika opet nema interneta celo vece. Kazu juce bazna stanica nije imala struje, veceras resavaju problem da bazna stanica ne nestane opet bez struje. Evo prekid traje vec 5 sati.
Mirijevo -vec više od 12 sati nema internet zna li neko kako raskinuti ugovor
 
Sta ti vredi da raskines ugovor kad ni ostali provajderi nisu nista bolji, samo su skuplji.
 
Nazad
Vrh Dno