Šta je novo?

Orion Telekom

Ne ruter koji dobijas je sasvim dovoljan, ima 4 lan porta + 2.4 i 5Ghz net, stabilan je u radu, meni se na kompu pre zaglupi mrezna pri izivljavanju sa brojem konekcija (pre update drivera) kartica nego ruter

A za adsl pa sacekaj da ti orion pusti net (uvuce sve) pa se onda odjavi za adsl jer ionako vracas opremu

Sto se tice portova bar ja sam ih zvao i naveo koje da mi proslede i na koje IP adrese (naveo sam im 20komada tako da ih sad imama za rezervu), barem za sad ruter ako sam podesavas portove zna da se vrati na "dafault" mada su neki rekli da ima resenja....
 
Ima li neko sa Žarkova da koristi njihovu optiku? Iskustva?
 
NorthGate. Pisao je momak vec o tome. Net kida, podrska uzas. Kao i kod SBB, samo sto je njima i net uzas :D
 
Da li neko zna,imam problem vec duze vreme sa download-om.
Stalno varira od 300 i nesto pa do 900 i nesto,koliko i treba da bude.
Nekada je i oko 500,pa 700 itd.
Upload je konstantno oko 90 i kusur,skoro 100,ali download pravi problem.
Do cega moze biti?
U Orionu kazu da je kao do moje mreze a da je kao kod njih sve ok,ali bas im ne verujem nesto.

Zna li neko odgovor mozda?
Danas je od tri merenja Telenor 842,MTS 817 i VIP 785.Ovo je samo download,dok upload radi ok.
 
Mozda je slab taj njihov ruter pa ne uspeva da izvuce
 
Mene danas zvali da provere da li sam zadovoljan uslugom. Iskreno, pre njih me niko nikada nije zvao da pita tako da + od mene za to
 
Mene danas zvali da provere da li sam zadovoljan uslugom. Iskreno, pre njih me niko nikada nije zvao da pita tako da + od mene za to

Tko su i mene zvali,a sad kad imam problem ne znaju da rese,a krivicu prebacuju naravno na mene.
 
Vidi, nije do tebe.
Ima tu vise faktora zasto ti brzina ne ide full 1 gbps.
Jedan od tih faktora je da kada ti je orion prodao paket, nije ti rekao da se 1 gbps odnosi na brzinu izmedju tebe i oriona, a ne izmedju tebe i krajnje destinacije odakle nesto skidas.
Sto znaci, zaista od oriona do tebe ima 1gbps, ali spoljasnji saobracaj ti oni ne garantuju.
Ima i faktor gde ti speed test serveri ne mogu da izvuku 1gbps. Sve zavisi od infrastrukture. Cak kada se merevelike brzine, moze da ti izmeri 940-950, a u osnovi kada bi pogledao bandwith preko rutera video bi ceo giga da izvlaci.
A ponajvise verujem, da ne izvlacis velike brzine zato sto orion ima ofrlje infrastrukturu, nisi prioritetni, te izlazni saobracaj od oriona do tvoje destinacije je kakav takav.
Nisu oni za dzabe dumpovali cene na 4000 din za 1 gbps. A da ne pricam da taj plastikaner ruski, tek tek ne moze da izvuce 1 gbps. Secem ruke ako moze da izvuce, i to paralelni download, a ne single download.
Druga prica je kad imas telekom 1 gbps, ili cak i da imas manje. A telekom ima sopstvenu infstrastrukturu. Onda zaista uzivas pune brzine.
 
Mislim da nije realno očekivati 1gbps u kućnim uslovima, niti ima potrebe za 1gbps, taj paket je više marketing koji označava neki maksimum. Upravo što kaže stefkev, spoljašnji saobraćaj je na kraju krajeva bitan, i vrlo je teško izvući više od 150mbps ka serverima u Evropi, nebitno koji internet imaš. Znam iz iskustva kad radim wget ili sftp između servera u NL i GER ili BG i NL.
Druga stvar je ako ti je speedtest relevantan :)
 
Verujem da je moguce da eventualno kroz telekom da izguras te brzine, ali ne sigurno sa stock opremom kojom dobijes na koriscenje.
To kao sto sam video pre neki dan, SALT Svajcarski, nudi rezidencijalnim korisnicima 10 gbps za 60 eur + porezi.
A ono ruter, koji na izlazima ima 1 gbps. Odmah sam znao da je to namesteno da korisnik ne moze da iskoristi pun potencijal.
Ajde cak da mu treba i up/down 10 gbps, zasigurno bi korisnik trebao da iskesira opremu od minimum 1000 eur.
 
Mislim da nije realno očekivati 1gbps u kućnim uslovima, niti ima potrebe za 1gbps, taj paket je više marketing koji označava neki maksimum. Upravo što kaže stefkev, spoljašnji saobraćaj je na kraju krajeva bitan, i vrlo je teško izvući više od 150mbps ka serverima u Evropi, nebitno koji internet imaš. Znam iz iskustva kad radim wget ili sftp između servera u NL i GER ili BG i NL.
Druga stvar je ako ti je speedtest relevantan :)

Problem je sto se u zadnje vreme download stalno menja,nema konstantne brzine.
Par dana je bilo 300 i nesto,ni to nije bas normalno.
Ovako drasticna promena mi ne deluje kao normalna.
 
Vidi, nije do tebe.
Ima tu vise faktora zasto ti brzina ne ide full 1 gbps.
Jedan od tih faktora je da kada ti je orion prodao paket, nije ti rekao da se 1 gbps odnosi na brzinu izmedju tebe i oriona, a ne izmedju tebe i krajnje destinacije odakle nesto skidas.
Sto znaci, zaista od oriona do tebe ima 1gbps, ali spoljasnji saobracaj ti oni ne garantuju.
Ima i faktor gde ti speed test serveri ne mogu da izvuku 1gbps. Sve zavisi od infrastrukture. Cak kada se merevelike brzine, moze da ti izmeri 940-950, a u osnovi kada bi pogledao bandwith preko rutera video bi ceo giga da izvlaci.
A ponajvise verujem, da ne izvlacis velike brzine zato sto orion ima ofrlje infrastrukturu, nisi prioritetni, te izlazni saobracaj od oriona do tvoje destinacije je kakav takav.
Nisu oni za dzabe dumpovali cene na 4000 din za 1 gbps. A da ne pricam da taj plastikaner ruski, tek tek ne moze da izvuce 1 gbps. Secem ruke ako moze da izvuce, i to paralelni download, a ne single download.
Druga prica je kad imas telekom 1 gbps, ili cak i da imas manje. A telekom ima sopstvenu infstrastrukturu. Onda zaista uzivas pune brzine.

Jesi li ti mozda ozbiljan, prvo kazes da brzina od 1Gbps zavisi od krajnje tacke, posle kazes nesto ovako?

Naravno da se za retko koje stvari moze izvuci konstantnih 1Gbs jer retko koji odredisni serveri mogu to da isporuce, ali tvrdeci da ce eto telekom srbija da ima neke specijalne uslove i verovatno da ubrza tacku u nemackoj ili ne znam gde, je blago receno smesno!

Optika je najmani problem da se izvuce 1Gbps i ne nema nimalo problema sa njom, a imati servere koji korisniku mogu da ponude isto pa cak i rutere pa svega na strani koja TI salje podatke je nesto sasvim drugo, pogotovo u zemlji koja 99.99% sadrzaja vuce iz okolnih zemalja!
 
Poslednja izmena:
Jesi li ti mozda ozbiljan, prvo kazes da brzina od 1Gbps zavisi od krajnje tacke, posle kazes nesto ovako?

Naravno da se za retko koje stvari moze izvuci konstantnih 1Gbs jer retko koji odredisni serveri mogu to da isporuce, ali tvrdeci da ce eto telekom srbija da ima neke specijalne uslove i verovatno da ubrza tacku u nemackoj ili ne znam gde, je blago receno smesno!

Optika je najmani problem da se izvuce 1Gbps i ne nema nimalo problema sa njom, a imati servere koji korisniku mogu da ponude isto pa cak i rutere pa svega na strani koja TI salje podatke je nesto sasvim drugo, pogotovo u zemlji koja 99.99% sadrzaja vuce iz okolnih zemalja!

Ne zavisi od krajnje tacke, ali zavisi do ruta krajnje tacke.
Na kraju, da si se setio da TS povezana direktno sa kontigentom u Frankfurtu i Parizu, ne bih se 2 puta pitao zasto telekom tek moze da izgarantuje brzinu.
 
Brzina prenosa podataka između dva računara na internetu biće onolika koliko je naj sporiji link između. I ne samo to, zavisi i koliko je daleko računar sa kog preuzimate podatke (ovo naročito ako je neki od linkova između zagušen). Takođe, kod TCP protokola ulogu ima i sam operativni sistem koji šalje, pa nije sve jedno da li je server pod BSD-om, Linux-om ili Windows-om.

Ovo se pri brzim (gigabitnim vezama) može lakše primetiti nego na onim sporijim od 100Mbps.
 
Ne zavisi od krajnje tacke, ali zavisi do ruta krajnje tacke.
Na kraju, da si se setio da TS povezana direktno sa kontigentom u Frankfurtu i Parizu, ne bih se 2 puta pitao zasto telekom tek moze da izgarantuje brzinu.

Kako mislis da ne zavisi od krajnje tacke, pa od nje zvaisi u najvise pri ovakvim brzinama , 1Gbps uopste nije maciji kasalj i za jace servere pogotovo sa popularnim saobracajam koji je besplatan........ i to ne mislim na link i net vec bas na snagu servera i njegove resurse

A sto se tice linka pa svi koriste neciji link i bar za sada oni ne mogu da prioritetisu koji ce podaci imati prednost pa tako da majmunski telekom ne moze sebe staviti u prioritetu i svoje pakete, bar ne za sad
 
Koliko god im bila slaba najslabija “tacka”, ja svakim torentom skidam 90-99mb/sek...

Diablo 3 / WoT mi isto skida tim brzinama.

To mi je dovoljno. Recimo sa MS ili HP sajta ne mogu da izvucem puno posto trotluju saobracaj...

Za sada mislim da Orionov uplink nije problem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
1 opticko vlakno na kome se povezuju do 32 korisnika ima maximalnu propusnu moc od 2.5/1.25Gbps sa GPON tehnologijom. Ako 5 korisnika koji imaju 1Gbps pakete dele isto vlakno, kada bi svi istovreeno pokusali da povuku "svoj" Gb doci ce do pada brzine svima na nekih ~500Mbps. Ukoliko je povezanih 32 korisnika na istom vlaknu i ukoliko svi istovremeno koriste mrezu svi ce dobiti po ~70Mbps. Zato se obicno kaze "do" 1Gbps. A ne 1Gbps :)

XGPON gura brzine do 10/2.5Gbps po vlaknu koje se ponovo deli na 32 korisnika. Isto kao i kod GPONa to je shared speed i zavisi od ostalih korisnika i paketa koji su povezani na istom vlaknu. S tim sto bi u slucaju XGPONa minimalna brzina po korisniku bila 10x veca u odnosu na GPON, sto bi bilo nekih 700Mbps umesto 70Mbps kod GPONa.
 
Poslednja izmena:
Kako mislis da ne zavisi od krajnje tacke, pa od nje zvaisi u najvise pri ovakvim brzinama , 1Gbps uopste nije maciji kasalj i za jace servere pogotovo sa popularnim saobracajam koji je besplatan........ i to ne mislim na link i net vec bas na snagu servera i njegove resurse

A sto se tice linka pa svi koriste neciji link i bar za sada oni ne mogu da prioritetisu koji ce podaci imati prednost pa tako da majmunski telekom ne moze sebe staviti u prioritetu i svoje pakete, bar ne za sad

Saobracaj nikad nije besplatan, to je samo fora da prodaju nama, krajnjim korisnicima "flat rate".
Istrazi samo otprilike koliko kosta transfer saobracaja po GB, i kako otprilike racunaju oni saobracaj.
A oni otprilike racunaju saobracaj kao da npr konstantno mesec dana trosis (24/7) 1 gpbs, pa sracunaj koliko je to tera u mesec dana.
U osnovi, onda sracunaj koliko realno neko potrosi, posto niko jelte nece koristiti 100% interneta, prakticno nemoguce.
Da, rezidencijalni korisnici su manje prioritetni, nego biznis, i to po principu sto imaju vise hopova, nego ne biz korisnici.
Telekom nema infrastrukturu od korisnika do njih, ali veruj mi, ima solidnu agregeciju ka evropi, tako da, i da se svi zakacimo na 1 gbps, bez frke bi mogli da izvedu agregaciju saobracaja.
Sto opet dolazim do konstatacije da orion, koji eventualno zakupljuje od telekoma backlink je ogranicen. I samo pokusavaju da dignu broj korisnika, a u osnovi nemaju kapacitete.

Na kraju krajeva, 1 gpbs nije nista. Pogledaj da je 10 gbps pusten u promet pre cca 7 godina, i mozes olako da implementiras 10 gbps infrastrukturu u tvoj stan.
Bilo da vuces vlakno ili ethernet kabl.
Cak pogledaj i cenu 10 gbps sfp portova, bez frke mozes naci do 70 eur i ubaciti u komp.
A cak na kraju pogledaj rutere, tipa mikrotik, bez frke do 30 gbit/s throughtput rade, i to je bukvalno "sirotinjski ruter". Tek da vidis sta rade drugi ruteri namenjeni za isp. A servere tek da ne pricamo.
Ne brini ti za 1 gbps :D
 
Koliko god im bila slaba najslabija “tacka”, ja svakim torentom skidam 90-99mb/sek...

Diablo 3 / WoT mi isto skida tim brzinama.

To mi je dovoljno. Recimo sa MS ili HP sajta ne mogu da izvucem puno posto trotluju saobracaj...

Za sada mislim da Orionov uplink nije problem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Normalno ali imas ovde "neke" koji lupaju minuse i promovisu MTS/telekom jer kod njih ce 1Gbps ici brze ali za 2-4x vise pare, jer "TOLIKO" kosta to a ne ovoliko koliko trazi Orion :D

PS: placem u tuzi kako Orion radi u minusu i evo zovem MTS da im jadnima platim 4x
 
@mirop - ti servisi ici ce uvek dobrom brzinom, makar bio orion, telekom ili sbb.
@mex87 - nemoj plakati, niko ti ne lupa minus, a na tebi je da odaberes sta ces da koristis i da platis. Sto se mene tice, mozes ostati i na dial up servisu, i to je legitimno, pa makar to bilo skupo ili jeftino po tebe.
Trenutno od optike imas orion, telekom i sbb, da ima neko cetvrti i bolji, mozda bih i favorizovao i tog. Nazalost u BG-u takav mi je izbor.
A na kraju krajeva, tvoje "ruganje", koliko sta kosta, i koliko bi drugi ispali ovce da uzmu skuplje ispricaj sebi u bradu. Svako ima pravo da uzme sta im se svidja.
Opet odgovorno tvrdim da orion radi damping cene da prikupi korisnike, i da kad bude dostigao odredjenu cifru sa korisnicima, docice na nivo telekomove cene.
 
Opet odgovorno tvrdim da orion radi damping cene da prikupi korisnike, i da kad bude dostigao odredjenu cifru sa korisnicima, docice na nivo telekomove cene.

Apsoltuno se ne slazem i ako imaju bar malo mozga (pojedinci iz Telekoma) i nisu resili (dobili naredbu) da skroz upropaste Telekom, pre ce Telekom doci na Orionove cene ukoliko misli da im ta optika zazivi. Orion je prvobitno imao cene slicne koje ce prema "rekla kazala" i koje kruze po forumima Telekom pustiti za opticke pakete a te cene su u najmanju ruku prenaduvane i bezobrazno velike... Najaci paket skoro 10k dinara??? :O Paa koji procenat stanovnistva u Srbiji to moze sebi da prisuti? Nemoj sad samo molim te da krenes sa argumentima "Koji ce ti djavo gigabit dl-a, sasvim je dosta i 250mbita " i slicne price ne piju vodu. Cisto sumnjam da ce Orion da dize cene kad nakupi odredjen broj korisnika jer ce im to biti losa reklama, a i naprotiv ako budu zeleli da prezive i da ostanu konkurentni kad "zazivi MTS optika napokon" mogu cene da ostanu samo iste ili da idu jos dole, gore tesko. Jer za razliko od Telekoma koje je drzavna sisa i svako je muze i gde se radi po principu (ne mogu toliko malo da me plati koliko ja nista ne radim, a i svakako cu dobiti svoju fixnu platu bila firma u minusu milion evra ili u plusu), Orion je privatna firma i cenim da ce tamo neko platu morati da zaradi zdravom logikom i pozitivnim poslovanjem firme, a to znaci da im je cilj svakako sve vise i vise korisnika a ne manje (sto bi dobili dizanjem cena, tj vracanjem na prvobitne cene)
 
Poslednja izmena:
Ne brini, ja sam zagovornik da svako ima najveci paket, i ne osudjujem koristio neko 10 mpbs od 1 gpbs ili da koristi u paket u potpunosti.
Sve se mislim da telekom mozda iskoriguje za 1000-2000 dinara ( i to znajuci telekom je mnogo ). Ovako iskustvom koji svi mi imamo, znamo koliko telekom kosta.
Kada se sracunas, orion je maltene isto kao i telekom cenovno. Samo sto orion za 4000 ti nudi samo internet, dok telekom ti nudi sve. Internet, tv, telefon itd.
Usput se secam da moras da prebacis fiksni u orion da bi ostvario pravo da koristis ftth od oriona za te pare.
Kada bi isto skalirao orion da nudi sve, mozda po sadasnjim uslovima je do 2000 jeftiniji od telekoma. Zato opet kazem, mozda se telekom iskoriguje za 1000-2000.
Iz mog iskustva, ja sam prvi trcao da uvedem orion optiku u mojoj zgradi. Dotle sam isao da sam cimao zenu koja je predsednica skupstine stanara da lupi potpis i da da prolaz orionu. Ali ipak orionov kredibilitet je takav da i stariji sugradjani znaju kakav je, te sam odbijem uz reci da nece da uvodi losu uslugu stanarima i da hoce da saceka telekom.

Kad bolje razmislis, mozda telekom ce da spusti cene za manje pakete, jer eventualno ima ljudi koji zaista smatraju da im je 1 gbps prevelika brzina.
Ali to cemo videti kroz godinu-dve. Prvo neka puste zvanican cenovnik na sajtu, umesto da lepe cenovnike po zgradama.
 
Ne brini, ja sam zagovornik da svako ima najveci paket, i ne osudjujem koristio neko 10 mpbs od 1 gpbs ili da koristi u paket u potpunosti.
Sve se mislim da telekom mozda iskoriguje za 1000-2000 dinara ( i to znajuci telekom je mnogo ). Ovako iskustvom koji svi mi imamo, znamo koliko telekom kosta.
Kada se sracunas, orion je maltene isto kao i telekom cenovno. Samo sto orion za 4000 ti nudi samo internet, dok telekom ti nudi sve. Internet, tv, telefon itd.
Usput se secam da moras da prebacis fiksni u orion da bi ostvario pravo da koristis ftth od oriona za te pare.
Kada bi isto skalirao orion da nudi sve, mozda po sadasnjim uslovima je do 2000 jeftiniji od telekoma. Zato opet kazem, mozda se telekom iskoriguje za 1000-2000.
Iz mog iskustva, ja sam prvi trcao da uvedem orion optiku u mojoj zgradi. Dotle sam isao da sam cimao zenu koja je predsednica skupstine stanara da lupi potpis i da da prolaz orionu. Ali ipak orionov kredibilitet je takav da i stariji sugradjani znaju kakav je, te sam odbijem uz reci da nece da uvodi losu uslugu stanarima i da hoce da saceka telekom.

Kad bolje razmislis, mozda telekom ce da spusti cene za manje pakete, jer eventualno ima ljudi koji zaista smatraju da im je 1 gbps prevelika brzina.
Ali to cemo videti kroz godinu-dve. Prvo neka puste zvanican cenovnik na sajtu, umesto da lepe cenovnike po zgradama.

To nisu veliki radovi ,zasto bi tako nesto stopirala.A i vama samima je u interesu .
 
A zašto ne bi mogli u zgradi da budu i Orion i Telekom?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Elem, kod mene je bila specificna situacija.
Zgrada je bila bazna stanica za ikom, i takav je ugovor da ne moze drugi provajder da udje. A sa kupovinom ikoma od strane sbb-a taj ugovor od januara vise ne vazi.
U svakom slucaju, nisu hteli da raskantavaju ugovor pred sam kraj da bi orion usao.
Jeste u interesu, prvobitno meni zbog posla. Mada, ako smo tolike godine cekali na optiku, sacekacu jos par meseci na nesto sta odgovara, ionako je telekom najavio uvodjenje optike do krajnjih korisnika na leto.
 
Pitam te jer je i kod mene slična situacija sem da nema bazne stanice. Potpisao je predsednik stanara da moze Orion da udje u ulaz sa opremom. A svakako da bih vise voleo Telekom optiku, jer znam na sta lici Orion, radio sam kratko u njemu.
Za sada dominira Sbb (bivši IKOM, u ovom kraju).

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno