Šta je novo?

Orion Telekom

Sto se tice vase zgrade, nemate ugovor od sbb-a, tj sbb vam ne placa zakup prostorija, te je vas predsednik dozvolio ulazak oriona.
U svakom slucaju, ako bude telekom dolazio, cimajte predsednika da vam pusti i telekom. Tako da stanari imaju vise izbora. A usput kada imaju vise izbora, operateri se utrkuju da odrzavaju zgradu, i da korisnici nemaju problem sa uslugama. Oprobana metoda.
 
A zašto ne bi mogli u zgradi da budu i Orion i Telekom?

Istra zgrada a ulaz do mene može, za moj ulaz se čeka potpis stanara da uđe Orion optika. MTS ima odavno optiku ovde zbog banke, nama stanarima ne puštaju. Koji su to mozgovi u MTS, max 20Mbps puštaju preko vDSL. Niko i neće MTS, uglavnom je zgrada na SBB.
 
Kako je na ovim trojka optičkim paketima, da li je moguće proslediti portove (port forward) po volji i na više adresa (da to radim ja, ne oni), ima li 5GHz WiFi, koliko ima slobodnih fizičkih gigabitnih portova (odnosno, da li su im portovi rezervisani za STB)? Imaju li opciju statičke adrese i koliko košta pošto na sajtu nisam našao info? Hvala.
Edit: mislim na optički 200/20 paket
 
Poslednja izmena:
Kako je na ovim trojka optičkim paketima, da li je moguće proslediti portove (port forward) po volji i na više adresa (da to radim ja, ne oni), ima li 5GHz WiFi, koliko ima slobodnih fizičkih gigabitnih portova (odnosno, da li su im portovi rezervisani za STB)? Imaju li opciju statičke adrese i koliko košta pošto na sajtu nisam našao info? Hvala.
Edit: mislim na optički 200/20 paket

Imaju WiFi 5GHz.
 
50%+ stanara da se saglasi, ili da je upravnik zgrade fino raspoložen.
U mom slučaju se nijedan od tih uslova nije ispunio.
 
Meni komšija reče da mora bar četiri stana (od 30) da uzme uslugu da bi Orion ušao u ulaz. Kod mene izgleda toga nema pa je svejedno kakav je predsednik KS.
 
Pustiše mi konačno 200/20, al moraću da menjam ruter, neće preko 100Mbps na WAN portu.

Kad direktno povežem računar na ONT i podesim PPPOE dobijem ono što treba, a preko rutera zakucano na 100Mbps.

Vreme da uzmem neki dual band AC ruter :)

orion.jpg
 
1. proveri da li je cat5e barem kabl, mozda je samo to a ako jeste odgovarajuci kabl...
2. proveri da li je tvoj ruter gigabitni ili samo fast ethernet
 
TP-Link TL-WR1043ND V1, po specifikaciji je WAN port gigabitni al' neće, zakucan na 100Mbps.

Kabl je OK, koristio isti kabl od ONT-a do rutera i do računara. Sa računarom normalno daje 200/20, ruter 100/20.

Mrzi me da se bakćem s tim, ionako sam planirao upgrade rutera odavno. Neki TP Link Archer C9 ili nešto slično bi lepo leglo :)

EDIT: Definitivno buđavi matori ruter :)

Uradio upgrade sa poslednjeg fabričkog FW na poslednji DD-WRT koji sam našao za njega. Bolje jeste, ali i dalje ne može da izvuče 200Mbps na WAN-u:

ddwrt.jpg

Pritom mu se kad radi speedtest CPU zakuca na 100%.

Šta da se radi, 8 godina star model, vreme za upgrade definitivno.
 
Poslednja izmena:
Pazi samo na te TpLink dual band rutere, nisu svi sa gigabitnim portovima. Archer C20 i C20i su 100mbps. Archer C7, C9 i ovi noviji C50 i C60 su gigabitni.
 
Poslednja izmena:
50%+ stanara da se saglasi, ili da je upravnik zgrade fino raspoložen.
U mom slučaju se nijedan od tih uslova nije ispunio.
Ja sam pocetkom nedelje pitao sta je potrebno i rekose mi da mogu sam da uvedem tj. nije uslovljeno brojem stanara. Sada samo cekam da pozovu predsednika ks.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pazi samo na te TpLink dual band rutere, nisu svi sa gigabitnim portovima. Archer C20 i C20i su 100mbps. Archer C7, C9 i ovi noviji C50 i C60 su gigabitni.

Hehe, pa i moj je gigabitni, LAN switch mu ima odlične performanse, ali eto, WAN port krš.

Definitivno sledeći ruter će opet biti neki bolji model, kao što je ovaj bio pre dosta godina, 1000/100 paketi su tu, treba biti spreman :)
 
Ovo vam je odličan uredjaj za tu namenu. Prima i optiku sa dodatnim modulom. Gigabitni portovi. Podržava 3G i 4G. Podržava sve wifi standarde. POE. Cena u madjarskoj je ispod 100 €, kod nas je od 19 hiljada pa naviše...

RB962UiGS-5HacT2HnT
 
Poslednja izmena:
Pustiše mi konačno 200/20, al moraću da menjam ruter, neće preko 100Mbps na WAN portu.
Čekaj, zar nisi dobio njihov ruter? Komšija dobio njihov iako je imao svoj tp-link, još su mu to bez veze povezali ruter na ruter pa mu štampač nije radio...
Možeš da staviš svoj ruter i tvoj ruter ima javnu IP adresu? Hvala.

Edit: @DynDNS, kutijica izgleda odlično, hvala za tip.
 
Poslednja izmena:
Imam njihov ruter, ali je od prvog dana u bridge modi. PPPOE je namešten na mom ruteru, on dobija javnu IP, na njemu podešavam port forwarding I ostalo.
 
Ekstra, to mi treba, samo još da vidim da produže optiku do mog ulaza. Hvala!
 
Juce su mi uveli optiku u stan ali Orion je tu da me dodatno IZNENADI. Spremao sam se, kao za vencanje.

Zvao sam ih u februaru (prva polovina). Obecala da ce ubrzo doci. Laze seka preko telefona.
15. apr. na vratima dodje covek i kaze:

- ... ja sam iz Oriona...
- ... OOooooo cekam vas mesecima da mi konacno postavite kanalice...
- Greska. Ja nisam monter. Dosao sam da Vas pitam - Da li hocete da vam uvedemo opticki internet?
- HoooooCU!!!!!!!!!!

Pobeze sa vrata i gle cuda 21. apr (subota) dodjose monteri. Sklopio ADSL, savio kablove od njihovog fiksnog, kablove od struje....
Postavise optiku za 1.5 sat. Potpisao ugovor. Zena vec uzela metlu. Monter se sprema...

- ALI internet ne radi?
- Pa danas je subota.
- ?
- Covek koji treba da 'igasi' ADSL a da vam ukljuci optiku, ne radi vikendom.




ORION - kompanija sa izrazitim smislom za biznis kao samoupravni SOUR-i iz 70-tih
 
Poslednja izmena:
Sa srecom sa optikom. Kada si toliko cekao, vala docekaj i ponedeljak!
 
Ovaj njihov ruter ima baš slab domet, 2 zida i brzine padaju na 10-20mbps čak i sa 5GHz. U istoj prostoriji nema načina da pređe 150mbps preko wifi 5ghz. Probao sam sa podešavanjima, ali ništa. Ima li neko neki savjet osim da uzmem gigatitni 5ghz ruter :D
 
Tako 5ghz funkcioniše (a/n). Manje je probojan od 2.4ghz. Jedino 5ghz AC ruter ako hoćeš veće brzine, ali opet ni on nema prodornost kao 2.4ghz.
 
Ovaj eltex-ov ruter ima podršku za AC na 5GHz. I 2.4 GHz na mjestima gdje je mts-ov Huawei imao pun signal (2 zida), ovaj ima 60% signal i brzinu do 10mbps.
 
Napisao ja vec 3x.. samo bridge mod i kupite krsten ruter... ja koristim Archer c9 i kroz 3 zida na 5Ghz gura 300Mbps...

Sent from my SM-N930F using Tapatalk
 
Njih, naravno... i naravno nece uspeti iz prve, posto moraju da proslede naprednoj teh. podrsci, ali na kraju odrade ;-)

Sent from my SM-N930F using Tapatalk
 
@nikolaxxx a sve sam se nadao da će iz prve :D
Zovem od sinoć, 3-4 puta, zvali me da su prebacili u bridge...Pokušam da se konektujem preko mog (ASUS 1200G+) preko PPPOE uz username i lozinku koju su mi dali...i ništa, - Timeout waiting for PADO packets
Restart jedan, restart drugi, da bi kasnije rekli da probam sa @sezampro na username i sa lozinkom koja je ista kao username... Naravno, ni ta kombinacija ne radi. Probao i kloniranje MAC-a, nema šanse. Pisaću im, šta drugo mi ostaje, do tada DHCP i dvostruki NAT.

PS. iz podešavanja ELTEX-a (ono što mogu da vidim kao user) oni samo isključe DHCP i to je to. Ja koliko znam o BRIDGE MODU, kada je modem/ruter u tom modu, konekcije nema, samo link (ready to connect), internet ne radi...Ovamo radi iako kažu da je u bridge. Hit
 
Poslednja izmena:
Izbrisa se post nekako (zaglupeo tapatalk).. uglavnom, ovi sto se javlaju na telefon ne znaju da prebace ruter u brigde, samo puste remote firmwer update. To u sustini ne odradi nista, zato ti i radi net normalno. Da je u brigde mod-u ne bi mogao da se konektujes bez PPPOE. Budi uporan, trazi da proslede zahtev naprednoj tehnickoj podrsci, posto momci koji rade tamo bukvalno odrade prebacivanje za 2 minuta...
Pass za PPPOE mora da bude identican kao username, jer im je tako namesten server. Batali to "sezampro"... I ja sam trazio da mi daju eltex za biznis korisnike, sa kojim nikad nema problema, ali on je samo "obican modem" (ulaz za optiku i jedan lan gigabitni port) bez wifi i ruter opcija... i sve radi mesecima bez restarta...
 
Poslednja izmena:
Nadji moje postove od ranije, isti problemi [emoji23] samo moras biti uporan i traziti podrsku drugog nivoa... na zalost...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@nikolaxxx hvala, poslao sam im support ticket, ne odgovaraju ništa 20+ sati.
@mirop tebi su na kraju došli kući :D Šteta što ne daju admin login.
 
Nazad
Vrh Dno