Šta je novo?

Optimalna konfiguracija sa dva provajdera

Gedora

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2012
Poruke
841
Poena
215
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X w/Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
Gigabyte Aorus Pro B550
RAM
Kingston Fury Renegade 64Gb@3600mhz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Kingston KC3000 2Tb, A-DATA XPG S11 Pro 1Tb, Samsung 860Pro 1Tb
Zvuk
7.1
PSU
Cooler Master V1000
Kućište
Raidmax Engima
Monitor
Acer Predator X34
Miš & tastatura
Razer DeathAdder v2 Pro + Keychron K3 Pro
Ostale periferije
WH-1000XM4, Arctic 9
Laptop
Dell Latitude 5440, MacBook Pro 2018
Tablet
Xiaomi Pad 5
Mobilni telefon
Samsung S23 Ultra
Pametni uređaji
Samsung S95B 65"
Sony KDXD7005 55"
Steam
gedora13
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Kablovski internet
  3. Mobilni internet
Situacija je sledeća:
  • jedna kuća, druga, isto dvorište;
  • SBB kabl i Yettel optika;
  • Yettel sa svojim modemom u dnevnoj, samo wiFi od njega, dual-band; 1000/500
  • SBB modem centralno u istoj kući, kabl do AP (Asus RT68U) koji je dual-band, od tog AP (TP link) wireless bridge na AP (TP link) u drugoj kući i jedan kablovski AP od njega u garaži;

To sve radi korektno, SBB pokriva svuda sa ovih par AP rutera, dvorište, kuće.

Hteo bih da iskoristim opticki Yettel tako da u radnoj sobi, gde je Asus AP imam full protok, kao osnovni cilj. Međutim, raspoložen sam i da promenim konfiguraciju, ako ima nekog smisla.

Da li uzeti CAT6 i provući do radne sobe (ili hodnika), uzeti novi ruter i pustiti tu dual-band i vezati na LAN šta mogu od uređaja ili možda neki mesh sistem ubaciti i rasporediti po ostalim prostorijama?

Prva kuća je na sprat, 2x 95kVm a druga takođe na sprat, ali manjih 2x35kVm.

Takođe, load balancing između dva provajdera nije nephodan, ali možda bih razmotrio kao opciju. :) I gospođa i ja radimo od kuće, internet nam je sredstvo za rad, u principu. Nisam načisto kako da iskoristim najbolje datu situaciju, mišljenjai saveti dobrodošli. :)
 
Koliko si para i vremena spreman da uložiš u sve ovo ?
 
Nema zurbe, nema limita u budzetu nekog, shodno prohtevima koje sam naveo, sta ima smisla - toliko. :)
 
S`obzirom da ste ti i tvoja draga home office varijanta, ja bi definitivno išao na load balance opciju i CAT6 kablove gde god je to moguće. Odluka je na tebi.
 
Imas li neku preporuku za HW? Mikrotik dual WAN ili neka alternativa?
 
Asus routeri su precenjeno proprietary spyware infested smeće. Ako hoće pravi load balancer i da to bude brzo, stabilno i sigurno, mini PC sa OPNSense/pfSense je jedino pravo rešenje.
 
Mini PC mi nije problem, imam starih konfi i delova za to. Upoznaću se detaljnije sa pfSense, naleteo sam i na tu opciju. :)

Ruter je single WAN tj. ovaj AC1900
 
Hm, bas na toj stranici sto si ostavio, na "tech specs", stoji "Dual WAN"
Dakle, i taj sto imas je dual wan.
Ali svakako ako je potrebno mnogo bolje i imas vremena da to sve sredis, onda prvenstveno slusaj sta kazu ljudi sa vise iskustva tj alex. Meni bi i ovo sa dual wan ruterom bilo dovoljno.
 
Možda je loš link, nemam siguran sam, pogledao sam modem sa zadnje strane. 🙃 Ima Asus tih sufiksa i prefiksa, krastavac.

Pogledaću još koji setup sa Sense varijacijama, srećom nema žurbe, jer sve mi je funkcionalno. Skapirao sam i od dvojice ortaka sysOps i devOps profesijama da nema jedan odgovor na moj 'problem'.
 
Vidis, ako je to slucaj onda svakako nije ocigledno. :) Hvala za tip, provericu onda logovanjem na modem, da vidim je l' medju opcijama, pre nego se upustim u sledeci korak petljanja.
 
Pa da, možeš odmah da podesiš dual wan da ti odmah radi, a sve ostalo može naknadno :)
Javi ako si uspeo :)
 
Čak i ako ne nađeš opciju za dual WAN, Merlin firmware je naknadno ubacuje čak i na Asus routerima koji ne podržavaju dual WAN.
 
Blagodarim. Čim ugrabim vremena, bacam se na problem. 💪🏼
 
Mislim da u tim Wifi ruterima dual WAN znaci da bocnes usb 3G modem i taj igra ulogu failover-a.
 
Ne znam koji su to "tim Wifi", primera radi na tuf AX4200 može da se bira:
1712839032641.png
 
Nazad
Vrh Dno