Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Veca je brzina preko wifi nego na kabal.
Preko wifi-a je maksimalna brzina protoka ona koja je na kablu, a vrlo cesto je i manja, zavisno od udaljenosti i prepreka (zidova, pregrada, ormara...) do rutera.
Nije mi jasno kako ti je konfigurisan racunar, kad ti je iskustvo takvo da ti je wifi brzi od kabla.
 
mozda mu je komp na 100mbps preko kabla
 
Preko wifi-a je maksimalna brzina protoka ona koja je na kablu, a vrlo cesto je i manja, zavisno od udaljenosti i prepreka (zidova, pregrada, ormara...) do rutera.
Nije mi jasno kako ti je konfigurisan racunar, kad ti je iskustvo takvo da ti je wifi brzi od kabla.
Pozdrav.Nisam lepo objasnio.Kada dovedes kabal na tv box brzina je do 100.Ogranicen je.A na wifi cupa 250 koliko imam sad.
 
jasno, tako mora biti. Cak i novi fire tv cube ima samo 100mbps ethernet.
Ima boxova sa 1gbps, ali njima fali nesto drugo. pici ti na wifi taj box i uzivaj. Inace, netflix je bese 12 mbps optimalno?
bitno da na kompu ostvarujes vise
 
4K netflix je oko 20Mbps, pa nije ni važno dal na TVu imaš 100 ili 1000Mbps
 
Pozdrav.Nisam lepo objasnio.Kada dovedes kabal na tv box brzina je do 100.Ogranicen je.A na wifi cupa 250 koliko imam sad.
Extra,ako se taj device koristi kao speed test

Za sve ostalo wifi je shit
Google tv stick leti kad ide preko etherneta,sve bolje radi
Netflix,iptv,eon itd..

E sad,kome je bitan speed test wifi je best
 
Zavisi kako kome. Meni TV sa svim streaming servisima bolje radi na wifiu nego ethernetu, a ne verujem da je zbog toga sto je ethernet 100mbps.
Na wifi je nakaceno jedno 15 uredjaja i nikada problem.
 
Da li zna koja je brzina LAN konekcije kod ovih Zte rutera? Na netu pronalazim samo da je wan 1gbps i da je ukupna brzina rutera 2033mbps. Takodje treba mi podatak koje su max podrzane brzine 2.4ghz i 5ghz wifi mreze.
 
LAN portovi su 1Gbps svaki (u praksi oko 940Mbps.
Wifi na 2.4GHz je 802.11n (wifi 4) - teorijskih 300Mbps, u praksi 170 mozda neki maksimum ako zauzmes maksimalnih 40MHz sirine kanala i nemas guzvu u okolini.
Wifi na 5GHz je 802.11ac (wifi 5) - teorijskih 866Mbps, u praksi nekih 500 pored rutera, bez prepreka itd ako zauzmes maksimalnih 80MHz sirine kanala.
 
Hvala, na specifikaciji proizvodjaca pise da je kombinovani wifi dual band brzine 2033mbps.
 
Шта то значи комбиновани?
marketinshki broj koji su gledali da bude sto je moguce veci koji nema veze sa stvarnoshcu
na primer kada kazu da je wifi6 AX kartica 2400mbps, to znaci 1200mbps send + 1200mbps receive, a onda dodaju jos 300+300 sa 2.4ghz kanala da bude AX3000
LAN portovi su 1Gbps svaki (u praksi oko 940Mbps.
Wifi na 2.4GHz je 802.11n (wifi 4) - teorijskih 300Mbps, u praksi 170 mozda neki maksimum ako zauzmes maksimalnih 40MHz sirine kanala i nemas guzvu u okolini.
Wifi na 5GHz je 802.11ac (wifi 5) - teorijskih 866Mbps, u praksi nekih 500 pored rutera, bez prepreka itd ako zauzmes maksimalnih 80MHz sirine kanala.
ovo je tacan maximum protoka, mada mi 2.4ghz nikad nije isao vise od 90mbps
 
Na 2.4GHz moze sa 802.11n (ali uz podesavanje sirine kanala na 40MHz da se dogura do 170) u idealnim uslovima kad nemas drugih mreza na 2.4 u okolini.
Ako ruter i na 2.4GHz podrzava ax (wifi 6) sto ovaj moj ASUS RT-AX53U podrzava i ako imate klijentski uredjaj sa wifi6 onda moze da ide i realno oko 300Mbps sa 40MHz sirinom kanala ako nemate guzvu u okolini.
 
Ako mogu da dobijem odgovor u ovoj temi da li radi torrent client sobzirom za sam video da ruter poseduje usb 3.0 port?
 
Gde da radi torrent klijent? Na ruteru?
 
Da, imam trenutno zakacen na sbb ruteru xiaomi router 3g na kome mi radi torrent client. Sve torrente koje skidam skida na externi hdd koji sam zakacio na ruter.
 
nije na ZTE H298Q usb3 port, obican usb2 je
i ne moze se instalirati nikakav softver na ruter, usb2 sluzi samo ako hoces da taj flash disk sharujes preko FTP/samba
 
Zavisi kako kome. Meni TV sa svim streaming servisima bolje radi na wifiu nego ethernetu, a ne verujem da je zbog toga sto je ethernet 100mbps.
Na wifi je nakaceno jedno 15 uredjaja i nikada problem.
Hmm... to samo može da ukazuje na neki drugi problem sa lokalnom mrežom.

U teoriji, ali i praksi, preko WiFi može da bude bolje samo ukoliko premašuješ pomenuti opseg od 100Mb/s (kojim si ograničen od strane mrežnog adaptera na TV uređaju, ili specifikacijom samog kabla), a to je veoma malo verovatno.
Bez obzira na manju brzinu prenosa podataka, preko kabla sigurno imaš manji odziv nego preko WiFi (dakle, "bržu" komunikaciju sa javnim mrežama, iako je manja brzina prenosa podataka), što je bitnije od konačne, maksimalne brzine, bar u pomenutom primeru.

nije na ZTE H298Q usb3 port, obican usb2 je
i ne moze se instalirati nikakav softver na ruter, usb2 sluzi samo ako hoces da taj flash disk sharujes preko FTP/samba
Može i za 3G modem da posluži, ako nekom zatreba rezervna konekcija. ;)
 
Poslednja izmena:
Cackao nesto adguard DNS i vidim cudne zahteve koje ne prepoznajem.
Adresa 10.1.x.x. svako malo pristupa domenu XXXX.epc.mnc000.mcc000.pub.3gppnetwork.org.
Procackam po ruteru i vidim da je to zapravo moja privatna ip adresa, tehnicki, to je wan adresa rutera.

Kome se to ruter javlja i zasto?

blokirano dok ne dobijem odgovor.
 
Cackao nesto adguard DNS i vidim cudne zahteve koje ne prepoznajem.
Adresa 10.1.x.x. svako malo pristupa domenu XXXX.epc.mnc000.mcc000.pub.3gppnetwork.org.
Procackam po ruteru i vidim da je to zapravo moja privatna ip adresa, tehnicki, to je wan adresa rutera.

Kome se to ruter javlja i zasto?

blokirano dok ne dobijem odgovor.
Ako ti je "javna" IP adresa rutera 10.1.x.x, to znači da si iza CGNAT-a, i da je tvoja javna IP adresa zapravo neka druga, a da ni sam ruter ni ne zna koja tačno (jer ga ne interesuje, sve dok uspeva da uspostavi PPPoE vezu i dobije tu 10.1.x.x "MAN" adresu, da je tako nazovemo) - kao kod mobilnih mreža, gde se hiljade korisnika nakači na 3/4/5G mrežu, a svi dele samo nekoliko javnih IP adresa.
Kod Yettel-a, ali i drugih provajdera, veoma je verovatno da se javne IP adrese dele među korisnicima iz optičkih, ali i mobilnih mreža (ne samo u okviru jedne ili druge).

Ovo je neko kratko objašnjenje onoga za šta je 3GPP inicijalno osmišljen:
"The 3GPP Network is a mobile technology standard for bridging core cellular networks with the Internet. Services include enabling WiFi calling, roaming, and signaling."
Jedna od mogućnosti je, da upravo zbog onoga što sam gore napisao, dolazi do nekog mešanja između mobilnih i fiksnih mreža (samo razmišljam naglas).

Ako se mobilnim telefonom na tu mrežu povezuješ preko WiFi-a, postoji mogućnost da telefon koristi WiFi za pozive - ne znam da li to u Srbiji uopšte funkcioniše, a ako i funkcioniše, malo je verovatno da se to stvarno odvija u praksi, naročito ukoliko je dobra pokrivenost GSM signalom (i pored toga, mobilni uređaj ništa ne sprečava da izađe na internet preko WiFi-a i istražuje koji servisi su mu dostupni, pa će to verovatno i uraditi).
Takođe, ako imaš fiksnu liniju preko optike, može se desiti da ruter komunicira sa nekim od servisa za telefoniju, koji se nalaze iza te 3GPP adrese.
Za menadžment mrežnih uređaj, Yettel koristi poseban VLAN, ali možda se provajder iz nekog razloga oslanja na podatke koje prikuplja preko servisa koji se nalaze iza 3GPP (malo verovatno, pošto to već izlazi iz okvira njihovog MAN-a)... ko će ga znati...
Jedino mrežisti iz Yettel-a mogu da ti potvrde ovo što ja sada nagađam, a pitanje je koliko su i oni upućeni u pojedine detalje (pošto se za optiku koristi državna infrastruktura, a koju održavaju inženjeri iz Telekom-a, ne Yettel-a, tako da nemaju potpun pregled na visokom nivou).

Ja ništa od ovoga ne mogu da proverim, jer sam iza statične IP adrese i koristim svoj ruter (bez ZTE-a u bridž režimu), i ne koristim usluge televizije, niti fiksne telefonije preko Yettel-a.
Ono što mogu da ti kažem i potvrdim, je da sam snifovao saobraćaj jedno pola sata (direkt na ruteru), i kod mene nema baš nikakve vrste komunikacije sa 3GPP, a od uređaja imam svašta:
Mikrotik ruter i 2 cAP-a, upravljiv svič, IP video nadzor i NVR, pametni prekidači, Philips Hue, Windows i Linux računari, LG WebOS TV, Android TV, iOS telefon i tablet, risiver + Android telefoni, koji se retko kače na WiFi, ali jedan jeste bio povezan za vreme snifovanja (po raznim forumima vidim da se sa tvojim pitanjem najčešće javljaju RPi korisnici - to nemam :), ali možda oni samo prvi primete nešto što je drugima slabije vidljivo...).

Možeš da probaš sa blokiranjem, pa vidi da li će se to na nešto odraziti, ali imaj u vidu da je mnoogo poddomena koji se nalaze iza 3gpp.network.org, i lako može da se desi da ćeš sa tog blokiranog, samo preskočiti na neki drugi, tu dinamika radi svoj posao - u teoriji, ako je osmišljeno da telefon nađe bržu/kvalitetniju putanju za komunikaciju od GSM-a, onda će sigurno otkriti prvi sledeći 3GPP servis na drugoj adresi.

Inače, u vezi onoga što si spomenuo da se ruter nekome/nečemu javlja - sve što ide iz tvoje lokalne mreže, logično, ka internetu izlazi preko pomenutog rutera, pa se to javljanje verovatno odnosi na neki od procesa na računaru.
Gde ti je pokrenut AdGuard? Koju varijantu koristiš - AdGuard Ad Blocker, AdGuard DNS ili AdGuard Home? Ako je prva, onda kontrolu vršiš isključivo na uređaju u okviru kog je AdGuard instaliran, a to nema veze sa ruterom, već isključivo sa tim sistemom. Ako je neka od preostalih opcija... sve zavisi... (AdGuard Home, povezan sa ruterom, može da kontroliše kompletnu lokalnu mrežu).

Svakako, i na nivou OS-a (svakog pojedinačno, na kojima si ovo primetio) možeš da pokreneš snifer, pa da vidiš šta sa tvoje strane inicira komunikaciju.

Ako imaš mogućnost neke vrste "sofisticiranog" filtera za blokiranje svih poddomena iza 3GPP, umesto navođenja pojedinačnih adresa - npr. da zalepiš samo "*.3gpp.network.org" (u AdGuard-u bi to bilo: "||3gpp.network.org^") - jedino tako možeš da utvrdiš da li će imati uticaja na bilo šta što ti koristiš (da li na nivou sistema, mreže... zavisi od verzije AdGuard-a ili nekog drugog sistema za filtriranje). Ako vidiš da nema negativnog uticaja, samo nastavi da blokiraš i ćao.
 
Poslednja izmena:
Pre svega, hvala za opsiran post.
Istrazio sam sinoc na brzinu i video to za wifi calling, ali ne kapiram cemu to u Srbiji, nista slicno nikada nismo culi da postoji. Vidim da neki US provajderi nude uslugu besplatnog zvanja unutar US preko wifi calling. Definitivno nema veze sa iptv, voice i management jer ti segmenti imaju druge ip opsege. Ovo je bas internet. Mozda se samo on javlja za ovo, a mozda i ostali luduju sa zahtevima samo ne idu preko adguarda.
Sto se adguarda tice, koristim adguard home na rpi na nivou cele mreze.
Vec sam blokirao sve zahteve tog korisnika, odnosno ip adrese, odnosno rutera. Dodatno sam blokirao i taj zahtev od drugih korisnika, mada ih nije bilo. Stavicu i domen u block listu, ali mozda ni ne treba jer se ta adresa gradi na osnovu mojih podataka. Zato sam i stavio xxx i 000 umesto pravih brojeva. To su neki mcc, mnc i ecc parametri samo za mene (mozda i yettel pa da svi imamo iste).
 
Definitivno nema veze sa iptv
Trenutno IPTV VLAN koji je namesten ne radi (nema nista sa njihove strane), posto je STB OTT i sve ide preko internet mreze
ZTE ruter ne kontaktira nista osim management servera (na management VLAN-u) koji je na domenu cetin.rs i to radi samo kada se upali i posle toga svakih 3 sata
Takodje, ako imas VOIP na paketu, odrzava vezu sa SIP signalning serverom ims.telenor.rs (na voip VLAN-u), a ako je poziv u toku i sa STUN serverom

Bukvalno jedino sto mi pada napamet sa tim 3gppnetwork.org domenom (i to sa tacnim tvojim mcc), jeste mobilni telefon koji pokusava da proveri da li postoji wifi calling
 
Poslednja izmena:
Nije nijedan od mojih uređaja jer zahteve pravi sam ruter. Zahtev ne dolazi od telefona.
Jedino ako radi tako što telefon pita ruter pa onda ruter postavi pitanje u ime telefona
 
bash tako radi jer se ponasha kao DNS cache kao i svi ostali gateway uredjaji danas.
Takodje ako stavis custom DNS server u ZTE podesavanjima, on i dalje preko DHCP-a postavlja sebe kao prvi DNS server, proveri sa ipconfig/all na windows racunaru.
Postavi na mob. telefonu custom DNS direktno na njemu koji nije adguard i vidi da li ti zahtevi prema 3gppnetwork prestanu da se pojavljuju
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
Zanina me da li je moguće koristiti jedan broj fiksnog na više telefona u kući (2 telefona), preko bakarnih žica je to moguće, a kako bi to išlo sa optikom i da li je uopšte moguće?
I da li Hipernet podržava IPv6?
Unapred hvala! :)
 
Nazad
Vrh Dno