Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Da prenesem par informacija u vezi Yettel optike koje sam skoro dobio.

Svi korisnici su iza CG-NAT protokola, i čak iako uzmete statičku IP adresu ona je iza CG-NAT protokola. Tako da ljudi sa hardverskim VPN uređajima treba da traže usluge drugih operatera.
Jednostavno ovo nije tačno
 
Jednostavno ovo nije tačno
Meni su tako rekli, e sad to da li njihova korisnicka podrska zna o cemu prica, da li njima pogresno kazu ili oni pogresno prenose, ja na to ne mogu da uticem.
 
Ok. Ali to sto su ti rekli nije tacno. Ideno dalje :)
 
Ma verovatno su dobili instrukciju da ako neko pita za cgnat da priznaju da jeste. Nisu ni slusali pitanje posle cgnat.
 
Možda nemaju slobodne ip adrese, pa ovako odbijaju potencijalne zahteve za javnu..
 
Kolko znam, sa CG-NAT-om oni štede adrese poprilično.

Oni prilično hladne glave mogu da stave 256 ili bar 128 korisnika iza iste jave IP adrese i da sve njih natuju na jednu.

Jedino ograničenje je što imaju limit na 256 ili 512 konkurentnih TCP i još tolko UDP sesija po korisniku prosečno.

Obično zbog logovanja translacija dodeljuju po fiksnih 128 portova za odlazne konekcije po korisniku, a onda od ostatka dinamički alociraju samo korisnicima koji ostvare više istovremenih konekcija.

NAT server briše alokacije sesija obično 5 minuta od poslednjeg prenetog podatka kroz sesiju.

Yettel jednostavno nije uzimao blokove ipv4 adresa kad su bili dostupni i jeftini, pa sad moraju da se "stiskaju".

Ono što je ogroman problem je što ni u naznakama nemaju IPv6.
 
Pozdrav svima.
Da li bi koriscenje yettel optike i cloudflare wrap resio problem javne ip adrese na torentima?
 
Poslednja izmena:
Zapravo, mozda sam prerano to rekao. Iako saobracaj ne ide preko njihovih servera, sve veze se kreiraju preko njih.
Probacu da testiram u toku dana sa par torrenta da vidim sta dobijam od rezultata

Edit: probao film "Fall". ista prosecna brzina i vreme skidajna. Slicni podaci za seeds i peers.
Jedino sam primetio da se status trackera sa warpom prikazuje kao not working dok su bili working bez warpa.
Sve u svemu, torrenti rade, mozda moze da pomogne oko anonimnosti prilikom skidanja, ali ne izgleda kao da pomaze oko cgnat i brzine.
 
Poslednja izmena:
Pa to jedino moze da menja stvar vpn/tunel sa javnom adresom, u suprotnom je isto nat, na strani tunela/vpn servera.
 
Pozdrav kolege,
Da li je moguće da za mts imam uslova da mi priključe optiku,a iz yettel-a kažu da nema uslova za priključivanje na optiku.
Siva kutija MTS-ova je postavljena na kapiji.
 
Moguće, kod mene u zgradi se yettel pojavio koji mesec posle mts optike.
 
I kod mene su poceli da se reklamiraju posle 2-3 meseca od dolaska mtsa...

Je l' zna neko da li moze da se koristi neki treci ruter umesto ZTE, da li ONT komunicira lepo sa njim? Ili su vezani mozda
 
Pisali smo o tome nedavno, ukratko, na ruteru iza ONT-a, koji bi zamenio njihov ZTE ruter, mora prvo da se konfigurise vlan, pa zatim pppoe, sve to pod uslovom da mozes da dobijes potrebne parametre od yettela.

Umesto toga, trazis od podrske da konfigurisu Bridge na ZTE ruteru, pa na njega prikacis neki drugi.
 
Poslednja izmena:
Bridge je jednostavniji, ali, brate, sam broj uređaja i ovako predstavlja ozbiljan problem.
 
Pisali smo o tome nedavno, ukratko, na ruteru iza ONT-a, koji bi zamenio njihov ZTE ruter, mora prvo da se konfigurise vlan, pa zatim pppoe, sve to pod uslovom da mozes da dobijes potrebne parametre od yettela.

Umesto toga, trazis od podrske da konfigurisu Bridge na ZTE ruteru, pa na njega prikacis neki drugi.
Hvala, da, izgleda lakse dosta samo staviti bridge i cao
 
Da podelim svoje iskustvo.

Uveo sam Yettel optiku (samo internet) da imam dve konekcije kući, jedna njihova, a jedna od SBB-a, zbog posla. Već imam svoj setup koji čine:
  • Ruter: TP-Link ER605
  • Svič: TP-Link TL-SG2210MP
  • AP #1: TP-LinkEAP265 HD(EU)
  • AP #2: TP-LinkEAP235-Wall(EU)
  • Kontroler: TP-Link OC300
Povezao sam Yettel ruter preko prvog LAN izlaza na primarni WAN svog TP-Link rutera, a SBB stavio na WAN1. Sve radi kao sat. Ako bi jedan fail, link backup će odraditi posao i prebaciti na SBB-ov net. Sutra idem u poslovnicu još samo da podnesem zahtev sa statičnu IP adresu. Dodatno sam na TP-Link ruter dodao DNS od NextDNS.

5 GHz WIFI:

speed.png
 
Hteo bih da predjem na Hipernet DUO L paket pa me zanima kako to sve radi kod vas.
TV im nije bas bogat ponudom ali se nadam da ce povecavati vremenom.
 
Jel jos neko veceras imao problem sa povezivanjem na wifi preko hipernet-a? Primetio sam prvo da na tabletu nemam net a onda sam pokusao preko telefona isto nije radio. Kroz cackanje sam primetio da privatna dns (dns.adguard.com) adresa pravi problem.

Nista nije menjano na telefonu i tabletu osim pre tri meseca sa mts optike na yettel hipernet i samo su promenjeni login podaci sve do veceras gde pise da sam povezan ali nema interneta.

Sto, sta se desilo pa da je privatna dns adresa problem? Oba uredjaja su povezana na 5ghz a probao sam i 2.4ghz isto neta nije bilo zbog dns adrese. Kako to da je do pre sat ipo vremena sve radilo sa ukljucenom dns adresom a sada nece.
 
Hteo bih da predjem na Hipernet DUO L paket pa me zanima kako to sve radi kod vas.
TV im nije bas bogat ponudom ali se nadam da ce povecavati vremenom.
Internet radi savršeno, tv ume da zašteka, ali u poslednje vreme sve manje, mora se priznati
 
Vi što vam šteka televizija, da li box koristite na kablu ili preko wifi?
prebacio sam kod keve box jer ga ja ne koristim i stalno je ispadao sa mreže. Svako malo izađe obaveštenje da uređaj nije na mreži i imam opciju da probam opet (bezuspešno) ili da koristim bez mreže kada se uređaj restartuje i ponov radi par minuta pa tako u krug. Ono što je zanimljivo je da se zvuk u pozadini čuje normalno tako da stream kao takav radi.
Sada sam stavio na kabl i nisam primetio problem.
Sve u svemu, možda ima neki problem sa wifi i pucanjem veze, a da nema veze sa samim streamom
 
TV im nije bas bogat ponudom ali se nadam da ce povecavati vremenom.

TV sam uzeo samo pro forme. Meni je bitan intenret. Njihov STB radi odlično sa HBO MAX. Tv u kući niko i ne gleda. Samo Netflix i HBO Max.

*Činjenica: Televizija im još uvek boluje od nekih dečijih bolesti. Nema sumnje da ima potencijala, ali sigurno im treba vreme da sve to spegla.
Vi što vam šteka televizija, da li box koristite na kablu ili preko wifi?

Ja sam manijak, stara škola. Mreža u kući mi ide za sve preko kabla. Imam jednu Tendu AC 10 koja služi za opsluži 2 mobilna i jedan laptop.
 
Kod mene je na kablu od prvog dana, mada ja skoro da i ne koristim box, samo aplikaciju na WebOS, i ima već dosta dugo da stvarno sve radi ok
 
Internet radi savršeno, tv ume da zašteka, ali u poslednje vreme sve manje, mora se priznati
Iako je net dosta brz i konekcija stabilna ne može se reći da je savršen.
Primetio sam npr. sledeće. Od kada sam prešao na Yettel na Twitter-u mi se dešava da video snimci koče i to prilično. Onaj krug se vrti ponekad i čitav minut. Onog trenutka kada prebacim na mobilnu mrežu video se pokrene.
Ne znam šta je u pitanju, ali znam da je do njihove mreže i užano je iritantno.
Kada restartujem ruter, neko vreme radi ok ali posle nekog vremena ista priča.
 
Ne znam šta da ti kažem, kod mene radi savršeno od prvog dana
Ruter nisam resetovao nikada, osim par puta kada je nasilno nestala struja
 
Da dopunim svoj post.

Otišao sam u poslovnicu, rekao im da hoću statičnu IP adresu, oni su je enable i košta 480 dinara mesečno. Dok sam obavio šta sam imao još u gradu i došao kući, već sam bio na statičnoj adresi. Nema nikakvih problema.
 
Pozdrav, da li još neko ima problem da mu wifi satelit pravi neki konflikt u mreži i da mu usporava saobraćaj na svim uređajima?
 
Jel jos neko veceras imao problem sa povezivanjem na wifi preko hipernet-a? Primetio sam prvo da na tabletu nemam net a onda sam pokusao preko telefona isto nije radio. Kroz cackanje sam primetio da privatna dns (dns.adguard.com) adresa pravi problem.

Nista nije menjano na telefonu i tabletu osim pre tri meseca sa mts optike na yettel hipernet i samo su promenjeni login podaci sve do veceras gde pise da sam povezan ali nema interneta.

Sto, sta se desilo pa da je privatna dns adresa problem? Oba uredjaja su povezana na 5ghz a probao sam i 2.4ghz isto neta nije bilo zbog dns adrese. Kako to da je do pre sat ipo vremena sve radilo sa ukljucenom dns adresom a sada nece.
Suprugin telefon zakacen na net, navodno sve sljaka, ali nista ne dolazi do njenog telefona, nikakve poruke s mesidzing aplikacija, nista..iskljuci se s wifi, sve doleti...
Obicno kad nema neta na nekom wifi uredjaju, sam telefon je obavesti da ne sljaka net preko wifi, pa prebaci na mobile...
Ovde nista...
Ne znam sta je u pitanju, nisam imao vremena da se zezam...

Ali se ovo nikad nije desavalo kod MTS
 
Da dopunim svoj post.

Otišao sam u poslovnicu, rekao im da hoću statičnu IP adresu, oni su je enable i košta 480 dinara mesečno. Dok sam obavio šta sam imao još u gradu i došao kući, već sam bio na statičnoj adresi. Nema nikakvih problema.
Da li si proverio kakav je sada ping, bolji nego sa CG NAT-om?
 
Suprugin telefon zakacen na net, navodno sve sljaka, ali nista ne dolazi do njenog telefona, nikakve poruke s mesidzing aplikacija, nista..iskljuci se s wifi, sve doleti...
Obicno kad nema neta na nekom wifi uredjaju, sam telefon je obavesti da ne sljaka net preko wifi, pa prebaci na mobile...
Ovde nista...
Ne znam sta je u pitanju, nisam imao vremena da se zezam...

Ali se ovo nikad nije desavalo kod MTS
Problem o kojem sam pisao je bio prisutan samo to vece i kada sam iskljcio private dns od adguard-a sto sam imao na telefonu i tabletu wifi je odmah proradio, sutradan posle podne sam ponovo aktivirao private dns i od tada sve radi kao pre nego sto je nastao problem.

Nisam istrazivao sta je uzrokovalo problem ali bitno je da je isti odklonjen.
 
Nazad
Vrh Dno