Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Ne može na zid. Dizajniran je da stoji uspravno na stolu/podu, priključci su sa zadnje strane.
Pozdrav
 
Evo kako izgleda, baš nije zamišljen za kačenje na zid :(
Pozdrav
 

Prilozi

  • IMG_20211125_132737__01.jpg
    IMG_20211125_132737__01.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 307
  • IMG_20211125_132808__01.jpg
    IMG_20211125_132808__01.jpg
    215.9 KB · Pregleda: 236
Šta se zbilo sa mojim pitanjem o IPv6? Takođe da li nudite zakup statičke IP adrese i da li vaši uređaji podržavaju pass-through?
U ovom momentu nemamo planova za uvođenje IPv6. Kada budemo imali više informacija na ovu temu, korisnike ćemo obavestiti putem našeg sajta ili putem ovog foruma, informacija svakako neće izostati. Kao što je @Fidel naveo, kupovina javnih statičnih IP adresa će biti dostupna, u ovom momentu nije. Naš ruter je moguće postaviti u bridge mode.
~Dejan
 
@Telenor Srbija - da li je modem koji dolazi uz paket otključan, odnosno, postoji na njemu otključan bridge mode? Zanima me da li bih mogao da izvučem maksimalnu gigabitnu brzinu putem kabla jer koristim sledeće:

Trenutno kačim SBB modem na TP-LINK ER605 ruter. Na sam svič TP-LINK TL-SG2210MP se kači ruter, TP-LINK Omada OC200 kontroler, TP-LINK EAP265 HD Access Point i TP-LINK EAP235 Access Point.
 
@Telenor Srbija - da li je modem koji dolazi uz paket otključan, odnosno, postoji na njemu otključan bridge mode? Zanima me da li bih mogao da izvučem maksimalnu gigabitnu brzinu putem kabla jer koristim sledeće:

Trenutno kačim SBB modem na TP-LINK ER605 ruter. Na sam svič TP-LINK TL-SG2210MP se kači ruter, TP-LINK Omada OC200 kontroler, TP-LINK EAP265 HD Access Point i TP-LINK EAP235 Access Point.
Ruter možeš postaviti u bridge mode i dalje rutirati saobraćaj sa svojim uređajima i konfiguracijom koju podesiš.
~Dejan
 
Jedna info me interesuje posto vidim da wan port u ruteru se uvlaci sa media convertera jer moze direktno iz media convertera da se ukljuci u drugi ruter koji direktno vrti pppoe konekciju.Treba prijatelj da uzme koji ima optiku od drugog provajdera nije mts koju bi ostavio jer je bez uo i isto ima media converter i vrti pppoe direktno na ruteru koji podrzava dual wan gde bi direktno lan kabl ukljucio u njega i doplatio bi staticku ip posto ima vpn server podignut na istom ruteru
Pozdrav
 
Kolko je meni poznato, to nije moguće baš tako uraditi.

Ono što jeste moguće je da njihov ruter stoji u "bridge" modu. Odnosno da ide konekcija iz media convertera u njihov ruter (koji je tu samo zbog bridge funkcionalnosti, nema ništa uključeno u njega) osim još jednog kabla koji ide u tvoj ruter - na kome je podešen PPPoE.

Pretpostavljam da je potencijalni razlog za ovo što kroz mts optiku sve ide kroz VLAN (baš kao što je slučaj i sa VDSL konekcijama), i Telenor sigurno ima njima dodeljen VLAN, u koji njihov ruter pakuje pakete, i iz kojeg ih "izvlači" za dolazne pakete. Nisam imao priliku da vidim ovo, pretpostavka je bazirana na onome što sam imao prilike da vidim na mts optici (vrlo malo) i na VDSL-u (mnogo više).
 
@poglavicas Hvala na pomoći i objašnjenju :)

@gicko Baš kao što je @poglavicas naveo u prethodnom postu, neophodno je da se ONT uređaj poveže ethernet kablom sa WAN portom na ruteru. Ruter možeš postaviti u bridge mode i tada od nas dobijaš PPPOE parametar.
~Dejan
 
Moje pitanje je: Da li je moguce, ukoliko se uzme internet paket, koristiti SVOJ router, umesto vaseg. Na primer neki RB ( MikroTIK ) ili CISCO profesionalni uredjaj ?
Znaci potpisem revers, razduzim vas router i koristim svoj.
 
Moje pitanje je: Da li je moguce, ukoliko se uzme internet paket, koristiti SVOJ router, umesto vaseg. Na primer neki RB ( MikroTIK ) ili CISCO profesionalni uredjaj ?
Znaci potpisem revers, razduzim vas router i koristim svoj.
Zdravo,
Neophodno je da koristiš naš ruter, ali ga možeš postaviti u bridge mode. Kada postaviš ruter u bridge mode, možeš ga povezati sa bilo kojim drugim ruterom gde ćeš podešavati mrežu na željeni način. Na temi video uputstva, možeš pogledati šta sve možeš podesiti na našem ruteru. Ako već poseduješ navedenu mrežnu opremu, svakako da je možeš iskoristiti :)
~Dejan
 
Zdravo,
Neophodno je da koristiš naš ruter, ali ga možeš postaviti u bridge mode. Kada postaviš ruter u bridge mode, možeš ga povezati sa bilo kojim drugim ruterom gde ćeš podešavati mrežu na željeni način. Na temi video uputstva, možeš pogledati šta sve možeš podesiti na našem ruteru. Ako već poseduješ navedenu mrežnu opremu, svakako da je možeš iskoristiti :)
~Dejan
Zbog cega vas router mora ostati, ako je vec tehnicki izvodljivo da koristim SAMO svoj ?
Ovo je jaaako razocaravajuce, jer sam kod svih providera uvek koristio iskljucivo SVOJU mreznu opremu...
Ako moze odgovor, a ujedno i dodatno pitanje, moze li se ipak sa tehnickom podrskom podesiti da radi samo sa mojim licnim routerom ?
 
Zbog cega vas router mora ostati, ako je vec tehnicki izvodljivo da koristim SAMO svoj ?
Ovo je jaaako razocaravajuce, jer sam kod svih providera uvek koristio iskljucivo SVOJU mreznu opremu...
Ako moze odgovor, a ujedno i dodatno pitanje, moze li se ipak sa tehnickom podrskom podesiti da radi samo sa mojim licnim routerom ?
Svoju mrežnu opremu svakako možeš koristiti, tako što ćeš je povezati na naš ruter koji je pre toga potrebno da podesiš u bridge mode.

~Dejan
 
Moje pitanje je bilo da li moze IKAKO da tehnicka podrska napravi da koristim SAMO svoj router.....
 
Zasto ne nazoves direktno tehnicku podrsku i pitas?
 
Ako misliš bukvalno "samo svoj", teško ako u njemu nemaš ulaz za optiku. Ali generalno ljudi stave provajderov modem/ruter u bridge mod a sve ostalo završavaju na svom ruteru (logovanje, nat, dhcp..). Ne znam kako dugačije misliš da optički kabl utakneš u komercijalni ruter kakve obično svi kupujemo.
 
Ne treba mu ruter sa optičkim ulazom. Telenor za optički internet instalira 3 "kutije" kod korisnika: završnu optičku kutiju (ulazi vlakno iz horizontalnog razvoda, izlazi pigtail optički kabl), ONT (ulazi pigtail, izlazi ethernet) i ruter (ulazi ethernet na wan portu).
Pozdrav
 
Pa u tom slučaju, ako kaže podrška da je ruter moguće ubaciti u bridge, onda je moguće isti ruter izbaciti skroz. Ti ako ubaciš ruter u bridge pretvaraš ga u "glupu" napravu koja samo prosleđuje signal a autorizaciju vršiš na svom ruteru. Čak i da je bitna mac adresa, opet ista može da se klonira.. Zar ne?
 
Ne treba mu ruter sa optičkim ulazom. Telenor za optički internet instalira 3 "kutije" kod korisnika: završnu optičku kutiju (ulazi vlakno iz horizontalnog razvoda, izlazi pigtail optički kabl), ONT (ulazi pigtail, izlazi ethernet) i ruter (ulazi ethernet na wan portu).
Pozdrav
Nisam "u materiji", pa me baš interesuje koji od ovih uređaja ima funkciju "modema", dakle nešto kao kod kablovskog interneta. Pretpostavljam taj ONT ili možda neki od drugih uređaja. Ili su to neuporedivi pojmovi (optika i modem) 🤔
 
Znam da i kod biznis korisnika mora minimum media konvertor, iako koristiš svoju opremu.
 
Pa u tom slučaju, ako kaže podrška da je ruter moguće ubaciti u bridge, onda je moguće isti ruter izbaciti skroz. Ti ako ubaciš ruter u bridge pretvaraš ga u "glupu" napravu koja samo prosleđuje signal a autorizaciju vršiš na svom ruteru. Čak i da je bitna mac adresa, opet ista može da se klonira.. Zar ne?
Sigurno postoji razlog zbog kog insistiraju na svom ruteru (makar on bio u bridge modu).

mts na VDSL i optici koristi VLAN, i preko VLAN tagova razdvajaju saobracaj za IPTV, telefon i internet.

Moja pretpostavka je da je Telenor dobio svoj VLAN na mts mreži, i da je potrebno imati ruter koji podržava VLAN na WAN strani. Ovo je moja pretpostavka, nažalost nemam mts optiku dostupnu da mogu da probam. Inače sam siguran da se ova moja pretpostavka može i potvrditi u praksi.
 
Može biti da je to. Ja sam mislio da se stvara prvo pppoe konekcija (koja definiše ko je čiji user i prava) pa potom SBT uređaji preko te konekcije prave Vlan a za autorizaciju im verovatno služi mac adresa + pppoe konekcija.
U svakom slučaju, nemam dovoljno iskustva s optikom i vlan mrežama, ali čim mi telekom odradi instalaciju sledeće nedelje probaću da je prokljuvim.

EDIT
Kad bolje razmislim verovatno stvatno mora njihov ruter zbog vlan-a. Verovatno bridge prave samo za vlan koji se koristi za net.. Zanimljivo u svakom slučaju
 
Svoju teoriju baziram na tome što to ovako izgleda na VDSL-u:
Screenshot 2021-12-09 at 19-23-35 ZXHN H168N V3 1.png

Što znači da ZTE VDSL ruter sada meni pored toga što je modem, služi kao bridge između etherneta i VLAN 200 na EoPTM mreži Telekoma. Znam i da na optici telekom koristi VLAN da bi odvojio servise. Tako mislim da telenor ima svoj VLAN tag na toj telekomovoj mreži i onda ne možeš prosto da bocneš ethernet kabl u media converter i da odmah dobiješ PPPoE, već mora da postoji nešto što će tvoje pakete da pakuje u određeni VLAN i da dolazne pakete raspakuje iz tog VLAN-a.
 
Ako bi uspeli da nadjemo na neki nacin koji VLAN tag koristi Telenor na mts optickoj mrezi, onda bi moglo da se proba.

Recimo da bi i TP-Link i na fabričkom firmware-u mogao da uradi ovo (ako nađemo koji je VLAN tag za Telenor, ima ih ukupno 4096).

Mikrotik, OpenWRT, Ubiquity, DD-WRT, pfSense, Cisco... sigurno mogu da se podese da PPPoE na WAN strani puštaju kroz VLAN tag.
 

Prilozi

  • 1639076811599.png
    1639076811599.png
    80.5 KB · Pregleda: 218
Jel cuo neko za G-pon ????? Naravno da ste culi.
Jel ima Gpon izlaz za LAN ? Ima
Jel resena tako optika i SUPERNOVE i Telekoma i ostalih optickih providera ? jeste

Ne vidim razlog da ti ne daju lepo isto tako i to je to...

Danas sam sreo njihovog montazera na terenu. Covek mi kaze da router dobija, ali NE MORAS da ga koristis ako neces, to jest mozes da uradis TO STO ZELIS.
Tim recima...
E sad, bas cemo da vidimo da li je u praksi isto tako.
 
Ispravka, kod Telekoma nije rešeno preko G-pon
 
Zdravo svima,

Ovim putem bih želeo da članove foruma obavestim o izmenama u ponudi Hiperneta.
Uvereni smo da na tržištu nudimo najsavremenije i najbolje usluge, za verujemo da će u narednom periodu da stvore neraskidiv i trajan odnos sa našim korisnicima. Za uzvrat, korisnici će imati pristup modernoj tehnologiji koja obezbeđuje najbrži internet, savremenu televiziju, digitalnu telefoniju, a da pri tome dobiju najbolji tretman za svoj uloženi novac.

Iz tog razloga, počevši od danas, svi novi korisnici koji sklope ugovor za Hipernet pakete ostvaruju pravo na promociju koja podrazumeva pretplatu od 1 dinar prvih 12 meseci, uz ugovornu obavezu od 24 meseca. Duži period trajanja promocije je upravo potvrda da želimo da stvorimo najbolje korisničko iskustvo i da ostvarimo dugoročnu saradnju sa svim našim korisnicima. Baš iz tog razloga želimo da svim novim korisnicima u početnom periodu što više finansijski olakšamo i da pritom obezbedimo najbolji sadržaj i jedinstveno iskustvo dok koriste Hipernet usluge.

Doći će i do promena kod postojećih Hipernet korisnika. Podsećanja radi, korisnici Hipernet Duo i Trio paketa su ostvarili pravo na testiranje usluga do 01.02.2022. godine. Od prvog februara je bila planirana aktivacija promocije, koja podrazumeva pretplatu od 1 dinar u trajanju od 6 meseci uz ugovornu obavezu od 24 meseca, što efektivno znači da su usluge besplatne do 01. avgusta iduće godine. Pravo na testiranje usluga do 01.02.2022. zadržavaju svi korisnici Hipernet Duo i Trio paketa, a imam čast da obradujem informacijom da će promotivni period od 6 meseci svima biti produžen na 12 meseci, koji počinje da se računa od februara sledeće godine. Postojećim korisnicima Hipernet i Hipernet+ paketa će takođe biti produženo trajanje promocije sa 6 na 12 meseci, automatski.

Nadam se da će ova izmena pomoći prilikom donošenja odluke svima koji su se do sada dvoumili u vezi sa prelaskom na Hipernet, kao i da će obradovati postojeće korisnike ❄️😊
Kao i do sada, za sva pitanja ili nedoumice vam stojim na raspolaganju.

Pozdrav,
~Dejan
 
Nece sigurno da ti kazu da mozes :) Bolje da pitas da li podrzava torrente, mozda hoces da skidas freeware softver preko toga.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne postavlja se pitanje da li podrzava vec da li dozvoljava odnosno propusta odredjenu vrstu saobracaja i u kojoj meri. Ne bi telenor bio ni prvi ni poslednji isp koji filtrira i ogranicava saobracaj, u ovom slucaju p2p.
 
Nazad
Vrh Dno