Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Yettel Srbija

Poštovan
Urednik
Učlanjen(a)
17.11.2021
Poruke
518
Poena
85
Ulazak na tržište fiksnih usluga za domaćinstva smo odlučili da bude isključivo putem optičke mreže. Brzina interneta na Hipernet paketima dostiže do 1Gbps, a odnos brzina za download i upload je 2:1 na svim paketima, uz nisku latenciju.

Korisnici uz Hipernet internet pakete mogu dobiti jedan ili više WiFi satelit uređaja koji će proširiti WiFi signal kroz celu kuću, odnosno stan. Jedan od benefita je to što WiFi satelit ne kreira novu WiFi mrežu, već postojeću proširuje i uređaji imaju mogućnost handover-a, odnosno u zavisnosti od jačine signala i lokacije, automatski se povezuju na ruter ili WiFi satelit. Ovo takođe znači da je za samu instalaciju potrebno minimalno bušenje, jer se internet kroz stan širi bežično i nema potrebe da se strateški postavlja ruter u određeni deo kuće kako bi se izbegle zone bez interneta.

Ruteri mogu emitovati WiFi signal na 2,6GHz i 5GHz i imaju 4 LAN i 2 FXS porta za fiksni telefon. Administracija mreže (promena SSID, promena lozinke, kreiranje novih WiFi mreža, postavljanje pravila roditeljske kontrole i filter internet stranica) će biti dostupna i putem Moj Telenor aplikacije.

Internet paketi imaju dinamičnu IP adresu, dok će biti i dostupno i dokupljivanje statične IP adrese.
 
Imali smo pitanje na drugoj temi, pa sam hteo ovde da dopunim informaciju.
Model rutera je ZTE H298Q, moguće ga je postaviti u bridge mode i povezati ga na neki drugi ruter.
Što se tiče WiFi satelita, reč je o modelu ZTE H196Q, sa glavnim ruterom se može povezati i putem LAN kabla, ali je njegova glavna prednost baš ta bežičnost kojom se smanjuje bušenje u stanu/kući. ~Dejan
 
Ako sam dobro informisan, vi nudite usluge preko optike tamo gde je Telekom sproveo svoju infrastrukturu. Imao bih nekoliko pitanja:

Ako neko već ima u svom domu uveden optički priključak od Telekoma, da li mora da se radi instalacija novog optičkog priključka ako:
a) više ne koristi usluge Telekoma preko optike
b) i dalje koristi usluge Telekoma preko optike

Takođe me zanima ako znate kakav je stav Telekoma po tom pitanju ako bi na adresi bio samo vaš priključak za optiku (pretpostavljam da se optički kablovi i kutija na zidu koje vaši tehničari montiraju ne skidaju posle prekida korišćenja usluge).
Dobro si pitanje postavio pa evo da se nadovezem.Interesuje me sledece:Jer postoji mogucnost dobijanja PPPOE parametara i bridge mode rutera posto onaj ko zeli da uvede ima ruter sa dual wan mogucnostima gde je wan1 kablovski net obican kablovski modem pa ima zato direktnu ip na interfejsu rutera a na wan2 mu je 4g ruter u bridge mode.I jer postoji mogucnost dobijanja javne ip posto je na ruteru konfigurisan ddns i vpn server zbog pristupa mrezi od spolja ako padne glavna konekcija.Javna ip na 4g je posto je paket od firme gde ta osoba radi koji ima javnu ip preko posebne apn.Tu bi se prebacio telenor na wan2.
Pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobro si pitanje postavio pa evo da se nadovezem.Interesuje me sledece:Jer postoji mogucnost dobijanja PPPOE parametara i bridge mode rutera posto onaj ko zeli da uvede ima ruter sa dual wan mogucnostima gde je wan1 kablovski net obican kablovski modem pa ima zato direktnu ip na interfejsu rutera a na wan2 mu je 4g ruter u bridge mode.I jer postoji mogucnost dobijanja javne ip posto je na ruteru konfigurisan ddns i vpn server zbog pristupa mrezi od spolja ako padne glavna konekcija.Javna ip na 4g je posto je paket od firme gde ta osoba radi koji ima javnu ip preko posebne apn.Tu bi se prebacio telenor na wan2.
Pozdrav
Da, ruter je moguće postaviti u bridge mode i tom prilikom komuniciramo korisnicima PPPOE parametar. Uskoro će biti i dostupna kupovina statične IP adrese, pa ćeš moći da realizuješ ovu postavku koju si zamislio 😊 ~Dejan
 
Poslednja izmena:
Generalno sam zadovoljan ponudom, odnosom dl/ul.. Jedina stvar koja mi malo smeta je to sto se trazi da pretplata bude preko 1500din da bih dobio brzinu interneta X2.. U kuci imam 3 postpaid Telenor broja, ni jedan nije preko 1500.. Racunica je neka, 4000 za duo L, net 250/120, plus 3000 za 3 post paid broja, skoro 7000din. Malo skuplje iskreno. U isto vreme krajem januara mi istice Eon premium gde imam 500/50 i milion kanala za 3200din.. Nadam se da cete to regulisati u medjuvremenu..
 
Kakav je plan širenja mreže? Da li to zavisi od Telekoma i njihovih planova, ili može i Telenor da kaže, e hoćemo ovde i ovde optiku i Telekom to odradi? :)
I oni koji nemaju tehničkih mogućnosti za internet, da li mogu da se prijave samo za TV i da je gledaju preko svog trenutnog provajdera?
 
Da li za Telenor optički internet treba aktivna fiksna telefonska linija kao što treba kod MTS-a?
 
@Telenor Srbija Da li će postojati mogućnost priključenja na optičku infrastrukturu ExeNet (Supernova)?
 
Internet paketi imaju dinamičnu IP adresu, dok će biti i dostupno i dokupljivanje statične IP adrese.
Nikako da se jasno odredite. Da li će korisnici vašeg hiperneta imati JAVNU dinamičku adresu, ili (zakupljenu) javnu statičku adresu, bez stavljanja iza CG NAT-a? Dakle, da li potpisivanjem ugovora PODRAZUMEVANO, svaki korisnik dobija JAVNU ip adresu, ili to nije navedeno u ugovoru i telenor može prema svom nahođenju ili prema svojim definisanim kriterijumima, stavljati korisnike iza CG-NAT-a, kako i kada poželi, bez prethodnog obaveštenja?

Složićete se da mogućnost postavljanja vašeg modema/rutera u bridge mod, nema baš nekakvog smisla, ako korisnikova ip adresa nije javna i bude iza cg nat-a.
 
Nikako da se jasno odredite. Da li će korisnici vašeg hiperneta imati JAVNU dinamičku adresu, ili (zakupljenu) javnu statičku adresu, bez stavljanja iza CG NAT-a? Dakle, da li potpisivanjem ugovora PODRAZUMEVANO, svaki korisnik dobija JAVNU ip adresu, ili to nije navedeno u ugovoru i telenor može prema svom nahođenju ili prema svojim definisanim kriterijumima, stavljati korisnike iza CG-NAT-a, kako i kada poželi, bez prethodnog obaveštenja?

Složićete se da mogućnost postavljanja vašeg modema/rutera u bridge mod, nema baš nekakvog smisla, ako korisnikova ip adresa nije javna i bude iza cg nat-a.
Oprosti što nisam bio dovoljno jasan u prethodnom postu, hvala što si skrenuo pažnju na ovo kako bih odgovorio jasnije.

Sklapanjem ugovora se dodeljuje privatna IP adresa, koja prolazi kroz CGNAT. Javna statična IP adresa će biti dostupna za kupovinu. U ovom momentu kupovina statične IP adrese nije dostupna, ali radimo na njenom uvođenju. ~Dejan

@Telenor Srbija Da li će postojati mogućnost priključenja na optičku infrastrukturu ExeNet (Supernova)?
Ne, trenutno je dostupno povezivanje samo na optičku infrastrukturu Telekoma Srbije. ~Dejan

Da li za Telenor optički internet treba aktivna fiksna telefonska linija kao što treba kod MTS-a?
Fiksna linija ne predstavlja uslov i moguće je kupiti samo optički internet paket. ~Dejan
 
Ne kapiram zasto bi neko hteo da uzme ovaj net, od firme koja iznajmljuje infrastrukturu od Telekoma, duplo su skuplji od njih, i inace poslovicno deru, sve korisnike stavljaju iza cgnat-a, naplacuju svaki dodatni stb bese 500 dinara?! Koji ce mi moj net od 250/125, ako sam iza cgnat-a i ne mogu da koristim torrent?! Za youtube, za sta?!
 
Svako ima pravo da izabere šta želi, te tako ako ne želiš Telenor, možeš da koristiš ono što želiš i što ispunjava tvoje potrebe.

Doplata je 350 dinara, a za tih 350 onda možeš da gledaš bilo gde u Srbiji ako imaš pristup internetu.

Tv aplikacija ima potencijal veći od bilo koje, ali hajde, to nije preterano merodavno, s obzirom na to da je malo šta u Srbiji kvalitetno.

I SBB naplaćuje dodatni EON van mreže ako želiš da gledaš bilo gde, samo mnogo više, a onaj iz mreže ti praktično ništa ne vredi.
 
Oprosti što nisam bio dovoljno jasan u prethodnom postu, hvala što si skrenuo pažnju na ovo kako bih odgovorio jasnije.

Sklapanjem ugovora se dodeljuje privatna IP adresa, koja prolazi kroz CGNAT. Javna statična IP adresa će biti dostupna za kupovinu. U ovom momentu kupovina statične IP adrese nije dostupna, ali radimo na njenom uvođenju. ~Dejan
Hvala na (konačno) preciznom odgovoru 🙂. Inače, to je jedna od najbolnijih tema, koja gotovo ni kod jednog internet provajdera nije rešena u korist korisnika, posebno onih naprednijih kojima je bitna javna adresa, da bi većina naprednih servisa, koje su podigli na svojoj opremi, mogla nesmetano da radi. Postalo je već uobičajeno i redovno, da se korisnici stavljaju iza cg nat-a, javne dinamičke adrese su postale retkost. Šta više, provajderi oduzimaju postojece javne dinamičke adrese korisnicima koji su ih do sada imali, dodeljuju privatne, čime se mogućnosti nesmetane dvosmerne internet veze sa wan, znatno sužavaju. Neki provajderi su u svojim modem/ruterima, izmenom firmware, blokirali mogućnost bridge moda. Neki čak i ne dozvoljavaju fizičkim licima da zakupe javnu (statičku) adresu, bez obzira što bi verovatno od toga imali dodatni prihod.

Ako Hipernet bude imao u ponudi mogućnost zakupa javne statičke adrese i laku i jednostavnu tehničku realizaciju iste, za fizička lica, to bi bila velika komparativna prednost Telenora u odnosu na druge internet provajdere. Nadajmo se da će se to uskoro i ostvariti.
 
Ne kapiram zasto bi neko hteo da uzme ovaj net, od firme koja iznajmljuje infrastrukturu od Telekoma, duplo su skuplji od njih, i inace poslovicno deru, sve korisnike stavljaju iza cgnat-a, naplacuju svaki dodatni stb bese 500 dinara?! Koji ce mi moj net od 250/125, ako sam iza cgnat-a i ne mogu da koristim torrent?! Za youtube, za sta?!
Digli su cene do nebesa,kao da smo svi milioneri...
 
Da, ruter je moguće postaviti u bridge mode i tom prilikom komuniciramo korisnicima PPPOE parametar. Uskoro će biti i dostupna kupovina statične IP adrese, pa ćeš moći da realizuješ ovu postavku koju si zamislio 😊 ~Dejan
Aka ste na optickoj infrastrukturi, a jeste, kako je moguce da je ruter ZTE H298Q kada to nije ONT ruter?
 
Aka ste na optickoj infrastrukturi, a jeste, kako je moguce da je ruter ZTE H298Q kada to nije ONT ruter?

Pre rutera se postavlja ONT konvertor optičkog signala. Na ovaj način nismo ograničeni na postavljanje rutera istog proizvođača koji je korišćen u prethodnim koracima infrastrukture, i daje nam mogućnost da u budućnosti korisnicima ponudimo rutere sa naprednijim mogućnostima. ~Dejan
 
Pre rutera se postavlja ONT konvertor optičkog signala. Na ovaj način nismo ograničeni na postavljanje rutera istog proizvođača koji je korišćen u prethodnim koracima infrastrukture, i daje nam mogućnost da u budućnosti korisnicima ponudimo rutere sa naprednijim mogućnostima. ~Dejan
Da li onda moram da koristim vaš “ruter” ili je dovoljno da na media konverter nakacim svoju opremu?

Da li mogu da koristim svoj gpon gbic pa da ne koristim vasu opremu uopste?
 
Doplata je 350 dinara, a za tih 350 onda možeš da gledaš bilo gde u Srbiji ako imaš pristup internetu.

Tv aplikacija ima potencijal veći od bilo koje, ali hajde, to nije preterano merodavno, s obzirom na to da je malo šta u Srbiji kvalitetno.

I SBB naplaćuje dodatni EON van mreže ako želiš da gledaš bilo gde, samo mnogo više, a onaj iz mreže ti praktično ništa ne vredi.
Kqd već pominješ eon van mreže nije zgoreg napomenuti da na eonu imaš 1 slot za smart app, samo ukucaš u eon smart aplikaciju na tv-u ili boksu bilo gde. Dakle na 2 tv-a sa jednom pretplatom. Ali to već nije tema za pisanje daljs u ovom podforumu.

Želim da kažem da bi Telenor itekako imao šanse da ponudi tako nešto, makar i uz neki dodatni uslov.
 
Da li onda moram da koristim vaš “ruter” ili je dovoljno da na media konverter nakacim svoju opremu?

Da li mogu da koristim svoj gpon gbic pa da ne koristim vasu opremu uopste?
Nemoj da me drzis za rec, ali iz iskustva sa drugim gPON servisima, sam media converter se autentifikuje na mrezu provajdera, i ima u sebi podesen obicno VLAN tag koji dodaje paketima koje prosledjuje dalje. Tako da je vrlo malo verovatno da mozes da koristis svoj media converter. Ali druga varijanta, da ethernet kabl koji ide iz media convertera u njihov ruter ukljucis u svoj ruter, to vec moze da "pije vodu". Ja tako koristim na dve lokacije supernova optiku.
 
Nemoj da me drzis za rec, ali iz iskustva sa drugim gPON servisima, sam media converter se autentifikuje na mrezu provajdera, i ima u sebi podesen obicno VLAN tag koji dodaje paketima koje prosledjuje dalje. Tako da je vrlo malo verovatno da mozes da koristis svoj media converter. Ali druga varijanta, da ethernet kabl koji ide iz media convertera u njihov ruter ukljucis u svoj ruter, to vec moze da "pije vodu". Ja tako koristim na dve lokacije supernova optiku.
Znam, to sam koristio kod Oriona, gledam da se vratim na taj sistem...

sto se GPON-a tice, svaki ima svoju adresu (nesto slicno mac-u), samo je na provajderu da li dozvoljavaju ili ne... nije zgoreg pitati cisto da eliminisem sto vise uredjaja provajdera :)
 
Postovani,

U stanu imam Telekomovu optiku. Iz razloga kojim Vas ovaj put ne bih davio zelim da predjem u Telenor i da koristim Vase usluge. Moje pitanje je sledece: Da li cu moci da putem torrenta skidam filmove ili ne jer sam negde video komentar da to nece moci. Molim Vas za neku informaciju...

Srdacan pozdrav
 
Nece sigurno da ti kazu da mozes :) Bolje da pitas da li podrzava torrente, mozda hoces da skidas freeware softver preko toga.
 
Šta se zbilo sa mojim pitanjem o IPv6? Takođe da li nudite zakup statičke IP adrese i da li vaši uređaji podržavaju pass-through?
 
Šta se zbilo sa mojim pitanjem o IPv6? Takođe da li nudite zakup statičke IP adrese i da li vaši uređaji podržavaju pass-through?
Ono sto nece nijedan provajder da kaze, napise...Prelazak na IPv6 ne da nije jeftin, vec je skup i veliko ulaganje, za provajdera. Prodas blokove IPv4 i forsiras CG NAT, koji prakticno dodje besplatno, kad si provajder. Staticke adrese su negde pominjane, trenutno nije moguce.

@DukeLander
U cemu je problem kod posta telenor.jpg
 
Prozivka i tome ovde nije mesto
 
Možda glupo, ali meni bitno pitanje, da li se ovaj ZTE ruter može montirati na zid?
 
Nazad
Vrh Dno