Šta je novo?

Oprema za snorkeling ili ronjenje

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,219
Poena
905
par pitanja:
Gde kupujete opremu za snorkeling, konkretno me zanima gde mogu maske da se isprobaju a da nije samo Intersport/Dechatlon?
Danas sam probao neku Aqualung masku, i kao da mi "kači" koren nosa. Već imam jednu cressi koja mi ne odgovara. Najbolje mi se je pokazala neka intersportova (od njihovih skupljih, zaboravio sam ime) pa mislim da mi više odgovaraju veći modeli, za "nosatu" populaciju :)
Peraja - nisam nikad imao peraja koja se "zatežu". Da li za njih mora da se nosi i obuća ili mogu i direktno na stopala?
 
Sestra ima slicnih problema kao i ti (zuljanje na celu i korenu nosa) i posle silnih recenzija je odabrala i uskoro narucuje ovo: https://diveshop.rs/proizvod/maska-za-ronjenje-mares-viper-crna-2/
Ukratko, jako malo prodavnica ima ovog tipa opreme a da su profesiobalne gde mozes da isprobas opremu. Ujedno, radnja koji sam okacio je jedna od najbolje snabdevenih.
 
Ne mogu da se setim kako se zove radnja. U Ilije Garasanina je u sklopu Tasmajdan bazena. Tamo prodaju opremu za vodene sportove. Mozda tamo nadjes odgovarajucu masku za snorkeling.
 
Secam se te radnje u sklopu Tasmajdana jos kada sam redovnije isao na bazen... znam da su je drzali aktivni ronioci, ako se ne varam bila je i neka zena koja je poznata u toj sferi.
Evo FB linka za vise informacija: https://www.facebook.com/aquaholicdoo
 
Na Tašu su nekada bile 2 radnje. jednu još uvek drži Božana s tim što kod nje više nema Maresa, posvađala se bosanka sa hrvatom
:D

Ima kod nje akvalunga, dobre su maske, ja imam Cressi i Mares ali ipak prednost kod mene Mares što ne mora ništa da znači, masku obavezno treba probati, nikakva kupovina na daljinu. naravno ako postoje uslovi.

p.s.
Božana je ozbiljan ronilac, bila je na brodu kod Kustoa, držala je svetski rekord, ako se dobro sećam , 126 metara na komprimovani vazduh, spasavala je u Crvenom moru druga ronioca iz Jordana. Držala je scuba kurseve na Tašu, verujem da to i danas radi.
 
Mislim da ima Mares jer sam ja hteo da kupim klasicnu masku za ronjenje.
 
Nisi naveo namenu za koju ti oprema treba. Niti koliko ozbiljno. Pretpostavljam uživanju u podvodnim lepotama u toplijim vodama.

Nekada davno bile su dostupne NN jeftine maske, crno-žute, samo je pisalo VIP na njima. Čudo jedno kako su svima odgovarale i bile udobne. Koštale ~5 DEM.
Ako ćeš masku da koristiš prvenstveno za razgledanje, osim udobnosti biraj one sa širim vidnim poljem i providne, ovako nešto ili ovako. Moraš ih probati, osim nosa, tvoj oblik (kosti) lica je bitan faktor.
Akvalubg su OK model, a ako ti ipak ne odgovaraju maske sa izdvojenim nosem, onda traži one bez, mada ih danas ima jako malo na tržištu. Nasledili su ih one vison modeli.
Preporučujem da pročitaš npr ovaj čanak
Disaljku biraj zasebno, iako može ići u kompletu sa maskom. Ako imaš lobanju koja je šira/uža od nekog proseka, biraj one sa fleksibilnom krivinom.

Nemoj da kupuješ peraja bez pete sa zatezačem, to su tzv radna peraja. Prvenstveno jesu namenjena nošenju sa "čarapom" odnosno "čizmom". Naravno da je moguće koristiti ih i standardno, ali nemaju taj uzgon.
Takođe, ne uzimaj "šljampava" peraja, da ti se ne bi smicala, morao bi i njih da koristiš sa čarapom. Ako uzmeš za nijansu tesnija što je inače preporučeno, lako ćeš ih navući ako namastiš/nasapunjaš stopalo.

Mares, TechniSub, Cressi-sub ... marka je nebitna. Istina, danas su uglavnom made in china, kvaliteta daleko od nekadašnjeg (osim ako ne koštaju debelo). Moja TechniSub peraja služe i dalje nakon, kahm, 28god... maske i disaljke sam promenio ne znam koliko.
 
Poslednja izmena:
sto se tice potpuno amaterske opreme za snorkling, peraja i slicno decathlon ima sjajan izbor svacega po stvarno dobrim cenama. Naravno to sigurno nije neki extra kvalitet ali za turisticke potrebe isprobano i savrseno radi posao.
 
Hvala svima, nisam ja baš neiskusan u ovoj temi - imam sigurno 20ak godina iskustva u snorkelingu, ali kao samouki amater.
 
OT/
Mhm, da li si dobio od Broza dozvolu za avatar? :d Šta bi sa Klintom?
/OT
 
Maska se u radnji proba tako što se namesti na glavu bez kaiša, drži se sa obe ruke i pomera dok lepo ne nalegne a zatim se udahne na nos. Potom se (oprezno!) ruke sklanjaju i odmiču, ako je maska odgovarajuća i dobro naleže ona će stajati " kao zalepljena" . Sledeći korak je provera da li smeta u nekom predele glave (nos najčešće) i potom navlačenje kaiša preko glave kada se finalno proverava da li ima nekih smetnji. U svakoj radnji bi trebalo da vam dozvole da probate masku, u suprotnom je ne bih kupio.

Nova maska se mora prethodno pripremiti što podrazumeva da se staklo maske "nagori" ili "izgori" sa unutrašnje strane a potom se opere razblaženiom tečnosti za pranje sudova i ispere mlakom vodom.

Pre svakog ulaska u vodu i stavljanja maske na staklo (unutrašnja strana) se pljune, prstima se razmaže i "opere" a potom se ispere u moru.
 
Nova maska se mora prethodno pripremiti što podrazumeva da se staklo maske "nagori" ili "izgori" sa unutrašnje strane a potom se opere razblaženiom tečnosti za pranje sudova i ispere mlakom vodom.

Bilo nekad davno i samo za modele sa tempered staklom. Nove iole kvalitetnije maske imaju zaštitni film, to se ne radi ni pod razno.

Čovek koji više od 20god makar i skorz amaterski roni, sigurno zna tretman pre ulaska u vodu :)
Ne mora da se pljuje, može se i naneti malo deterdženta ili šampona.
 
Poslednja izmena:
Može i da se kupi namensko sredstvo :) (bacanje para btw)
 
Bilo nekad davno i samo za modele sa tempered staklom. Nove iole kvalitetnije maske imaju zaštitni film, to se ne radi ni pod razno.

Čovek koji više od 20god makar i skorz amaterski roni, sigurno zna tretman pre ulaska u vodu :)
Ne mora da se pljuje, može se i naneti malo deterdženta ili šampona.
Cressi masku sam kupio pre 4 godine, nikakvog zaštitnog filma nije bilo, spržio je naravno, Mares već ima 14-15 godina i sa njom najradije i danas ronim, Cressi je rezervna, možda 1x ili 2x godišnje uđem u vodu sa njom (da ne zarđa).

Možda ima ljudi koji na plažu kreću sa deterdžentom i šamponom pod miškom, ja ne spadam u iste. Pljuni, razmaži pa isperi, bilo i biće.
I svakako nije bilo napisano zbog Jakše koje sve o tome posle 20 godina zna već zbog nekog ko tek počinje da uranja glavu u more.

Mada, sad si me podsetio, 1993 sam na Slovensku plažu uBudvu svako popodne odlazio sa šamponom, sapunom i peškirom pod miškom. U gajbi nam nikako nisu pušĆali vodu, punih 15 dana, Samo smo navijali sat u 6 da bi nakapali 2 kofe vod, znate za šta. I da, pranje zuba kiselom vodom, trauma za ceo život.
Može i da se kupi namensko sredstvo :) (bacanje para btw)
Postoji ali ronio okolo naokolo kojekuda, nikada ne videh da neko koristi isto. Doduše, ima već 5 godina kako sam okačio boce o klin, možda nove generacije i troše isto, ne bih znao.
 
Postoji ali ronio okolo naokolo kojekuda, nikada ne videh da neko koristi isto. Doduše, ima već 5 godina kako sam okačio boce o klin, možda nove generacije i troše isto, ne bih znao.
Jes, ti onda nemaš moderne probleme zvane korona. Prošle godine u egiptu nismo smeli da pljujemo :(
 
Zapravo, uvek sam u vreći za peraja imao (i imam i dalje) malu bočicu sa deterdžentom. Navika iz mladalačkih dana kada sam kompletnu ličnu opremu zajedno sa peškirom/fenom/ostalim nosio u njoj na treninge na bazenu.
Ali od tada imam naviku deterdžentom/šamponom premažem staklo maske kući, tako da kad dođem do vode ostaje mi samo da je isperem. Naravno, kada se pojavi magljenje kasnije onda se uveliko pljuje :)

@Avijon
Kako bre niste smeli da pljujete ??? Iznajmljena oprema?
 
...Mada, sad si me podsetio, 1993 sam na Slovensku plažu uBudvu svako popodne odlazio sa šamponom, sapunom i peškirom pod miškom. U gajbi nam nikako nisu pušĆali vodu, punih 15 dana, Samo smo navijali sat u 6 da bi nakapali 2 kofe vod, znate za šta. I da, pranje zuba kiselom vodom, trauma za ceo život.
E samo zbog toga vise ne idem dole na more od '98 i Budve. Nocu u 3 se brijao i tusirao kada je dolazila voda.
Inace se i ja razmisljam da za hobi ronjenje kupim Mares masku. Jedino sto ce je odmah traziti sestra (koja uvek zaboravi masku u BG pa kupuje u Grckoj) i njena deca.
 
Snorkeling - crni ili providni silikon? Nekako meni više leži providni.
 
I meni više leže providne maske, sa crnom sam nekako "ograničen kao u kabini od lifta" ;)
 
Koliko sam razumeo, maske se pljuje ili nanosi deterdžent da ne bi zamaglila.
Promenio sam par maski, sve su za amatere ali mislim da maska bez nosača za akcionu kameru je ne kompletna maska pa makar bila i pro.
 
Kako se to deterdžentom rešava problem magljenja maske?!? Namaže/ispere ili samo namaže?

Imam OK masku gde sistem pljuni/razmaži/isperi radi odlično. Ali ćerka (7 god) ima neku dečiju masku iz Decathlona, sa plastičnim "staklom" koja joj savršeno leži, ali na tu plastiku pljuvanje ne pomaže. Jako brzo se ponovo zamagli. Koje još "tehnologije" protiv zamagljivanja postoje, da probamo i njih.
 
Ništa tu neće pomoći, takva je plastika, to su igračke

U principu - par kapi deterdženta, razmazati, sačeka se da se sasuši (obično to uradim pre odlaska na plažu) pa blago (ne potpuno) ispere na licu mesta.
Ostaje i poslednja mogućnost - namenska tečnost, ali se ne isplati, bolje joj kupiti novu masku.

@jaksa
Pa već preporučih providni :)

@jocasylver
Nije ovo tema za tebe. Ili u stvari baš jeste.
Profesionalce baš briga za akcione kamere. Ionako ne ništa ne vidi na pola metra od tebe u uslovima u kojima se inače obavlja posao. Loša vidljivost u više od 90% zarona u svakavim uslovima i prilikama. Nema ni boja. Kameria smeta i pravi otpor, btw.
Ronjenje u kristalno čistim vodama egzotičnih mora - osim što je realna retkost, nikakva kamera neće ti dočarati ono što vidiš svojim očima. Da bi snimio šta treba i kako treba, oprema će te koštati mnogo mnogo više nego što misliš.
 
Poslednja izmena:
Ništa tu neće pomoći, takva je plastika, to su igračke

U principu - par kapi deterdženta, razmazati, sačeka se da se sasuši (obično to uradim pre odlaska na plažu) pa blago (ne potpuno) ispere na licu mesta.

Maska joj odlično pristaje, a obzirom da dete raste, realno će biti korišćena 20ak dana, ili samo nekoliko sati ukupno, efektivno. Nema tu smisla kupovati kvalitetnu masku. Pogotovo što se to ne može zaista isprobati pre kupovine.

Ja koristim neku kupljenu u Intersportu, njihov brend ali bolji model, i odlična je. Paše i meni i ženi. (Jedino što malo imamo sukob ko će prvi da je dograbi... :p )
 
Upravo to, ona je ugrabila pa ja sad pišem po forumima.... :D
 
  • Like
Reagovanja: cof
E da, Intersport je stvarno imao pristojnu i relativno jeftinu opremu, ne znam ko je proizvodio za njih.
 
...mislim da maska bez nosača za akcionu kameru je ne kompletna maska pa makar bila i pro.

Nije ovo tema za tebe. Ili u stvari baš jeste.
Profesionalce baš briga za akcione kamere. Ionako ne ništa ne vidi na pola metra od tebe u uslovima u kojima se inače obavlja posao. Loša vidljivost u više od 90% zarona u svakavim uslovima i prilikama. Nema ni boja. Kameria smeta i pravi otpor, btw.
Ronjenje u kristalno čistim vodama egzotičnih mora - osim što je realna retkost, nikakva kamera neće ti dočarati ono što vidiš svojim očima. Da bi snimio šta treba i kako treba, oprema će te koštati mnogo mnogo više nego što misliš.

Slažem se sa Bokijem...
(Osim da je vidljivost pola metra u 90% zarona. Možda, za pro ronioce. Amateri nema šta ni da traže u takvim uslovima. Ja zaranjam samo ako ima šta da se gleda).

Ali ni tada kamera nema šta da traži na glavi. Ultra široki objektiv na većini akcionih kamera i mrdanje glave će dovesti do potpuno besmislenih kadrova.
Mnogo bolji rezultati se postižu sa kamericom u ruci, eventualno na nekom štapu od 30-ak cm. Tako možete daleko bolje da kadrirate i birate scene.

... ... ...

Kada smo već kod ronjenja i snimanja, krajem aprila smo bili u Egiptu, i evo par kadrova sa malog koralnog spruda na samoj hotelskoj plaži , bukvalno 50-ak metara od ležaljke na plaži. Snimano drljavim podvodnim Panasonic-om od 100-tinak €.

Ali bilo bi nemoguće to isto snimiti akcionom kamerom na glavi

Kamerica ne daje ovakve slike sama od sebe. Tek je silovanje levels-a izvuklo pristojne slike.
 

Prilozi

  • Egipat underwater 2022 01.JPG
    Egipat underwater 2022 01.JPG
    327.1 KB · Pregleda: 61
  • Egipat underwater 2022 02.JPG
    Egipat underwater 2022 02.JPG
    327.5 KB · Pregleda: 60
  • Egipat underwater 2022 03.JPG
    Egipat underwater 2022 03.JPG
    498.6 KB · Pregleda: 58
  • Egipat underwater 2022 04.JPG
    Egipat underwater 2022 04.JPG
    424.1 KB · Pregleda: 55
  • Egipat underwater 2022 05.JPG
    Egipat underwater 2022 05.JPG
    363.9 KB · Pregleda: 55
  • Egipat underwater 2022 06.JPG
    Egipat underwater 2022 06.JPG
    386.4 KB · Pregleda: 59
  • Egipat underwater 2022 07.JPG
    Egipat underwater 2022 07.JPG
    238.3 KB · Pregleda: 61
  • Egipat underwater 2022 08.JPG
    Egipat underwater 2022 08.JPG
    407.4 KB · Pregleda: 60
Gde je ovo slikano? I koji hotel...
 
Nazad
Vrh Dno