Šta je novo?

Oficijelni GeForce GTX260 & GTX280/285 thread

Slazem se sa time.

ali ipak za isti novac dobijas dosta bolje perf 4830 cf u odnosu na 4870. Tako da za iste pare tu dobijas ohoho bolje perf nego single 4870.

Sad mi reci da li je pametno pored kombinacije 4830 cf uopste razmatrati 4870 (GTX280 zanemari preskup je u odnosu na 4830 cf) ?

Ja bih opet kupio single GTX280, ne bih ni pomislio na 4830 cf, ali opet moji razlozi i finansijske mogucnosti nisu nikakvo merilo.

poz
M.
 
Kada sam rekao:

"Jeste, ali je manje zanimljivo za onoliko koliko HD 4870 manje kosta od GTX 280"

Mislio sam pre svega sa aspekta vec obavljene kupovine, odnosno na one koji su kupili GTX 280 cim je izasao kada je ako se dobro secam kostao oko 500e.

Ne sporim da je sada HD 4830 CF bolja kupovina i od HD 4870.
 
Ma mipko ima novac i kupio je komfor koji pruza GTX280:) Steta sto je GTX toliko skup :( jer je zaista po svojoj izvedbi dovrsen proizvod. Isto se za HD48xx seriju nikako ne moze reci! Jedini plus, a ujedno i presudan za nas korisnike je da pruza veliku perfomansu za ulozeni novac! Ali kao sto rekoh, mipko ne pripada toj vrsti kupaca!
:wave:
 
Poslednja izmena:
Ma mipko ima novac i kupio je komfor koji pruza GTX280:) Steta sto je GTX toliko skup :( jer je zaista po svojoj izvedbi dovrsen proizvod. Isto se za HD48xx seriju nikako ne moze reci! Jedini plus, a ujedno i presudan za nas korisnike je da pruza veliku perfomansu za ulozeni novac! Ali kao sto rekoh, mipko ne pripada toj vrsti kupaca!
:wave:

Jesi li ti to promenio misljenje ili je ovo neki drugi Yoti, ja prosto ne mogu da verujem ? Sada kao Newcomer, pa jos GTX 280 pruza komfor, dovrsen, a HD48xx serija nedovrsen proizvod. Ovo je prvi put da se i ti i ja slazemo oko neceg.
Jel si to ti ? :)
 
Jesam ja sam :) gore izneto misljenje sam uvek imao, ali me nisi shvatao, jer sam uvek akcentovao na perfomansama koje ATI nudi za ulozeni novac :) Kako to nisi video u mojim postovima? Jos uvek postoje! Ako te zanima potrazi ih, te se uveri u moj stav ;)

edit:
Gore navedeno misljenje sam takodje izneo u testu koji sam radio za jedan nas sajt pre 3-4 meseca :trust:

:wave:
 
Poslednja izmena:
@audio: sto se tice paprene cene GTX 280 na pocetku - tako je uvek bilo i bice, novotarije kostaju. Sto se mene tice ne kajem se ni jednog jedinog centa sto sam dao za tu karticu. Ako bi racionalno gledao sve onda ne bih odradio ni jedan upgrade u poslednjih 3-4 god... ali kao sto se zna hobi je ono sto je skupo a ne sluzi nicemu.

poz
M.
 
Prosvetlio se pa je morao i novi acc da padne :p :wave:
 
@yoti:

Mozes i mene da prosvetlis.

Kao bivsi vlasnik 8800 GT, 8800 GTX, 7800 GT, 6600 GT... znam dobro kakva je ta druga strana:

6600 GT - povremeno odbijao boot zbog tanke stampane ploce koja gubi kontakt u PCI-E slotu (Club3D), crkavao od pregrevanja (Prolink, Leadtek) -- da promenio sam 3 komada 6600 GT u periodu od par meseci.

7800 GT - nikad nije dobio 64-bit WDM drivere za VIVO -- platio sam funkcionalnost koja mi je ukinuta kasnije zato sto je nekoga mrzelo da rekompajlira drajver za 64-bit OS.

8800 GTX - dobio 64-bitne XP drajvere sa zakasnjenjem od mesec dana od pustanja u prodaju -- za to vreme si jedino mogao da ga koristis kao luksuzni pritiskac za papir od 650e.

Za sve navedene karte stalno se trubilo o video procesoru (VP pa VP2 itd) koji ti ulazi u cenu hardvera a ne mozes da ga koristis ako dodatno ne platis za dekoder. Pricalo se i da ce biti enkodera (godinama), ali ja nisam imao zivaca vise da cekam.

Na kraju da te podsetim i na texture shimmering i na famozni anti-aliasing koji u svakim sledecim novim drajverima "radi" u zavisnosti od smera u kom duva kosava.

Sto se mene tice, svaki drajver posle 169.21 je bio sve gori i gori dok na kraju 176.19 ili koji vec bese nije poceo na 8800GT da mi brlja i u 2D modu (transparentni delovi Windows-a su postajali crni), a igre su gubile teksture i tu mi je pukao film pa sam resio da ponovo okusam srecu sa ATI-jem i za sada sam zadovoljan.

A sad ti meni reci sta ti je na ATI-ju 48xx nedovrseno?
 
nemoj naocare, naocari su svetinja !!! :d

@audio:

u bre, daj, nemoj da ja sad kacim screenshotove atija , ali ozbiljno ! :wave:
 
Poslednja izmena:
@Yoti je mislio na HW a tu se slazem, jer sam video kako radi i cuo 4870 na 30-60 i 100% fan speed i mogu samo da konstatujem da je ATI odlepio i da samo neko lud moze da trpi tu BUKU jer je i ozloglasena 8800GT (referent) malo dete za nju ;)
a sto se tice drajvera samo je pitanje vremena kad ces i na ATI-ju naici na neke slicne bubice... jer ja nisam zapazio da se njihovi korisnici manje zale.. a da ne pricam a kompatibilnoscu sa VIA i ULI plocama gde je ATI u jako u losijoj situaciji ... (vidjao posto dobar deo ljudi ima ove konfekcijske ploce)
 
@yoti:

Mozes i mene da prosvetlis.

Kao bivsi vlasnik 8800 GT, 8800 GTX, 7800 GT, 6600 GT... znam dobro kakva je ta druga strana:

6600 GT - povremeno odbijao boot zbog tanke stampane ploce koja gubi kontakt u PCI-E slotu (Club3D), crkavao od pregrevanja (Prolink, Leadtek) -- da promenio sam 3 komada 6600 GT u periodu od par meseci.

7800 GT - nikad nije dobio 64-bit WDM drivere za VIVO -- platio sam funkcionalnost koja mi je ukinuta kasnije zato sto je nekoga mrzelo da rekompajlira drajver za 64-bit OS.

8800 GTX - dobio 64-bitne XP drajvere sa zakasnjenjem od mesec dana od pustanja u prodaju -- za to vreme si jedino mogao da ga koristis kao luksuzni pritiskac za papir od 650e.

Za sve navedene karte stalno se trubilo o video procesoru (VP pa VP2 itd) koji ti ulazi u cenu hardvera a ne mozes da ga koristis ako dodatno ne platis za dekoder. Pricalo se i da ce biti enkodera (godinama), ali ja nisam imao zivaca vise da cekam.

Na kraju da te podsetim i na texture shimmering i na famozni anti-aliasing koji u svakim sledecim novim drajverima "radi" u zavisnosti od smera u kom duva kosava.

Sto se mene tice, svaki drajver posle 169.21 je bio sve gori i gori dok na kraju 176.19 ili koji vec bese nije poceo na 8800GT da mi brlja i u 2D modu (transparentni delovi Windows-a su postajali crni), a igre su gubile teksture i tu mi je pukao film pa sam resio da ponovo okusam srecu sa ATI-jem i za sada sam zadovoljan.

A sad ti meni reci sta ti je na ATI-ju 48xx nedovrseno?

Sve sto kazes stoji, imali smo iste karte :) jedino sto sam se ja ranije vratio na ATI, a ti sa 8800GTX presao na 8800GT ;) u to vreme si mi dzigericu cedio za ATI :)
GTX je ednostavno preskup i nije konkurentan, bilo je falicnih komada to je fakat, ali kao krajnji proizvod, ako ne bih gledao cenu, radije bih kupio GTX2xx nego HD48xx, mada prezirem onu nV mahovina zelenu boju u texturama :whip:

Nedovrsena je automatika hladjenja i nekim ljudima to zaista smeta, meni ne :) Ne koristim nV GPU vec dugo, ali me je GTX280 zaista odusevio :)
edit:
Zeljko je shvatio na sta sam ciljao :)
:wave:
 
Poslednja izmena:
Yoti je uvek i govorio da je gtx280 kompletan proizvod, cvrst, tih i ubija. Forsirao je 4870 kao best buy za sve vas jer zna da nemate lovu za gtx280, tj. forsiranje je upereno ka onima koji nemaju lovu za kralja :)
 
Ma ja samo hocu da se precizno izrazavate kad kazete da je nesto nedovrseno.

Eto, od nedovrsenog proizvoda ispade "nedovrsena automatika hladjenja".

Inace, to je nesto sto resava Catalyst 8.10 -- ima slider za fan pa ko hoce neka podesi drugacije. Pre toga je takodje moglo i preko XML hacka i permanentno preko BIOS flash-a.

Apsolutno se slazem se da je default podesavanje hladjenja neprhivatljivo posebno za nas koji smo osetljivi na povisenu temperaturu dragih nam komponenti, ali to po mom misljenju i dalje nije dovoljan razlog da neko plati (u trenutku izlaska na trziste) 2x vise novca za GTX 280 nego za HD 4870.

Posebno treba imati u vidu da je ATI-jeva "nedovrsenost" hladjenja softverske prirode i da je moguce ispraviti dok recimo 8800 GTX ima "nedovrsenost" hardverske prirode (vracanje pola vrelog vazduha u racunar) koji je nemoguce ispraviti tako jednostavno.
 
Poslednja izmena:
Nemojte da flejmujete i provocirate. Ovo se posebno odnosi na tebe Pike.
 
Ma ja samo hocu da se precizno izrazavate kad kazete da je nesto nedovrseno.

Eto, od nedovrsenog proizvoda ispade "nedovrsena automatika hladjenja".

Inace, to je nesto sto resava Catalyst 8.10 -- ima slider za fan pa ko hoce neka podesi drugacije. Pre toga je takodje moglo i preko XML hacka i permanentno preko BIOS flash-a.

Apsolutno se slazem se da je default podesavanje hladjenja neprhivatljivo posebno za nas koji smo osetljivi na povisenu temperaturu dragih nam komponenti, ali to po mom misljenju i dalje nije dovoljan razlog da neko plati (u trenutku izlaska na trziste) 2x vise novca za GTX 280 nego za HD 4870.

Posebno treba imati u vidu da je ATI-jeva "nedovrsenost" hladjenja softverske prirode i da je moguce ispraviti dok recimo 8800 GTX ima "nedovrsenost" hardverske prirode (vracanje pola vrelog vazduha u racunar) koji je nemoguce ispraviti tako jednostavno.

Master ATI sada nudi tek neku nijansu bolje hladjenje sto se tice single GPU-a, ali opet bucnije hladjenje od 8800GTX-a! Sto se za GTX280 zaista ne moze reci, ne znam da li si imao priliku da je vidis i probas, koliko znam nisi? Njena jedina mana je cena, a donekle i poreklo :d
:wave:

@gx-x
Mislim da bi trebao da probas HD4870x2 i onda shvatis: "Who is a Quin" :p to je vec zaista dovrsen GPU od ATI-a, te postojanjem iste GTX280 gubi smisao postojanja :trust: No nije tema :)
:wave:
 
Poslednja izmena:
@gx-x:
Jesu li ti problemi o kojima pricas do cipseta ili do ploce? Posto ja imam 4870 na P35 (ali Gigabyte).
 
Najboja karta koja se trenutno moze kupit u cenovnom rangu 200+e je gtx260 pojacana verzija sa 216s. Ta karta je realno svega 3-5% sporija od gtx280 testirano Crysis testom, pritom i jedna i druga karta treba da budu na istim klokovima. PCBeast ima trenutno najbolji rezultat u Crysisu nekih 86fps ja sa mojim Gigabyt gtx260oc ima 82fps pri masksimalnim klokovima za test karte i procesora na 4400mhz.
 
jedino ako racunas 200+e (200+100) kao 300e koliko je gtx260 core 216.
 
GTX260 core 216 se mogao kupiti za oko 230€, posle poskupljenja koje se u međuvremenu desilo cena je 270€.
 
Poslednja izmena:
@gx-x
Mislim da bi trebao da probas HD4870x2 i onda shvatis: "Who is a Quin" :p to je vec zaista dovrsen GPU od ATI-a, te postojanjem iste GTX280 gubi smisao postojanja :trust: No nije tema :)
:wave:
Mislish dovrshena dva GPUa?:)
I ne gubi smisao, ipak je GTX280 solidno jeftiniji, a cak i brzi u nekim igrama.:)
 
Mislim da je Ati 4870 X2 skarabudzevina :D

daleko je to od 'kompletnog' ili 'dovrsenog' proizvoda
osim cene, koja je previsoka za 4870 X2 bitan je i 'komoditet' (r) :D

Komoditet obuhvata sledece:
-koliko je minimum napajanje potrebno za odredjenu kartu (+$ :D)
-koliko se karta greje i koliko greje okolinu (i samim tim smanjuje oc celog sistema)
-koliko je karta buchna
-koliki su gabariti karte (+$ za kuciste :D)
-kompatibilnost sa postojecom plochom (+$ ..:D)
-i na kraju generalno, koliko je kompatibilna sa softverom i procentualno brzza od konkurencije i u kojim aplikacijama/igrama

Ovo je samo moje misljenje, mozzda i gresim ...

p.s. zeleni smeshak se odnosi prevashodno na dodatnu investiciju koju je potrbno obezbediti u sluchaju kupovine te karte

:wave:
 
U zadnjih nekoliko godina koristim uglavnom high-end karte s tim da sam preko dve godine furao ATI-ja iskljucivo iznerviran preteranim cenama koje je nvidia trazila za svoje kartice.
Od leta koristim ovaj lepi, ma prelepi 280 GTX i moram da kazem da je u pitanju najbolja i najkorektnija kartica koju sam ikada posedovao.(s performansama odgovarajucim za period u kome je aktuelna naravno)
Meni je i 2900XT Crossfire radio kao zmaj, ali sa ovim 280 GTX jednostavno rad i igranje je milina.

Takodje do sada ni na jednoj igri drajveri nisu poklekli niti mi je i jedan BSOD izleteo, ni pod XP-om ni pod Vistom. Za mene ovo je zaista vrhunska kartica, a to sto 4870X2 u par igara u ekstremnom visokim rezolucijama daje bolje rezultate cisto me zabole.
 
Nazad
Vrh Dno