Šta je novo?

Odakle učiti Kubernetes?

morbius

Rambo Amadeus
VIP član
Učlanjen(a)
08.03.2003
Poruke
6,503
Poena
985
Dok prođe leto, pa treba opet krenuti da se usavršava. Kubernetes mu dođe logična sledeća stvar za učenje, verovatno poslednja popularna tehnologija sa kojom sam imao slabo dodira do sada. Treba mi online materijal, vežbe, lab. Firma generalno ne žali da plati za edukaciju, pogotovo ako im donesem sertifikat.

Pošto smo Red Hat partner, najlogičnije bi bilo da se bacim na RH OpenShift kurs, ali ne znam koliko se on razlikuje od klot Kubernetes, bojim se da ne steknem znanje koje posle ne mogu da primenim van Red Hat ekosistema. A ne volim ni brutalne RH ispite, dupe mi ispomeraju da ih položim.

Šta biste vi preporučili?
 
Mislim da @kUdtiHaEX može da ti da neki predlog.
 
Pa bas je tesko krenuti k8s,svi ti traze neki napredniji nivo,niko ne daje sansu pocetnicima. Elem, uvek mozes da dignes klot kod sebe 3-4 VM pa polako da radis po nekom kursu. Da,nije isto,fale ti storage i ingres kontroleri, ali dosta toga mozes da pokrijes.
I ne,Rook nije profi storidz.
 
Ja sam gledao A Cloud Guru, imaju kurseve za sertifikaciju i labove. Labovi su uglavnom dosadni ali ih ja odgledam, ponekad bude nesto sto nisam znao. Sertifikacija za K8s je teza, rekao bi kad uporedim npr AZ-104. Kolega je polozio CKA iz druge i kaze da ima bas zackoljica i debugging-a....
Inace imas ok materijal i na Pluralsightu i Udemy(for business ako ti firma ima)
 
Čudi me da niko nije pomenuo Mumshad Mannambeth-ove kurseve na Udemy-ju (kasnije je napravio svoju platformu Kodekloud ali to je na pretplatu, dok na Udemy su ostali kursevi trajno).

Na Redditu uglavnom to hvale za početak. Ima dva kursa sa pravim Labovima hostovanim na Kodekloudu, tako da ne treba ništa da se podiže samostalno.

Prilično su zanimljivi kursevi, jedino ne znam koliko zapravo idu u dubinu jer sam i sam noob, ali za početak da se krene bez straha, odlični.
 
Ja bi bio presrećan da firma hoće ovo da mi plati.

Nisu ni oni naivni, vezuju me tako za sebe, jer ima u ugovoru da moram edukaciju da im platim ili odradim.

Red Hat ispiti su vrlo teški, a pošto mi to znanje neće odmah trebati, te stvari se vrlo lako zaboravljaju. Al ono što mene mnogo više brine je što nemam pojma koliko je Red Hat izmenio i nabudžio svoju implementaciju. Bojim se da ću na kraju znati OpenShift, ali neću znati Kubernetes.
 
Ja još do OpenShift nisam stigao, trebalo bi uskoro da ti upoznam sa tim.
Znati Kubernetes, eh? Pa ono sve možeš znati po PSu ili onako ovlaš kako se snađeš na projektu.
Kompleksnost je velika ali inicijalno ti to baš i ne igra toliko. Recimo koliko vidim većina vrti Bitnami Helm yaml chartove uz minimalne izmene.
Ako ti to ne radi onda moraš pisati svoj yaml chart što opet nije teško jer živimo u dobu ChatGPT 4e, a on to odlično radi :D

Najveća kompleksnost je networking, što je i očekivano. Šta koristiti, kako podesiti, pa ako hoćeš granularna prava pristupa, ograničenja razna, brzo se usložnjava. Mislim da je Cilium najbolji za to. Pa onda storage kako rešiti, pošto softverska block storage rešenja poput Longhorna su realno bezveze i nisu za produkciju...
Pisanje pipeline-a mi je nekako odvojeno od cele te infrastrukture, jer tu zapravo biraš CI/CD alat, i na kraju gruneš deploy to Kubernetes komande, nema to puno veze sa podešavanjem samog klastera.

Ja K8s baš i radio nisam, jesam dizao K3s i RKE2 clustere.
Kažem, ovlaš sam zagrebao, velika je kompleknost, a većini u praksi ta kompleksnost inicijalno nije ni potrebna, tek kasnije to dolazi do izražaja, kako budu pristizali specifični zahtevi i implementacija se bude morala prilagođavati tome. Valja se držati svojih yamlova jer ako se budeš koristio Bitnami i ne budeš znao šta je i kako konfigurisano pa pustiš najnoviju verziju, može biti da isti servis prestane sa radom a da ti ne znaš zašto jer se nisi potrudio da uđeš u dubinu nego ko kakav webdev bot kopiraš tuđa rešenja u nadi da će raditi :)

I dalje stoji, Red Hat trening zakon, najbolje se nauči.
 
Dosta je bitno da li je pre toga bilo DevOps znanja ili ne, recimo ako si imao nekog(1-2 godine) devops iskustva, kad krenes da radis K8S,Helm i ArgoCD sve ce ti lepo leci. Ako ne,nista onda peske i polako. Sto se tice GhatGPT-a i inzenjera, ne bih bas tu puno komentarisao, vise stete nego koristi.
 
Poslednje zavisi od više faktora:
1. ChatGPT je alat, nije zamena za inženjera
2. Treba da razumeš ono što ti servira i da po potrebi ispraviš i unaprediš
3. Poslednja verzija AI je mnogo bolja nego onaj stari 3.5, mnogo manje brlja i greši

Ubrzava rad značajno, e sad ako je neko navikao da sve piše sam to je sasvim ok.
Ali malo podseća na one profesore informatike iz srednje što forsiraju papir i olovku, crtanje algoritama itd.

Problem sa juniorima kod nas u firmi je što nisu u stanju da razumeju ni kako da pravilno postave pitanje za AI niti razumeju output.
Njima je to beskorisno, jer ne razumeju koncepte.

I što bre svi hajpujete taj Argo CD toliko? Podseća me na onaj Pulumi hajp, koji nije dugo potrajao...
 
Najbolje bi bilo da si programer pa da imas neke koristi od toga da npr podizes kontejnere za web server, mysql server, razne aplikacije, ako nisi to ti mozda i nema svrhu uciti.
Prvo pre kubernetesa moras da naucis docker pa docker swarm (docker verzija kubernetesa ali jako uprostena).
Kada to maksimalno savladas, tek onda mozes da krenes na kubernetes jer se isti naslanja na docker images-e.
Racunaj da moras da imas bar 5 virtuelnih linux masina samo za kubernetes pa racunaj da ce one zauzimati dosta resursa na tvojoj masini, plus bi trebao da imas te masine na ssd-u jer ce ih non stop praviti i brisati zbog pocetnickih gresaka.
Inace kubernetes je dosta komplikovan i vise je za ogromne popularne web aplikacije/servise/sajtove, dok za kucne potrebe i manje web aplikacije/servise/sajtove ti docker odradjuje posao i mnogo je jednostavniji.
Tako da ti je kubernetes overkill osim ako neces ozbiljno da se bavis sa devopsom.
 
Najbolje bi bilo da si programer pa da imas neke koristi od toga da npr podizes kontejnere za web server, mysql server, razne aplikacije, ako nisi to ti mozda i nema svrhu uciti.
Prvo pre kubernetesa moras da naucis docker pa docker swarm (docker verzija kubernetesa ali jako uprostena).

Granica između developera i admina je davno zamuljana, pratkično više i nema posla da se ne traži dosta DevOps stvari, svaka firma ima neke svoje Frankenštajn pozicije koje pokušava da popuni. Ponekad se baš šokiram kakve naizgled načisto nepovezane stvari stave kao zahtev za neku poziciju. Inženjer za vozove koji zna Django framework. :D

Imam nekog iskustva sa podman, što je drop-in zamena za docker, jedino što nema neki ekvivalent swarm-u, već predlažu da se za orkestraciju koristi Kubernetes. RH ima laganeze Certified Specialist in Containers kurs za podman koji mogu da iskoristim kao lagano zagrevanje. Ali da nastavim dalje nude samo svoj OpenShift koji ne znam da li će mi dati upotrebljiva Kubernetes znanja ili je načisto svet za sebe. :unsure: Imao je Red Hat i svoj Kubernetes sertifikat koji je bio jako popularan, pa su ga eliminisali pre godinu-dve. :mad:
 
U sustini openshift je neki orchestrator za kubernetes, bilo bi dobro da prodjes neki kubernetes kurs prvo cisto da znas koji su koncepti tamo pa da ukapiras sta openshift radi. Takodje ja docker swarm nikad nisam radio niti mislim da mi treba za kubernetes, retko ko ga koristi i imho je gubljenje vremena
 
Kao sto napisah, prvo cist docker u cli bez ikakvih gui managera, jer se docker images moraju prvo praviti, pa onda takve imagese naknadno ubacivati u kubernetes.
Po meni treba izbegavati lite kubernetes verzije nego odmah da se ide na k8.
Docker swarm je samo uvod u ono sto cete cekati u kubernetes, prakticno se ne koristi u realnom svetu, ali se brzo predje i shvati koncepcija.
 
1.K8S uglavnom(95%) ne koristi docker,docker engine i slicno,vec druge neke run aplikacije. Ali da,ucenje na dockeru je najlakse za pocetak.
2. Dockerfile, docker-compose, to je ono sto bi trebalo za kontejner stek da se zna, i nije toliko komplikovano. Za recimo komplikovanije deploymente pogledati mailcow.
3. Swarm se koristi ,samo u manjim deploymentima recimo 3-5 nodova, i to jako lepo radi, ako podesis dobar storage bekend,ali da za vece naravno ne bih preporucio. Ali ne mora da uci,skroz je drugacije.
 
Ne bih savetovao da krećeš učenje Kubernetesa sa OpenShift. To je Redhat-ov "opinionated" (korporativno orijentisan) način konfigurisanja i menadžovanja K8s klastera koji se razlikuje od "klot" rešenja u nekim bitnim stvarima, npr. networking, security, licenciranje, koje bi ti bile previše kompleksne za baratanje u početku pre nego savladaš osnove.

Ja imam kući k3s (Rancher projekat sa svedenim Kubernetes klaster softverom) sastavljen od samo jedne mašine jer mi je bio potreban kontejner orkestrator za sav softver koji mi trči na serveru. Stvarno me mrzelo da sve to podešavam na klot serveru i držim u nekim Ansible rolama. Media server, file share, adblock, lokcalni scheduler koji radi svašta. Ako bi kretao od neke slične primene kao što sam opisao ovde, onda bih rekao da ti ne treba ništa više od jedne mašine i malo vremena. Tu počneš da isprobavaš razne komande, istražuješ komponente klastera, i onda se spremiš za konfiguracije sa više node-ova. Evo šta sve trči na serveru:
1720688121383.png

Ukoliko bi nešto sa više feature-a, baci pogled na čist Rancher setup ukoliko imaš vremena: https://ranchermanager.docs.rancher.com/
 
Rancher - SUSE
OpenShift - IBM

Rancher je FOSS.
 
Nazad
Vrh Dno