Šta je novo?

Oštećeni wav fajl

bgflert

Zapažen
Učlanjen(a)
30.07.2023
Poruke
6
Poena
1
Pozdrav svima!

Da li može neko da mi pomogne da spasim wav audio fajl koji ne može da se otvori. Pokušao sam nešto u Audicyti-uvoz -sirovi materijal, ali se dobije samo neki šum sa glasom u pozadini koji ne može da se prepozna. Inače snimak traje oko 1h 45 min.
 
Kod oštećenih WAV fajlova obični playeri ne mogu da prepoznaju format jer se tip fajla nalazi u samom header-u koji je na početku fajla. Ako je fajl oštećen na samom početku, ostatak fajla je neupotrebljiv čak i ako nije oštećen. Neki playeri mogu da rekonstruišu taj header ubacijući sopstveni header koji je obično samo tišina. Izgubljene, to jest, oštećene delove ne možeš povratiti.

Kao player probaj matori MPC. Probaj da otvoriš file iz njega i on bi trebao da prijavi "rebuilding indexes". Operacija može da potraje jer ti je WAV jako dugačak, ne prekidaj ga. Ako MPC ne uradi ništa, probaj VirtualDub. Ako ni jedan ni drugi program ništa ne uspeju, onda je fajl jako oštećen i nema mu spasa.
 
Hvala na brzom odgovoru.
Na samom početku nisam mogao da ga otvorim u nijednom playeru niti mu je pisalo trajanje u properties. Onda sam izguglao i otvorio sam ga u Audicyti-uvoz -sirovi materijal i tu sam dobio trajanje snimka, ali je celi snimak prekriven šumovima i samo se u pozadini slabo razaznaje snimljeni glas. Da li je to znak da snimak ipak može da se spasi?
Inače je snimak na komp prebačen sa diktafona u wav formatu...bila su dva snimka snimljena jedan za drugim, prvi oštećen a drugi neoštećen.
 
Da li je to znak da snimak ipak može da se spasi?
Da spasiš sve, ne možeš. Imaj na umu da je WAV digitalan format. To znači da usled oštećenja to što je snimljeno ili postoji ili ne. Oštećenje ne može da izazove degradaciju kvaliteta zvuka. Tako da, to što čuješ je to što nije oštećeno i što se može spasiti.
 
Kod oštećenih WAV fajlova obični playeri ne mogu da prepoznaju format jer se tip fajla nalazi u samom header-u koji je na početku fajla. Ako je fajl oštećen na samom početku, ostatak fajla je neupotrebljiv čak i ako nije oštećen. Neki playeri mogu da rekonstruišu taj header ubacijući sopstveni header koji je obično samo tišina. Izgubljene, to jest, oštećene delove ne možeš povratiti.

Kao player probaj matori MPC. Probaj da otvoriš file iz njega i on bi trebao da prijavi "rebuilding indexes". Operacija može da potraje jer ti je WAV jako dugačak, ne prekidaj ga. Ako MPC ne uradi ništa, probaj VirtualDub. Ako ni jedan ni drugi program ništa ne uspeju, onda je fajl jako oštećen i nema mu spasa.
Kad ubacim original wav fajl na MPC piše "Cannot render the file". Prepoznaje samo onaj obrađen u Audicity sa šumom...ovo je properties orginal fajla20230730_120106.jpg
 
To što si renderovao sa Audacityjem je sve što ćeš moći da uradiš.
 
Da li je moguće očistiti zvuk, ukloniti šum koji preklapa orginal ton?
 
Ima DX i VST pluginova koji to mogu da odrade sasvim korektno. Na žalost, ja ne znam ni za jednu free varijantu a da valja. Adobe Audition i Steinberg WaveLab takođe imaju te mogućnosti ali to su sve programi koji se plaćaju. Odatle se snađi...
 
Ima DX i VST pluginova koji to mogu da odrade sasvim korektno. Na žalost, ja ne znam ni za jednu free varijantu a da valja. Adobe Audition i Steinberg WaveLab takođe imaju te mogućnosti ali to su sve programi koji se plaćaju. Odatle se snađi...
Hvala
 
Nazad
Vrh Dno