Šta je novo?

Novi fiskalni uredjaji od 2022?

Aj da uletim u temu sa jednim pitanjem
Interesuje me kako ovaj novi sistem utiče na nas 'obične' građane. Je l' su ove nove kase ujedno i terminali, pa svuda može da se plati karticom ili?
 
Aj da uletim u temu sa jednim pitanjem
Interesuje me kako ovaj novi sistem utiče na nas 'obične' građane. Je l' su ove nove kase ujedno i terminali, pa svuda može da se plati karticom ili?
U teoriji ,da, ove male android kase imaju mogućnost da budu i pos terminali za kartice, ali to pre svega zavisi od naše banke da li će da prihvati taj aparat kao bančin pos (malo verovatno).
Osim toga dosta nas je već nabavilo nove mehaničke kase i samo ćemo nastaviti da koristimo pos terminal koji već imamo tako da se tu ništa neće menjati.
 
Aj da uletim u temu sa jednim pitanjem
Interesuje me kako ovaj novi sistem utiče na nas 'obične' građane. Je l' su ove nove kase ujedno i terminali, pa svuda može da se plati karticom ili?
Ovo su 3 pitanja ali vidim samo jedan upitnik. :)
Ovaj sistem ima uticaj na gradjane - skuplji proizvodi jer sistem mora i da se otplaćuje.

Ako hoćete da se nešto menja - zahtevajte račune i izbegavajte one koji rade na crno.

panta-siklja-nafta.jpeg
 
Aj da uletim u temu sa jednim pitanjem
Interesuje me kako ovaj novi sistem utiče na nas 'obične' građane. Je l' su ove nove kase ujedno i terminali, pa svuda može da se plati karticom ili?
Nisu sve, neke su samo Android uređaji sa termo rolnom i zavisi od slučaja do slučaja. Neki će prihvatiti da imaju POS mimo fiskalnog uređaja jer imaju promet preko 100K ili svoje terminale. U ovom drugom slučaju sam mislio da je moguće šta iskombinovati kod Castles i Galeb kasa, ali prema tvrdnjama dobavljača, oni moraju da osposobe POS sistem u korelaciji sa bankom, tako da za nas to na primer otpada, jer je skuplje održavanje. S tim u vezi, odlučili smo se za klasičnu kasu koja neće imati POS funkcionalnost i RaiPay.
 
Ako hoćete da se nešto menja - zahtevajte račune i izbegavajte one koji rade na crno.
I prijavljujte!

E da sam vlast, barem na mesec dana. Krenulo bi od rušenja svakog nelegalno izgrađenog objekta, od zgrade do šupe i kokošinjca.

Do zatvaranja svakog ko radi makar malim delom na crno, a kazne za korupciju i bratiju bi bile teže od kazni za ubistvo...

E kako bi preko noći postali normalno društvo 😁


OT.

Korist za građane bi bila neka QR aplikacija koja bi u klaudu čuvala skenirane račune zarad garancija.
 
Meni je najveći problem to što ne primaju kartice svuda. U Bgu i ok, mogu da funkcionišem bez keša uglavnom, ali čim se ode u neko manje mesto nema šanse da možeš karticom bilo gde da platiš. Kad god odem na Kop na skijanje npr iznerviram se jer nijedan kafić na stazi ne prima kartice, a promet ogroman, nije da ne mogu da priušte.
Mislio sam i da će se to rešiti sa novim kasama tako što bi se zaobišle kartice pre IPS plaćanja, ali ni to nije urađeno. Što bar to nije urađeno? Tu nema nikakvih dodatnih troškova kao za POS terminal valjda?
 
Meni je najveći problem to što ne primaju kartice svuda. U Bgu i ok, mogu da funkcionišem bez keša uglavnom, ali čim se ode u neko manje mesto nema šanse da možeš karticom bilo gde da platiš. Kad god odem na Kop na skijanje npr iznerviram se jer nijedan kafić na stazi ne prima kartice, a promet ogroman, nije da ne mogu da priušte.
Mislio sam i da će se to rešiti sa novim kasama tako što bi se zaobišle kartice pre IPS plaćanja, ali ni to nije urađeno. Što bar to nije urađeno? Tu nema nikakvih dodatnih troškova kao za POS terminal valjda?
Ha! tebTebi to mozda jeste problem, ali meni kao privatniku iz manjeg mesta je dupli problem.

A on se sastoji u tome sto sam prvo ortak sa drzavom za moje pare, a potom sam ortak i sa bankom za moje pare.
Mnogo ortaka i krpelja drugare mnogo. I sve na mojoj krvi koje je sve manje
 
Meni je najveći problem to što ne primaju kartice svuda. U Bgu i ok, mogu da funkcionišem bez keša uglavnom, ali čim se ode u neko manje mesto nema šanse da možeš karticom bilo gde da platiš. Kad god odem na Kop na skijanje npr iznerviram se jer nijedan kafić na stazi ne prima kartice, a promet ogroman, nije da ne mogu da priušte.
Mislio sam i da će se to rešiti sa novim kasama tako što bi se zaobišle kartice pre IPS plaćanja, ali ni to nije urađeno. Što bar to nije urađeno? Tu nema nikakvih dodatnih troškova kao za POS terminal valjda?
Kao kupac potpuno si u pravu. Ja kao kupac npr. ne koristim kartice uopste.
Ali samo da pojasnim jos jednom ko nije u toku. Svi koji imaju aparat za kartice placaju proviziju po svakoj transakciji banci. Znaci svaki put kad neko karticom plati robu, prodavac placa banci proviziju i to zavisno od banke do banke ali ako preduzetnik ima promet do 100.000 dinara mesecno preko kartica, onda je ta provizija krvničko zelenaška ide i do 5%. (ima jako veliki broj preduzetnika koji i dalje ostvaruje tako mali promet na mesecnom nivou preko kartice). Medjutim ukoliko preduzetnik ima promet veci od 100.000 dinara mesečno onda je provizija samo zelenaška,tj.Oko 2,5%.
Kad uđete u malu prodavnicu i date karticu za paklo cigareta npr., trgovcu je bolje da vas zamoli da ne kupujete te cigarete kod njega jer je zarada na istim je 2-3%, kolika je i provizija za banku.
Nadam se da sam malo pojasnio.
 
Već smo pisali o karticama. U više tema.
U velikim lancima, samo napred. Malom, lokalnom, trgovcu uvek pokušaj da platiš u gotovini ili preko računa.

Kod mene u komšiluku juče, svako na svoj način:

  • podrum pića, štampa stare račune.
  • piljara, vidim da imaju novi model štampača, ali ne izdaju račune, neki problem. Žena pre mene je platila karticom. Ne znam kako to posle sravnjuju.
  • lokalna kafana zatvorena, do daljnjeg.
 
pozdrav svima, odlicna tema citam je duze vreme...
Jutros mi rece knjigovodja, da se sve kuca pod gotovinom i kartice,cekovi i virmani:unsure:
to je jedna novost, a druga je da kupac ima prava da pose dve godine trazi povrat novca uz fiskalni racun naravno.
Ima li ko normalan u drzavi srbiji_?
 
Kao kupac potpuno si u pravu. Ja kao kupac npr. ne koristim kartice uopste.
Ali samo da pojasnim jos jednom ko nije u toku. Svi koji imaju aparat za kartice placaju proviziju po svakoj transakciji banci. Znaci svaki put kad neko karticom plati robu, prodavac placa banci proviziju i to zavisno od banke do banke ali ako preduzetnik ima promet do 100.000 dinara mesecno preko kartica, onda je ta provizija krvničko zelenaška ide i do 5%. (ima jako veliki broj preduzetnika koji i dalje ostvaruje tako mali promet na mesecnom nivou preko kartice). Medjutim ukoliko preduzetnik ima promet veci od 100.000 dinara mesečno onda je provizija samo zelenaška,tj.Oko 2,5%.
Kad uđete u malu prodavnicu i date karticu za paklo cigareta npr., trgovcu je bolje da vas zamoli da ne kupujete te cigarete kod njega jer je zarada na istim je 2-3%, kolika je i provizija za banku.
Nadam se da sam malo pojasnio.
Ima banaka koji imaju donji limit . Naprimer moja ima po meni bolji poslovni model , dala nam je terminal da koristimo i ako ne napravimo 100.000 doplacujemo 1200rsd. Ali je provizija uvek "2.5%" kad predjemo 100k, nema te doplate od 10e. Šta da kažem , 2.5 % jeste značajno i nadam se da će mo se jednog trenutka izjednačiti sa EU pa će ta provizija biti 0.2% i onda niko neće koristiti keš. U mom poslu svakako gotovinu vidimo 3x godišnje.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ha! tebTebi to mozda jeste problem, ali meni kao privatniku iz manjeg mesta je dupli problem.

A on se sastoji u tome sto sam prvo ortak sa drzavom za moje pare, a potom sam ortak i sa bankom za moje pare.
Mnogo ortaka i krpelja drugare mnogo. I sve na mojoj krvi koje je sve manje
Jasno je to meni, ali to su mogli da reše sa IPS plaćanjem kao što rekoh, i tako da zaobiđu kartice. Ili da prosto NBS kaže provizija ne sme da bude veća od 0.5% lupam, i ćao.
Mislim, smisao valjda i jeste da se keš polako izbacuje iz upotrebe, i time smanjuje siva ekonomija.
 
Problem je i što banke neće da rade aplikacije IPS za trgovce, već to implementiraju u radu isključivo kroz POS terminale. Bila je i jedna od ideja da bude deo eFiskal sistema, ali to se nije realizovalo.
 
Jasno je to meni, ali to su mogli da reše sa IPS plaćanjem kao što rekoh, i tako da zaobiđu kartice. Ili da prosto NBS kaže provizija ne sme da bude veća od 0.5% lupam, i ćao.
Mislim, smisao valjda i jeste da se keš polako izbacuje iz upotrebe, i time smanjuje siva ekonomija.
Juče se vratili sa puta. Tamo gde sam bio , svi polako izbacuju i kartice. Plaća se mobilnim . Keš , bas se iznenadi kad pomenes. Da bi to funkcionisalo nesmetano provizije mora da budu ne osetne za onog ko prihvata digitalna plaćanja . Nikakao nesme da budu u nivou marži kao što je kod nas slučaj. Uzmeš hleb i mleko za 100 rad , i platis digitalno. Banka čoveku uzme 10 dinara a njemu ukupna zarada na tome 15.
 
Juče se vratili sa puta. Tamo gde sam bio , svi polako izbacuju i kartice. Plaća se mobilnim . Keš , bas se iznenadi kad pomenes. Da bi to funkcionisalo nesmetano provizije mora da budu ne osetne za onog ko prihvata digitalna plaćanja . Nikakao nesme da budu u nivou marži kao što je kod nas slučaj. Uzmeš hleb i mleko za 100 rad , i platis digitalno. Banka čoveku uzme 10 dinara a njemu ukupna zarada na tome 15.
a da bi sve funkcionisalo minimalc ne moze da bude koliki je sad...
 
Platne kartice, instant transferi i čekovi se vode kao gotovina...
 
a da bi sve funkcionisalo minimalc ne moze da bude koliki je sad...
Na veze sa minimalnom zaradom , ima samo i samo veze sa pohlepom banaka i nemogućnost ili nevolja NBS da propiše normalne maksimalne marže za digitalni platni promet. Da vidiš kako se ljudi, pogotovo mladi , vrlo brzo prebace na kartice / android plaćanje. Kad bi Revoult na primer zaživeo kao tamo , nebi bilo ni menjačnice kolko je bolji kurs. Znači ipak može da se radi sa jako jako malim marzama. Ali se ovde uglavnom slomi preko ledja malih.
 
Platne kartice, instant transferi i čekovi se vode kao gotovina...
Sad sam pročitao to tumačenje izmene pravilnika od 28.04.

"Naime, u skladu sa novim izmenama Pravilnika o vrstama fiskalnih računa, član 6. stav 1. tačka 1) menja se i glasi:

"1) "gotovina" - ako se plaćanje vrši gotovim novcem (novčanicama i kovanim novcem), instant transferom odobrenja na prodajnom mestu, platnom karticom i čekom;".

Navedeno znači da obveznik više neće praviti razliku da li je plaćanje izvršeno gotovinom, instant transferom odobrenja na prodajnom mestu, platnom karticom ili čekom, već će za sve ove načine plaćanja na fiskalnom računu iskazivati "gotovina".
Ovo praktično znači da na samoj kasi ne smemo više da kucamo kartica/ček kao opciju plaćanja?!?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ja zbog lične statistike koju mi omogućava moj softver odvajam a država svakako dobija svoj deo (PDV 20% i 10%).

U ladici za novac uvek imam novca (papirnih i kovanica) onoliko koliki je promet.

*kada bih sve vodio pod jednom jedinom stavkom i naiđe kontrola - kakva bi to bila papazjanija kada se uporedi sa izveštajem sa kase. Ne znam kakav oni imaju na svom "remote" sistemu.
 
Sve se na fiskalnom računu kuca kao gotovina iako sam softver nudi druge opcije plaćanja, po novom se sve na kasi/softveru MORA kucati kao gotovina.
Tako je By the Book, sad da li će i za kucanje po starom po inerciji pisati kazne, ko to može da zna, u teoriji imaju pravo na to.
 
Veliki je problem što su na silu implementirali sistem za koji je očigledno potrebno više vremena da profunkcioniše kako treba iz mnogo razloga, prevashodno zbog načina kako je do juče sve radilo i kako su ljudi navikli da rade.
Tu su još i problemi nekompatibilnosti, loše rešenog softvera za pojedine fiskalne kase i printere koji su odobreni, a da pre toga očigledno nije sve istestirano kako treba.
Ako je državi cilj da implementira nešto implementacije radi, ovo će ovako da se nastavi i problemi će se slomiti na leđima pojedinaca, ali se nadam da im to nije cilj i da će se preduzeti neke radnje kako bi se svima olakšala tranzicija. Nije ovde stvar u tome da se samo spreči siva ekonomija, to ovde niko i ne pominje kao nešto sa čime se ne slaže, ali ljudi imaju ozbiljne probleme i država bi morala da interveniše.
 
Sve se na fiskalnom računu kuca kao gotovina iako sam softver nudi druge opcije plaćanja, po novom se sve na kasi/softveru MORA kucati kao gotovina.
Tako je By the Book, sad da li će i za kucanje po starom po inerciji pisati kazne, ko to može da zna, u teoriji imaju pravo na to.
Koje je ovo nebuloza , ajde da vidim kako će da prekontrolisu pazar u kasi sa presekom stanja ako je sve zatvoreno na gotovinu a pola su bile kartice. Show
 
Slažem se, baš je nagla promena.
Možda kontrolišu tako što sabiraju sume sa kartičnih slipova sa fizičkom gotovinom?
A možda samo na serveru uprave finansija provere ko je kucao KARTICA na fiskalnom u periodu nakon stupanja na snagu novog pravilnika?
Ko će ga znati...
 
Malo mi ovaj pravilnik koji tretira sve navedeno kao gotovinu neobican i deluje mi da je on pravljen za neke potrebe drzave umpupavanja dodatno stampanog novca jer se svude vodi gotovina pa ce biti eto toliko ima gotovine a u stvari nema toliko gotovog novca u opticiju putem placanja dobara i usluga. Bolje da su taj deo pravlinika implementirali u pravno snazniji akt - zakon a ne da bude slovo u pravilniku. Mislim samo naglas razmisljam. Da li je ovakav eRacun validan kao dokaz za reklamaciju kod poketanja prava potrosaca tipa posaljete prodavnici link ka PU ili mora papirni? Da li je zakon o potrosacima predvideo i usaglasen sa ovom izmenom oko fiskalizacije?
Pitanja su mozda za drugu temu o potrosacima ali se doticu i ove. Ako treba prebacite poruke tamo u drugu temu.
 
Na veze sa minimalnom zaradom , ima samo i samo veze sa pohlepom banaka i nemogućnost ili nevolja NBS da propiše normalne maksimalne marže za digitalni platni promet. Da vidiš kako se ljudi, pogotovo mladi , vrlo brzo prebace na kartice / android plaćanje. Kad bi Revoult na primer zaživeo kao tamo , nebi bilo ni menjačnice kolko je bolji kurs. Znači ipak može da se radi sa jako jako malim marzama. Ali se ovde uglavnom slomi preko ledja malih.

mislim da bi placao karticom i telefonom, moras na istom imati sredstva....
 
Sad mi knjigovođa kaže da je pravilnik od 29.04. i očekuje totalnu ludnicu .
 
Zvao sam i ja našeg knjigovodju i praktično to je to:

“S tim u vezi, u okviru istog člana Pravilnika, brisani su sledeći podaci o načinima plaćanja:

  • „instant plaćanje” – ako se plaćanje vrši instant transferom odobrenja na prodajnom mestu;
  • „platna kartica” – ako se plaćanje vrši platnom karticom;
  • „ček” – ako se plaćanje vrši čekom.
U skladu sa navedenim, prema izmenjenom članu 6. Pravilnika, obveznik fiskalizacije preko elektronskog fiskalnog uređaja, u okviru podatka o načinu plaćanja, na fiskalnom računu navodi jedan od sledećih podataka, zavisno od sredstva plaćanja kojim kupac, odnosno korisnik usluga plaća isporučena dobra, odnosno pružene usluge:

  • gotovina” – ako se plaćanje vrši gotovim novcem (novčanicama i kovanim novcem), instant transferom odobrenja na prodajnom mestu, platnom karticom i čekom;
  • prenos na račun” – ako se plaćanje vrši nalogom za uplatu ili nalogom za prenos;
  • vaučer” – ako se plaćanje vrši vaučerom, novčanim bonovima, internim karticama ili sličnim sredstvom plaćanja;
  • drugo bezgotovinsko plaćanje” – ako se plaćanje vrši bezgotovinski drugim sredstvom plaćanja koje se smatra dozvoljenim u Republici Srbiji, u skladu sa zakonom. “
Suština je da su sada ostala samo 4 vrste plaćanja koja smeju da se kucaju: gotovina, prenos, vaučer i drugo bezgotovinsko.

Kartice,ček i instant plaćanje praktično više ne postoje i ne smeju da se kucaju na samom fiskalnom čak i kada je plaćanje obavljeno preko njih.
 
Nazad
Vrh Dno