Šta je novo?

Novi fiskalni uredjaji od 2022?

Meni nije jasno pitanje, ako sam te razumeo pitanje je zasto postoji potreba za fizickom stampom racuna? Pretpostavljam uglavnom zbog toga sto dobar deo starije populacije nema pristup ili znanje koriscenja modernih uredjaja, pa ocitavanje hiperlinka koji jeste deo zakonske regulative niko mnogo i ne pominje.


Da, svi proizvodjaci softvera ce fakticki iznajmljivati koriscenje programa i LPRF-a.

Vec sam pisao, sustinski za sada nema previse izbora:

1. Obicna kasa, sadrzi ESIR i LPFR, sa mesecnim odrzavanjem od oko 850din, bez interneta u paketu (podrazumeva kupovinu kase)
2. Android kasa, sadrzi ESIR i LPFR, sa mesecnim odrzavanjem od oko 1400din, bez interneta u paketu (podrazumeva kupovinu kase, ili koriscenje sopstvenog Android uredjaja)
3. Android kasa, sadrzi ESIR i LPFR, sa mesecinom odrzavanjem od oko 1900din, sa internetom, to je ono sto nude Telekom i Telenor (podrazumeva kupovinu kase)
4. Softver za Windows platformu sa LPFR-om, oko 1400din mesecno, samo izdavanje racuna i lista prodatih artikala, sustinski isto sto postoji na obicnim i Android kasama (podrazumeva Windows racunar i kupovinu POS termalnog printera)
5. Softver za Windows platformu sa LPFR-om, oko 1900din mesecno, pored izdavanja racuna nudi i robno-materijalno knjigovodstvo, lager, kalkulacije, dolazece eFakture, nivelacije... (podrazumeva Windows racunar i kupovinu POS termalnog printera)

Softverske kuce diktiraju uslove, a kako je vec dugo godina trend na prodavanju usluge na mesecnom nivou, a ne trajna kupovina programa taj sistem se prelio i u ovaj sektor, svi su videli da novac lezi u uzimanju na kasicicu. Da li ce se pojaviti jos nekih opcija do maja videcemo, ali trenutno je situacija ovakva.
Znaci ovo sto ja hocu je stavka 2 ?
 
Da, ako si resio da iskoristis svoj tablet, moras imati ESIR i LPFR sertifikovan za Android, trenutno nema nijednog ispod tih pomenutih 10e+PDV. I naravno pazariti Bluetooth printer.
 
^
Zato sto kontam da je najjeftinije resenje bilo, ili moze biti, da se osnuje konzorcijum i razvije PC, Linux, Andorid open-source resenje
i tako omoguci svima mozda i besplatna verzija. Uslovno besplatna, platio bi konzorcijum a kasnije mozda i preprodaja po minimalcu.
Ovako deluje da je citava fiskalizacija u tome da "softverasima" kapa i da drzava ima "digitalni fiskalni" i popularni termin "qr kod".:rolleyes:

Ko nije izdavao fiskalne, ne verujem da ce ga ovo mnogo doticati. Placace reket i dalje nece izdavati fiskalne racune.
 
Meni nije jasno pitanje, ako sam te razumeo pitanje je zasto postoji potreba za fizickom stampom racuna? Pretpostavljam uglavnom zbog toga sto dobar deo starije populacije nema pristup ili znanje koriscenja modernih uredjaja, pa ocitavanje hiperlinka koji jeste deo zakonske regulative niko mnogo i ne pominje.


Da, svi proizvodjaci softvera ce fakticki iznajmljivati koriscenje programa i LPRF-a.

Vec sam pisao, sustinski za sada nema previse izbora:

1. Obicna kasa, sadrzi ESIR i LPFR, sa mesecnim odrzavanjem od oko 850din, bez interneta u paketu (podrazumeva kupovinu kase)
2. Android kasa, sadrzi ESIR i LPFR, sa mesecnim odrzavanjem od oko 1400din, bez interneta u paketu (podrazumeva kupovinu kase, ili koriscenje sopstvenog Android uredjaja)
3. Android kasa, sadrzi ESIR i LPFR, sa mesecinom odrzavanjem od oko 1900din, sa internetom, to je ono sto nude Telekom i Telenor (podrazumeva kupovinu kase)
4. Softver za Windows platformu sa LPFR-om, oko 1400din mesecno, samo izdavanje racuna i lista prodatih artikala, sustinski isto sto postoji na obicnim i Android kasama (podrazumeva Windows racunar i kupovinu POS termalnog printera)
5. Softver za Windows platformu sa LPFR-om, oko 1900din mesecno, pored izdavanja racuna nudi i robno-materijalno knjigovodstvo, lager, kalkulacije, dolazece eFakture, nivelacije... (podrazumeva Windows racunar i kupovinu POS termalnog printera)

Softverske kuce diktiraju uslove, a kako je vec dugo godina trend na prodavanju usluge na mesecnom nivou, a ne trajna kupovina programa taj sistem se prelio i u ovaj sektor, svi su videli da novac lezi u uzimanju na kasicicu. Da li ce se pojaviti jos nekih opcija do maja videcemo, ali trenutno je situacija ovakva.
Nisam na to mislio. Možda sam se loše izrazio.

Ali evo konkretno :

U Mađarskoj, pandan našem doo-u je dovoljno da je pretplaćen na uslugu praćenja izdatih računa koja je povezana sa njihovim poreskom upravom. (innvoice tačka hu)
I sve jedno je da li izdaje račun drugoj firmi ili fizičkom licu, promet,pdv itd je evidentiran i poslat u poresku upravu.

Zato mi nije jasno zašto su kod nas 2 tipa, esir i lpfr ....svede se na identičnu evidenciju.

Da dodam da je isto i za paušalce. Tj može kasa a može i ova druga usluga.


Bio sam ubeđen da se i kod nas isto uvodi, i da odsad moj doo može i fizičkom licu da izda fakturu bez problema. Čitajući ovu temu, sam shvatio da nije tako.
 
Nisam ni video da je izasla zvanicna aplikacija. Ostaje pitanje LPFR-a, raspitaj se po softverskim kucama koje su dobile licencu za Android da li mozes da ga kupis i koristis svoj ESIR, i da li je sertifikovan za bilo koji Android uredjaj(vidim sa portalu odobrenih da kod Androida obavezno navode i uredjaj pa da bi bio siguran da je sve ok).
 
Izgleda da ide ovako. Odeš na ePorezi, podneseš prvo zahtev za "prodajno mesto". Kada to odobre, onda se dobije sertifikat. Ništa se ne plaća, nema mesečnog održavanja. Taj sertifikat se importuje u aplikaciju i to je to. Evo kako izgleda app
 

Prilozi

  • Screenshot_20220120-155312_ESIR Poreska uprava RS.jpg
    Screenshot_20220120-155312_ESIR Poreska uprava RS.jpg
    35.9 KB · Pregleda: 52
  • Screenshot_20220120-155310_ESIR Poreska uprava RS.jpg
    Screenshot_20220120-155310_ESIR Poreska uprava RS.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 53
Izgleda da ide ovako. Odeš na ePorezi, podneseš prvo zahtev za "prodajno mesto". Kada to odobre, onda se dobije sertifikat. Ništa se ne plaća, nema mesečnog održavanja. Taj sertifikat se importuje u aplikaciju i to je to. Evo kako izgleda app
Instalacija sertifikata je jasna, isti proces kao i za ostale uredjaje, problem je sto je to samo ESIR a poreska uprava trazi da se ima i ESIR i LPFR pa je sad nejasno na koji nacin ga obezbediti posto ga oni ne daju.
 
Bila je priča da PU izdaje LPFR u obliku smart kartice, stoga da li je to ta opcija gde bi se ubacila u čitač za lične karte koji dalje ide na USB OTG da na taj način funkcioniše sa gorepomenutim ESIR-om? Upravo tako nešto imam u vidu.
 
Na smart kartici je bezbednosni element, LPFR je procesor racuna, softver/hardver koji ih obradjuje, cuva i salje poreskoj.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Cena licence je od 400 din do 1200 din.
Galeb uslovljava da se koristi rešenje Telenora
 
^Sta od Telenora? Net pretpostavljam?
 
Ne razumem kako ovde Galeb uslovljava?
Dat je opis, uslovi , cena.
Kupis ili ne kupis.
 
Ne razumem kako ovde Galeb uslovljava?
Dat je opis, uslovi , cena.
Kupis ili ne kupis.
Razgovarao sam sa firmom koja prodaje kase. Rekli su mi da je cena za famoznu licencu od 400 din do 1200 din. Bas za Galebovu kasu za koju sam pitao su mi rekli da Galeb insistira na Telenor paketu koji košta 1835 din mesečno. Sistem je kao za mobilne telefone koji su zaključani za jednu mrežu.
 
Sad ja ne razumem. Cena je 400 do 1200, ali preko toga je potrebno da platiš još Telenor 1835? Ili je tih 400 do 1200 u tih 1835?!
 
Sad ja ne razumem. Cena je 400 do 1200, ali preko toga je potrebno da platiš još Telenor 1835? Ili je tih 400 do 1200 u tih 1835?!
Cena licence je u nekom rasponu od 400 din do 1200 din, u zavisnosti od prodavca kase.
Galeb traži da se uzme paket kod Telenora koji košta 1835. U tu cenu ulazi i licenca i net
 
Ok, to su dakle 2 potpuno odvojene stvari. Galeb nema ništa sa ovom naknadom od 400 do 1200, već sve šalju na Telenor i cena je 1835.
 
Ok, to su dakle 2 potpuno odvojene stvari. Galeb nema ništa sa ovom naknadom od 400 do 1200, već sve šalju na Telenor i cena je 1835.
Razlog sto sam uopste pisao je sledeci : skoro sve kase podržavaju wi-fi tako da konekcija sa poreskom moze da bude besplatna odnosno vise nema dodatnih troskova; onda otkrijem da postoje skriveni troškovi u vidu licence za LPFR...
 
Kasa je hardware, LPFR je software, konkecija je za transfer podataka.

Konekciju možete da koristite bilo koju, wifi ili na šta god može da se veže uređaj.

Kasu možete da uzmete bilo čiju koja ima urađen LPFR ( ne može na bilo koju kasu bilo koji LPFR niti postoji univerzalni besplatni LPFR koji ćeš staviti na bilo koji hardware ).

Kada kupite kasu od prodavca koji ima sertifikovan LPRF za tu kasu, taj prodavac će vam naplaćivati održavanje kase, održavaće vam i LPFR i hardware. Ne verujem da iko prodaje kasu i LPFR bez održavanja. I tada je cifra za održavnje ova koju pominjete 400+ dinara ( ali ispod 1.000 din ).

Ukoliko od nekoga kupujete LPFR za PC, ako nemate kasu u vidu POS uređaja, takođe će firma koja je razvijala taj LPFR da vam naplćuje licencu, nisu pravili rešenje za dobrobit čovečanstva, naplatiće sigurno svoj rad.

Ovo što rade provajderi je fora da vam prodaju i internet paket, kada je već prilika. Za sve objekte koji nisu bili fiskalovani, a nisu imali internet u objektu jer nije bilo potrebe, kupovinom od Telekoma, Telenora itd "rešavate" sve probleme jednom kupovinom i jednom pretplatom, plaćate samo provajderu a on dalje juri svoje dobavljače servisere da vam to održavaju, on samo daje internet.
 
Da li je istina da LPFR treba samo za fizičku kasu? Tj nije potrebna za aplikaciju tj za online prodaju.
 
Pricao danas sa knjigovodjom, stiglo resenje za pausal, dakle mi koji smo bili pausalci ostajemo pausalci samo dobijamo kase da kucamo racune i knjigovodja mi ne treba, upisujem i dalje u KPO knjigu kao do sada.
 
Samo za Online prodaju ne treba LPFR, dok je za sve ostale kase potreban po jedan LPFR po lokaciji. Znači ili svaka kasa mora da ima svoj LPFR ili ako se unutar jednog objekta nalazi više kasa, može se koristiti jedan LPFR za sve kase tog jednog objekta.
Kase mogu korisiti i VPFR bilo da su fizičke ili software-ske ( i one su fizičke, ali nisu POS nego su PC :) ), ali im to ne omogućava da izbegnu LPFR. LPFR po objektu je zakonska obaveza, osim ako niste online prodaja, a svi ostali, kakve god kase koristili moraju da imaju barem po jedan LPFR po objektu.

Međutim mislim da će iz praktičnih razloga i online prodaje morati da uvedu LPFR, jer po dosadašnjem iskustvu sa infrastrukturom poreske, šta će raditi online prodaja kada VPFR ne bude dostupan, džabe što online shop ima internet i ima nesmetani pristup poreskoj, ako infrastruktura poreske ne bude mogla da obradi sve što treba ili sve bude radilo očajno sporo kao što se inače dešava kod prijave radnika, kod prijave PDV-a, kod prijave godišnjeg izveštaja itd.
 
Drzava je ortak sa mnom za moje pare,
banka je ortak sa mnom za moje pare,
sad jos moram i da placam svakog meseca dodatno 15 - 20 evra pa i vise, da me moji krpelj ortaci za MOJE PARE, MOJIM PARAMA NADGLEDAJU U REAL TIME!
PA OVO JE FENEMEEEEENAALNOOO!
 
Drzava je ortak sa mnom za moje pare,
banka je ortak sa mnom za moje pare,
sad jos moram i da placam svakog meseca dodatno 15 - 20 evra pa i vise, da me moji krpelj ortaci za MOJE PARE, MOJIM PARAMA NADGLEDAJU U REAL TIME!
PA OVO JE FENEMEEEEENAALNOOO!
Ukratko opisan osećaj koji me mori već nedeljama. Drago mi je da nisam jedini. Ja razmišljam u srži kapitalistički, kao u USA. Kontrolišeš me O SVOM TROŠKU. Moja je stvar i obaveza da plaćam porez i poštujem Zakon, ali niko ne sme da me izlaže nekim troškovima zbog toga. Prosto mi je žao što su kod nas privrednici sa tom svešću na nivou da svi ćute, plaćaju i nikom ništa. Osećaj kad ti neko proda ciglu- neprocenjivo.... Serbira 2022.
 
Ja imam radionicu za popravku usko specijalizovane opreme (33.11 popravka metalnih predmeta). Radim samo sa pravnim licima, do sada nisam bio u sistemu pdv-a. Kasu sam imao ali je služila samo da štampa dnevne izveštaje. Radim sa desetak preduzeća i štampam 2-3 fakture mesečno. Ima li za mene neko jeftino rešenje?
 
Jel uspeo neko da nadje ponudu fiskalne kase sa softverom znaci da radi a da nije telenor mts vip...necu da placam 1000 din vise za mobilni net koji mi ne treba
 
Nazad
Vrh Dno