Šta je novo?

Nov SSD naglo smanjena brzina pisanja

Za 1600 ima i Silicon power, koji je proverena pouzdana budžetska opcija. Ti Lexari meni nešto ne ulivaju poverenje.
 
Da jeftini su, ali zato "ne moze brze, jurimo 30", sto bi rekli Maratonci! 😂
Dobro je sto daju garanciju 3 godine i sto je TBW koliko vidim 168 TB, sasvim solidan.
 
Ljudi samo da vam javim da sam "oporavio" SSD HD Sentinelovim read/write refresh testom, sad je savrseno i brze od fabricke specifikacije! Nije mi jasno kako se kontroloer pogubio, samo sam win digao, ali eto, videcemo dokle ce sad da gura...😄
 

Prilozi

  • writes to ssd.jpg
    writes to ssd.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 49
Mom bratu sa 16TB upisa health opao sa 100% na 81% u Hard Disk Sentinel , mada on nije merodovan.
 
Ma upisuje jednako kao i pre, nema to veze s brzinom SSD-a, nego je i dalje mistika zasto svi browseri upisuju toliko GB dok surfujemo, ili gledamo neki video, na dnevnom nivou je to od 15-20 GB. Skinuo sam Chrome Portable i prebacio ga na HDD, da spasim SSD, ali i dalje vuce dnevno kao i pre, sve je isto, a niko da odgonetne sta vuce toliko i kako tome stati na put? Izgleda po defaultu svi browseri su programirani da konstantno prave "restore" na disku, u slucaju prekida, da nastavimo gde smo stali, ali je to jako glupo da ne postoji opcija da se to iskljuci, jer je ovo silovanje diskova, za koje 99 % ljudi i ne zna, jer nikad to ne mere i onda kad odjednom zvekne SSD, pitaju se sta mu bi, a potpisujem da je to u vecini slucajeva razlog, pogotovu kod ovih jeftinijih.
 
"Vuče" keširanje da oslobodi RAM, umesto da stoji u memoriji, zapišu na disk. Browseri a specijalno Chrome i Chrome bazirani su na zlu glasu kako "jedu" memoriju. Tako izgleda kao da troše manje memorije.
To može da se primeti kada se recimo kompjuter ugasi dok ima otvorenih tabova. Posle kada se startuje i otvoriš iste tabove samo ih učita sa diska.
 
Da, ima logike, ali je suludo da ne postoji opcija da se iskljuci to kesiranje na nijednom browseru?? Prosto je neverovatno da svi browseri, bazirani ili ne na Chromu, imaju manje vise isti problem i da niko od programera do sada to nije resio?? Zar je vredno da se uniste diskovi, zarad "memorijskog i restore efekta" i zasto korisnicima nije ostavljena ta opcija da sami izaberu sta njima najvise odgovara? Ovo je ludilo da vuce dnevno i preko 20 GB na nista bukvalno. Zanimljivo je da niko nema resenje, guglam vec 3 dana i koliko vidim Safari se tu pokazao kao najmanje invazivan, ali je ogranicen samo na MAC. Postoji li neko resenje za nas win korisnike?
 
Neznam za ostalo aliovo može takođe da doprinese pisanju na disku, Firefox:
1685346482542.png
1685346544242.png

Youtube i ostali video učitavaju unapred, u Buffer i do 100 i više MB, i to mora negde da se zapiše.
 
Jel postoji neko resenje za Chrome? Sve zivo sam probao i sve zivo sam pogasio u Chrome, ali i dalje stanca, cak i dok ovo kuckam na ovoj stranici i nista drugo ne radim, zapisao je nekih 100 MB. Pa za sta sluzi RAM memorija, imam 12 GB, jel bih mogao nekako sve ovo da prebacim na RAM, mozda napravim RAM DISK od recimo 10 GB, samo ne znam sta bi se desilo ako predje tih 10, jel bi blokirao?? Ovo je cisto ludilo, ovako cemo unistiti SSD-ove, po ovome se ne isplati i kupovati ih uopste, samo HDD, mada je ovo silovanje i za njega.
 
Jel postoji neko resenje za Chrome? Sve zivo sam probao i sve zivo sam pogasio u Chrome, ali i dalje stanca, cak i dok ovo kuckam na ovoj stranici i nista drugo ne radim, zapisao je nekih 100 MB. Pa za sta sluzi RAM memorija, imam 12 GB, jel bih mogao nekako sve ovo da prebacim na RAM, mozda napravim RAM DISK od recimo 10 GB, samo ne znam sta bi se desilo ako predje tih 10, jel bi blokirao?? Ovo je cisto ludilo, ovako cemo unistiti SSD-ove, po ovome se ne isplati i kupovati ih uopste, samo HDD, mada je ovo silovanje i za njega.
Ne opterecuj se uopste time...ja nikad to nisam.ni razmisljao, a koristim vec 5-6god na ssd sistem i ostale pratece programe i nista...msm ne samo ja, svima sam u kuci stavio biostar-ove ssd u laptopove (cale sestra i majka) , cale cak i ne zna da torent unistava ssd, a ipak i dalje radi sve kako treba.
Mislim da je bezeve da se cimas oko toga.Baci samo pogled mozda da iskljucis "page file" ili bar smanjis na neki min, ne znam da li njega koristi za upis toga...
 
Prebacio sam "page file" na HDD, rasteretio sam maksimalno SSD. Ne znam da li mi i treba uopste page file, ili da ga skroz ugasim, s obzirom na imam 12 GB rama? Nisam ni ja za ovo znao do pre par dana, kada sam onim programom slucajno otkrio, pa me zainteresovalo, jer ispada kao da svaki dan instaliram neku igru od 30 GB, a ne radim skoro nista intenzivno na ovom racunaru.
 
Neki programi koriste pagefile bez obzira na količinu prisutne/slobodne radne memorije, računaju da im je dostupan. Isključivanjem pagefile neki programi mogu prijavljivati greške prilikom izvršavanja.
 
Usnimio sam sinoć stanje na glavnom (W11) SSD-u pa ću večeras da uporedim posle 24 sata neprestane upotrebe, uglavnom FF browser-a.
 
Poslednja izmena:
Zašto?
Poenta i jeste da sve bude na SSD-u, pogotob page file, keširanje, i najgori diskovi imaju predviđeni upis po 300Tb, trebaju ti godine da ga time "potrošiš". Mislim u čemu je poneta SSD diska ako ne da ti ubrza rad.
Evo baš gledam kod mene sistemski disk, 838 radnih dana(4-5god star), 17Tb upisa, smejurija.
 
Pa njemu prijavljuje upis od 16TB za samo 2 meseca, a to je za 4 godine 384TB.
A taj ssd (Lexar NQ100 240GB) je deklarisan na 168TBW.
 
Poslednja izmena:
To mi je pisalo na Crystal Disku 16 TB, a HD Sentinel mi prijavljuje trenutno 800 GB, sto je ogromno odstupanje i aj sad, ko je u pravu? Tu lud zbunjenog... Ja licno verujem mnogo vise HD Sentinelu, jer sam s njim spasio do sada par diskova ljudima, bukvalno ih je digao iz mrtvih. A sto se tice stancanja podataka od strane browsera, to je ozbiljan problem, jer smatram da je bolesno da se sve zivo upisuje na disk, a u RAM skoro nista, ili nesto smesno. Idealno bi bilo da je ostavljena ljudima opcija da sami izaberu, u zavisnosti kakvu masinu imaju, ali developeri ocigledno ne misle tako.
 
Sad sam baš pogledao, 9GB za 20 sati praktično stalnog browzovanja na Firefox-u. Nešto od toga i video plus sam se zeznuao pa pustio da se neke slike sa tableta upišu na C: Znači realno nekih 6 GB samo sa FF-a. Windows nije bilo nekih većih update-a. samo AV security update.
 
24 sata.
1685478360625.png
 
A cime si merio, kojim programom? Ja evo danas za ceo dan, ukupno oko 5,6 sati surfinga laganog, video skoro nisam ni koristio, samo jedan kraci klip i evo vec 11 GB.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 24
Evo probao sam sinoc i u Strelecu, ista prica, tako da je definitivno do SSD-a. Ostavicu ga, pa neka gura, ne utice mi na rad, ali je cinjenica da svi browseri danas nenormalno upisuju podataka. Evo juce za ceo dan surfinga ukupno na Brave, prevukao je 8,5 GB necega, sta god bilo, sto je preterano. Glupo je sto ni jedan browser nema opciju da se iskljuci restore i kesiranje, ili da se makar ogranici, jer je ovo stvarno previse.
Промени браузер. Користим Ungoogled Chromium i Libre Wolf, никада није било тако много уписа на хард.
Сигуран си да и Линукс прави исти проблем ?
 
Poslednja izmena:
A cime si merio, kojim programom? Ja evo danas za ceo dan, ukupno oko 5,6 sati surfinga laganog, video skoro nisam ni koristio, samo jedan kraci klip i evo vec 11 GB.
Cristal disk Info. Pokazuje total upisa, ti gledaš samo u trenutni upis, u tom trenutku.
 
A zašto za početak ne ukloniš taj antivirus, ja imam baš loše iskustvo sa njim.
Doduše davno sam ga koristio (EDIT: iz vremena 7-ce mislim) ali umeo je da optereti sistem. Bude sve u redu u početku dok ne krene sve i svašta da vuče.
Udari čist windows, bez tih portable i ostalih stvari. Onda lepo proveri.
Nije ti to ni pola sata posla, ionako kažeš da ništa ne radiš pametno na njemu :)
 
Ma nije do antivirusa, on radi odlicno posao, moze se videti u gornjem programu na slici da nista drugo ne zapisuje na disk, jedino Chrome stanca nevidjeno. I ja sam pomislio da je do sistema, ali onda sam testirao na drugom laptopu, gde je win 10 i u Strelecu na Operi, takodje stancaju, mozda za nijansu manje, ali je u sustini nenormalno, tako da je do browsera i da stvar bude zanimljiva, ista, ili slicna prica prica je i kod Opere, Mozille, Brave i jos nekih sitnijih, koje sam probao. Ocigledno je poenta u "Restore" opciji, koja je po defaultu ukljucena kod svakog browsera i ne moze da se iskljuci, da mozes da nastavis tamo gde si stao, u slucaju nestanka struje, ili nekog prekida, pa sve zivo sto radis zapisuje na disk, sto je suludo. Vidim da su ljudi i na MAC-u imali isti problem, ali nigde ne nadjoh resenje, ocigledno nema resenja. Vidi se da Chrome.exe stanca, znaci nije ni do kesa, ni extenzija, ni do nicega, probao sam sve da pogasim, isto je.
 
Poslednja izmena:
Generalno ti dajemo savet da staviš čist windows ili Linux bez tih dodatnih gluposti. Podigneš i ostaviš samo win security, grafiku i zvuk da startuje.
Koristim maxthon ili kako se već zove browser, bivši myie. Nemam ni sa ostalim problema a sve ih povremeno koristim zbog posla.
Ovako imaš problem koji ne možeš da lociraš jer ti ništa nije na svom mestu a radi ti milion stvari.
Taj antivirus izbegavaj ako mene pitaš. Osnovni win, povremeno uradiš Malwarebytes. U praksi ti ne treba ništa više sem mudre glave.
Edit: čist win znači instalacija, ne ti zapakovani portable Windowsi, oni su za havarije.
 
Pa lepo kazem da sam probao u Strelecu i na cistom win 10 na drugom laptopu, on je bez icega, bukvalno cist win, sveza instalacija, pa opet skoro identicno stanca, kako to objasniti?? Ljudi nemoguce da samo ja imam problem. Hajde skinite ovaj programcic, pa merite za jedan ceo dan, upalite samo kolone vremena da se lepo vidi, pa okacite da uporedimo. Nebitno koji browser koristite.
 
Evo skinuo i startovao, pretražujen dosta po KP pa će biti dosta na FF.
 
Nazad
Vrh Dno