Šta je novo?

Nokia X10/X20

skochko92

Poštovan
Učlanjen(a)
09.02.2021
Poruke
248
Poena
60
Otvoricu ovaj topic pre svega kao veliki fan moje sada vec bivse Nokie 7 Plus, i kao fan Android One, odnosno cistog Android iskustva.

1623246157133.png

Oba telefona dele identicno kuciste, 168.9 x 79.7 x 9.1 mm, isti LCD FULL HD ekran od 6.67" (Gorilla Glass 5 - X20, Gorilla Glass 3 - X10),
Oba telefona pokrece SD 480 5G, bazna memorijska konfiguracija 6/128 GB - X20, 6/64 GB - X10;
Oba telefona nose Zeiss brendiranu kameru 64MP - X20; 48MP - X10 + 5MP Ultrawide + 2MP Macro + 2MP Depth + 32MP Selfie - X20; 8MP Selfie - X10
Oba telefona imaju 4470 mAh, 18 W bateriju

Nokia garantuje 3 godine Android podrske i 3 godine garancije.

Koliko sam video, preporucena cena za X20 je oko 350 € a za X10 309 €.

Kao sto rekoh, tokom onog prvog naleta Nokie pod HMD brendom, postao sam fan njihovih telefona i zadovoljan korisnik pomenute 7 Plus, koja je verovatno moj omiljeni Android telefon, ali se dosta toga promenilo u njihovoj ponudi telefona nakon tog prvog talasa objektivno dobrih uredjaja.

Pa me zanima da li ce biti ljudi koji bi dali pare za ove najaktuelnije modele iz njihove ponude, koji objektivno, barem prema meni, premasuju toleranciju i velikih fanova HMD Nokia/Android One i sadasnjih ili bivsih njihovih korisnika.
 
Mislim da je malo reći da su telefoni "glomazni" i preskupi za ove specifikacije ☹️
 
Slazem se.

Mada jedna stvar me je dosta iznenadila - SD 480 5G

U uporednim testovima X20 i X10 su u rangu telefona sa SD 720G procesorima, cak ih i premasiju kada je grafika u pitanju s obzirom da 480 5G dolazi sa Adreno 619 GPU naspram 618 na pomenutom.
U praksi, telefoni isporucuje bolje sinteticke rezultate u odnosu na A52 recimo.
No svejedno, prevelika cena za kompletan paket svakako, ali cini se nesto bolja ponuda u odnosu na prethodne 7.2 i 6.2 modele.

Mada, uz pad cene mogu biti vredni solidnog telefona sa prevashodnim iskustvom klot Androida.

Recenzija koja dosta dobro sumira stvar

 
Ako bih želeo klot android, svakako bih pre išao na Motorolu😉
Voleo sam Nokia telefone, obožavao ih, sa tada njihovim odličnim, bez konkurencije Simbijan operativnim sistemom 🙂
Međutim..ovo sada, današnja Nokia mi se nikako ne dopada sa ponudom ( ako gledamo celokupni paket) i dalje je volim i nadam se da će se desiti neko čudo🙂
Ali za sada mi to nekako još uvek nije ono pravo..
 
Ja narucih X10, oko 270e na KP, treba mi jedan telefon koji cu koristi samo za posao, da ima pre svega veliki ekran, dobru bateriju, a i kao fan prethodne Nokije i cistog Androida dao sam mu prednost zbog radoznalosti najvise.
Gledao sam Motorolu al kad sam procitao da daju samo jedan Android update uglavnom, otpisao sam je na keca. Ovde makar daju 3 godine kompletne OS podrske.
 
Ja narucih X10, oko 270e na KP, treba mi jedan telefon koji cu koristi samo za posao, da ima pre svega veliki ekran, dobru bateriju, a i kao fan prethodne Nokije i cistog Androida dao sam mu prednost zbog radoznalosti najvise.
Gledao sam Motorolu al kad sam procitao da daju samo jedan Android update uglavnom, otpisao sam je na keca. Ovde makar daju 3 godine kompletne OS podrske.
Javljaj utiske kada stigne telefon..šta, kako, koliko 😉
 
Prvi utisak je da je ovo fablet a ne telefon. 😁 Gabaritan je bas, mislim ocekivano s obzirom na poznate dimenzije i dijagonalu ekrana, samo je koji mm bespotrebno duzi i siri zbog vecih okvira oko ekrana. Medjutim dobra stvar je da nije tezak koliko bi se dalo ocekivati, nije ni lak naravno, ali ima i tezih telefona. A druga stvar koja mi se dopada je izrada... Ovako je skroz dosadan telefon i realno prevazidjenog izgleda ali je u ruci kao one ranije Lumie, skroz je rigidan u ruci, nije ona tanka plastika pozadi nego je bas cvrst u svakom pogledu. Inace je maska koja se dobija uz njega jedna od ruznijih koje sam video, ali valjda je fora u tome sto je od biorazgradivih materijala pa je zato sva ruznjikava. 😂

Ekran je dobar, barem po mojim merilima u odnosu na 7 Plus, mozda cak i bolji, Ostar, sad na ovom suncu na max osvetljenju je onako, nije bas najugodnije ali je vidljivo, i uglovi gledanja su dobri jer se bas minimalno izgubi slika pod uglom. U odnosu na A52 koji imam naravno daleko ispod samoleda ali za jedan lcd rekao bih ispostovano.
U radu je sasvim dobar, dakle ovaj SD 480 definitivno imenom zavarava jer radi na nivou 7xx procesora. Recimo pokrenuo sam Antutu 9 na X20 i A52, X10 je imao oko 320k rezultat a A52 oko 335k, dakle tu su negde... I u radu ovo malo sto sam ga gnjavio je fluidan, nema nikakve sporosti, zastoja, jos utoliko jer je cist Android valjda. Stvarno ne vidim da bi ovaj procesor mogao da bude bilo kakva mana za svakodnevnu upotrebu a mislio sam s obzirom na ime da ce biti nesto sporo.

Zvuk je ok valjda, jedan zvucnik, glasan dovoljno, nista posebno. Kamere nisam probao previse, najvise selfie, ona je dobra, barem po sada po ovom svetlu a zadnja radi posao kao, valjda nista preterano losije od drugih u klasi, videcemo kad padne noc. 😁

Sve u svemu, meni ce sluziti svrsi jer mi je trebalo nesto sa vecom dijagonalom za posao, i ovaj ce ja mislim sasvim lepo sluziti.

U principu kada ga uporedim sa svojim A52 posebno u odnosu na cenu, ovo nije neka pametna kupovina za uobicajenog korisnika, ali bih rekao da nije promasaj za nekoga ko je dugo na nekoj od prethodnih Nokija i zeli da ostane na cistom Androidu.
Ja sam 7.2 planirao da kupim pre nego sto su je objavili, ali me je razocarala tada i procesorom i baterijom, nije bila nikakvo unapredjenje, a rekao bih da su ovde te dve stvari mozda ne znacajno unapredili ali jesu popravili.
 
Evo ja sam uzeo nokiu g21 i prezadovoljna sam cela fora je Android One program sve klizi zato što je softver dobro optimizovan većina ljudi gleda hardvera softver je takođe vrlo vrlo važan 😀
 
Nazad
Vrh Dno