Šta je novo?

Nestašica čipova i u 2023.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svatate da je Apple najgora kompanija ikad? Prvo zabranjuju popravke svojih uradjaja. Drugo cena je u nebesima. Trece ako zelite da prikljucite neki od periferija uvek morate kupovati neke dodatke, koji takodje kostaju vise nego sto treba. A u mnogim slucajevima nece raditi.... Jednom Apple i nikad vise...
 
Svatate da je Apple najgora kompanija ikad? Prvo zabranjuju popravke svojih uradjaja. Drugo cena je u nebesima. Trece ako zelite da prikljucite neki od periferija uvek morate kupovati neke dodatke, koji takodje kostaju vise nego sto treba. A u mnogim slucajevima nece raditi.... Jednom Apple i nikad vise...
Nisu najgora kompanija nego su se osilili do krajnjih granica.
Kad bi kupovna moc malo lobirala, i oni bi se malo po malo korigovali Or Not.

...Ili su se toliko naduvali da su umjetnost vizije prenaduvali u drugu dimenziju.
 
Nije problem CPU, nego GPU, tj. API. Apple nema nameru da podržava Vulkan, OpenGL, DirecX (to i ne mogu). Mislim da će u narednim godinama broj Linux igara preći broj onih dostupnih za Mac. Ne računajući Proton/Wine verzije. Al' kao što rekoh, gejming ide u oblake, a onda je svejedno koja je kanta kod kuće i koji OS trči na njoj
 
Ako gejming ode u oblak, propasce trziste komercijalnih gpu-ova. Da li bi proizvodjaci gpu-ova u tom slucaju imali istu/slicnu zaradu kao i prethodnih godina ?
 
Sta znam, to bi moglo da bude ostvarivo, kako ja vidim, samo u slucaju ako bi dobili integrisane gpu-ove koji bi gurali igre na high/ultra 1080p@60 fps. Tada bi cloud gaming mogao da nudi 4k@60 fps npr. kao alternativu.
 
integrisani GPU će uvek biti dobar za srednji nivo podešavanja, u najboljem slučaju. što se cloud gejminga tiče, za to postoje grafičke koje podržavaju virtuelizaciju (gejmerske za šire narodne mase ne podržavaju... još uvek) i koje će se prodavati cloud provajderima na veliko od strane nVidia i AMD isto kao što im se prodaju serverski procesori od strane Intel-a i AMD-a
 
Odakle im ova 2023 god,preskocise 2022 kao da su meseci a ne godine
 
Ako gejming ode u oblak, propasce trziste komercijalnih gpu-ova. Da li bi proizvodjaci gpu-ova u tom slucaju imali istu/slicnu zaradu kao i prethodnih godina ?

Well, ne znam da li si primetio, ali to je već propalo. Ovo sada nije tržište, barem ne komercijalno.
Post automatically merged:

Odakle im ova 2023 god,preskocise 2022 kao da su meseci a ne godine

Zato što nema ko da pravi dovoljno GPU-a. Pitanje je i da li će se TSMC proširiti, kraj pandemije i eventualni potop kriptoa sigurno nikog neće naterati da kupi GeForce za 700 EUR.
 
Ne.

TMSC ne pravi igrački Ampere GPU.
 
Cloud gejming nikad nece zaziveti pored proizvodjaca gpuova. Sta mislite kome ce prodavati gpuove kad kripto pukne? Bas zato...
 
Pa cloud provajderina. Svi gejming/remote WS servisi koriste nVidia i AMD grafike, tj. njihove čipove. Na prezentaciji Vega grafika, AMD se hvalio kako ih Liquidsky koristi. Doduše, Liquidsky se povukao sa tog tržišta, bar za sada :d

Njima je svejedno ko će šta kupovati, ali još uvek nema ozbiljnog gejminga bez nVidia i AMD čipova, bilo da je PC, konzola ili striming servis.
 
Ne.

TMSC ne pravi igrački Ampere GPU.
Znam da ga pravi Samsung. Evo, zatrpali su tržište a tako je i ispao čip, ko njihov Exynos - traži napajanje od 1KW. Kako izgleda, nVidia je unapred imala sve informacije pa je odlučila da uštedi na RTX 3000 seriji, znala je da to gamere neće ni videti.
 
Nije, samo su ugasili studio koji je trebalo da pravi nove igre. Ne znam da li je sad dobro ili loše to što su (skoro) sve današnje igre, AAA naslovi pre svega, teško đubre i što čitava industrija ignoriše zahteve igrača. Tako da bih rekao da su u većem problemu ljudi kojima čipovi (grafike) trebaju za posao.
 
Cloud gaming ne može da zaživi jer dok se ne reši pitanje brzine interneta (milslim cloud gejming 1080p na 60hz i ne traži neku munju, ali 2k144hz i 4k60hz već traži dosta ozbiljniju mrežnu infrastrukturu).
 
Cloud gaming ne može da zaživi jer dok se ne reši pitanje brzine interneta (milslim cloud gejming 1080p na 60hz i ne traži neku munju, ali 2k144hz i 4k60hz već traži dosta ozbiljniju mrežnu infrastrukturu).
Bas tako.

A sto se tice kvaliteta igara, za sve je kriv model free to play... ili ti pay to win.
 
Svatate da je Apple najgora kompanija ikad? Prvo zabranjuju popravke svojih uradjaja. Drugo cena je u nebesima. Trece ako zelite da prikljucite neki od periferija uvek morate kupovati neke dodatke, koji takodje kostaju vise nego sto treba. A u mnogim slucajevima nece raditi.... Jednom Apple i nikad vise...

mozda pre m1. sad vecina radi isto kao apple. a delova za popravke samo cekaju da ti se nesto pokvari pogotovo u srbiji :D
 
Svatate da je Apple najgora kompanija ikad? Prvo zabranjuju popravke svojih uradjaja. Drugo cena je u nebesima. Trece ako zelite da prikljucite neki od periferija uvek morate kupovati neke dodatke, koji takodje kostaju vise nego sto treba. A u mnogim slucajevima nece raditi.... Jednom Apple i nikad vise...
575FF7FA-E6CD-4A22-A329-39B108844B40.jpeg
Hmm, kakva su kompanija... rezultat sve govori!
Sreća da igrice još uvek nisu polje njihovog interesovanja, ali s obzirom da su solidne gamerske mašine sa prosečnih 1500e već dostigle cenu 3000-4000e (kako trenutno stvari stoje), ne bih se čudio da ulete i u tu priču... a onda... kud koji mili moji.😁
 
Pogledajte prilog 304709
Hmm, kakva su kompanija... rezultat sve govori!
Sreća da igrice još uvek nisu polje njihovog interesovanja, ali s obzirom da su solidne gamerske mašine sa prosečnih 1500e već dostigle cenu 3000-4000e (kako trenutno stvari stoje), ne bih se čudio da ulete i u tu priču... a onda... kud koji mili moji.😁

Da li si imao Apple kompjuter nekad? Veoma je zabavno kad ne mozes da koristis slusalice na njihovom telefonu, ili recimo neku flesku na njihovom pcu...

A to sto su finansijski uspesni nema veze sa njihovim kvalitetom vec sa pranjem mozga prosecno ne upucenog korisnika.
 
A to sto su finansijski uspesni nema veze sa njihovim kvalitetom vec sa pranjem mozga prosecno ne upucenog korisnika.
Da li ti se ikada u životu ukazala prilika da sedneš ispred Mac računara i koristiš macOS?

Ako nije, onda nemoj da nazivaš one koji koriste takav OS neupućenima i pišeš nešto u šta se ne razumeš.
 
Cloud gaming ne može da zaživi jer dok se ne reši pitanje brzine interneta (milslim cloud gejming 1080p na 60hz i ne traži neku munju, ali 2k144hz i 4k60hz već traži dosta ozbiljniju mrežnu infrastrukturu).
5G stiže ;) Zapravo i to je segment za koji treba napraviti gomilu čipova u kratkom periodu. Ali ne zaboriavi da je 2k/4k i/ili 140/240Hz gejming možda 10% tržišta. Što znači da 90% gejmera može da se zadovolji kvalitetom koji pružaju cloud servisi
mozda pre m1. sad vecina radi isto kao apple. a delova za popravke samo cekaju da ti se nesto pokvari pogotovo u srbiji :D
Ja bih rekao da je kvalitet hardvera sasvim dobar, tj. ćešći su fizički kvarovi/lomovi nego crkavanje neke komponente. S te strane ne vidim problem zalemljenih delova. Proširenje i unapređenje je ono što može biti problem. Opet, ti danas za 500€ možeš da kupiš sasvim solidnu kantu/laptop (ne za gejming, jedino za Stadiu :d), pa i da je menjaš na 4-5 godina, nije to neki veliki problem. Iako bih radije podržao kompanije koje prave modularne uređaje (npr. fairphone, frame.work), jasno mi je da i integrisane varijante imaju svoje prednosti (koje meni ne trebaju i ne znače ništa, ali drugima možda znače).
 
Da li si imao Apple kompjuter nekad? Veoma je zabavno kad ne mozes da koristis slusalice na njihovom telefonu, ili recimo neku flesku na njihovom pcu...

A to sto su finansijski uspesni nema veze sa njihovim kvalitetom vec sa pranjem mozga prosecno ne upucenog korisnika.
Ne, nisam, ali ću uskoro imati.
Trenutno imam ovo:
Desktop.jpg
I ovo:
Laptop.jpg
Ali, imao sam priliku da isprobam iMac u Apple Store-u na 15 minuta i odgovorno tvrdim, da sam raspamećen slikom, brzinom (operativni sistem diže za par sekundi), Photoshop otvara istom brzinom, tako da... šta dalje reći. Naravno, radilo se o prethodnoj generaciji i bio sam fasciniran, a tek mogu da zamislim kako će raditi sa M1 CPU-om. Dizajn ne bih komentarisao, a o periferijama de ne pričam, sve to izgleda kao milion dolara. Tako da, ne bih se složio sa tobom da su finansijski uspešni bez razloga. Ta priča ne pije vodu, niti će.
I da se razumemo, ja i svi u mojoj porodici od Apple-ovih proizvoda koristimo godinama u nazad prvo iPod, iPhone od kad se pojavio - dakle sve generacije, takođe i iPad-e, pa sve do Apple Watch-a) i bespredmetno je govoriti o njihovom kvalitetu. Njihove računare do sada nažalost nisam imao (navikao sam na Windows), ali sada ozbiljno, najozbiljnije razmišljam da ih polako uvrstim u asortiman.
E, da... u vezi slušalica i Flash-ova te nisam najbolje razumeo, imam nekoliko različitih slušalica - Beats, Sennheiser, Marshall do bluetooth zvučnika (poslednji koji sam kupio je Marshall Woburn) i nikada nisam imao ni najmanji problem sa njima. Flash na mom iPad Air 4 radi normalno uz pomoć USB-C Digital AV Multiport Adapter-a.
 
Poslednja izmena:
Da li si imao Apple kompjuter nekad? Veoma je zabavno kad ne mozes da koristis slusalice na njihovom telefonu, ili recimo neku flesku na njihovom pcu...

A to sto su finansijski uspesni nema veze sa njihovim kvalitetom vec sa pranjem mozga prosecno ne upucenog korisnika.

Bukvalno sve moze da se koristi.

A ako ti usb fles nije radio, to je zato sto je formatiran u NTFS file sistemu, isto kao sto ni na Windowsu ne rade usb flesevi formatirani u nekom od ext formata za Linux ili u nekom od formata za Mac. Zato se usb formatira u ex-Fat da moze da radi na svim sistemima.
 
exFat (baš i nije) podržan na televizorima, za razliku od NTFS-a, npr. ne znam da li je Apple sredio NTFS drajver u međuvremenu.
da li se spomenuti adapter za iPad kupuje posebno i, ako da, pošto je?
 
exFat (baš i nije) podržan na televizorima, za razliku od NTFS-a, npr. ne znam da li je Apple sredio NTFS drajver u međuvremenu.
da li se spomenuti adapter za iPad kupuje posebno i, ako da, pošto je?
Cini mi se da je ntfs brzi od exFat?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno