Šta je novo?

Nestašica čipova i u 2023.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
pa, i da se donese, ne može se primenjivati retroaktivno. a i to što bi ti je fantazija. valute su u međuvremenu oslabile, grubo rečeno
 
Valute oslabile, a nikako plate da se pojacaju 🤣 nesto tu ne stima u tom ekonomskom modelu
 
Zar nije bila priča da su RDNA2 karte loše za kopanje? Zašto i njih kupuju rudari?

Elem, najveći udar će da pretrpi gejming industrija, tj. kreatori i izdavači igara. Šta da im radim. A možda je sve ovo deo master plana da nas navuku na streaming servise :d (Geforce Now, Stadia, Shadow...)
 
Zar nije bila priča da su RDNA2 karte loše za kopanje? Zašto i njih kupuju rudari?

Elem, najveći udar će da pretrpi gejming industrija, tj. kreatori i izdavači igara. Šta da im radim. A možda je sve ovo deo master plana da nas navuku na streaming servise :d (Geforce Now, Stadia, Shadow...)
Da li si probao te servise? :)
 
Evo upravo procitah da ASML ima backlog za sve vrste opreme za litografiju od godinu dana. Da ne spominjemo da su tek pre nekoliko nedelja uspeli da ucine novu EUV litografiju isplativom posle 17 godina konstatnog neuspeha.

Sto znaci da tek sad ce TSMC/Samsung/Kinezi da ulazu pare za EUV na 7nm i ispod. Pre je bilo nemoguce zbog jelte nadmenih zakona fizike koji su se kurcili homo sapiensu (kako ih nije sramota). Samsung je falsirao svoj 5nm, jer je sva jaja stavio u korpu zvanu brzi dolazak EUV-a, i to se tacno potrefilo sa covid-om i novim talasom. (Absolutna savrsena oluja)

I sad fabrike iskesiraju kintu, krenu da prave nova postrojenja, i u najbrzem slucaju to traje nekoliko godina, zatim niko ne moze da ponudi vise novca od Apple-a, sto znaci da ce Apple opet imati prioritet za sve, sto je jos nekoliko meseci do godinu i po dana zakasnjenja. i Da hoce/mogu da prave duplo novih fabrika dzabe, ASML ne moze da proizvede dovoljno ni EUV, ni DUV opreme.

I taman stigne dovoljno grafickih kad prodje ovaj crypto talas, i sta onda da rade firme ?, realne stvari u realnom svetu (za razliku od digitalnog) se krecu veoma sporo, i sta god neko napisao na internetu nece ubrzati to dok roboti ne zamenu radnu snage, dizajnersku snagu, i 90% svega, a tek onda ce da se manipulise.

Ajmo sad druga strana novcica, ko ce da trenira sve te ljude za nove fabrike, ko ce da plati izgradnju koja je skuplja zbog covid mera ? Juzna Koreja i Taiwan i Mainland Kina sigurno nece, nisu oni kao mi i ostatak sveta da van prvih 2 meseca prosle godine, gradjevinska industrija radi jace nego pre korone) oni kad skoci broj zarazenih na dvocifreni broj sve zatvaraju i kontrolisu. Cena gradjevina i treniranja je desetostruka zbog zdravstvenih mera.

Ima jos parcica torte, al ne zelim 1000 reci post, evo zlatno pravilo je, Samsung usrao motku, samo TSMC moze, a on samo ako ASML moze, to su 2 uska grla, ne jedna sredina pescanog sata, nego dve, i prva monopolisticka uza od sledece, a Covid stigao u procesu kocenja Mainland Kine od strane zapada bas za ovo sto sad treba, tako da monopol na kvadrat ostaje.
 
Poslednja izmena:
Kako smo krenuli sa cenama mnogi gejmeri nece moci da priuste gpu, i bez majninga u prici. Mozda bi mogao neki sud da se pozabavi sa Amd i Nvidijom? Radi stvaranja vestacke nestasice npr...
pa tako rolex posluje uveliko ali kako ti da nateras nakeoga zakonski da ti spusti cenu grafike i poveca proizvodnju. Kapitalizam...
 

Chip industry up for a bailout. LOL :D
 
Elem, najveći udar će da pretrpi gejming industrija, tj. kreatori i izdavači igara. Šta da im radim. A možda je sve ovo deo master plana da nas navuku na streaming servise :d (Geforce Now, Stadia, Shadow...)

Neki moji prijatelji su već prešli na Geforce Now sa promo cenom do pet evra mesečno. Višestruko se ispalti. Što se mene tiće, mogu oni da prva veštačke nestašice koliko hoće. Nisam rudar a ove igre
 
Evo TSMC izveštaja

I raspodele prihoda po procesima proizvodnje
RevenueSplit.png

Ja bih rekao da oni proizvode u 7nm (Ryzen 2/3, RDNA 1/2, PS5, Xbox) koliko mogu. Pa sad, ko će šta dobiti, to je već dalje u lancu
 
I Global Foundries, ali ne proizvode nove generacije cipova za AMD i nV
 
Biće skuplje. Niži proizvodni proces "samo" podiže cenu. Oni mogu da ugase jedan/smanje jedan da bi povećali drugi. Ali "problem" su ugovori i porudžbine koje imaju. Koliko sam video, oni planiraju veliku investiciju u nove pogone (100 milijardi $), ali za to je potrebno vreme. I Samsung i Intel se takođe šire, ali ne može to preko noći.
 
Eeee ispade da je Intel "upravu" sto je jos na 14nm... :D
 
Ouff! Bas jadno :( Imao sam prilike da uzmem 2080ti za 500e i sad se jedem sto nisam... Prosto izgleda da za gejmere nema nikakve buducnosti....
 
Ma de to cudo laguje... A imam ok net. Svi ti servisi laguju ko blesavi, nisam siguran ali mislim da je za vecinu populacije to lose resenje...
 
To je zbog blizine (udaljenosti) servera, a ne tvog interneta (uglavnom). Mada GFN ima server u Sofiji, a to bi trebalo da je ok. Sećam se kada sam gledao LiquidSky prezentaciju, da su rekli da je do 500km sve dobro. Tad me je njihov servis bacao u London, i to jeste bilo loše.

Ja inače planiram da pokupujem matore igre (10+ godina) sa steam i gog wishliste, pa da igram to u narednih godinu, dve :d Mada nemam mnogo vremena ni da završim ove malo mlađe AAA naslove koje sam započeo
 
intel je svojom psivnoscu sa pojavom ryzena dokazao koliko je nesposoban. Tacno je da prvi ryzeni su bili workflow preference i da je intel i dalje bio prvi izbor za vecinu ali su nastavili da budu uzasno ne inovativni i sami sebe dovelu u ovaj polozaj. Sto je najgore ne izgleda kao da imaju ideju za dalje... ima da ih sashiju i nV i apple sa arm chipovima
Eeee ispade da je Intel "upravu" sto je jos na 14nm... :D
 
Ja bih nakon odgledanih par desetina klipova o novom M1 cipu da priupitam moze li se desiti da Mac postane nova, de facto, gaming platforma za nekih 4-5 godina ?
 
Ja bih nakon odgledanih par desetina klipova o novom M1 cipu da priupitam moze li se desiti da Mac postane nova, de facto, gaming platforma za nekih 4-5 godina ?
Ne.

Alternativa PC-u su konzole. Ako, ne daj Bože, Mac postane gaming platforma, well... Pogledaj cene MacPro-a i koliko su oni tek naplaćivali grafičke karte.
 
Ma kakav Apple za gejming...
Ne znam mislim da je ovo slicna situacija za Intel, kao u vreme pentiuma 4. Tad je Amd izasao sa dual core procesorom, a Intel je imao furunu :)
 
Ne.

Alternativa PC-u su konzole. Ako, ne daj Bože, Mac postane gaming platforma, well... Pogledaj cene MacPro-a i koliko su oni tek naplaćivali grafičke karte.
Pa sta znam. Gledao sam ove klipove gde likovi igraju shadow of tomb raider i ostale igre preko rosetta emulacije na low u 720p na 30, 40 frejmova. Ako to optimizuju nativno verovatno mogu dosta da izvuku. Verovatno zato i Nvidia pokusava da se domogne ARM-a.
 
Hm valjda je lakse portovati igre sa konzole na x86 sisteme, nego na m1? ...
 
Naravno, samo ako uzmemo u obzir da se, jos, ne moze rudariti sa Mac-ovima, mozda jedino oni jos ostanu za igre :D (razmisljam u svim pravcima) Plus, ne zaboravi da, najveci rast u poslednjih par godina belezi mobilna gaming industrija.
 
Pa sta znam. Gledao sam ove klipove gde likovi igraju shadow of tomb raider i ostale igre preko rosetta emulacije na low u 720p na 30, 40 frejmova. Ako to optimizuju nativno verovatno mogu dosta da izvuku. Verovatno zato i Nvidia pokusava da se domogne ARM-a.

Nije nemoguće, ali Mac ne poznaje casual gaming, preskup je u startu a o njegovom GPU u M1 nema ozbiljne price u odnosu na prave kartice.

Inače smatram da je M1 proizvod decenije, gledao sam testove otvorenih usta. Ko zna gde će im biti kraj.
 
Slazem se da su napravili mnogo dobar proizvod.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno